Strona główna

18. Międzynarodowy Festiwal teatromania 12-22 maja 2016 Karnety: 120 zł, 100 zł (ulgowy) 7 – 9, 13 maja – Statek Sztuki „inni”


Pobieranie 29.81 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar29.81 Kb.18. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA

12-22 maja 2016

Karnety: 120 zł, 100 zł (ulgowy)
7 – 9, 13 maja – Statek Sztuki „INNI”, warsztaty teatralne prowadzone przez artystów związanych z Fundacją ArtJunction i Teatrem Biuro Podróży: Barbarę Prądzyńską i Jarosława Siejkowskiego. Jak młodzi ludzie rozumieją – „swojskość” i „inność”?

Miejsce: Becek

Biety: 2 zł
12 maja (czwartek), godz. 19.00, „Krapp i dwie inne jednoaktówki”, Teatr Polski (Warszawa)

Nadzwyczajne teatralne wydarzenie: w niespełna miesiąc po premierze prezentujemy spektakl, w którym Andrzej Seweryn mierzy się z jedną z najbardziej wymagających ról w teatrze Samuela Becketta i jedną z najbardziej znanych postaci wykreowanych przez tego dramaturga. To studium rozrachunku z samym sobą w punkcie dojścia, w wieku 69 lat. Partneruje mu Antoni Ostrouch, spektakl reżyseruje znakomity tłumacz i znawca twórczości irlandzkiego noblisty Antoni Libera.

miejsce: Becek, sala ToTu

bilety: 40 zł, 30 zł (ulgowy)


13 maja (piątek), godz. 19.00, „17 granic" („17 Border Crossings") - Lucidity Suitcase Intercontinental (USA). Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

POLSKA PREMIERA!

Granice, przejścia graniczne – przez jednych zapamiętane jako symbol podziału i wyalienowania, przez innych traktowane jako osobliwe doświadczenie rodem z zamierzchłej przeszłości, związane ze zdobyciem gadżetu w postaci pieczątki w paszporcie. A jednak kwestia granic ożyła. Spektakl rozpoczyna się jak klasyczny monodram, szybko jednak przeistacza się w przedstawienie zaskakujące wizualną wyobraźnią, nieoczekiwanymi inspiracjami - od stand up-u, poprzez bałkańskie filmy Emira Kusturicy czy mity rodem z amazońskiej dżungli.

miejsce: Becek, sala kameralna

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)


13 maja (piątek), godz. 21.00, „Hortos imaginaria II - malowany światłem ogród w Bytomiu" ("Hortos imaginaria II -a light garden in Bytom") - pokaz muzyczno-wizualny, Claudia Reh (Niemcy)

Specjalnie dla Bytomia!

W sercu Bytomia zakwitnie niezwykły stworzony światłem, wyimaginowany ogród. Świetlne kwiaty i drzewa nowych odmian, czasem pełne kolorów, czasem zaznaczone konturem wyrosną na elewacjach kilku kamienic i stworzą świetlną, powołaną do życia za sprawą multimedialnej projekcji oazę, w której – wśród jej szaleństwa kolorów – pojawią się niezwykłe stworzenia. Podczas performansu malowania na żywo rozpocznie się gra z tymi powstającymi, dzielonymi i składanymi w nową całość obrazami. Wszystko przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki.

miejsce: Rynek, Bytom

bilety: wstęp wolny14 maja (sobota), godz. 16.00, godz. 17.45

Król Gaspar" („EL Rey Gaspar"), foradelugar (Hiszpania)

Spektakl ma charakter spaceru, którego tajemniczym przewodnikiem jest Król Gaspar.

Ze względu na ograniczoną liczbę widzów podczas prezentacji (30 osób), 14 maja zaprezentujemy go dwa razy.POLSKA PREMIERA!

Opowieść o człowieku wyruszającym w podróż po lepsze życie, którego zwyczajne marzenie o spokojnej egzystencji doprowadziło na skraj obłędu. Król Gaspar rozdaje ulotki na ulicach. Kim jest człowiek ukrywający się za przyprawioną brodą? Podążamy za nim, obserwujemy go stając się nagle podglądaczami, przyglądamy mu się najpierw z daleka, by wreszcie poznać jego historię, wspomnienia, marzenia i jego strach.

rozpoczęcie: Plac Grunwaldzki

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)14 maja (sobota), godz. 19.15, „Procesy", Teatr Usta Usta Republika (Poznań)

Procesy odbywają się wszędzie i trwają ciągle. Głównie w nas. Jesteśmy oskarżonymi, jesteśmy własnymi prokuratorami, a główną karą, na którą skazujemy się codziennie jest strach. Strach przed utratą pracy, akceptacji, zdrowia, miłości, życia. Dzień po dniu sami sobie budujemy szubienicę, na której w końcu zawiśniemy. Spragnieni sprawiedliwości, która nie nadeszła.

miejsce: Becek, sala kameralna

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)


14 maja (sobota), godz. 21.15, Statek Sztuki: INNI, prezentacja rezultatów pracy podczas warsztatów prowadzonych przez artystów związanych z poznańską fundacją Art Junction i Teatrem Biuro Podróży.

Miejsce: hol Dworca PKP w Bytomiu

Bilety: wstęp wolny
15 maja (niedziela), godz. 16.00, 19.00,

Król Gaspar" („EL Rey Gaspar"), foradelugar (Hiszpania)

Spektakl ma charakter spaceru, którego tajemniczym przewodnikiem jest Król Gaspar.

Ze względu na ograniczoną liczbę widzów podczas prezentacji (30 osób), 15 maja zaprezentujemy go dwa razy. Po drugiej prezentacji spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.POLSKA PREMIERA!

Opowieść o człowieku wyruszającym w podróż po lepsze życie, którego zwyczajne marzenie o spokojnej egzystencji doprowadziło na skraj obłędu. Król Gaspar rozdaje ulotki na ulicach. Kim jest człowiek ukrywający się za przyprawioną brodą? Podążamy za nim, obserwujemy go stając się nagle podglądaczami, przyglądamy mu się najpierw z daleka, by wreszcie poznać jego historię, wspomnienia, marzenia i jego strach.

rozpoczęcie: Plac Grunwaldzki

bilety: 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu spektaklu15 maja (niedziela), godz.17.30, „Ewelina płacze", TR (Warszawa)

Jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych 2015 roku m.in. według miesięcznika POLITYKA, dzienników Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza oraz portali Dwutygodnik.com, Culture.pl, Reflektor. Czy można być sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne narracje. Tekst jest mieszaniną fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. W spektaklu aktorzy próbują zagrać siebie samych, wyobrażonych przez kogoś innego.

miejsce: Becek, sala ToTu

bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu spektaklu)


16 maja (poniedziałek), godz. 19.00, „CARSON CITY, SZEŚĆ PIEŚNI O KONIACH W JĘZYKU OBCYM”, Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, w reżyserii Wojciecha Farugi i Przemysława Kazuska.

Małe, ciche, wręcz niepokojąco nijakie miasteczko w Newadzie: białe płotki, idealnie skoszone trawniki, perfekcyjne zachody słońca. To tutaj w latach dwudziestych zeszłego wieku dokonano pierwszej egzekucji w komorze gazowej. Teraz mieszkańcy Carson są podskórnie zarażeni śmiercią, przenika ich ona do wewnątrz. Katastrofa ciągle wisi tu w powietrzu.

miejsce: Teatr ROZBARK, ul. Wojciecha Kliara 29, Bytom

bilety: 5 zł (ulgowy), 10 zł20 maja (piątek), godz. 17.30, Wydarzenie towarzyszące: spektakl "Lilka, cud miłości", agencja CDN

Przedstawienie oparte na wspomnieniach i twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zrealizowane na podstawie książki „Wojnę szatan spłodził” w opracowaniu Rafała Podrazy.

Obrazki z życia kobiety, którą rządzi pragnienie miłości. Ślub… a właściwe trzy śluby! Zawsze ze wspaniałym mężczyzną. Pomysł reżysera Waldemara Śmigasiewicza na takie nietypowe ujęcie życiowych perypetii i poezji zrealizowały znakomite aktorki: Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska i Afrodyta Weselak.

miejsce: Becek, sala ToTu

bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu spektaklu)
20 maja (piątek), godz. 19.30, „Związki" („Vincles"), Cirk Bovar (Hiszpania – Majorka)

POLSKA PREMIERA!

Piękne przedstawienie łączące cyrk z muzyką, teatrem i tańcem. Artyści wykorzystując niezwykle prosty element – bambusowe drągi, budują spektakl pełen niespodzianek, emocji i zaskakujących interakcji. Bambusowe elementy stają się tu konstrukcją otwierającą pole do niesamowitych akrobatycznych wyczynów. Pełen prostoty i elegancji spektakl prezentuje cyrk w jego pełnej piękna i zapierających dech w piersiach postaci. Jego twórcy przypominają nam także o potędze wyobraźni – sile teatru, który z najprostszych elementów potrafi stworzyć sceniczny wszechświat.

miejsce: Rynek, Bytom

bilety: wstęp wolny21 maja (sobota), godz. 19.00, „Szepty/Narodziny zjaw” („Whispers/Birth of Phantoms") – Compagnie Mossoux-Bonté (Belgia)

Na scenie kobieta. Czy jednak rzeczywiście tylko ona? Przestrzeń sceny wydaje się być pełna czyjejś jeszcze obecności. Figura kobiety jakby zapożyczona z jednego z obrazów Vermeera, nieprzerwanie powraca do tego samego miejsca, przywołując animowane postaci, które zdają się wyłaniać z jej własnego ciała. Tajemnicze, stłumione dźwięki, przypominające zjawy sylwetki pojawiają się nagle, coraz bardziej zagarniając dla siebie to miejsce, szepcząc nam coś do ucha. Kobieta nie wie, do kogo należy odzywający się w niej głos – czy to jej własne doświadczenia czy też doświadczenia jej przodków.

miejsce: Becek - sala kameralna

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)


21 maja (sobota), godz. 21.00

Transit” - spektakl zrealizowany podczas warsztatów w ramach projektu Power of Diversity the Crossig Lines/Bytom

Międzynarodowy projekt łączący hip hop, rap oraz sztukę realizacji teatralnych widowisk plenerowych. Bierze w nim udział 10 instytucji i festiwali teatralnych z różnych krajów: Niemiec, Hiszpanii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Danii. Pierwszy etap projektu to warsztaty teatralne organizowane przez każdą z instytucji w swoim mieście. Ich program obejmuje rap, hip hop, pracę z tekstem, taniec oraz zajęcia aktorskie. Zobaczymy spektakl stanowiący rezultat bytomskich warsztatów.

miejsce: Dworzec PKP, Bytom

bilety: wstęp wolny
22 maja (niedziela), godz.17.00,

Na razie, jestem…" („For Now, I Am..."), Marc Brew Company (Wielka Brytania/ Szkocja), POLSKA PREMIERA!

Przejmujące przedstawienie o człowieku, tancerzu, który ocalał w wypadku samochodowym, budzi się w szpitalu pośród utrzymujących go przy życiu sprzętów i na nowo odkrywa swoje ciało. Wstrząsające, a zarazem zrealizowane z ogromną świadomością formy i smakiem, ale też odwagą autorskie, bardzo osobiste, przedstawienie tancerza i choreografa Marca Brew. Podejmując temat bycia złamanym, załamanym, odrodzonym, oczyszczonym, temat pogodzenie się z faktem bycia w świecie w kompletnie nowy sposób, nawiązania dialogu z ciałem, które uległo transformacji. Marc Brew konfrontuje się z najbardziej kluczowymi aspektami samego siebie.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem

miejsce: Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)22 maja (niedziela), godz. 19.30

Marzenia z piasku" („Dreams of Sand") - Ytuquepintas Company (Hiszpania)

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

Piękne, pełne wizualnej poezji przedstawienie, łączące tworzenie malowanych piaskiem obrazów z wykonywaną na żywo muzyką oraz elementami sztuki lalkarskiej. Wykorzystując tę subtelną formę hiszpańscy artyści opowiadają uniwersalną historię, na którą składają się obrazy, migawki z życia dwojga ludzi, ich marzenia – od dzieciństwa przez rozmaite ulotne, ale też zapadające w pamięć doświadczenia, po dorosłość i wreszcie czas spojrzenia wstecz, za siebie.

miejsce: Becek, sala ToTu

bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość