Strona główna

540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – obchody w Toruniu


Pobieranie 6.11 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar6.11 Kb.
540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – obchody w Toruniu

Inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego nastąpi w wigilię urodzin astronoma, 18 lutego. W toruńskim Dworze Artusa odbędzie się sesja z udziałem znakomitych gości, m.in. z uniwersytetów w Padwie i Ferrarze. Wykład „Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki” wygłosi prof. Michał Kokowski - fizyk, historyk nauki, filozof nauki, historyk idei i genealog z Instytutu Historii Nauki PAN. Sesji towarzyszyć będzie recital fortepianowy Pawła Wakarecego.


Poniedziałek 18.02
O godz. 17.45 ulicami starówki przejdzie orszak historyczny. Wyruszy on z dziedzińca ratusza, przez Rynek Staromiejski, ulicami Ducha Świętego i Kopernika do katedry śś. Janów, a później ul. Żeglarską na Rynek Staromiejski pod pomnik astronoma i do kościoła pw. Ducha Świętego. W pochodzie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej: rycerze, przedstawiciele patrycjatu i mieszczanie. Będą też jeźdźcy na koniach. Po drodze zaplanowano kilka przystanków. Przy Domu Kopernika nastąpi uroczyste przekazanie reprintu dzieła Kopernika przez kontynuatorów jego myśli: Keplera, Galileusza, Newtona i Heweliusza. Księga przeniesiona zostanie do katedry, gdzie umieszczona będzie przy chrzcielnicy. W ten sposób symbolicznie połączona zostanie data urodzin odkrywcy z datą śmierci i wydania „O obrotach...”. Przy tej okazji wykonany zostanie utwór „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego. Kolejnym przystankiem będzie pomnik astronoma. Złożeniu kwiatów towarzyszyć będzie muzyka dawna w wykonaniu zespołu z Tucholi.
O godz. 19.00 w kościele akademickim odbędą się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore, okraszone śpiewem gregoriańskim i polifonią. W pierwszej części wystąpi Chór UMK z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz solistką Elżbietą Stengert. Dyrygentami będą Benedykt Odya oraz Arkadiusz Kaczyński. W drugiej części usłyszymy Scholę Cantorum Thoruniensis pod dyrekcją Pawła Głowińskiego, Scholę Gregoriańską Wyższego Seminarium Duchownego i kantora ks. Mariusza Klimka. Na organach zagra Marcin Łęcki.
Wtorek 19.02

W dniu urodzin Kopernika świętować będzie toruński uniwersytet, którego astronom jest patronem. Szczególnie uroczyste będą również Dies Nicolai Copernici organizowane przez Muzeum Okręgowe. W Ratuszu Staromiejskim wykład wygłosi ks. prof. Michał Heller z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Wykład uświetni koncert muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, zaś w Sali Królewskiej pokazane zostaną dwie księgi, które przyczyniły się do poszerzenia naszej wiedzy o wszechświecie: „De revolutionibus...” Kopernika oraz „Almagest” Ptolemeusza. To fragment wystawy „Copernicus contra Ptolemaeus”, która czynna będzie w Domu Mikołaja Kopernika od 21 lutego do kwietnia.


Od 19 lutego do kwietnia czynna będzie wystawa planszowa na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego „Mikołaj Kopernik. Życie i działalność”. Każda z piętnastu plansz opowiadać będzie o kolejnym etapie życia wielkiego naukowca oraz jego odkryciach.

Źródło: www.torun.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość