Strona główna

Co w szkole piszczy? Nr 11


Pobieranie 125.86 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar125.86 Kb.


CO W SZKOLE PISZCZY?

Nr 11Nieregularnik ZS w Zadzimiu Poniedziałek, 08. lutego 2010 r.Licytujemy gadżety WOŚP

W tym numerze, m.in.: • Wywiady ze szkolnymi talentami

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 • Trochę kultury

 • Za pan brat z dobrymi manierami

 • Raz na ludowo – przyśpiewki

 • Recenzje

 • Na sportowo

 • Poezja naszych uczniów

 • Dynastia Zelołków

 • Limeryk dobry na wszystko

 • Kącik kulinarny

 • Horoskop

 • Dowcipy

Cześć! Witamy Was po raz czwarty w tym roku szkolnym. Dziękujemy wszystkim, którzy kupili poprzedni numer gazetki. W tym „CO W SZKOLE PISZCZY” królują tematy: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, walentynki, dobre zachowanie, sport i szkolne talenty. Jeżeli coś Was szczególnie interesuje, powiedzcie nam o tym. Wtedy na pewno uwzględnimy Wasze uwagi. Możecie też przynosić do nas swoje wiersze lub krótkie formy prozatorskie. Wkrótce dyskoteka choinkowa. W związku z tym życzymy Wam miłej zabawy. Natomiast z okazji walentynek przesyłamy buziaki wszystkim zakochanym. Gratulujemy osiągnięć przedmiotowych, artystycznych i sportowych.

Życzymy miłej lektury.

Redakcja

Skład redakcji: Aleksandra Nowak(redaktor naczelny), Edyta Felinowska(zastępca redaktora naczelnego), Przemysław Nowak, Jarosław Rogowski, Paulina Nowak, , Natalia Dopierała, Sylwia Lauks, Justyna Szymczak, Anna Solarek, Iwona Chmielecka, Justyna Czerwińska, Klaudia Kubiak

Opiekun: Dorota Jaszczak-Kacprzak


Pomagaj, żeby inni mogli żyć
i żyj, żeby pomagać!
Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc.
Tomasz Zintera- uczeń klasy VIb i jego siostra Klaudia- absolwentka naszego Zespołu Szkół chorują na mukowiscydozę.
Mukowiscydoza, to choroba spowodowana defektem genetycznym, która objawia się jako ciężkie, przewlekłe zapalenie oskrzeli powiązane z wtórnymi zmianami w układzie krążenia. Choroba prowadzi do niewydolności wydzielniczej trzustki, często również do niedrożności jelit.

Namówcie swoich rodziców, aby, wypełniając zeznanie podatkowe, przekazali 1% podatku na Subkonto Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. W zeznaniu należy dopisać- Klaudia i Tomasz Zintera oraz wpisać KRS 0000064892.

klasa VIb


XVIII Finał WOŚP

i jej początki
Pierwszą zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci z chorobami serca Jerzy Owsiak zorganizował w 1993r. Zebrał wtedy 1,5mln dolarów, co zachęciło go do kontynuowania akcji. Od tamtej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra bez chwili odpoczynku. Akcja wzbudziła podziw również poza granicami Polski. Środki finansowe wciąż rosną i wolontariusze pomagają chorym dzieciom i dorosłym.
Edyta Felinowska

Człowiek o wielkim sercu- Jerzy Owsiak

- bardzo zwariowany,

- cały czas potrafiący zaskakiwać swoją dobrodusznością

- organizator podróży, koncertów

i imprez,

- pojawił się w radiu,

- prezenter programów „Róbta, co chceta”, „Dziura w koszu”, „Kręcioła”.

                                                               Edyta Felinowska
Miło pomagać innym
Wywiad z Andrzejem Malinowskim, jednym z wolontariuszy WOŚP
E.F.: Który raz zbierasz pieniądze

dla WOŚP?

A.M.: Zbieram pieniądze już 3 raz.

E.F.: Gdzie kwestowałeś?

A.M.: Kwestowałem w Pęczniewie przy kościele.E.F.: Ile czasu na to poświęciłeś?

A.M.: Zbierałem pieniądze przed i po każdej mszy w niedzielę.E.F.: Czy masz zamiar kwestować w przyszłym roku?

A.M.: Jeżeli będzie taka możliwość to na pewno spróbuję. Miło jest robić coś dla kogoś, szczególnie dla małych dzieci.

                                                                               Edyta Felinowska


Minęło już pięć lat
O tym jak przygotować kolejny finał WOŚP z panią Karoliną Pośpiech, opiekunką SU rozmawiała Ewelina Felinowska
E. Jak wygląda rejestracja sztabu?
K.P. W połowie listopada do osób zgłoszonych w poprzednim finale WOŚP w roli szefów sztabu przesyłane są wnioski- formularze, które należy wypełnić i przesłać

do końca listopada na adres fundacji. Po ich rozpatrzeniu przez Jurka Owsiaka i jego współpracowników szef sztabu otrzymuje pisemną zgodę na organizację sztabu

w podanym wcześniej miejscu. Wówczas pozostaje tylko jak najszybsze zebranie danych osobowych wraz ze zdjęciami osób – wolontariuszy, wypisanie dla nich identyfikatorów i zastanowić się, w jaki sposób najlepiej zorganizować zbiórkę pieniędzy w dniu finału.
E. Czy pamięta pani początki WOŚP w Zadzimiu?
K.P. Pierwszej zbiórki na konto WOŚP przeprowadzonej w naszej gminie nie pamiętam. Natomiast pamiętam pierwszy finał, w którym wzięłam na siebie obowiązki szefa sztabu. Aż trudno uwierzyć, ale

od tego czasu minęło już pięć lat.


E. Z ilu wolontariuszy składał się sztab w Zadzimiu w tym roku?
K.P. Z roku na rok coraz więcej uczniów zgłasza się do wspólnego „grania” z WOŚP. W ostatnim finale brało udział 38 wolontariuszy

(o pięciu więcej niż w ubiegłym roku).


E. Kto liczył pieniądze przyniesione przez wolontariuszy?
K. P. W tym roku do przeliczenia pieniędzy zgłosiły się panie: Magdalena Jarczewska, Dorota Glapska, Angelika Leśniczak i ja – jako szef sztabu. Niespodziewanie

w niedzielę dołączyła do nas pani dyrektor – Małgorzata Kuna.


E. Ile pieniędzy udało się zebrać?
K.P. Mimo zdecydowanie niesprzyjającej pogody (dużego mrozu i niezliczonej ilości śniegu)

w puszkach wolontariuszy znalazło się łącznie 2936, 03 zł. Dodając do tej kwoty wpływy z licytacji gadżetów(567,86 zł) otrzymaliśmy

w sumie 3503, 89 zł.
E. Jak wyglądała licytacja gadżetów WOŚP?
K. P. Od trzech lat przyjęliśmy zasadę, że licytacja gadżetów będzie się odbywać już od piątku poprzedzającego bezpośrednio finał. Na łączniku pierwszego piętra zbierają się na każdej przerwie osoby chcące licytować wystawione przedmioty. Licytacji towarzyszy często nutka rywalizacji, szczególnie wtedy, gdy udział w niej biorą również nauczyciele. Bez wątpienia jest dużo śmiechu i zabawy, a to przecież najważniejsze.
E. Kto wylicytował przysłane przez WOŚP przedmioty?
K.P. W tym roku otrzymaliśmy mało gadżetów z logo WOŚP, ale mimo to licytacja cieszyła się dużym powodzeniem, a osoby licytujące wykazały się dużym zaangażowaniem. T-shirt wygrała pani Magdalena Jarczewska, kubek przypadł Krzysztofowi Matusiakowi z klasy II C, kalendarz kieszonkowy otrzymał Janusz Cieśla z klasy V a, a plakat promujący XVIII finał WOŚP trafił w ręce klasy VI b.
E. Dziękuję za rozmowę.
Z archiwum
Pierwszy raz WOŚP zagrała u nas w 2004 roku. Wtedy szefem sztabu była pani Dorota Kacprzak.


Sonda

Co liczy się w życiu?
Zapytałam gimnazjalistów, jakie wartości są w życiu najważniejsze.

Uznali, że: miłość, przyjaźń, rodzina, sport, wykształcenie.


Anna Solarek

Za pan brat z dobrymi manierami

Brzydkie słówka

Jeśli masz coś brzydkiego do powiedzenia, lepiej weź coś do zjedzenia. Zamknij oczy, policz do trzech i opuści cię pech, a złe słówka wylecą hen. Zastosuj przepis ten.


Powitanie cioci

Gdy wpadnie ciocia w odwiedziny, nie rób głupiej miny. Powiedz: „Dzień dobry.”, ukłoń się i pomóż cioci rozebrać się. Okaż radość, zadowolenie, a na pewno ciocia polubi ciebie.


Pożegnanie

Kiedy drzwi zamykasz za sobą, wszyscy oglądają się za tobą. Powiedz grzecznie: „Do widzenia.”, Niech mają po tobie miłe wspomnienia. Wyjdź z radością i uśmiechem, a nic cię nie powita pechem.

Edyta Felinowska, Klaudia Kubiak, Justyna Czerwińska, Iwona Chmielecka

W towarzystwie

Kiedy jesteś w towarzystwie i strzelisz jakąś gafę, przeproś szybko, tylko szczerze, zamiast chować się za szafę.

Paulina Nowak

Moda na punktualność

Kiedy jesteś umówiony, porzuć kompa, no i karty, pamiętając, że umowa to nie żarty. Szybko wskakuj w swoje spodnie, by się prezentować godnie i na miejsce punktualnie dotrzyj modnie.

Przemysław Nowak
Przeczytaj – polecam

Zadzim,12.02.2010 r.

Cześć Przemek!

Ostatnio przeczytałem książkę Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek w krainie kangurów”. Jest to powieść przygodowo – podróżnicza, do której warto sięgnąć w niedzielne popołudnie. Utwór bardzo mi się podobał ze względu na wartką akcję i ciekawe przygody naszego rówieśnika, Tomka Wilmowskiego. Z książki tej dowiedziałem się sporo o Australii (zwyczajach, sposobach spędzania czasu). Polecam ją Tobie, gdyż lubisz przyrodę, a autor dokładnie opisuje australijską faunę i florę. Znajdziesz w powieści również informacje o sławnych odkrywcach, m.in. Strzeleckim i Kennedym. Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę niezapomnianych wrażeń podczas lektury.

Jarek Rogowski

Znaczące imiona

Agnieszka- jest wrażliwa, spokojna. Ma duże poczucie odpowiedzialności. Jest wierna wielkim ideałom. Cechuje ją odwaga, niezależność w działaniu. Nie umie narzucić drugim swojej woli. Jest zawsze dobrą nauczycielką i wzorową matką.
Sebastian- jest bardzo aktywny, otwarty na świat, ale jednocześnie zdolny do refleksji. Nie ulega wpływom. Groźbami nie zmusi się go do działania, trzeba umiejętnie go zachęcić. Potrzebuje zrozumienia

i miłości, nawet gdy sprawia wrażenie nieprzystępnego. Posiada zdolność panowania nad sobą. Ma poczucie obowiązku, a także zmysł rodzinny. Jest doskonałym ojcem, stanowczym i czułym. Świetnie potrafi dobierać przyjaciół i jest im wierny.

Edyta Felinowska
Trochę kultury
Jasełka

Jak pamiętacie, wielu redaktorów gazetki spróbowało swych sił w przedstawieniu.

Mam nadzieję, że podobały wam się diabły(Justyna Czerwińska

i Ola Nowak), anioły(Edyta Felinowska, Paulina Nowak, Ania Solarek i ja-Natalia Dopierała) oraz pastuszek(Przemek Nowak).

Na szczęście zły Herod nic nie zdziałał, a narodziny Chrystusa, jak zwykle, przyniosły radość.

Nad przygotowaniem jasełek czuwały panie: Katarzyna Włodarczyk

i opiekunka naszego zespołu redakcyjnego –Dorota Kacprzak.

Spotkanie wigilijne uświetnił występ szkolnego chóru, którym dyrygował pan Andrzej Czechowicz.

Okazało się, że kolejny raz w ten magiczny dzień zwyciężyło dobro, bowiem uczniowie pojednali się ze swoimi nauczycielami.
Natalia Dopierała


Zakręcony Sieradz
27 stycznia uczniowie gimnazjum pojechali do Miejskiego Teatru w Sieradzu.

Ze szkoły wyruszyliśmy o godz. 11.00 wynajętym autokarem. Droga

do Sieradza minęła bardzo szybko, lecz w samym centrum miasta zabłądziliśmy. Nasza dzielna opiekunka, pani Dorota Jaszczak-Kacprzak, poprosiła straż miejską, aby nas zaprowadziła do teatru. Dzięki temu wkrótce dotarliśmy

na miejsce. Zostawiliśmy ubrania

w zimnej szatni i poszliśmy na ciepłą salę teatralną. Na szczęście nikt nie doznał szoku termicznego. Tam była prowadzona lekcja przez znaną aktorkę Annę Kutkowską na temat „Klasycznych gatunków filmowych”,

a następnie został wyświetlony film "Zakręcony piątek". Po seansie poszliśmy się ubrać i wróciliśmy

do domu ok. godz. 16.00.

Mamy bardzo miłe wspomnienia po tej wycieczce.


Edyta Felinowska, Justyna Czerwińska

Powrót do dzieciństwa

28.01.2010 roku uczniowie klasy IIB pod opieką pani Magdaleny Jarczewskiej po raz drugi udali się do naszych małych, kochanych przedszkolaków. Gimnazjaliści przedstawili humorystyczną bajkę pt. „Nic złego, co by na dobre nie wyszło”. Występowały następujące postacie: Narrator(Klaudia Kubiak)Sowa(Anna Solarek), Baba Jaga(Aleksandra Nowak), Zła Królowa(Edyta Felinowska), Miłe Smoczysko(Damian Cichoń), Trzy Krasnale(Sylwia Lauks, Justyna Szymczak, Natalia Dopierała), Dratewka(Sebastian Kacprzak), Król(Michał Miłosz), Babcia(Iwona Chmielecka)z Czerwonym Kapturkiem(Justyna Czerwińska) oraz najśmieszniejszy bohater, który rozbawił wszystkich do łez-Gajowy z miotłą (Sylwek Wawrzyniak). Po przedstawieniu artyści zadali „młodym ekspertom przyrody” kilka zagadek dotyczących fauny i flory. Odpowiedzi były zaskakująco dobre. Na koniec uczniowie klasy IIB zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Maluchy mają nadzieję, że za rok spotkają ich znowu w swoim przedszkolu.

Iwona Chmielecka, Natalia Dopierała, Aleksandra Nowak

Wywiady, wywiady…

Muzyka to moja pasja
Z Bernardem Włodarczykiem, uczniem klasy IIIA Gimnazjum Zadzimiu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia

w Zduńskiej Woli rozmawiała Justyna CzerwińskaOto nasz młody wirtuoz

Bernard Włodarczyk:
Znak zodiaku: Waga

Data urodzenia: 23.09.1994

Ulubiony kolor: czerwony i czarny

Ulubiona książka: nie ma


J. Czym się interesujesz?

B. Szczególnie interesuję się muzyką.J. Czego słuchasz najchętniej?

B. Rapu.
J. Jak często jeździsz

do Państwowej Szkoły Muzycznej

w Zduńskiej Woli?

B. Cztery razy w tygodniu.
J. Czy długo trwają lekcje?

B. Od 45. minut do 1,5 godziny.


J. Na czym grasz?

B. Na klarnecie i fortepianie. Także śpiewam.


J. Który instrument bardziej lubisz?

B. Klarnet.


J. Jak godzisz naukę w gimnazjum

i w szkole muzycznej?

B. Mam z tym problem, ale jakoś sobie radzę.
J. Czy w PSM spotykasz naszych absolwentów?

B. Tak, Jolę Wawrzyniak i Agatę Klimczak.


J.W jakiej szkole będziesz kontynuował naukę, gdy skończysz gimnazjum?

B. W Liceum Profilowanym

w Zduńskiej Woli.
J. Czy obawiasz się egzaminów

na zakończenie gimnazjum.

B. Tak. Oprócz tego w gimnazjum mam trzy w PSM.
J. Co jest twoją „pietą Achillesa”?

B. Mam problem z zasadami muzyki.


J. Wiem, że niedawno znalazłeś się

w grupie uczestników VI Przeglądu Twórczości Artystycznej „Młode Talenty 2009”. Jaka nagrodę otrzymałeś?

B. Dyplom, opakowanie na płyty CD

i długopis.


J. Co byś poradził tym, którzy nudzą się, bo nie maja żadnych zainteresowań?

B. Żeby zapisali się do szkoły muzycznej.


J. Dziękuję za rozmowę i w imieniu redakcji życzę Ci, abyś zdał wszystkie egzaminy i rozwijał swój talent.

B. Dziękuję.

Justyna Czerwińska
Zostać szczypiornistą
Z Sebastianem Kacprzakiem, uczniem klasy IIB, członkiem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trops” w Poddębicach rozmawiały Klaudia Kubiak i Iwona ChmieleckaSprawny fizycznie
Znak zodiaku: Baran

Data urodzenia: 20.04.1995

Ulubiony kolor: czarny

Ulubiona książka: Andrzej Sapkowski „Wiedźmin”


R. Jakie są twoje ulubione zajęcia?

S. Lubię sport, a szczególnie piłkę ręczną i koszykową.


R. Czy długo jesteś członkiem „Tropsa”?

S. Trenuję już trzy lata. Myślę, że to dość dużo.


R. Gdzie odbywają się treningi i jak często?

S. Treningi są trzy razy w tygodniu

na hali w Poddębicach. Ćwiczymy 1,5 godziny dziennie.
R. Kto jest twoim trenerem?

S. Moim trenerem jest pan Sławomir Kobielski.


R. Czy aktualnie twoja drużyna bierze udział w jakichś rozgrywkach?

S. Tak, w rozgrywkach wojewódzkich.


R. Którego sportowca podziwiasz?

S. Podziwiam i staram się naśladować Karola Bieleckiego. Jest on szczypiornistą. Świetnie gra, ma silny rzut i potrafi wykorzystać każdą okazję, żeby zdobyć punkty.


R. Czy kibicujesz Justynie Kowalczyk i Adamowi Małyszowi?

S. Czasami oglądam ich w telewizji, ale nie jestem wiernym kibicem.


R. Jakie książki lubisz czytać?

S. Często wybieram powieści przygodowe lub fantastyczne. Moje ulubione to „Wiedźmin” i „Winnetou”.


R. Wiemy, że w grudniu byłeś w Starostwie Powiatowym w Poddębicach na rozdaniu wyróżnień dla najlepszych sportowców. Jak to wyglądało?

S. Najpierw pan starosta rozdał nagrody. Następnie był występ Mateusza Szymańskiego(naszego absolwenta-przypis red.), a na koniec poczęstunek.


R. Co jest twoim słabym punktem?

S. Myślę, że skrzydła podcina mi lenistwo.


R. Czy masz jakieś marzenie?

S. Tak. Chciałbym zostać szczypiornistą.


R. Dziękujemy za rozmowę i życzymy spełnienia marzeń.

S. Dziękuję.


Klaudia Kubiak,

Iwona Chmielecka
Spacerkiem

po kuli ziemskiej

Rzym ( stolica Włoch) położony jest

na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Jest największym miastem w kraju, liczy bowiem w granicach administracyjnych ponad 2,5 mln mieszkańców, a w obrębie aglomeracji miejskiej prawie 4 mln ludności. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu.


Według legendy Rzym został założony w 753 roku p.n.e. przez Romulusa

i Remusa. Najstarsze części powstały na wzgórzach Palatyńskim

i Kapitolińskim. Pomiędzy tymi dwoma wzgórzami wzniesiono Forum. Pięć wzgórz: Awentyn, Celio, Eskwilin, Kwirynał i Wiminal broniło miasta przed najazdami.
Stopniowo władza polityczna

w mieście przeszła w ręce biskupa Rzymu i w VIII wieku Rzym stał się stolicą Państwa Kościelnego

i siedzibą papieży. W średniowieczu zależność od papiestwa była słabsza lub silniejsza, a siedziba papieża była wielokrotnie przenoszona. W okresie średniowiecza miasto było też sceną rozlicznych walk pomiędzy wpływowymi rodzinami. W drugiej połowie XV w. polityka papieska doprowadziła do odzyskania przez miasto jego wysokiej pozycji. W okresie renesansu powstało tu wiele wspaniałych budowli. W 1870 r. Rzym został stolicą zjednoczonych Włoch.

Historyczne centrum miasta jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Na wschodnim brzegu Tybru skupiają się pozostałości antycznego Rzymu. Na północny zachód i wzdłuż Tybru, pomiędzy Via del Corso i Corso Wittorio Emanuele II znajdują się zabytki z okresu miasta średniowiecznego.

Około 10 km od centrum miasta biegnie autostradowa obwodnica. Łącząca Via Apia, Via Aurelia i Via Miasto posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze: Ciampino i Leonardo da Vinci. W Rzymie znajduje się kilka dworców kolejowych, głównym jest Roma Termini. Miejskie metro, Metreopolitana, funkcjonuje od 1952r., a w 1980r. oddano do użytku drugą linię.


Koloseum
Internet


Raz na ludowo

(lub niekoniecznie), czyli przyśpiewki

Przyśpiewki matematyczne

Oj, myślę sobie czasem, a że sam się śmieję,


Oj, czemu to zbiór wszystkich zbiorów nie istnieje.
Oj, byłby to hałas spory, gdyby zebrać wszystkie zbiory.

Oj, myślę sobie czasem, co za pech fatalny,


Że przedział (0,1) jest nieprzeliczalny.
Oj, jakby to dobrze było, gdyby się go przeliczyło.

Oj, jakie to wspaniałe zbiorów są zwyczaje,


Że się uporządkować każdy dobrze daje.
Zaraz się chłop lepiej czuje, jak se zbiór uporządkuje.

Oj, myślę sobie, myślę, myślę se, dlaczego


W kwadracie każdym widać „dywan Sierpińskiego”
Byłby to fakt wzruszający, gdyby tak był latający.

Oj, próżno się człek prosty dorozumieć stara,


Oj, co to jest za miara zwana miarą Haara.
Są to takie miary głupie na lokalnej zwartej grupie.

Internet
Limeryki


Pan Maurycy z miasta Ruch

Mówi, że go boli brzuch.

Dobry jest z kinematyki,

Bo lubi obliczenia z fizyki.

Jest z niego wielki zuch.
Pan Walenty z Walentynowa

Lubi robić wszystko od nowa.

Zbiera walentynek stos

I zanosi odbiorcy pod nos.

Nigdy nie narzeka, że go boli kość ogonowa.
Pewna Krysia z miasta Łódź

Lubi ciągle matmę kuć,

Ładnie tańczy, gra i śpiewa.

Jej znajoma, co na imię ma Ewa,

Mówi zawsze: „Tyle nie słódź.”
Justyna Czerwińska,

Anna Solarek,

Aleksandra Nowak
Teatrzyk „Groteska”
Groteska- absurd, przejaskrawienie, karykatura, połączenie elementów sprzecznych, ok.: tragizmu

z komizmem


Patrycja ŁukasikPłonący budynek
Osoby:
Jarek i Stasio

Stasio(w oknie)

Ratunku!

Jarek(patrzy na okno)


Co się dzieje?

Stasio
Budynek płonie!

Jarek
Aha.

Stasio
Wezwij straż pożarną! Pomocy!

Jarek(patrzy na zegarek)
Ale ja teraz nie mam darmowych.

Stasio
Pomocy!

Jarek
Nie drzyj się. Poczekaj tam jeszcze 10 minut i zadzwonię.

Stasio
Ale zaraz wybuchnie butla z gazem.

Jarek
Wytrzymasz.

Stasio
Ja ci oddam te pieniądze

za połączenie.

Jarek
Z procentami?

Stasio
Tak. Ile zechcesz!

Jarek
Przyrzekasz?

Stasio
Tak, na 100% dam ci pieniądze.

Jarek(sięga po telefon)


Halo, tu Jarek jestem na...
O, psia kość, telefon mi padł!

Stasio(dusi się)


Pomocy…

Jarek
Nic się nie martw. Za godzinę tu przyjdę. Tylko naładuję telefon. Nigdzie się nie ruszaj!


(Jarek odchodzi, Stasio ginie w płomieniach.)

Gratulujemy
*Karolinie Sobieraj(IIIA) I miejsca, Rafałowi Skalskiemu(IIB) II m.

Karolinie Cepowskiej wyróżnienia

w Powiatowym Konkursie Literackim „Zimowe impresje”


*Julicie Serafińskiej (IIIb) II m.,

Patrycji Cylińskiej (IIIb) III m. ,Klaudii Lewandowskiej (Via) I m. ,

Martynie Koniarczyk wyróżnienia

w Regionalnym Konkursie Literackim

„Najpiękniejszy list do świętego Mikołaja”
*Laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Alfik”:

Aleksandrowi Augustyniakowi (IIIA)

I m. w województwie łódzkim

i XII m. w kraju,

Jakubowi Janaszkiewiczowi (V)

III m. w województwie


*Bernardowi Włodarczykowi (IIIA)

wyróżnienia za osiągnięcia muzyczne „ Młode Talenty 2009”


*Sebastianowi Kacprzakowi (IIB)

wyróżnienia z a osiągnięcia sportowe w 2009 roku


*Paulinie Nowak, Julicie Kwiatos,

Aleksandrze Drzewieckiej,

Natalii Klimczak, Martynie

Honiarczyk, Klaudii Siekacz,

Katarzynie Kołodziejczyk,

Klaudii Lewandowskiej,

Klaudii Chmieleckiej,

Roksanie Napieralskiej,

Katarzynie Nowak

i Patrycji Jaszczak

I m. w Mistrzostwach Powiatu w Mini Koszykówce Dziewcząt


*Patrykowi Wieczorkowi,

Damianowi Lewandowskiemu,

Jakubowi Klucha,

Błażejowi Woźniakowi,

Adamowi Kozłowskiemu,

Piotrowi Krysińskiemu,

Michałowi Lisieckiemu,

Przemysławowi Nowakowi,

Michałowi Nowakowi

i Jarosławowi Rogowskiemu

II m. Mistrzostwach Powiatu w Mini

Koszykówce Chłopców
*Sylwii Ludwisiak, Luizie Marczak,

Magdalenie Pogrzebskiej,

Sylwii Pakulskiej, Kamili Lefik,

Ewie Woźniak, Milenie Ciekańskiej,

Martynie Grzegorzewskiej

I m. w Mistrzostwach Powiatu

W Piłce Koszykowej Kobiet
*Konradowi Magdziakowi,

Rafałowi Napieralskiemu,

Przemysławowi Pawęcie,

Pawłowi Szczybiełkiewiczowi,

Sebastianowi Roberkowi,

Adamowi Klimczakowi,

Patrykowi Koźbie,

Mateuszowi Pawickiemu,

Sebastianowi Kacprzakowi,

Michałowi Miłoszowi

i Adamowi Chmieleckiemu

II m. w Mistrzostwach Powiatu

W Piłce Koszykowej Mężczyzn
*Panu Sławomirowi Kobielskiemu wyróżnienia za działalność na rzecz sportu
Justyna Szymczak,

Sylwia Lauks

Paulina Nowak,

Przemysław Nowak


Słownictwo

walentynkowe
pol. walentynki, miłość, pocałunek
ang. valentines, love, kiss
niem. Valentinskarten, Liebe, Kuss
hiszp. San Valentin, Amor, beso

Opracowała Klaudia Kubiak

na podstawie strony internetowej translate.


Możemy całować się

na ulicy

Dzień 14 lutego świętem Walentego
Święty Walenty był biskupem i męczennikiem rzymskim. Zakończył życie ok. 269 roku. Uzdrowił on

ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich. Został pobity maczugami, a następnie ścięty.


Walentynki trafiły do Polski w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wywodzą się one z kultury francuskiej. Konkurują o miano święta zakochanych z rodzimą sobótką.
Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako amerykanizm. Święto to powstało

Z powodu stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem

a Wielkanocą.
Dzień świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości, dlatego 14 lutego

bez skrępowania możemy całować się na ulicy. Tego dnia wysyłamy sobie kartki z życzeniami – walentynki.


A oto kilka wierszykowych propozycji:
***

Te życzenia Ci przesyła

Walentynka pewna miła.

W dniu tak pięknym i wspaniałym

Życzę tobie sercem całym

Dużo szczęścia, namiętności,

Niekończącej się miłości.
***

W ciepłym blasku świec

Z Twa ręką w swojej dłoni

Chcę znaleźć dzisiaj

W Twych pięknych oczu toni,

To co sprawi, że szczęście

W mym sercu zagości

I stanie się początkiem niezwykłej miłości.


***

Miłość, to znaczy, że jesteś

przy mnie.

Miłość, to znaczy, że o mnie myślisz.

Miłość sprawi, że mi się przyśnisz.

Miłość-cóż może być piękniejszego

Niż nas dwoje w Dzień Walentego.

***


Szczęście Ci niosę i Ty daj mi szczęście!

Ręce wyciągam, by chwycić Twe ręce!

Sercem gorącym przyjmuję Twe serce!

Pragnę być z Tobą…

I już z nikim więcej!
Wybrała Anna Solarek

Horoskop
Baran

21.03.-20.04.

Kochasz szczerze i bardzo mocno. Nie wahaj się uczynić pierwszego kroku. Nie bądź taki poważny! Spróbuj poflirtować!Byk:

21.04.-21.05.

Nie bądź lekkomyślny. Miłość oczekuje od Ciebie odrobiny powagi. Wkrótce ktoś Cię zauroczy. Nie odstępuj obiektu westchnień, dopóki go nie zdobędziesz.


Bliźnięta:

22.05.-20.06.

Traktuj uczucia w sposób intelektualny. Obserwuj reakcje partnera i analizuj je. Dużo rozmawiaj z osobą, której oddałeś swe serce.Rak:

21.06.-22.07.

Już niedługo zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Jednak nie bądź bezkrytyczny. Najcudowniejsza istota, na którą zwróciłeś uwagę ma też wady. Zaakceptuj je.

.

Lew:

23.07.-22.08.

Lwy kochają w wielkim stylu. Twój wybraniec musi być najpiękniejszy, najmądrzejszy, najpracowitszy, po prostu najlepszy. Uważaj, żebyś nie przegapił prawdziwej miłości!Panna:

23.08.-22.09.

Dobrze, że do swoich uczuć podchodzisz w prosty i praktyczny sposób. Nie gódź się na flirt przeciągany w nieskończoność. Poznaj intencje partnera.Waga:

23.09.-23.10.

Jesteś osobą niezwykle subtelną. Marzysz teraz o idealnej miłości. Zejdź na ziemię. Wszyscy mają wady. Musisz to w końcu przyjąć do wiadomości.Skorpion:

24.10.-21.11.

Za bardzo przeżywasz każdy związek. Nie bądź taki zazdrosny. Nie psuj relacji między Tobą a wybraną osobą. Jeśli koniecznie chcesz się pozbyć rywala, uknuj małą intrygę.Strzelec:

22.11.-21.12.

Nareszcie jesteś szczęśliwy. Teraz rzuć się w wir pracy. Przeżyj nowe przygody. Zdobądź kolejne doświadczenia. Daj się oczarować interesującemu rozmówcy.Koziorożec:

22.12.-19.01.

Wkrótce wszystko okaże się dla Ciebie bardzo proste. Nie okazuj uczuć zbyt spontanicznie. Nie wstydź się swoich tradycyjnych poglądów na rolę kobiety i mężczyzny w związku.Wodnik:

20.01.-18.02.

Bądź szczery w uczuciach. Nie myl miłości z przyjaźnią. Spróbuj upewnić się, co właściwie czujesz. Pomoże Ci w tym rozmowa.Ryby:

19.02.-20.03.

Doceń szczere uczucie. Romantyczna kolacja przy świecach otworzy Twe serce. Czy Twoja miłość okaże się bajką?

Szkolna wróżka

Paulina NowakNa sportowo
Nauka przez sport

W naszej szkole jest wiele dodatkowych zajęć, a wśród nich te najbardziej lubiane przez każdego ucznia – sportowe. Odbywają się one zawsze we wtorki na siódmej godzinie lekcyjnej. W zajęciach uczestniczą dziewczęta z klas gimnazjalnych, a także kobietki z podstawówki. Jesteśmy pod opieką pani Marzeny Zel-Budzanowskiej i pana Sławomira Kobielskiego.

Trenujemy piłkę ręczną. Ćwiczymy technikę rzutów, prawidłowej obrony

i podstawowych zasad tej gry. Przy okazji pozbywamy się zbędnego tłuszczyku. Dostajemy niezły wycisk. Wiem, bo sama biorę w tych lekcjach udział. Na koniec roku nasza kondycja będzie idealna.

Atmosfera jest bardzo miła. Wszyscy są koleżeńscy

i sympatyczni. Po każdym treningu, mimo zmęczenia, na twarzach uczennic gości uśmiech.

Gorąco zachęcam

do uczestniczenia w zajęciach sportowych.


Aleksandra Nowak
Sporty zimowe
Justyna Kowalczyk

To najlepsza polska narciarka. Kiedy była mała, Apoloniusz Tajner (tymczasowy prezes PZPN) mówił,

że dziewczyna ta otrzymała wielki talent. Miał rację.

W 2006 roku w biegu na 30 km zdobyła brąz olimpijski. Potem było coraz lepiej – w 2009 r. trzy medale

(dwa złote, jeden brąz). Dołożyła

do tego Kryształową Kulę w Pucharze Świata.

Teraz jest najlepszą narciarką świata. Wygrała Tour de Ski .

W Polsce została okrzyknięta najlepszym sportowcem minionego roku.

Życzymy jej, aby jak najdłużej zachowała tak dobrą formę.
Przemysław Nowak

Kącik młodych poetów
               Jesień

Jesień już się zbliżą,


liście z drzew spadają,
kolory jak tęcza mają.
W sadzie drzewa

swe korony opuszczają,


ciężkie owoce dźwigają.
Jabłonie i grusze

ze sobą rozmawiają


czerwienią się i rumienią,
niczym policzki

młodej dziewczyny.


Klaudia Kubiak


Moja wieś
Gdy wiosną promyk słońca rozbłyśnie,

w moim ogrodzie rozkwita

przebiśnieg.

Za nim krokus, tulipan, narcyz,

paprotka,

a w kąciku koło płotka śliczna

stokrotka.
Paulina Nowak
Zachwyt
Wiosną w ogrodzie pełno barwnych kwiatów

Budzi mnie rano cudowny śpiew

ptaków

Wdycham woń stokrotek o letniejporze

Przemierzam zielone łąki, zbieram cenne zboże


Iwona Chmielecka

Dynastia Zelołków                                                                                                           Czwartek, 17.09.2009r.

Stoimy przed klasą od matmy

i trzęsiemy się ze strachu. Co mnie za chwilę czeka?- to pytanie, które zadaje sobie każdy skazaniec z IIA.

Sprawdzanie wiedzy- to najgorsze

co może nas spotkać.

Intuicja, jak zwykle, nas nie zawiodła. Kartkówka! W klasie słychać bzyczenie muchy. W głowie mam pustkę, a na dodatek burczy mi

w brzuchu. Do końca lekcji siedzę jak na rozżarzonych węglach.

Wreszcie dzwonek- mój wybawiciel.

Na korytarzu spotykam brata. Przemek próbuje mnie rozbawić kolejną historyjką o swojej klasie.

Lekcja chemii w IA to totalny luz. Pani podzieliła urwisów na dwie grupy. Kazała robić mieszaniny. Zespół Przemka miał zmieszać siarkę z żelazem. Nagle-telefon! Pani wyszła. Siarka z żelazem wylądowała na głowie Zębaka. Wyglądał jak połączenie punka ze skinem.

Klasa ryknęła śmiechem.

Poszkodowany chciał skopać agresora. Jednak Wiewiór uciekł do szatni i został tam do końca lekcji. Zębakowi nie pozostało nic innego, jak włożyć głowę pod kran i zmyć oba pierwiastki.


Aleksandra Zel

 


Połam sobie język
Całe Wdzydze jedzą rydze.

Gdy Lola w woalu swawoli na balu, to Bolo na molo soli mola solą.

Ecie-pecie, ptak w balecie.
Małgorzata Strzałkowska, Gimnastyka dla języka, Poznań 2004.

Kącik kulinarny
Dziś proponujemy prosty przepis na smaczny deser.
KOLOROWA BOMBA:
SKŁADNIKI:

*puszka niesłodzonego zagęszczonego mleka

*2 op. galaretek owocowych

o różnych smakach

*2 szklanki wrzątku
DO DEKORACJI:

*owoce świeże lub z puszki, np. brzoskwinie, ananasy

*rodzynki

*bita śmietana


PRZYGOTOWANIE:

Mleko z puszki wylewamy do dwóch szklanek i wstawiamy do lodówki. Wszystkie galaretki rozpuszczamy

w szklance wrzątku i odstawiamy. Jedną szklankę mleka wyjmujemy

z lodówki i ubijamy mikserem. Następnie wlewamy większą część jednej galaretki i ponownie miksujemy. Rozlewamy do salaterek jako pierwszą warstwę deseru.

Na wierzch wylewamy resztę galaretki. W ten sposób przygotowujemy drugą warstwę galaretki. Salaterki z deserem wstawiamy do lodówki, by dobrze się schłodziło. Tuż przed podaniem dekorujemy owocami i rodzynkami,
Smacznego! 
Przepis znalazła i wypróbowała:

Edyta FelinowskaPoznaj nowe

frazeologizmy
Wierzymy, ż z wielką chęcią

poznajecie znaczenie związków frazeologicznych. Tradycyjnie przygotowałyśmy dla Was trzy, tym razem związane z walentynkami.


*Być oczkiem w głowie – Oj, to miłe uczucie! Bo przecież bardzo przyjemnie być czyimś ulubieńcem, być przez kogoś szczególnie faworyzowanym.

*Wpaść komuś w oko – To chyba jasne. Jeśli ktoś wpadł Ci w oko, to znaczy, że zwróciłeś na niego uwagę i bardzo Ci się spodobał.


*Pies na kobiety – to wielki amator pań, casanowa.

Klaudia Kubiak, Iwona Chmielecka(na podstawie Victora Juniora)


Narożnik śmiechu
***

Para zakochanych siedzi w parku. Całują się, rozmawiają. Nagle dziewczyna mówi:


- Kochanie, boli mnie rączka.
Chłopak całuje ją w rękę i szepcze:
- A teraz?
- Teraz już nie, ale zaczął mnie boleć policzek.
Chłopak całuje ją w policzek.
- A teraz?
- Hi, hi! Teraz już nie, ale zaczęły mnie usta boleć.
Chłopak całuje ją w usta.
- A teraz?
- Już nie.
Na to staruszek siedzący niedaleko na ławce:
- Przepraszam, a czy hemoroidy też pan leczy?
***

Chłopak mówi do swej dziewczyny:


- Ale będziemy mieli super sobotni wieczór. Mam trzy bilety do kina.
- Po co nam trzy bilety? - pyta dziewczyna.
- No, dla twojego taty, mamy i młodszej siostry!


***

Wieczór w parku. Chłopak czule szepcze dziewczynie do ucha:


- Kochana, wypowiedz te słowa, które połączą nas na wieki .
- Jestem w ciąży!!!
Wybrały: Justyna Szymczak

i Sylwia Lauks


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość