Strona główna

Eau-Wasser-woda


Pobieranie 6.9 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar6.9 Kb.

Na zdjęciu od prawej strony : dr Albrecht Lempp, dr Grażyna Babul, Erich Perchermeier, Heribert Felbinger, Burmistrz Michał Podsada, Leszek Pawlikowski

eau-Wasser-woda
04 czerwca 2012 roku podczas VIII Forum Samorządowego w Szczecinie Prezes Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dr Albrecht Lempp wręczył przedstawicielom gmin partnerskich Pobiedziska i Marktheidenfeld pierwszą nagrodę za najlepszy projekt samorządowy o tematyce zrównoważonego rozwoju zrealizowany w roku 2011 przez polskie i niemieckie miasta partnerskie. Gmina Pobiedziska została wyróżniona jako jedyna w Polsce nagrodą finansową za realizowany przez Zespół Szkół w Jerzykowie w latach 2010-2012 edukacyjny projekt ekologiczny „eau-Wasser-woda”.
Pan Michał Podsada, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, odbierając nagrodę w Szczecinie, podziękował Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za pomoc przy realizacji kilku projektów i obiecał, że także ta nagroda przeznaczona zostanie na zrealizowanie spotkania młodzieży z zaprzyjaźnionych gmin.
Pani Cornelia Pieper, Wiceminister Spraw Zagranicznych RFN pogratulowała nagrodzonym gminom dotychczasowej współpracy i obiecała swoje wsparcie dla spotkań samorządów z Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkata Weimarskiego.
Młodzież z Zespołu Szkół w Jerzykowie pod opieką Dyrektor Aliny Mańki oraz nauczyciela języka niemieckiego Leszka Pawlikowskiego uczestniczy od roku 2009 w spotkaniach z przedstawicielami Bund Naturschutz in Bayern ( Ligia Ochrony Przyrody w Bawarii ), a od roku 2010 realizuje wraz z uczniami z Montfort we Francji trójstronny projekt „eau-Wasser-woda” o tematyce ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.

Jak podkreśliła dr Grażyna Babul z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nagrodzony projekt wykracza poza ramy tradycyjnej współpracy gmin partnerskich i porusza ważną dla wszystkich tematykę ochrony zasobów naturalnych. Erich Perchermeier i Heribert Felbinger z Marktheidenfeld zaproponowali, aby kolejny projekt realizowany pomiędzy naszymi miastami poruszył aspekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz przybliżył młodzieży historię stosunków polsko-niemieckich.


Projekt „eau-Wasser-woda” zostanie zakończony podczas spotkania w sierpniu 2012 roku w Zespole Szkół w Jerzykowie. Młodzież z Francji, Niemiec i Polski zapozna się z nowym szlakiem kajakowym w Puszczy Zielonka, odwiedzi wodospad Kamieńczyk i elektrownię wodną , przygotuje skwer partnerstwa wraz z małym arboretum oraz przeprowadzi wśród mieszkańców ankietę o wykorzystaniu zasobów wody pitnej. Podczas zakończenia projektu burmistrzowie Montfort, Marktheidenfeld i Pobiedzisk zasadzą 3 drzewa, które będą symbolizowały trójstronne partnerstwo naszych miast oraz przypominały projekt o zrównoważonym wykorzystywaniu naszych zasobów naturalnych.
Leszek Pawlikowski-Wicedyrektor Zespołu Szkół w Pobiedziskach


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość