Strona główna

André Ochodlo


Pobieranie 6.69 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar6.69 Kb.
FASCYNUJĄCY KONCERT

Recital Muzyki Żydowskiej

29 października 2004 r.

godz. 19.00
André Ochodlo


Założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej
Twórca imprezy artystycznej Lato Teatralne 1994
Były obywatel Niemiec, katolik, nie Żyd, zdołał spopularyzować w Polsce ballady w języku jidysz, dawnym języku Żydów z Europy środkowej. Andre Hubner-Ochodlo urodził się w Saksoni w 1963 roku i wyemigrował do Druberga w Niemczech zachodnich w 1982 roku; od 1984 mieszka w Polsce. Po każdym koncercie ludzie otaczają go i robią komentarze typu: Niemiec, który osiągnął w Polsce sukces z pieśniami jidysz to największy policzek dla Hitlera.

Wspólnie z litewskim żydem, którego nauczył jidysz, i z kilkoma młodymi kompozytorami polskimi Andre Ochodlo stworzył już trzy recitale. Jeden z nich, "My blue" , jest hołdem dla zapomnianego poety, Itziga Mangera, uważanego za księcia ballad żydowskich. Teksty mówią o wojnie, strachu, miłości, bólu, pokoju i o żydach. Ochodlo mówi natomiast, że nie próbuje uzdrowić głębokich, do tej pory otwartych, ran: "Jestem tylko artystą", twierdzi.


Studia teatrologii praktycznej (Dramat, Teatr, Media) u prof. Andrzeja Wirtha na Uniwersytecie w Gießen
Kurs aktorski w Wyższej Szkole Teatralnej w Lipsku n Staż w Teatrze na Tagance w Moskwie i Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Absolwent Studium Wokalno - Aktorskiego w Teatrze Muzycznym w Gdyni; specjalizacja - piosenka aktorska (nauka śpiewu u prof. Haliny Mickiewicz).

Występy w telewizji polskiej i niemieckiej (m. in. nagranie polskich piosenek w języku niemieckim dla Telewizji Bawarskiej i WDR; teledysk "Chandra" jako kooprodukcja TVP i ARD; program telewizji ZDF o pracy teatralnej); fragmenty recitalu w CNN n Nagranie recitalu "Shalom" dla izraelskiej telewizji w Safed.
Nagranie recitali "Ochodlo Sings Gebirtig" i "Yiddish Songs" dla Programu TVP; Nagranie recitalu "Chansons Yiddish" dla Programu TVP n Uczestnictwo w festiwalach piosenki aktorskiej: 1986 - Wrocław, 1985 i 1987 Berlin (Konkurs Federalny "Chansons/Song/Musical"), 1992 - Hamburg (Konkurs Ralpha Benatzkiego), Frankfurt ("11. Tage des Chansons"), Grand Prix .Występ "na żywo" z recitalem "Shalom" w czeskiej telewizji .
Współpraca przy realizacji serialu o I. B. Singerze (pieśni żydowskie z recitalu "Shalom" wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa). Role w przedstawieniach teatru telewizji i filmach. Udział w koncercie poświęconym Agnieszce Osieckiej podczas Festiwalu Polskiej Piosenki Opole '97.

Udział w gali piosenek Jerzego Satanowskiego "Satanorium" zrealizowanej przez Program 2 TVP. Nagranie pieśni "Żegnaj mi, Krakowie!" na płycie CD wydanej z okazji 20 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.


Nagrody Teatralne Wojewody Gdańskiego: w roku 1994 przyznana za pomysł stworzenia Lata Teatralnego Sopot i jego realizację, Gryf Pomorski za reżyserię "Do dna" .

Nagroda Kulturalna Miasta Sopot (Sopocka Muza) za rok 1997 .


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość