Strona główna

2-ga część sprawozdania z pracy w 2012 r


Pobieranie 101.46 Kb.
Strona1/3
Data18.06.2016
Rozmiar101.46 Kb.
  1   2   3
2-ga część sprawozdania z pracy w 2012 r.

Oto podsumowanie mojej działalności krajowej za 2012 rok (to druga część po tej, która prezentowała moją pracę w PE w mijającym roku). W związku z tym chcę ogłosić konkurs – pierwszych 10 osób, które wskażą polskiego europosła aktywniejszego niż ja, zostanie przeze mnie zaproszone na 3-dniową wycieczkę do Brukseli. Propozycje, wraz z uzasadnieniem, proszę przesyłać na adres mailowy mojego biura poselskiego w Katowicach. Choć, muszę przyznać, wątpię, by któryś z moich kolegów pracujących w PE był ode mnie bardziej aktywny i kreatywny w tym, co robi w kraju przy pomocy swoich asystentów. Ale może się mylę – zachęcam więc do udziału w konkursie. Termin nadsyłania propozycji upływa 7 stycznia.

1. Na początku roku rozpoczęła się trzecia edycja konkursu Szukamy bohaterów. Celem konkursu jest integracja młodzieży oraz społeczności wokół wartości związanych ze środowiskiem lokalnym poprzez zakorzenienie w tradycji i doświadczeniach regionu, szczególnie w kontekście historycznym. Zadaniem młodzieży było odkrycie i promowanie postaci wybitnych, zasłużonych i zapisanych wielkimi literami w dziejach „małej ojczyzny”. (www.szukamybohaterow.pl)

2. W styczniu 2012 roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) przyznała mistrzostwa w 2014 roku Białorusi. Zawody będą poważnym propagandowym wsparciem dla rządów dyktatora i bez wątpienia przyczynią się do umocnienia jego władzy, dlatego należy robić wszystko, by nie dopuścić do ich przebiegu w tym kraju.

By przeciwstawić się umacnianiu pozycji białoruskiego dyktatora, włączyłem się w akcję organizacji Free Belarus Now, wzywającą do bojkotu Mistrzostw Świata w Hokeja w 2014 roku. Apel do bojkotu Białorusi lub wyboru innego gospodarza Mistrzostw został wysłany do szefów wszystkich narodowych Federacji Hokeja na Lodzie.

3. 24 stycznia 2012 roku wystosowałem pismo do naczelnika kolonii karnej nr 15 w Mohylewie, w której odbywał swoją karę Dzmitrij Bandarenka, skazany 27 kwietnia 2011 na 2 lata pozbawienia wolności za „organizację masowych działań, poważnie naruszających porządek publiczny”. Zaznaczyłem w nim, że niedawno upłynęła połowa jego kary, w związku z czym Bandarenka nabył prawo do warunkowego zwolnienia. Zaapelowałem o kolejne rozpatrzenie możliwości warunkowego zwolnienia Bandarenki, zwłaszcza w kontekście pogarszającego się stanu zdrowia więźnia oraz przetrzymywania go w bardzo złych warunkach. Odpowiedź na moje pismo otrzymałem 14 lutego 2012. W piśmie z Departamentu ds. Penitencjarnych napisano, że 07.09.2011 r. komisja rozpatrzyła możliwość zastosowania wobec Bandarenki łagodniejszego wymiaru kary. Zdaniem Komisji zachowanie Bandarenki nie odpowiadało normom, ustanowionym w regulaminie kolonii (cz.3, art.116), i więzień nie poddał się resocjalizacji. Z tej samej przyczyny 04.01.2012 roku Komisja kolonii karnej w Mohylewie zdecydowała o odrzuceniu prośby o warunkowe zwolnienie tego więźnia politycznego. Przypominam, że Dzmitrij Bandarenka został skazany przez miński sąd na 2 lata kolonii karnej za udział w masowych zamieszkach 19 grudnia 2010 roku. Podczas wyborów 2010 był mężem zaufania Andreja Sannikaua oraz koordynatorem kampanii „Europejska Białoruś”. W kwietniu 2011 roku przyłączyłem się do akcji wsparcia białoruskich więźniów politycznych zorganizowanej przez organizację Libereco oraz podjąłem się osobistej „opieki” nad Dzmitrijem Bandarenką i jego rodziną.

4. 4 lutego 2012 zorganizowałem konferencję „Węgry 2012 – europejski problem, czy problem z Europą?” Odbyła się ona w warszawskim Centrum PAP. W dyskusji wzięli udział politycy, naukowcy oraz przedstawiciele mediów. Ja sam miałem przyjemność brać udział w charakterze panelisty w dyskusji poświęconej reformom premiera Viktora Orbana. Wraz ze mną, w panelu wzięli udział prof. Adreine Kormendy, dr Csaba Toro i red. Jarosław Giziński. Moderatorem dyskusji był dr Artur Wołek.

Drugi panel dotyczył zmiany roli Węgier w polityce międzynarodowej. Na ten temat dyskutowali: poseł partii Fidesz Attila Gruber, dr Botond Zakonyj oraz poseł do Parlamentu Europejskiego dr Paweł Kowal. Dyskusję moderował red. Igor Janke.

Relację z konferencji znajdą Państwo pod tym linkiem:http://www.migalski.eu/wegry-2012-europejski-problem-czy-problem-z-europa/06-02-2012

5. 15 lutego 2012 zwróciłem się do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP na Białorusi Leszka Szerepki w sprawie zatrzymania w Mińsku jednego z liderów białoruskiej organizacji „Młody Front” – Ivana Shyli, który w ramach programu Kalinowskiego studiuje na Uniwersytecie Śląskim. Ivan Shyla został zatrzymany przez funkcjonariuszy Specnazu pod biurem PEN-Centrum w Mińsku, siedziby organizacji wspierającej niezależnych twórców antyreżimowych. Na godz. 17:00. w biurze białoruskiego PEN-Centrum planowana była ceremonia wręczenia nagrody „Kocham Białoruś”, przyznawanej przez aktywistów „Młodego Frontu” osobom, które działają na rzecz demokracji w Białorusi.


W swoich listach zaapelowałem o natychmiastową interwencję w tej sprawie i upomnienie się o studenta polskiej uczelni.

6. 21 lutego w geście solidarności z Ivanem, pracownicy mojego biura zorganizowali akcję pod Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu 4 godzin ponad 200 studentów wypisało kartki pocztowe dla Ivana. Wszystkie pocztówki zostały wysłane do więzienia na Okrestinie, gdzie odbywał areszt Białorusin.

Młody opozycjonista został wypuszczony na wolność po odbyciu 22 dni aresztu.

7. Jak już pisałem wcześniej, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie wyznaczyła Białoruś na kolejnego gospodarza mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu w 2014 roku. 1 marca 2012 rozpocząłem akcję „Zostawmy dyktatora na lodzie” w ramach, której zbierane były podpisy pod apelem do Międzynarodowej Federacji Hokeja oraz Federacji Narodowych o przeniesienie Mistrzostw do innego państwa. Zwróciłem się do Polaków, a także społeczności międzynarodowej o poparcie tej inicjatywy. Można to było uczynić, poprzez przesłanie listu do głównego decydenta – Międzynarodowej Federacji Hokejowej i do Federacji Narodowych lub poprzez poparcie petycji na stronie www.dyktatornalodzie.pl

Partnerami akcji byli:

Kampania obywatelska Free Belarus Now – organizacja, skupiająca rodziny i bliskich osób dotkniętych represjami na Białorusi.

Change.org – to globalna platforma dla kampanii obywatelskich. Miliony osób z całego świata za pomocą Change.org organizują i wspierają kampanie, których celem są przemiany społeczne.

Patronem akcji jest portal – „Korespondent Wschodni”.www.korespondent-wschodni.org

8. 1 marca 2012 zorganizowałem również konferencję prasową w Katowicach. Dotyczyła ona wspomnianej już przeze mnie akcji „Zostawmy dyktatora na lodzie”. Poinformowałem dziennikarzy o planowanych działaniach, o tym, w jaki sposób można się włączyć do akcji oraz zaprezentowałem stronę www.dyktatornalodzie.pl , na którą Państwa zapraszam. Znajdą tam Państwo sylwetki byłych i obecnych więźniów politycznych oraz informacje o prowadzonej przez prezydenta Łukaszenkę polityce.

9. 6 marca 2012 wraz dwukrotnym mistrzem świata w Hokeju na Lodzie, słowackim eurodeputowanym Peterem Šťastným zainicjowałem wspólną akcję przeciwko Mistrzostwom Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi w 2014 roku. W ramach akcji stworzona została petycja-online – apel do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w tej sprawie. Fragment petycji znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/world-dictatorship-championship-belarus-2014-miedzynarodowa-akcja-zainicjowana-przez-dra-migalskiego/06-03-2


Akcję można wesprzeć poprzez podpisanie petycji-online na stronie organizacji Change.org:

http://www.change.org/petitions/iihf-do-not-host-the-2014-ice-hockey-championship-in-belarus

10. 14 marca wraz z organizacjami Europejska Białoruś, Free Belarus Now i Belarusian Tribunal rozpocząłem akcję wysyłania listów do Prokuratora Generalnego Republiki Białorusi z żądaniem przeniesienia jednego z liderów „Europejskiej Białorusi” Dzmitrija Bandarenki do aresztu domowego. Podany wzór listu należało wkleić do formularza kontaktowego Prokuratury Generalnej Republiki Białoruś.

11. 21 marca 2012 wystosowałem pismo do Ministry Sportu i Turystyki, dr Joanny Muchy w sprawie odebrania Białorusi Mistrzostw Świata w Hokeju w 2014 roku. Wyraziłem przekonanie, że jeżeli mistrzostwa w 2014 roku zostaną zorganizowane na Białorusi, staną się narzędziem promocji dla ostatniego dyktatora w Europie. Podkreśliłem również, że w białoruskich więzieniach nadal przetrzymywani są więźniowie polityczni, poddawani torturom i naciskom psychicznym. W swoim liście do dr Joanny Muchy apelowałem o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie zmiany lokalizacji mistrzostw świata w hokeju w 2014 roku oraz o podjęcie tego tematu w trakcie spotkań z przedstawicielami świata sportu z innych krajów.

Treść listu znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/moj-dzien-w-europarlamencie/pismo-do-ministry-muchy-w-sprawie-ms-w-hokeju-na-bialorusi/21-03-2012

12. 23 marca 2012 została ogłoszona lista laureatów wspomnianej już przeze mnie, trzeciej edycji konkursu Szukamy bohaterów. Około trzydziestu laureatów wraz z opiekunami zostało przeze mnie nagrodzonych wycieczką do stolicy Unii Europejskiej. Szczegóły nawww.szukamybohaterow.pl

13. 25 marca 2012 w Katowicach uczciliśmy nieuznawane przez białoruski reżim święto- Dzień Niepodległości Białorusi, nazywane Dniem Woli. Z mojej inicjatywy odbył się koncert białoruskiego zespołu „Ściana”. Wydarzenie to przyciągnęło liczną widownię, wśród której znalazło się wielu mieszkających na Śląsku Białorusinów. Fotorelację znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dzien-woli-uczczony-w-katowicach/26-03-2012

14. Laureaci organizowanych przeze mnie konkursów przebywali od 27 do 29 marca z trzydniową wizytą studyjną w Brukseli. Najliczniejszą część uczestników wycieczki stanowili laureaci trzeciej edycji konkursu „Szukamy bohaterów”. Podczas wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić Brugię – miasto w północno – zachodniej Belgii oraz słynącą z diamentów i obrazów Rubensa Antwerpię. Najwięcej czasu goście spędzili w Brukseli, gdzie podczas wizyty w Parlamencie Europejskim mogli zapoznać się ze specyfiką pracy instytucji europejskich. Tradycyjnie spotkałem się z uczestnikami podczas kolacji.

15. Wielki sukces: 15 kwietnia Dzmitrij Bandarenka został wypuszczony na wolność! Przypominam, że Bandarenka był koordynatorem „Europejskiej Białorusi”, został skazany za udział w pokojowym zgromadzeniu 19 grudnia 2010 roku.

Przez długi czas zabiegałem o uwolnienie opozycjonisty, monitorowałem warunki przetrzymywania Bandarenki w więzieniu, organizowałem akcje wzywające do jego uwolnienia, zwracałem się do naczelników kolonii karnej oraz do białoruskiej prokuratury i MSW w jego sprawie. Szczegółowe sprawozdanie z moich działań znajdą Państwo tutaj: http://migal.salon24.pl/409130,bandrenka-mission-accomplished

16. W połowie kwietnia zostałem patronem akcji „Don’t play with the dictator” organizacji Libereco- Partnership for Human Rights. Jest to kolejna akcja międzynarodowa mająca na celu odwołanie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi w 2014r. Kampania została zainaugurowana 16 kwietnia. Włączyły się w nią organizacje z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Czech i Słowacji. W ramach kampanii powstała strona internetowa, na której znajduje się petycja online do przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Hokeja Rene Fasela. Moje oświadczenie dotyczące poparcia tej akcji znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/marek-migalski-patronem-akcji-dont-play-dictator/16-04-2012

17. 17 kwietnia 2012 wystosowałem list do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w sprawie poważnego błędu, jaki zaistniał na stronie www.katyncrime.pl Witryna zawiera przetłumaczone na kilka języków informacje na temat zbrodni wojennej, jakiej dopuściły się władze radzieckie w lesie katyńskim w 1940r. W wersji angielskiej nazywając wydarzenia, jakie miały miejsce w lesie katyńskim 72 lata temu, błędnie użyto słowa massacre. Zaapelowałem o zmianę tego sformułowania oznaczającego masakrę na war crime, czyli zbrodnię wojenną. Będzie to zgodne z dotychczas obowiązującą doktryną państwa polskiego, która zabicie polskich oficerów w 1940 roku nie nazywa masakrą, lecz zbrodnią.

18. 18 kwietnia 2012- z mojej inicjatywy powstało wspólne oświadczenie międzynarodowych organizacji praw człowieka w sprawie sytuacji na Białorusi. Pod oświadczeniem podpisali się również: Marieluise Beck, posłanka Bundestagu, która w ramach kampanii, zainicjowanej przez organizację Libereco-Partnership for Human Rights, podjęła się osobistej opieki nad Andriejem Sannikauem, Andres Herkel, poseł estońskiego parlamentu i specjalny sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Białorusi oraz 26 działaczy na rzecz praw człowieka i międzynarodowych organizacji. Pełna lista sygnatariuszy znajduje się tutaj: http://www.migalski.eu/w-europarlamencie/dr-migalski-inicjatorem-wspolnego-oswiadczenia-w-sprawie-bialorusi/18-04-2012

W oświadczeniu przypomnieliśmy, że mimo tego, że Andriej Sannikau i Dzmitrij Bandarenka zostali zwolnieni z kolonii karnych, na Białorusi wciąż w miejscach zatrzymania pozostaje 13 więźniów politycznych – Ihar Alieniewicz, Mykoła Autuchowicz, Aleś Bialacki, Dzmitrij Daszkiewicz, Mykoła Dziadok, Alieksandr Frantskiewicz, Siarhiej Kawalenka, Eduard Lobau, Artiom Prakapienka, Paweł Siewiaryniec, Mykoła Statkiewicz, Paweł Syramalotau i Jauhien Waskowicz.

19. Komitet noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Miałem zaszczyt być, jako jeden z dwójki Polaków, członkiem komitetu starającego się o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.

Przypominam: Aleś Bialacki szef Centrum Praw Człowieka „Viasna” został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku, znalazł się na tzw. krótkiej liście.

20. 24 kwietnia 2012 ponownie zostałem patronem więźnia politycznego w ramach akcji Libereco- Partnership for Human Rights. Tym razem podjąłem się opieki nad Siarhiejem Kawalenką. W 2010r. Kawalenka został skazany na karę 3 lat tzw. „chemii” w miejscu zamieszkania za powieszenie opozycyjnej flagi białoruskiej na 40 metrowej choince Witebska w prawosławne Boże Narodzenie. Za złamanie zasad odbywania kary został zatrzymany 19 grudnia 2011r. i skazany na 25 miesięcy więzienia. Od momentu zatrzymania Kawalenka rozpoczął strajk głodowy, który po wielu tygodniach został przerwany przymusowym karmieniem. Siarhiej Kawalenka jest działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej „Białoruski Front Ludowy”. Jako opiekun Kawalenki podjąłem szereg działań mających na celu jego uwolnienie.

21. 4 maja 2012 – wysłałem pisma do białoruskiego MSW, prokuratury generalnej i szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał Siarhiej Kawalenka domagając się informacji, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o jego przeniesieniu. Kawalenkę przeniesiono po raz czwarty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Stan zdrowia tego więźnia politycznego był bardzo zły ze względu na głodówkę, którą prowadził od 19 grudnia 2011 roku, a częste przeniesienia stwarzały zagrożenie dla jego zdrowia.

22. 10 maja 2012- objąłem patronat nad pokazem filmu „Ostatni dyktator Europy”.Twórcami filmu „Ostatni dyktator Europy” (Europe’s Last Dictator) są reżyser Matthew Charles i operator Juan Luis Passarelli.Obraz ten w 2012 roku został okrzyknięty najlepszym filmem Festiwalu Kina Niezależnego w Londynie. Film powstał w zeszłym roku. Jest w nim mowa o torturach, zaginięciach i morderstwach, które miały miejsce na Białorusi za rządów Aleksandra Łukaszenki. Po filmie odbyła się dyskusja nt. sytuacji na Białorusi.

23. 14 maja miałem przyjemność wręczyć dyplomy ukończenia Akademii Liderów Windsor osiemnastu absolwentom. W ramach II edycji Akademii studenci spotkali się m.in. z czołówką polskich publicystów (zajęcia prowadzili m.in. Rafał Ziemkiewicz, Igor Janke, Marek Magierowski, Łukasz Warzecha, Michał Szułdrzyński, Piotr Gursztyn, Wiktor Świetlik) oraz odbyli cykl szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji liderskich. Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie www.akademiawindsor.pl

24. Na początku kwietnia zwróciłem się z oficjalnym zapytaniem do Amnesty International
Siarhiej Kawalenka nie został uznany przez tę międzynarodową organizację za „więźnia sumienia”, w związku, z czym zaapelowałem o nadanie takiego statusu temu białoruskiemu opozycjoniście.
John Dalhuisen, dyrektor Amnesty International ds.Europy i Azji Środkowej zapewnił mnie, że Amnesty International będzie stale monitorować sprawę Sierhieja Kawalenki i w razie potrzeby podejmować interwencje, jednakże na razie odmówiono przyznania opozycjoniście statusu więźnia sumienia. Argumentując swoją decyzję, John Dalhuisen powołuje się na opinie funkcjonariuszy milicji, którzy stwierdzili, że podczas zatrzymania Siarhiej Kawalenka stawiał opór. W związku, z tym, że Amnesty International dała wiarę słowom organów, ślepo wypełniających polecenia reżimowych władz, a nie wzięła pod uwagę zeznań więźnia politycznego, ponownie zwróciłem się do tej międzynarodowej organizacji z prośbą o rozpatrzenie tej sprawy.

25. 18 maja 2012 wziąłem udział w konferencji prasowej w Helsinkach, by jeszcze raz zaapelować o odwołanie rozgrywek na Białorusi i przeniesienie mistrzostw do innego kraju. Organizatorami konferencji były kampania społeczna zainicjowana przez Ewę Nieklajewą w Finlandii – „No to Minsk 2014” oraz Fiński PEN Club we współpracy z organizacją – Peace Union of Finland.

Na konferencji Ewa Nieklajewa, córka byłego kandydata na prezydenta Białorusi Uładzimira Nieklajewa opowiedziała o sytuacji politycznej w tym kraju, ja natomiast apelowałem o odebranie Białorusi mistrzostw oraz zaprezentowałem petycję utworzoną na stronie Change.org.

http://www.change.org/petitions/iihf-do-not-host-the-2014-ice-hockey-championship-in-belarus

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie: Rzecznik Federacji Szymon Szemberg oraz Sekretarz Generalny – Hannes Ederer. Wraz z Ewę Nieklajewą przekazaliśmy im tekst petycji – apelu o odwołanie MŚ na Białorusi z 30 000 podpisów osób z całego świata. Szemberg i Ederer przyjęli petycję, odmówili jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

26. 22 maja 2012 – w związku z niezadowalającą odpowiedzią Johna Dalhuisena w sprawie Siarhieja Kawalenki, zwróciłem się z ponownym apelem w tej sprawie do Prezesa Zarządu Amnesty International Polska – Mateusza Króla.

Pozwoliłem sobie prosić szefa polskiego Amnesty o wstawiennictwo w sprawie Siarhieja Kavalenki w międzynarodowych strukturach Amnesty International. Treść mojego listu znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dr-marek-migalski-ponownie-apeluje-do-amnesty-international/22-05-2012
Następnie, ogłosiłem akcję wysyłki listów do polskiego oddziału Amnesty z apelem o uznanie Kawalenki za więźnia sumienia, i o jego wstawiennictwo w sprawie Siarhieja Kawalenki w międzynarodowych strukturach Amnesty International. Kolejnym moim krokiem było wystosowanie listu do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie sytuacji tego białoruskiego więźnia politycznego i nieuznania Kawalenki więźniem sumienia.

31 maja otrzymałem odpowiedź od Mateusza Króla- prezes polskiego oddziału Amnesty napisał, że odmowa uznania Kawalenki za więźnia sumienia jest spowodowana procedurami wprowadzonymi przez Międzynarodowy Sekretariat AI, które wymagają pełnej weryfikacji i zupełnej pewności w kwestii pokojowego działania osób zatrzymanych.

27. 1 czerwca pracownicy mojego biura zakończyli akcję zbierania prezentów okazji Dnia Dziecka dla dzieci białoruskiego więźnia politycznego Siarhieja Kawalenki. Na mój apel odpowiedziało wiele osób dobrej woli. Dziesięciomiesięczna córeczka Viki i siedmioletni synek Valancin otrzymali gry, układanki, puzzle, pluszowe maskotki, kredki, mazaki, farbki, książeczki (w języku angielskim), słodycze oraz nowe ubrania.

28. 6 czerwca wystosowałem pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego w sprawie zatrzymania w podwarszawskim Brwinowie byłego śledczego białoruskiej milicji – kapitana Andreja Pyżyka. Zwróciłem się z apelem o interwencję w sprawie zatrzymania Białorusina i odstąpienie od wydania go białoruskim władzom.

Andrej Pyżyk uciekł do Polski cztery lata temu, gdyż nie chciał się zgodzić na współpracę z białoruskimi władzami, które chciały zmusić go do sfałszowania dowodów przeciwko białoruskiemu opozycjoniście, Aleksandrowi Komarouskiemu. Ostatnio Białorusin wystąpił z wnioskiem o nadanie mu statusu uchodźcy politycznego. Przebywając w Polsce, Pyżyk podjął działania zmierzające do zdemaskowania metod działań białoruskiego reżimu.

6 czerwca podpisałem petycję zamieszczoną na stronie Change.org w sprawie zatrzymania i możliwej deportacji białoruskiego dysydenta. Petycja była skierowana do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego.

26 czerwca otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym zapewniono, że Andriej Pyżyk ma obecnie status uchodźcy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej „i w żadnym wypadku nie jest planowane jego wydanie władzom białoruskim”.

29. 16 czerwca spotkałem się grupą białoruskich uczniów z mińskiego Gimnazjum- College’u Plastycznego oraz ich opiekunami. W spotkaniu wzięli również udział rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka oraz dyrektor goszczącego białoruskich uczniów liceum, Dariusz Koclejda. Nasi goście obejrzeli wystawę, będącą pokłosiem zorganizowanego przeze mnie ponad rok temu, konkursu „Białoruś wielu kultur”. Konkurs był skierowany do Białorusinów, a jego idea miała czysto artystyczny wymiar. Młodzi adepci fotografii pomogli nam bliżej poznać kulturę białoruską przez pryzmat swoich prac. Kilka z nich mogą Państwo zobaczyć na mojej stronie internetowej: http://www.migalski.eu/aktualnosci/wyniki-konkursu-fotograficznego-%E2%80%9Ebialorus-wielu-kultur%E2%80%9D/22-10-2010


Gościom bardzo spodobał się fakt, że to właśnie Białorusini mogli zaprezentować na fotografiach najciekawsze, ich zdaniem, zabytki i obiekty swojego kraju. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i dyskusjami na temat nagrodzonych prac konkursowych i ciekawą wymianą doświadczeń. Nie zabrakło oczywiście rozmów na temat Euro2012 i polskiego jedzenia (relację i galerię zdjęć znajdą Państwo tutaj: http://www.migalski.eu/spotkanie-dra-migalskiego-z-grupa-bialoruskich-uczniow-w-katowicach/16-06-2012

30. 16 czerwca 20120 Test z Historii Śląska. Czas Wolnego

W konkursie wzięło udział około 60. Osób- wypełnili oni test pisemny, który składał się z trzydziestu, wcale niełatwych, pytań. Dotyczyły one dwudziestolecia międzywojennego i Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Test został przygotowany przez znakomitych naukowców, członków konkursowego jury: dr. hab. prof. UŚ Zygmunta Woźniczkę, dr. Tomasza Słupika i dr. Mariana Małeckiego. Po części pisemnej, dr Marian Małecki wygłosił wykład na temat Kampanii Wrześniowej na Śląsku. Ostatnim etapem była część ustna- trzy najlepsze osoby zmierzyły się w walce o pierwsze miejsce. Zwyciężył Antoni Wilgusiewicz, dwa kolejne miejsca zajęli: Adrian Szram i Krzysztof Bulla. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, dlatego też, zdecydowałem się przyznać dodatkową nagrodę- nie dziesięciu, ale jedenastu laureatów odwiedzi Parlament Europejski oraz zwiedzi Brukselę, Brugię i Antwerpię.. Zapraszam na stronę projektu: www.slaskitest.pl Relację wraz z galerią zdjęć znajdą Państwo na mojej stronie: http://www.migalski.eu/aktualnosci/ii-test-z-historii-slaska-relacja/16-06-2012

31. 18 czerwca została uruchomiona strona zainaugurowanej przeze mnie kampanii solidarności z białoruskim więźniem politycznym, Siarhiejem Kawalenką – www.freekavalenka.org Na stronie oprócz szczegółowych informacji na temat sprawy Kawalenki oraz działań podejmowanych w celu poprawy jego sytuacji, została umieszczona petycja online do władz białoruskich z żądaniem uwolnienia i oczyszczenia z zarzutów tego białoruskiego opozycjonisty. Autorami petycji obok mnie zostali: żona Siarhieja Kawalenki – Aliona oraz Władimir Bukowski – rosyjski dysydent, pisarz i obrońca praw człowieka w ZSRR, który dwanaście lat spędził w sowieckich więzieniach, obozach karnych i zakładach psychiatrycznych. Petycję można podpisać tutaj: http://www.change.org/petitions/belarusian-authorities-free-syarhei-kavalenka

  1   2   3


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość