Strona główna

Festiwal Wozów najstarsza procesja uliczna świata Już po raz drugi we Wrocławiu!


Pobieranie 19.36 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar19.36 Kb.
Festiwal Wozów - najstarsza procesja uliczna świata
Już po raz drugi we Wrocławiu!
Zapraszamy Państwa na szczególne wydarzenie, jakim będzie II Festiwal Wozów Ratha Yatra, który odbędzie się w czwartek 26.08.2010r.

we Wrocławiu, na Rynku Starego Miasta.

W ubiegłorocznym Festiwalu uczestniczyli zarówno mieszkańcy Wrocławia, jak i osoby z wielu miast Polski, które przyjechały specjalnie na to wydarzenie!. Impreza zyskała sporo sympatyków a Media i Instytucje wyrażali się o nim bardzo pozytywnie.
Czynimy wysiłki, aby Festiwal odbywał się cyklicznie. Na przykładzie innych miast na świecie, gdzie wydarzenie to zostało entuzjastycznie przyjęte i wpisało się na stałe w kalendarz kulturalny, liczymy również na stałą obecność w mieście Wrocławiu, który jest uważany za miasto europejskie, otwarte na różnorodność kultur.
W tym roku na Festiwalu pojawią się dodatkowe atrakcje!

Będą to m. in. ofiara ogniowa czy część artystyczna dla dzieci.

W programie już tradycyjnie barwna, pełna muzyki i tańca procesja.

Zaprezentujemy Państwu również program artystyczny na scenie, a w namiotach obok, będzie można skosztować wegetariańskiej kuchni Indii, która w zeszłym roku cieszyła się olbrzymim powodzeniem.

Zapraszamy również do namiotu z indyjskim makijażem!
Plan imprezy:
15.30 - 17.30 przejazd wozem festiwalowym wokół Rynku, z przystankami na rozdawanie poczęstunku z wozu, śpiew i taniec

17.30 - 20.00 program artystyczny na scenie oraz poczęstunek wegetariański, w namiocie obok sceny


W programie artystycznym między innymi:

Występy grup muzycznych, muzyka Indii wykonywana na tradycyjnych instrumentach

Pokazy tańca indyjskiego

Część muzyczna dla dzieci

I inne atrakcje


Tradycja
Festiwal Ratha Yatra, zwany również Festiwalem Wozów, posiada w Indiach setki lat tradycji. To wielkie wydarzenie, o wymiarze religijnym i kulturalnym, tradycyjnie odbywa się w czerwcu. Wówczas do słynnego miasta Dżagannath Puri w stanie Orissa, przybywają setki tysięcy pielgrzymów. W tym, jednym z najbardziej znanych i lubianych festiwali, uczestniczą nie tylko mieszkańcy Indii, ale i coraz częściej, osoby z Europy i innych kontynentów.
Miasto Dżagannath Puri (wschodnie Indie) słynie ze swojej starożytnej świątyni i rezydujących w niej Bóstw, zwanych Dżagannath (Pan Wszechświata). Są to 3 figury o dość oryginalnych kształtach, przedstawiające Krysznę, jego brata Baladevę oraz ich siostrę Subhadrę.

Legenda głosi, że na prośbę krola Orissy – Indradyumny, posągi Dżagannath wykonał mityczny rzeźbiarz bogów - Viśvakarma.

Artysta zastrzegł jednak, że nikt nie może zobaczyć figur do czasu, kiedy będą w pełni gotowe. Niecierpliwy król złamał zakaz i kiedy wszedł do pracowni Viśvakarmy, rzeźbiarz zniknął, zostawiając tylko wstępnie ociosane kloce drewna. Król Indradyumna- wielki wielbiciel Kryszny, poprosił o pomalowanie niedokończonych figur i umieścił je w specjalnie wybudowanej dla nich świątyni, gdzie w takiej postaci czczone są przez tysiąclecia, po dziś dzień.

Ratha Yatra to ceremonia podczas, której Bóstwa Dżagannath opuszczają wnętrze świątyni i umieszczone na specjalnych wozach przewożone są w barwnej procesji po ulicach miasta.

Wozy nazywane są również często ruchomymi świątyniami. Koła i cała konstrukcja wykonane są z litego drewna, bogato rzeźbionego, a kopuły (dochodzące do 15 metrów wysokości) pokrywa się ręcznie ozdabianymi tkaninami, w kolorach charakterystycznych dla regionu Orissy - czerwonym, granatowym i żółtym.

Te, ważące wiele ton pojazdy, nie mają napędu mechanicznego. Ciągnione są za pomocą lin przez uczestników festiwalu.

Paradzie towarzyszy śpiew, taniec, rytmiczny odgłos wielkich bębnów oraz przepiękny dźwięk grających muszli, w które dmą kapłani. Rozrzuca się kwiaty oraz smakołyki przygotowane specjalnie na tę okazję.
Tradycja głosi, że udział w tym niezapomnianym wydarzeniu przynosi wszelką pomyślność dla jego uczestników. W uroczystościach zawsze bierze udział sam monarcha Orissy, który na znak pokory wobec Bóstwa, zamiata drogę przed wozami miotłą na złotym kiju.

Osobą, która przeniosła tradycje Festiwalu Ratha -Yatra na ulice zachodnich miast był Srila Prabhupada, hinduski nauczyciel duchowy i założyciel Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. Wielkie wozy z replikami posągów Dżagannath pojawiły się na ulicach Rzymu, Paryża, Brukseli, Londynu, Durbanu, Nowego Yorku, San Francisco, Moskwy czy Berlina.

Aktualnie festiwal stał się wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w życiu społeczności hinduskiej w wielu krajach.

Festiwal trafił również do Polski i 13 czerwca 2009 pozytywnie zaskoczył mieszkańców Wrocławia.
Współpraca
Festiwal skupia osoby związane z szeroko pojętą kulturą, sztuką i religią Indii.
Tworzymy go na zasadzie wolontariatu, a osoby, czy instytucje, które włączają się w organizację tworzą szeroki wachlarz, są aktywne i twórcze na wielu polach działalności kulturalnej, biznesu, literatury czy działań prospołecznych.

Festiwal jest organizowany przez członków Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny oraz społeczność hinduską, przy współpracy Ambasady Indii w Polsce. Towarzystwo w Polsce istnieje ponad 30 lat, posiada swoje ośrodki i świątynie. Członkowie towarzystwa zajmują się szeroko pojętym propagowaniem starożytnych nauk Indii.

W związku z planowaną imprezą, również w tym roku zapraszamy do współpracy instytucje kulturalne, instytucje związane z kulturą Indii, media, jak również firmy i osoby prywatne. Kierujemy również naszą prośbę do instytucji oraz mediów o objęcie patronatem naszego Festiwalu.

Patronują nam m.in.Indyjsko - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Kultury - IPCC, Indo Polish Chamber of Commerce and Industry Poland - IPCCI, Stowarzyszenie Polsko Indyjskie we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Szkoła Brytyjska, Wydawnictwo „Purana”, Wydawnictwo „Radha Govinda”, „Tygodnik Wrocławski”, Studenckie Radio „Luz” oraz Wrocławska Sekcja Alternatywna.

W całości impreza jest finansowana ze środków i dotacji pozyskanych od sponsorów indywidualnych i instytucji. Dla firm, mamy kilka propozycji: logo i nazwa firmy może być umieszczona na wszelkich nośnikach reklamy naszego Festiwalu, banerach oraz ulotkach.

Sponsorami min jest Restauracja indyjska weWrocławiu „Spice India”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w tworzenie i organizację tego szczególnego wydarzenia, oraz zachęcamy do wsparcia funduszy Festiwalu.
Wpłaty należy kierować na numer konta:
Volkswagen Bank

69 2130 0004 2001 0299 8086 0002

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny – Świątynia we Wrocławiu

ul. Brodzka 157

54-067 Wrocław
Zapraszamy również na stronę festiwalu www.rathayatra.pl

Kontakt
Wszelkie informacje dotyczące Festiwalu Wozów, współpracy czy finansowania można uzyskać pod numerami telefonów:
Organizatorzy
Prezydent Ośrodka MTŚK Wrocław

Bernadeta Siwkowska, Premadana dasi

606322319
Reklama
Ewa Kmiecik - Antoniewicz, Rati Manjari dasi

600975592


Media
Tomasz Lewandowicz, Tiksznarupa das

603936533


Kontakty z artystami
Roma Borucińska, Radha nandini dasi

516949922


Noclegi
Świątynia MTŚK Wrocław ul. Brodzka 157

Jolanta Bojarska, Jambavati dasi608147643


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość