Strona główna

13 Grudnia w tvp tvp1 „Rozmowy kontrolowane”


Pobieranie 26.62 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar26.62 Kb.
13 Grudnia w TVP

TVP1

Rozmowy kontrolowane”. 12 grudnia, godz. 20.20

Zrealizowana w 1991 roku przez Sylwestra Chęcińskiego kontynuacja losów bohatera filmu "Miś". Złote Lwy Gdańskie za scenariusz i Nagroda Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji na FPFF w Gdyni w 1992 roku. Pierwsza komedia o stanie wojennym. Autorzy traktują z przymrużeniem oka zarówno funkcjonariuszy SB jak i działaczy Solidarności. Grudzień 1981 r. Pułkownik SB Molibden zastaje Ryszarda Ochódzkiego, prezesa Klubu Sportowego "Tęcza", w intymnej sytuacji z własną żoną. Od lat kryje nieczyste interesy prezesa. Teraz wymusza na wystraszonym Ryszardzie, aby kupił dla niego na swoje nazwisko gospodarstwo w Suwalskiem. W Suwałkach wszystkie urzędy obsadzone są przez solidarnościowych działaczy, więc Ochódzki musi wstąpić do związku, aby dokonać transakcji. Nadchodzi 13 grudnia, pierwszy dzień stanu wojennego. Przez przypadek Ryszard Ochódzki staje się bohaterem walczącego podziemia. Milicja i SB ścigają go po całej Polsce listem gończym. Tymczasem jeden z generałów bezpieki oznajmia pułkownikowi Molibdenowi, że wie o jego przestępstwach dokonywanych razem z Ochódzkim. W trosce o własną karierę i bezpieczeństwo Molibden postanawia zabić prezesa klubu "Tęcza". Ochódzkiego może już tylko uratować ucieczka za granicę. W kobiecym przebraniu ma udać się do Szwecji.

Pod prąd”. 12 grudnia, godz. 22.05

Film dokumentalny opowiadający o historii Konfederacji Polski Niepodległej – pierwszej jawnej antykomunistycznej partii politycznej założonej w bloku sowieckim. Od momentu powstania w 1979 roku, KPN była celem zmasowanych ataków Służby Bezpieczeństwa PRL oraz medialnej nagonki. Przywódcy partii spędzili długie lata w więzieniach, podobny los spotkał wielu jej działaczy i sympatyków. Szczególne miejsce w historii, zawdzięcza KPN jasne postawienie sprawy niepodległości Polski, głoszenie tego radykalnego celu i jednocześnie stworzenie realistycznego programu dojścia do niego. Film Macieja Gawlikowskiego jest zbudowany z relacji uczestników i świadków historii, wzbogaconych ogromną ilością materiałów archiwalnych, w tym większości dotychczas niepublikowanych.

Gry uliczne”. 12 grudnia, godz. 23.10

Reporter telewizyjny Janek Rosa i jego operator Witek trafiają po blisko 20 latach na trop, dzięki któremu mogliby rozwikłać sprawę zamordowania przez bezpiekę krakowskiego studenta, Stanisława Pyjasa, w 1977 r. Docierają do byłych esbeków, kolegów Pyjasa, dawnych agentów i współpracowników SB. Odkrywają sieć dawnych i obecnych powiązań między pracownikami służb specjalnych, ale tajemnicy śmierci Pyjasa nie da się rozwiązać. Mimo wszystko Janek stanowi zagrożenie i dawni esbecy zlecają zamordowanie go łasemu na pieniądze narkomanowi. Film otrzymał Nagrodę Główną na F.P.F.F. w Gdyni'96 (wspólnie z filmami "Poznań 56" i "Cwał") oraz nagrodę za zdjęcia dla Łukasza Kośmickiego. Został zrealizowany w sposób niezwykle dynamiczny, w poetyce zbliżonej do videoclipu.

Reżyseria: Krzysztof Krauze. Występują: Redbad Klijnstra, Robert Gonera, Grażyna Wolszczak, Andrzej Precigs i inni.

Gry wojenne”. 13 grudnia, godz. 23.10

Historia człowieka uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny, który twierdzi, że był zwykłym żołnierzem i po prostu spełnił swój żołnierski obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do swojej ojczyzny. Film opowiada historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi, kim naprawdę był pułkownik Kukliński. Osoba pułkownika, w świetle dyskusji, która toczy się wokół jego osoby w Polsce od lat, wydaje się być najgorętszym współczesnym polskim tematem, budzącym ogromne emocje i polaryzującym społeczeństwo. Jak w kropli wody zbiegają się w tym temacie najważniejsze pytania, nurtujące współczesnych Polaków.

Reżyseria: Dariusz Jabłoński. W filmie rozmowy m.in. z: Wiktorem Anoszkinem, Anatolijem Gribkowem, Wojciechem Jaruzelskim, Antonim Jasińskim, Czesławem Kiszczakiem, Hanną Kuklińską, Wiktorem Kulikowem, Walterem Lange, Jerzym Radziwiłowiczem, Jamesem Simonem.

Notacje - Zofia Romaszewska. 13. grudnia”. 14 grudnia, godz. 4.05

Zofia Romaszewska, urodzona w Warszawie, w 1940 r. W latach siedemdziesiątych zajęła się działalnością społeczno interwencyjną. Od 1976 r. wraz z mężem opiekują się robotnikami z Radomia. Potem prowadzą Biuro Interwencji KSS KOR. W 1982 r. tworzą niezależne radio Solidarność. Aresztowani, skazani. Po wyjściu z więzienia kontynuują działalność podziemną. W wolnej Polsce Zofia Romaszewska zorganizowała Biuro Interwencyjne przy Senacie RP. Teraz jak zawsze zajmuje się działalnością społeczną.

TVP2

Dwójka zaprasza 13 grudnia o godz. 14.05 na emisję dokumentu Grzegorza Linkowskiego „Spacer z dziennikiem”, opowiadającego o niezwykłej, spontanicznej akcji społecznego oporu w stanie wojennym. Po tym, jak władze brutalnie spacyfikowały pierwsze po prowadzeniu stanu wojennego protesty, opór społeczny zmienił formę. Mieszkańcy Świdnika i Lublina, a także kilku innych miast Polski w 1982 r. rozpoczęli manifestacje spacerowe w trakcie emisji „Dziennika Telewizyjnego”. Półgodzinne spacery były okazją do zamanifestowania niezależności wobec władzy, a także formą protestu wobec partyjnej propagandy reżimu Jaruzelskiego.

TVP INFO

Serwis TVP INFO”. 13 grudnia

Relacje z uroczystości upamiętniających rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które odbywają się w kraju. Zaproszeni do Poranka TVP INFO goście przybliżą widzom wydarzenia tamtych dni.

Minęła dwudziesta”. 13 grudnia, godz. 20.10 (na żywo)


Główny program publicystyczny TVP INFO – najważniejsze informacje dnia w godzinnym podsumowaniu. Jedna z części programu poświęcona będzie rocznicy 13 grudnia 1981 r. Do studia zaprosimy uczestników wydarzeń, którzy trzydzieści lat temu znaleźli się w różnych obozach politycznych. Porozmawiamy – z dwóch punktów widzenia – jak dziś oceniamy decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, jaki miał on wpływ na dzisiejszą sytuację Polski.

Jan Pospieszalski: Bliżej”. 13 grudnia, godz. 22.30 (na żywo)


O ocenę stanu wojennego pokusi się również Jan Pospieszalski w autorskim programie publicystycznym. Gospodarz programu prowadzi debatę z udziałem ekspertów, polityków oraz bohaterów wydarzeń 13 grudnia 1981. Zobaczymy też reportaże utrzymane w konwencji dziennikarstwa śledczego. Będą one swoistą próbą dotarcia do świadków wydarzeń. Pokażą problemy z perspektywy zwyczajnych ludzi, administracji, samorządów oraz ekspertów i autorytetów.
Bracia drukarze”. 13 grudnia, godz. 23:55
W tym roku przypada 35. rocznica powstania Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA – największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydawnictwa książkowego i prasowego publikującego poza cenzurą. W reportażu Ewy Małkowskiej i Agnieszki Kobylińskiej, na historię NOWEJ spojrzymy od strony drukarzy, którzy poświecili swoje życie angażując się w pracę dla podziemia. Skupimy się na trzech przykładach – na losach braci, których życie potoczyło się bardzo różnie, często dramatycznie. Brat donosił na brata, niektórzy nie wytrzymali presji i nacisków bezpieki. Przypłacili to życiem.  

TVP Historia

W 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego TVP Historia stara się przypomnieć widzom nie tylko fakty i procesy historyczne związane z wydarzeniami 13 grudnia 1981 roku ale także przybliżyć atmosferę i emocje grudniowych dni.10.05 – „Śpiewnik uliczny i domowy” reż. Dariusz Goczał, Krzysztof ZalewskiPrzypominamy piosenki, które powstały w drugim obiegu, a które nuciła cała Polska. To muzyczno słowny zapis wydarzeń i emocji początku lat 80-tych. W programie także wypowiedzi twórców.

12.00 – „Kariera i sumienie (Romuald Spasowski)” reż. Wincenty Ronisz – Decyzja ambasadora PRL w USA Romualda Spasowskiego, który po ogłoszeniu Stanu wojennego poprosił o azyl w Stanach Zjednoczonych budziła podziw, niedowierzanie ale i kontrowersje. Kim był człowiek, który wywołał tę burzę? Jakie były oblicza patriotyzmu grudnia 1981? Na X Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych film otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP

15.35 „Flesz Historii” – informacyjny program TVP Historia wydanie specjalne poświęcone obchodom rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

19.00 – W paśmie Kalendarium Historyczne film dokumentalny „13 pierwszych dni – 13 grudnia 1981” reż. Robert Kalukin – Film, w którym przez pokazanie 13 grudnia z perspektywy „zwykłego” dnia i tego co się w nim zdarzyło autor odzwierciedla dramaturgię tamtego czasu. „Nie było Teleranka” „Internowano 10 tys. osób”, „Godzina policyjna”, „Strajki”. To opowieść o faktach i emocjach, która pozawala widzom przenieść się w czasie do 13 grudnia 1981 r.

19.25 – „Sieroty spod znaku wrony” reż. Anna Plaszczyk – Inspiracją tego filmu jest „Kołysanka” Jacka Kaczmarskiego – piosenka o dzieciach, które na początku stanu wojennego trafiły do „politycznych domów dziecka gdyż ich rodzice zostali internowani bądź aresztowani. W filmie prawdziwe historie prawdziwych dzieci, których udziałem był taki los.

22.00 - „Spór o Historię” program publicystyczny, w którym naukowcy dyskutują o najważniejszych wydarzeniach historycznych, spierają się o ich interpretacje. 13 grudnia Maciej Zakrocki dyskutować będzie z profesorami Antonim Dudkiem, Wojciechem Roszkowskim i Adamem Koseskim o tym czym jest dla współczesnych stan wojenny widziany z perspektywy 31 lat od jego wprowadzenia? Czy prawdą jest twierdzenie Normana Daviesam, że był "najdoskonalszym zamachem wojskowym w historii nowożytnej Europy”. Jeśli tak, to w czym przejawiała się genialność tego zamachu stanu? Jaką rolę odegrało w nim Ludowe Wojsko Polskie a jaką PZPR i inne ośrodki władzy? Jakie cele, poza zdławieniem „Solidarności”, przyświecały twórcom stanu wojennego? Jakie były koszty i konsekwencje stanu wojennego?

23:15 Dziennik Telewizyjny – Tym razem będą to fragmenty dzienników telewizyjnych z 13 grudnia oraz późniejszych dni stanu wojennego, będących wiernym dokumentem tamtych czasów. Zapisem historii – bez komentarza.

TVP Polonia

Uwaga – Premiera!: Wszystko co kocham

Dramat, 91 min, Polska 2009

Piękna wiosna 1981 roku w Polsce. W nadmorskim miasteczku 18-letni Janek, syn oficera marynarki wojennej, zakłada zespół punkrockowy, by głośno krzyczeć o rzeczach dla niego najważniejszych. Jego życie wypełnia muzyka i pierwsza wielka miłość - Basia, nic jednak nie jest trwałe. "Solidarność" walczy o wolność i demokrację, w kraju narasta napięcie. Komuniści potajemnie szykują stan wojenny. Bunt młodości w czasie politycznej zawieruchy może stać się zarzewiem tragedii. Gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego i śmierć bliskiej osoby zmienią w świecie Janka wszystko.

W filmie występują m.in.: Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Anna Radwan.  • Reżyseria: Jacek Borcuch

  • Scenariusz: Jacek Borcuch

  • Zdjęcia: Michał Englert

  • Muzyka: Daniel Bloom

Emisja: 14.12. piątek o godz. 22:45, 5:00. Napisy w języku angielskim
Obława

13 grudnia 2011 roku minęło 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Mało jest wydarzeń w naszej historii, które budzą tak wielkie i skrajne emocje, dzielą społeczeństwo dokładnie na pół. Mimo upływu tylu lat nic się tu nie zmienia. Czy stan wojenny zapobiegł radzieckiej interwencji, czy też był zbrodnią dokonaną na narodzie? Czy generał Wojciech Jaruzelski to bohater, czy zdrajca? Na ten temat zdania chyba zawsze będą podzielone. Prawdopodobnie nigdy nie będzie jednoznacznych odpowiedzi, ani nie poznamy dokumentów nie pozostawiających żadnych wątpliwości. Bohaterami filmu są internowani działacze ówczesnej opozycji, którzy zostali osadzeni w ośrodku wojskowym w Jaworzu, położonym na terenie poligonu drawskiego (znaleźli się tam, między innymi, prezydent Bronisław Komorowski, premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Władysław Bartoszewski, Stefan Niesiołowski, Grzegorz Boguta, Andrzej Celiński, Ryszard Bugaj. Byli przetrzymywani do maja 1982 roku).  • Produkcja: Polska

  • Rok produkcji: 2011

  • Realizacja: Alina Mrowińska

Emisja: 13.12. czwartek o godz.: 23:40 + 5:05, 14.12. piątek o godz. 14:20. Napisy w języku angielskim.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość