Strona główna

Dziewczyna z alabamy sweet home alabama


Pobieranie 45.37 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar45.37 Kb.


DZIEWCZYNA Z ALABAMY
SWEET HOME ALABAMA
MELANIE CARMICHAEL ................................... REESE WITHERSPOON

JAKE PERRY ....................................................................... JOSH LUCAS

ANDREW HENNINGS .............................................. PATRICK DEMPSEY

KATHERINE 'KATE' HENNINGS ................................ CANDICE BERGEN

PEARL SMOOTER ...................................................... MARY KAY PLACE

EARL SMOOTER .................................................................. FRED WARD

STELLA KAY ........................................................................ JEAN SMART

BOBBY RAY ..................................................................... ETHAN EMBRY

LURLYNN .................................................................. MELANIE LYNSKEY

WAYNE ....................................................................... COURTNEY GAINS

DOROTHEA ......................................................... MARY LYNN RAJSKUB

TABATHA .......................................................................... RHONA MITRA

FREDERICK MONTANA ..................................... NATHAN LEE GRAHAM

ELDON .......................................................................... SEAN BRIDGERS

CLINTON ......................................................................... FLEET COOPER
REŻYSERIA .................................................................... ANDY TENNANT

SCENARIUSZ ......................................................................... C. JAY COX

NOWELA FILMOWA ................................................ DOUGLAS J. EBOCH

ZDJĘCIA .......................................................................... ANDREW DUNN

MONTAŻ .............................................................................. TROY TAKAKI

TRACEY WADMORE-SMITH

SCENOGRAFIA ........................................................... CLAY A. GRIFFITH

KOSTIUMY ........................................ SOPHIE DE RAKOFF CARBONELL

MUZYKA ...................................................................... GEORGE FENTON

KONSULTACJA MUZYCZNA ............................................. DAWN SOLER

i LAURA Z. WASSERMAN

KIEROWNICTWO PRODUKCJI ............................................. JON JASHNI

WINK MORDAUNT

i MICHAEL FOTTRELL

PRODUCENCI ................................................................ NEAL H. MORITZ

STOKELY CHAFFIN


Produkcja: Touchstone Pictures, 2002
Barwny (Technicolor), szerokoekranowy (Panavision)

Dozwolony od lat: 15

Czas projekcji: 109 min.

O FILMIE
Melanie Carmichael (Reese Witherspoon - ”Legalna blondynka”) jest utalentowaną projektantką mody z Nowego Jorku, która stoi u progu wielkiej kariery. Zakochuje się z wzajemnością w Andrew Henningsie (Patrick Dempsey - “Krzyk 3”), młodym, ambitnym polityku, synu pani burmistrz Nowego Jorku Kate Hennings (Candice Bergen - serial TV ”Murphy Brown”).

Melanie przyjmuje oświadczyny Andrew, który prosi ją o rękę w słynnym sklepie Tiffany’ego. Zanim stanie na ślubnym kobiercu, musi jednak rozwiązać drobny problem: wrócić do rodzinnego miasteczka na prowincji i rozwieść się z pierwszym mężem (Josh Lucas (”Piękny umysł”), którego istnienie od lat utrzymywała w tajemnicy przed wszystkimi…

”Dziewczyna z Alabamy” to komedia romantyczna w reżyserii Andy’ego Tennanta (”Anna i król”, ”Długo i szczęśliwie”), która odniosła ogromny sukces kasowy w Ameryce plasując się w czołówce przebojów kinowych roku 2002.
REALIZACJA
Czy ci się to podobna czy nie, na świecie istnieje ktoś, kto jest dla ciebie stworzony - mówi Andy Tennant. - Możesz sterować swym losem, ale miłość odnajdzie cię wszędzie, czy tego chcesz czy nie... Bohaterka naszego filmu musi dokonać wyboru między wspaniałym facetem a właściwym facetem.

”Dziewczyna z Alabamy” szuka mężczyzny, z którym spędziłaby resztę swoich dni, a gdy go poznaje, w jej życie wkrada się chaos - mówi Reese Witherspoon. - Nasza bohaterka odkrywa samą siebie i uczy się trudnej sztuki samoakceptacji, sądzę więc, że każdy z widzów bez trudu się z nią utożsami. Melanie nie potrafi się odnaleźć, bo odrzuca prawdę o sobie samej. W końcu postanawia być sobą i wszystko wokół niej znów nabiera sensu.

W młodości mieszkałam w Alabamie, doskonale więc rozumiem ludzi, których życie w małym miasteczku doprowadza do szału - mówi producentka Stokely Chaffin. - Rozumiem, co czują, gdy muszą wrócić do domu, a uważają się za lepszych od innych. Chwała Bogu, rozumiem też, co to znaczy pogodzić się tym i pokochać miejsce, z którego się pochodzi...

Producent Neal Moritz mówi: Zależało mi na tym, by nasz film wyróżniał się na tle setek innych komedii romantycznych. Chcieliśmy uniknąć schematów, zadbaliśmy więc o zaskakujące zwroty akcji, by pokazać widzom coś, czego nigdy dotąd nie widzieli.

Źródłem humoru staje się w filmie zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Melanie odniosła sukces jako projektantka mody w Nowym Jorku - mówi Andy Tennant. - Przekonana jest, że wyjeżdzając z rodzinnego miasteczka zostawiła za sobą wszystko, czym do tej pory żyła. Gdy zmuszona jest wrócić do domu, by załatwić stare sprawy, złudzenia pryskają - wszystko przypomina jej o tym, kim naprawdę jest. Rolę Melanie gra Reese Witherspoon, którą znam od lat. Wiele się w tym czasie zmieniło: Reese wyrosła na piękną kobietę, ma męża i trzyletnią córeczkę, nie zatraciła jednak wspaniałego poczucia humoru.

Reese jest nie tylko piękna, lecz także inteligentna - mówi producentka Stokely Chaffin. - Ma przy tym niezwykłe wyczucie komediowe.

Reese Witherspoon mówi: Sama wychowałam się na południu Stanów Zjednoczonych, rozumiem więc doskonale, przez co przechodzi moja bohaterka. Wiem z własnego doświadczenia, że ludzie reagują inaczej w zależności od miejsca, w którym się wychowywali. Jak zobaczycie w naszym filmie, nowojorczycy reprezentują zupełnie inną mentalność niż mieszkańcy Alabamy. Melanie wraca do domu, ale zachowuje się tak, jakby wciąż była w Nowym Jorku. Humor rodzi się ze zderzenia jej zachowań z zachowaniami mieszkańców małego prowincjonalnego miasteczka.

Josh Lucas (”Piękny umysł”), który gra Jake’a, męża Melanie, mówi: Urodziłem się w Arkansas na południu Stanów Zjednoczonych, a obecnie mieszkam w Nowym Jorku, rozterki Melanie nie są mi więc obce. Instynktownie polubiłem mojego bohatera: Jake ma dobre serce i chętnie grałbym go przez długie lata. Scenariusz urzekł mnie szczerością - jego bohaterowie wydali się bardzo ludzcy i prawdziwi. Po rozstaniu z Melanie Jake stracił wiarę w siebie. Marzy, by odzyskać poczucie własnej wartości i miłość kobiety, którą kocha.

Rolę Andrew, narzeczonego Melanie, która przyjmuje jego oświadczyny, mimo iż wciąż nie rozwiodła się z pierwszym mężem, gra Patrick Dempsey (”Krzyk 3”). Aktor mówi: Nasz film opowiada o poszukiwaniu bratniej duszy, a nie odpowiedniego kandydata na męża - Melanie może w końcu wybierać między dwoma atrakcyjnymi mężczyznami. To także komedia o zderzeniu dwóch światów - małego prowincjonalnego miasteczka i wielkiej metropolii.

Matkę Andrew, Kate, panią burmistrz Nowego Jorku, gra Candice Bergen (”Miss Agent”, ”Porozmawiajmy o kobietach”) która mówi: Z Andym Tennantem spotkałam się na pół roku przed rozpoczęciem zdjęć. Początkowo Kate była damą z towarzystwa, a nie burmistrzem. Sześć miesięcy później ”awansowała”, a w roli Melanie obsadzono Reese Witherspoon, której talent szczerze podziwiam... Kate jest przerażona, gdy Andrew oświadcza jej, że ma zamiar poślubić Melanie. Nie taką kandydatkę na żonę upatrywała dla własnego syna. Ochoczo wkracza więc do akcji robiąc dobrą minę do złej gry, aż w końcu wpada w pułapkę, którą sama zastawiła.

Rolę ojca Melanie, Earla, powierzono Fredowi Wardowi (”Na skróty”, ”Henry i June”), który mówi: Earl i jego żona Pearl wywodzą się z klasy pracującej i mieszkają w małym miasteczku na prowincji, podczas gdy ich córka Melanie robi oszałamiającą karierę w wielkim świecie. Wszyscy starają się wypaść jak najlepiej, w końcu jednak przychodzi taki moment, gdy maski spadają...

Grająca matkę Melanie, Pearl, Mary Kay Place (”Przerwana lekcja muzyki”, ”Wielki chłód”) mówi: Przed rozpoczęciem zdjęć opracowałam szczegółowy życiorys Pearl: jak poznała swego przyszłego męża, Earla; jak wyglądało jej dzieciństwo i pierwsze lata małżeństwa. Sama pochodzę z Oklahomy, a moi rodzice z Teksasu, na planie czułam się więc jak w domu.

Rolę Bobby’ego Raya, przyjaciela Melanie z dzieciństwa, gra Ethan Embry, który dziesięć lat temu wystąpił z Reese Witherspoon w przygodowym filmie ”Kalahari”. Aktor mówi: Miałem wtedy czternaście lat, a ona szesnaście. Spędziliśmy na planie dziewięć miesięcy, po czym nasze drogi rozeszły się. Spotkałem ją przypadkowo, gdy spieszyłem się na przesłuchanie do roli Bobby’ego Raya. Pomyślałem sobie: ”Cóż, nic straconego, nawet jeśli nie dostanę roli, to przynajmniej spotkałem Reese”. Stało się jednak inaczej...NA PLANIE
Zdjęcia do scen otwierających film kręcono oczywiście w Nowym Jorku. Zależało nam, by pokazać na ekranie wielkość i piękno Nowego Jorku, tego bowiem wymagał od nas scenariusz. Kręciliśmy więc na Piątej Alei, przed sklepem Saksa, w NoLiTa w The Village, na Washington Square Park, Sutton Place i placu przed Lincoln Center - mówi Andy Tennant.

Wiele uwagi poświęcono scenie oświadczyn. Chcieliśmy, by przeszła do historii kina - mówi reżyser. Twórcom udało się uzyskać zgodę na zdjęcia wewnątrz słynnego sklepu jubilerskiego Tiffany & Co., którego właściciele niezwykle rzadko wpuszczają do środka ekipy filmowe - tylko twórcom dwóch filmów, ”Śniadania u Tiffany’ego” i ”Kiedy Harry poznał Sally”, pozwolono kręcić na piętrze.Andy Tennant mówi: Klejnoty od Tiffany’ego stały się symbolem luksusu, doszliśmy więc do wniosku, że nic ich nie zastąpi. Początkowo właściciele sklepu odnieśli się do naszej propozycji bez specjalnego entuzjazmu - wiadomo, nie otwierają swych podwojów przed byle kim. W końcu jednak udało nam się przekonać ich, że scena oświadczyn pełnić będzie szczególną rolę. Zgodzili się nawet, by w rolach statystów wystąpili autentyczni sprzedawcy. Przyznam, że przekraczając progi sklepu poczułem dreszcz emocji. Mojej żonie oświadczono się bowiem u Tiffany’ego. Na szczęście dla mnie powiedziała ”nie”...

REALIZATORZY
ANDY TENNANT
wyreżyserował m.in. filmy kinowe: ”Anna i król” z Jodie Foster, "Długo i szczęśliwie" z Drew Barrymore, "Czy to ty, czy to ja" i "Polubić czy poślubić" z Salmą Hayek oraz telewizyjne "Desperate Choices", "Keep the Change" i "The Amy Fisher Story" z Drew Barrymore, a także odcinki seriali "Sliders", "Cudowne lata", "Bill and Ted's Excellent Adventure" i "The Byrds of Paradise". Pisuje także scenariusze. Karierę rozpoczynał jako tancerz, wystąpił m.in. u boku Johna Travolty w "Grease" (TVP, video: "Grease").
  1. JAY COX

dorastał w Newadzie, pierwszy film amatorski na taśmie 8mm - ”Vampire Cave” - zrealizował w trzeciej klasie. Karierę zawodową rozpoczynał jako aktor, artysta estradowy i fotograf, realizował także filmy krótkometrażowe, przemysłowe i dokumentalne. Jest autorem scenariuszy do filmów ”The Thing in Bob’s Garbage” i ”Latter Days”.
ANDREW DUNN

jest autorem zdjęć do m.in. następujących filmów: ”Gosford Park”, ”Hrabia Monte Christo”, ”Uczciwy przestępca”, ”Długo i szczęśliwie”, ”Liam”, ”Monkeybone” (video: ”Małpiszon”), "Czarownice z Salem", "Szaleństwo króla Jerzego", "Miłość jak narkotyk", "Hush" (video: "Zaborcza miłość"), "Clean Slate" (video: "Detektyw bez pamięci"), "The Grotesque", "Uśmiech losu", "L.A. Story" (video: "Historia z Los Angeles"), "Bodyguard", "The Hawk", "And Then There Was One", "Suddenly Last Summer", "Blame It On the Bellboy", "Chattahoochee" (video, TVP: "Chattahoochee") oraz "Strapless". Andrew Dunn jest trzykrotnym laureatem nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Podczas pracy w telewizji BBC zrealizował m.in. "Tavernier in Scotland" poświęcony pracy nad "Śmiercią na żywo" oraz "Przez jezioro" z udziałem Anthony'ego Hopkinsa.TROY TAKAKI


montował odcinki seriali TV: ”Ally McBeal”, ”Opowieści z krypty”, ”Seaquest”, ”J.A.G. - wojskowe biuro śledcze”, ”Mroczne niebo” i ”Nash Bridges” oraz filmy kinowe: ”Sweet Underground”, ”The Pornographer”, ”Jawbreaker” (video: ”Cukiereczek”), ”Slow Burn” i ”Cheaters”.

TRACEY WADMORE-SMITH


była asystentką montażysty na planie m.in. następujących filmów: ”The Salton Sea”, ”The Majestic”, ”Here on Earth” (video: ”Miejsce na Ziemi”), ”American Beauty”, ”Długo i szczęśliwie”, ”Orleans”, ”Firt-Time Felon”, ”The Grotesque”, ”Anna i król” oraz ”Fatherland”.

CLAY A. GRIFFITH


był dekoratorem wnętrz na planie m.in. następujących filmów: ”Jerry Maguire”, ”Singles” (video, TVP: ”Samotnicy”), ”Stuart Malutki”, ”Lepiej być nie może”, ”Siedem”, ”Junior”, ”Złoto dla naiwnych”, ”Grumpy Old Men” (video, TVP: ”Dwaj zgryźliwi tetrycy”), ”Bezsenność w Seattle”, ”Pacific Heights”, ”Mystic Pizza” i ”Dirty Dancing”. Projektował scenografię do filmów: ”Teren prywatny”, ”U progu sławy”, ”Rozalia robi zakupy” i ”Prozac Nation”.

SOPHIE DE RAKOFF CARBONELL


projektowała kostiumy do filmów: ”Legalna blondynka”, "Crime + Punishment in Suburbia", "Saturn" i "Four Dogs Playing Poker" oraz teledysków Alanis Morissette, Roda Stewarta, Whitney Houston i Enrique Iglesiasa.

GEORGE FENTON

jest autorem muzyki do m.in. następujących filmów: "Niebezpieczne związki" (nominacja do Oscara), "Fisher King" (nominacja do Oscara), "Gandhi" (wspólnie z Ravi Shankarem, nominacja do Oscara), "Cry Freedom" (wspólnie z Jonasem Gwangą, nominacja do Oscara, video, TVP: "Krzyk wolności"), ”Anna i król”, ”summer Catch” (video: ”Letnia przygoda”), ”Lucky Numbers” (video: ”Numer stulecia”), ”Pełnia życia”, "Długo i szczęśliwie", "Czarownice z Salem", "Masz wiadomość", "Mężowie i żona", "Miłość i wojna", "The Object of My Affection" (video: "Moja miłość"), "Dangerous Beauty" (video: ”Piękna kurtyzana”), "Jestem Joe", "The Woodlanders" (TVP: ”Co do mnie czujesz?”), "Carla's Song" (TVP: ”Piosenka Carli”), "Cienista dolina", "Groundhog Day" (video, TVP: "Dzień świstaka"), "Przypadkowy bohater", "Final Analysis" (video, TVP: "Diagnoza zbrodni"), "Ślicznotka z Memphis", "84 Charing Cross Road" (video, TVP: "Charing Cross Road 84") oraz "The Company of Wolves" (video: "Towarzystwo wilków", TVP: "Wśród wilków"). George Fenton jest laureatem nagrody Emmy za muzykę do telewizyjnego filmu "China: Beyond the Clouds".
AKTORZY
REESE WITHERSPOON

uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych aktorek amerykańskich młodego pokolenia. Wystąpiła m.in. w następujących filmach kinowych: ”Legalna blondynka” (nominacja do Złotego Globu), "Election" (video: "Wybory", nominacja do Złotego Globu i nagroda Krajowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za rolę żeńską), "Mały Nicky", "The Importance of Being Earnest", "American Psycho", "Best Laid Plans" (video: "Spisek doskonały"), "Szkoła uwodzenia", "Miasteczko Pleasantville", "Półmrok" u boku Paula Newmana, Gene'a Hackmana i Susan Sarandon, "The Man in the Moon" (debiut), "Kalahari", "Jack the Bear" (video: "Jack niedźwiadek"), "Overnight Delivery", "Freeway", "Fear" (video: "Strach") i "S.F.W." oraz filmach TV "Desperate Choices" i "Dziki kwiat" w reżyserii Diane Keaton. W przygotowaniu ma trzy filmy: ”Legalna blondynka 2”, ”Honey West” i ”Girls Guide to Hunting and Fishing”. Założyła wytwórnię TYPE A Films.

JOSH LUCAS


wystąpił m.in. w filmach: ”Piękny umysł”, ”The Deep End” (Warszawski Festiwal Filmowy, video: ”Na samym dnie”), ”The Hulk”, ”Coastline”, "You Can Count on Me", "American Psycho", ”Alive - dramat w Andach”, ”Harvest”, ”Restless”, "The Weight of Water", "Shearer's Breakfast" i "Session 9". Na scenie wystąpił m.in. w ”Portrecie Doriana Graya”.
PATRICK DEMPSEY

wystąpił m.in. w filmach: ”The Emperor’s Club”, ”Krzyk 3”, ”Epidemia”, ”Kochaneczek” / ”Loverboy” i ”With Honors” (video: ”Żółtodzioby”), serialach TV ”Will i Grace” oraz ”Once & Again” oraz spektaklach teatralnych: ”Trylogia miłości”, ”Nad złotym stawem” i ”Brat marnotrawny”.CANDICE BERGEN

wystąpiła m.in. w filmach: ”Getting Straight”, ”Porozmawiajmy o kobietach”, ”Starting Over” (TVP), ”Bite the Bullet” (TVP: ”Morderczy wyścig”), ”Miss Agent”, ”A View from the Top” i ”Till Death Do Us Part”. Serial TV ”Murphy Brown” przyniósł jej 5 nagród Emmy i 2 Złote Globy. Obecnie realizuje program ”Candice Checks It Out”. Zajmuje się także pisarstwem i fotografią. Jej autobiografia ”Knock Wood” przez wiele tygodni nie schodziła z listy bestsellerów New York Timesa.ETHAN EMBRY

w wieku 11 lat zdebiutował u boku Meryl Streep w komedii "Defending Your Life" (video, TVP: "W obronie życia"). Rok później zagrał główną rolę w komedii Johna Hughesa "Do szaleństwa". Dalsze jego filmy to m.in.: "All I Want for Christmas" z Lauren Bacall, "Kalahari", "Empire Records" (video: "Empire Records") z Liv Tyler, "Sztorm" Ridleya Scotta, "Vegas Vacation" (video: ”W krzywym zwierciadle - wakacje w Las Vegas”), ”Szaleństwa młodości” Toma Hanksa, ”Disturbing Behavior” (video: ”Grzeczny świat”) i ”Dancer, Texas”.


JEAN SMART

wystąpiła m.in. w filmach: ”Dzieciak”, "Guinevere" (video: "Ginewra"), "Snow Day" (video: ”Dzień bałwana”), "The Odd Copule II" (video: "Dziwna para II"), "The Brady Bunch Movie" (video: "Grunt to rodzinka"), "Wędrówka do domu", ”Protocol” (video, TVP: ”Protokół”) i "Mistress" (video: "Obsesja", TVP: "Błędne koło"). Ma na koncie liczne role teatralne (m.in. "Piaf" i "Pokój Marvina") i telewizyjne (m.in. "Overkill", "A Change of Heart" i "A Stranger in Town").
FRED WARD

wystąpił m.in. w filmach: ”Ostra jazda”, ”Kruk 3 - Zbawienie”, "Ucieczka z Alcatraz", "Remo Williams", "The Right Stuff" (TVP, video: "Pierwszy krok w kosmos"), "Dangerous Beauty" (video: "Piękna kurtyzana"), "Reakcja łańcuchowa", "Tremors" (video, TVP: "Wstrząsy"), "Naga broń 33 1/3: Ostateczna zniewaga", "Silkwood" (video, TVP: "Silkwood"), "Swing Shift", "Southern Comfort" (video, TVP: "Śmiertelne manewry"), "Miami Blues" (video, TVP: "Miami Blues", także współprodukcja), "Henry and June" (video: "Henry i June"), "Gracz" i "Na skróty" Roberta Altmana oraz "Bob Roberts" (video: "Bob Roberts") Tima Robbinsa. Zadebiutował we Włoszech, w dwóch filmach telewizyjnych wyreżyserowanych przez Roberto Rosselliniego.


MARY KAY PLACE

wystąpiła m.in. w filmach: ”My First Mister”, ”Przerwana lekcja muzyki”, ”Być jak John Malkovich”, ”The Rainmaker”, ”Citizen Ruth” (video: ”Złe czy gorsze”), ”The Big Chill” (video, TVP: ”Wielki chłód”), ”Private Benjamin” (video, TVP: ”Szeregowiec Benjamin”), ”Starting Over” (TVP), ”Nailed”, ”More American Graffiti” i ”Bound for Glory” (TVP: ”By nie pełzać na kolanach”). Napisała trzy odcinki serialu TV ”MASH”, wyreżyserowała kilka odcinków serialu ”Przyjaciele” i wydała dwa albumy płytowe.
MELANIE LYNSKEY

zadebiutowała u boku Kate Winslet w nominowanym do Oscara filmie Petera Jacksona "Heavenly Creatures" (video: "Niebiańskie istoty"). Dalsze jej filmy to m.in.: ”Wygrane marzenia”, "Przerażacze" Petera Jacksona, "Foreign Correspondent", "Długo i szczęśliwie", "Detroit Rock City", "The Cherry Orchard" ("Wiśniowy sad" wg Czechowa w reżyserii Michaela Cocoyannisa), "Snakeskin", "Shooters" i "But I'm a Cheerleader". Urodziła się i wychowała w Nowej Zelandii, obecnie mieszka w Anglii.
DZIEWCZYNA Z ALABAMY

Sweet Home Alabama

Syrena Entertainment Group

www.syrena.com
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość