Strona główna

Europa militaris


Pobieranie 23.74 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar23.74 Kb.EUROPA MILITARIS

Przegląd Europejskiej Architektury Militarnej

11 DNI

(autokar)

W


ycieczkę tę dedykujemy tym wszystkim, którzy interesują się historią wojskowości, militariami, architekturą obronną. Nie koncentrujemy się na jednym określonym okresie historycznym tylko chcemy pokazać wybrane i najciekawsze miejsca oraz fascynujące budowle począwszy od czasów ekspansji rzymskiej poprzez średniowiecze do czasów II wojny światowej a nawet okresu zimnej wojny! Ów Szlak architektury militarnej znajduje się w pasie ziem środkowoeuropejskich i przebiega, co zrozumiałe przez obszar na którym konfliktów zbrojnych nigdy nie brakowało. Przemierzymy więc trasę od granicy polskiej przez Niemcy aż do granic Morza Północnego zahaczając o ważne obiekty militarne w północnej Francji, Belgii, Holandii oraz Niemczech. Odwiedzimy także dwa ważne dla Polaków miejsca związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi na zachodzie. Tematyką przewodnią wyprawy będą pamiątki militarne oraz słynne miejsca bitew ale nie tylko! Na trasie zobaczymy wiele interesujących miejsc krajoznawczych, historycznych miejscowości oraz wspaniałych zabytków. Nadarzy się także okazja by spróbować dobrego reńskiego wina oraz belgijskiego piwa.


1 dzień WARSZAWA ZGORZELEC

11:00 Zbiórka przed Pałacem Kultury - parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).11:15 Odjazd autokaru do Niemiec przez przejście graniczne w Zgorzelcu (możliwość wsiadania: Piotrków Trybunalski, Wrocław). Przyjazd do hotelu w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.
2 dzień ZGORZELEC KONIGSTEIN BASTEI ERFURT

(śniadanie) Po śniadaniu przejazd do niezdobytej Twierdzy Königstein – potężnej saskiej fortecy budowanej między XVI-XIX w. na płaskowyżu skalnym wznoszącym się pond 200m nad Łabą, która zasłynęła również jako ciężkie więzienie. Następnie dojazd do Bastei – przedziwnej skalnej struktury piaskowca powstałej wskutek erozji 300 m. ponad zakolem Łaby. Przejazd do Erfurtu, po drodze postój na posiłek (we własnym zakresie). Nocleg w hotelu.
3 dzień ERFURT COBURG

(śniadanie) Śniadanie. Spacer po Erfurcie – mieście o bogatej historii z licznymi zabytkami. Zobaczymy niezwykły most z XIV w. (Krämerbrücke), plac katedralny z katedrą NMP i kościołem Św. Sewera oraz zwiedzimy cytadelę Petersberg (XVII w.) i jej tajemnicze korytarze zbudowane przez elektorów Mogunckich w czasach baroku, później rozbudowaną przez Prusakow (jedyna w pełni zachowana twierdza barokowa). Kolejny cel to Veste Coburg – fascynująca potężna twierdza leżąca na wzgórzu ponad Coburgiem (jeden z największych i najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Niemczech). Nocleg w hotelu.
4 dzień COBURG OBERWASEL SAINT GOAR

(śniadanie) Po śniadaniu przejazd na starą granicę rzymsko-germanską tzw. Limes - fragment rzymskich umocnień granicznych zaliczany do największych zabytków archeologicznych w Europie Środkowej wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie przemieścimy się w kierunku Rheingau i Mittelrhein (znane regiony uprawy winorośli i produkcji win). W miejscowość Kaub przeprawimy się promem na wyspę gdzie unosi się na Renie Pfalzgrafenstein (zamek obronny) a stamtąd do Oberwesel. Krótki postój w niewielkim średniowiecznym miasteczku z zachowanymi murami obronnymi i zamkiem Schönburg (XII w.). Kolejny przystanek to St. Goar nad którym górują ruiny wielkiej twierdzy, ewentualna 20 min. wspinaczka na potężne mury zamku Rheinfels należące onegdaj do bogatej rodziny feudałów palatyńskich. Ewentualna degustacja wina reńskiego.

5 dzień SAINT GOAR DOLINA RENU KOBLENZ TREWIR

(śniadanie) Przejazd trasą nadreńską Doliny Środkowego Renu wpisanej na listę UNESCO ze względu na szczególne walory historyczno-przyrodnicze. Jedziemy do Koblencji - po drodze liczne zamki obronne na wzgórzach po obu stronach Renu (m.in. słynny Marburg, Stolzenfels), niegdyś również punkty poboru ceł. W Koblencji przechadzka po Starym Mieście, Stara Rezydencja książąt-biskupów, historyczny ratusz, romańskie wieże Starego miasta, Most Balduina z 14 w., cytadela Ehrenbreitstein (dawna twierdza arcybiskupów Trewiru, odbudowana przez Prusaków na szczycie skalnego urwiska). Przejazd w kierunku Bad Neuenahr gdzie powstają wina doskonałej jakości. W pobliżu znajduje się ciekawostka z czasów „zimnej wojny” – bunkier rządowy. Możliwość zakupu win. Następnie kierujemy się w stronę Trewiru. Nocleg w hotelu.
6 dzień TREWIR LINIA MAGINOTA VERDUN

(śniadanie) Śniadanie. Przyjazd do Francji - na linię Maginota: Fort Hackenberg – najlepiej zachowany kompleks podziemnych fortyfikacji Linii Maginota z 1933 r. w oryginalnym stanie do dziś. Uuzbrojenie zewnętrzne, podziemne pomieszczenia z wyposażeniem m.in. sypialnie, magazyny, szpital , podziemna kolejka. Fort Guentrange koło Thionville to kompleks niemiecki z XIX/XX w. albo Longwy - przykład fortyfikacji w stylu francuskim wybudowanej w czasach Ludwika XIV przez mistrza Vaubana (fortyfikacje XVII w. Vaubana są na liście UNESCO). Przejazd do Verdun. Krótki spacer po mieście słynnym z bitwy I WŚ. Spróbujemy dojść do Pomnika Zwycięstwa i Pomnika Synów Verdun, wejść do romańskiej katedry, następnie przejedziemy do Ossarium Douamont - budowli upamiętniającej poległych bezimiennych żołnierzy francuskich i niemieckich, wielki cmentarz wojenny, zobaczymy Fort Vaux lub Fort Doumont stanowiące pierścień obronny miasta Verdun. Nocleg w hotelu.

7 dzień VERDUN BASTOGNE EBEN-EMAEL NAMUR

(śniadanie) Po śniadaniu przejazd do Bastogne (Belgia) – miasto położone w Ardenach, które było świadkiem i ofiarą krwawych walk w grudniu 1944 r. a w nim Centrum Historyczne Ardeny (War Museum) oraz American Memorial (ogromny pomnik upamiętniający poległych Amerykanów). Grupa warowna Eben-Emael – jedna z czterech fortyfikacji pancernych twierdzy Liege (obiekt II WŚ, Belgia), zdobyta w błyskotliwy sposób przez Niemców (zbudowana jest wewnątrz olbrzymiej formacji skalnej nad Mozą i Kanałem Alberta). Doskonale zachowany obiekt do zwiedzania wewnątrz i na zewnątrz. Przejazd do belgijskiego Namur, którego symbol to jedna z najpotężniejszych ongiś fortec europejskich, udoskonalona przez mistrza Vaubana. Rzut oka na cytadelę (z zewnątrz), Belgijski Róg czyli ujście Sambry do Mozy. Nocleg w hotelu.8 dzień NAMUR WATERLOO YPRES

(śniadanie) Przejazd pod Waterloo pod Brukselą – miejsce słynnej bitwy i ostatecznej klęski Napoleona. Wejdziemy na Kopiec Lwa po 226 schodach skąd rozciąga się doskonały plan wielkiej bitwy. Przejazd do Ypres/Ieper - miasto znane z wielkich sukiennic (1304 r.) i potężnej wieży Belfort ale przede wszystkim jako miejsce najzacieklejszych i najkrwawszych walk I WŚ. To tu po raz pierwszy Niemcy użyli iperytu. W sukiennicach znajduje się muzeum In Flandern Fields – oddające realia tamtych dni. Zobaczymy bramę Menin będącą pomnikiem Nieznanego Żołnierza obok XVII w. fortyfikacji miejskich, spróbujemy odnaleźć przyczółek Ypres w okolicach Langemark a tam: St. Julian Memorial oraz Tyne Cot Cemetery – największy cmentarz wojenny wspólnoty brytyjskiej. Rzut oka na dolinę Passendale gdzie w trzeciej bitwie pod Ypres w tzw. „Bitwie o Błoto” zginęło kilkaset tysięcy żołnierzy.

9 dzień YPRES WAŁ ATLANTYCKI BREDA AMSTERDAM

(śniadanie) Śniadanie. Przejazd do Ostendy nad Morzem Północnym – to najdalej na zachód wysunięty punkt naszej wyprawy. Na terenie Ostendy znajduje się jeden z najlepiej zachowanych odcinków Wału Atlantyckiego. Do zobaczenia kompletna bateria ciężkiej artylerii, zasieki i budynki mieszkalne. Ewentualnie zobaczymy także Fort Napoleoński (z zewnątrz) wybudowany na zlecenie cesarza jako główny punkt oparcia przed atakiem Anglików, użytkowany militarnie w czasie trzech kolejnych wojen. Przejazd do Bredy, spacer po starym mieście, m.in. Kościól Główny NMP w stylu gotyku brabandzkiego, zamek książąt z XV w. oraz cmentarz polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka. Przejazd w okolice Amsterdamu. Następnie Linia obrony Amsterdam – stworzona w latach 1883-1920, o długości 135 km wokół Amsterdamu. Przykład inżynierii wodnej do celów obronnych oparty na systemie złożonym z 45 fortów, skomplikowanym systemie kanałów i śluz (lista UNESCO), niektóre zachowane do dziś w oryginale, do obejrzenia jeden z fortów na wodzie. Nocleg w hotelu.

10 dzień AMSTERDAM ARNHEM MAGDEBURG

(śniadanie) Przejazd w kierunku Magdeburga. Po drodze postój w Arnhem nad Renem w miejscu lądowania i przeprawy polskiej brygady spadochronowej podczas operacji Market Garden - znajdziemy tablicę pamiątkową ku czci I SBS i pomnik generała Sosabowskiego ufundowane przez weteranów brytyjskich w dowód wdzięczności za ocalone życie i jako pokuta za kłamstwa angielskiego dowództwa. Nocleg w Hotelu.

11 dzień MAGDEBURG WARSZAWA

(śniadanie) Wyjazd autokaru do Polski.

ok. 20:00 Przyjazd autokaru przed Pałac Kultury - parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).


UWAGI
Program jest ramowy (orientacyjny) np. kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie.
Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych lub 2-osobowych z dostawką, z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać dewizową część ceny wycieczki w kwocie 175 EUR. Brakujące kolacje można zorganizować na miejscu, za pośrednictwem pilota – koszt ok.15 EUR za jeden posiłek. Sugerujemy wziąć ciepłe okrycie wierzchnie – w niektórych obiektach należy spodziewać się temperatury w okolicach 10 C.
O wyborze miejsc w autokarze decyduje kolejność zgłoszeń - wybór miejsc w autokarze przy wpłacie zaliczki!
TERMIN IMPREZY: CENA:
23.06 – 03.07.2016 2 590 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 1000 PLN©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość