Strona główna

Filogeografia


Pobieranie 11.13 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar11.13 Kb.
WYKŁAD 7 – 21.04.2010
FILOGEOGRAFIA
Filogeografia jest to odtworzenie historii wędrówek taksonów na podstawie badań mitochondrialnego DNA ( mtDNA).

Większość genów zlokalizowana jest w cząsteczkach DNA występujących w jądrach komórkowych. Mitochondria są wyspecjalizowanymi strukturami dostarczającymi komórce energii, zawierają też pewną pulę genów przeznaczonych na swój użytek – geny te są zlokalizowane na kolistej cząsteczce DNA. Plemnik i komórka jajowa łączą się w zygotę i przekazują jednakowa ilość DNA jądrowego nowopowstałej komórce. Natomiast wszystkie mitochondria zygoty pochodzą jedynie od matki. Badania mtDNA mogą ujawnić przodków danej grupy w linii żeńskiej. U ssaków zmiany w mtDNA są dziesięciokrotnie szybsze niż w jądrowym DNA. Spowodowane to jest brakiem mechanizmów reperujących mtDNA oraz tym, że polimeraza mtDNA jest omylna. Mutacje w jądrowym DNA mogą być eliminowane, natomiast mutacje w mtDNA kumulują się.

W większości tkanek mtDNA może być łatwo badany metodą PCR – wystarczą małe ilości, np. gdy do dyspozycji mamy jedynie materiały muzealne. Wysoki poziom mutacji zauważa się w populacjach bot tle neck.

[Opis gatunków na podstawie różnic morfologicznych – cechy biochemiczne nie wystarczają do opisania nowego gatunku. Stąd też wywodzi się pojęcie gatunków bliźniaczych, czyli takich które morfologicznie są nie do odróżnienia, lecz biochemicznie różnią się w sposób istotny.]


Gen kodujący podjednostkę cytochromu 1, czyli CO1 – region tego genu służy jako kod kreskowy. Jest na tyle mały, by mógł być łatwo rozkodowany, ale tez na tyle zmienny, że pozwala odróżnić od siebie większość gatunków. Biblioteki CO1 – baza danych BOLD.
Dalej Krzakowska z polotem zaczęła coś bredzić o:

→ muchach, które pasożytują na innych owadach,

→ jakichś ptokach,

→ roślinkach, u których brak jest genu CO1 lub jego odpowiednika,


U zwierząt kryzowanie międzygatunkowe jest o wiele rzadsze niż u roślin.
U nocka rudego odkryto gatunki kryptyczne, czyli gatunki bliźniacze. W obrębie gatunku różnice morfologiczne są prawie niezauważalne, lecz zaobserwowano różnice w echolokacji. W Wielkiej Brytanii gatunki siostrzane zachowują się nieco inaczej okresie godowym. Badania mtDNA doprowadziły do odkrycia 4 haplotypów, a w konsekwencji 2 grup morfogenetycznych, czyli dwóch odrębnych gatunków.
Następnie co nieco o Fagus crenata z wysp japońskich – jest to gatunek wiatropylny o dosyć ciężkich nasionach. Zbadano 23 populacje (badania enzymatyczne), jednak wyniki były nieciekawe. Przy zastosowaniu mtDNA wyodrębniono 17 populacji i 8 haplotypów, lecz ogólnie wyniki nieciekawe. Więc jeśli coś jest nieciekawe to pytam po jaką cholerę omawia się to na wykładzie???
Susły moregowane,

Coregonus arteli.
Ursus arctos

Ursus maritimus pokrewieństwo mtDNA

Ursus spelaeus
Rana lessonaedwie populacje w Anglii, które sugerowały różnice między populacjami kontynentalnymi – 1 populacja okazała się normalna, a druga okazała się nienaturalna – introdukowana przypadkowo.

Rhododendron ponticum – sprowadzony do Anglii z Hiszpani, ale jego naturalne miejsce występowania na północy Azji Mniejszej. W Anglii stał się gatunkiem inwazyjnym.
Później zaczęła nawijkę nieśmiertelną o narządach świetlnych u zwierząt. Narządy takie u głowonogów, owadów, larw, ryb.

Luciala cruciata świetlik – badano japońskie świetliki odnośnie CO2 i wykazano 3 regiony. Jeśli chodzi o częstość świecenia to wyróżniamy:

→ flash-flash – wysoka częstość świecenia,

→ slow-flash – niska częstość świecenia,

Rozdzielenie tych grup nastąpiło dość dawno temu. Wykazano 19 różnych haplotypów i zaobserwowano różnice w sposobie komunikacji.Ammodramus maritimus jakiś ptaszek występujacy w Ameryce N – nastąpił dramatyczny spadek liczebności populacji – pozostało zaledwie 6 samców. Dla prób reanimacji gatunku sprowadzono osobniki pokrewnych gatunków z nadzieją że się wykrzyżują i zachowają gatunek – jednak nic takiego nie miało miejsca.

Lacerta agilis – populacje Szwecji i na Węgrzech. Tyle że w Szwecji te populacje występować nie powinny :P Przypuszczano więc, że są to pozostałości po wielkiej populacji zamieszkującej kiedyś Szwecję. Badania mtDNA wykazały bliskie pokrewieństwo z populacjami węgierskimi. Wysunięto więc tezę, iż jaszczurki te przewędrowały do Szwecji połączeniami lądowymi, gdy takowe jeszcze występowało.
Koniec kurde w końcu…
Życzę miłej nauki wszystkim wam

/w7©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość