Strona główna

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy watch docs. Prawa Człowieka w Filmie


Pobieranie 10.29 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar10.29 Kb.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Warszawa, 4 - 10 grudnia 2015www.watchdocs.pl
Warszawa, 19 listopada 2015 r.
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Warszawa, 4 – 10 grudnia 2015 r.
Jim Finn, Anna Neistat, Robert Worth, Sean McAllister, Alexander Rastorgujew i Elena Khoreva to tylko kilku z wielu zagranicznych gości tegorocznej 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal odwiedzi około siedemdziesięciu gości zagranicznych, twórców i bohaterów filmów, a także obrońców praw człowieka, którzy spotkają się z publicznością po projekcjach filmów, a także uczestniczyć będą w warsztatach FUTURE DOCS.
Jim Finn to nowojorski filmowiec eksperymentalny, od lat tworzący obrazy, które wymykają się wszelkim klasyfikacjom. Jego żywiołem jest inteligentny, wielopiętrowy pastisz, a głównym tematem – komunistyczna ideologia, a właściwie jej paranoiczne, zmutowane formy powstające w izolacji od zewnętrznego świata – i w ostateczności służące wyłącznie sobie samym. Wykpiwając propagandowe frazesy, Finn jednocześnie wykorzystuje retro-socjalistyczną estetykę, zwraca uwagę na kostiumy, układy choreograficzne, gadżety. Niezależnie od tego, czy przedstawia losy zakochanej pary enerdowskich kosmonautów, peruwiańskich terrorystek, północnokoreańskich „robotników kultury”, czy amerykańskich trockistów w oparach New Age - zawsze robi to z nieprawdopodobnym wyczuciem stylu. Na 15. MFF WATCH DOCS Jim Finn poprowadzi wykład mistrzowski.
Anna Neistat pracuje w centrali Amnesty International w Londynie, gdzie koordynuje szereg badań dotyczących standardów ochrony praw człowieka na całym świecie. Przez wiele lat Neistat współpracowała również z Human Rights Watch w specjalnym zespole, który zbiera i dokumentuje przypadki naruszeń praw człowieka w rejonach objętych konfliktem (film pt. „Drużyna E” obrazujący pracę zespołu znajduje się w repertuarze festiwalu). Anna Neistat odbyła ponad 60 misji w rejonach objętych konfliktem, w tym m.in. w Syrii, Afganistanie, Pakistanie, Zimbabwe, Kenii i Nepalu.
Robert Worth to dziennikarz współpracujący od wielu lat z New York Timesem. Ponad siedem lat spędził w krajach Północnej Afryki, skąd w 2011 r . nadawał relacje w trakcie Arabskiej Wiosny. W tramach Festiwalu Robert Worth weźmie udział w debacie „Wolność w świecie arabskim – bunt elit, bunt mas”, organizowanej w związku z Nagrodą Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa za wolność myśli dla Raifa Badawiego, w sobotę 5 grudnia 2015 r. o godzinie 17:00 w Kinie Muranów.
Gościem Festiwalu będzie również znany brytyjski dokumentalista Sean McAllister. Jego film „Syryjska Love Story” otworzy 15. edycję Festiwalu WATCH DOCS. „Syryjska Love Story” pokazuję historię małżeństwa, które rozpada się po ucieczce małżonków z kraju ogarniętego wojną domową. Michael Moore powiedział, że Sean McAllister „jest jednym z najodważniejszych i najsilniejszych współczesnych reżyserów”.
Kolejnym gościem Festiwalu będzie pochodzący z Rostowa nad Donem rosyjski reżyser Aleksander Rastorgujew. Jego najsłynniejszym filmem jest obsypany nagrodami obraz "Wild, wild beach". Na Festiwal Rastorgujew przyjeżdża jako współtwórca filmu sygnowanego przez młodą dokumentalistkę Elenę Khorevą „Kijów/Moskwa”. Film pokazuje różnice i podobieństwa pomiędzy życiem na Ukrainie i w Rosji w trakcie rewolucji na Majdanie.

Aleksander Rastorgujew i Paweł Kostomarow to obecnie najbardziej prawdopodobnie twórczy duet, jeśli chodzi o filmowy język dokumentu, twórcy koncepcji i praktyki tzw. „dokumentu bez reżysera”.


***

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie:

www.watchdocs.pl

www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL


Kontakt dla mediów:

Bogusław Deptuła, bode@op.pl

Marta Borucka m.borucka@hfhr.org.pl

Małgorzata Szuleka m.szuleka@hfhr.org.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość