Strona główna

Gdzie są prezesi?


Pobieranie 5.59 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar5.59 Kb.
Gdzie są prezesi?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest największą agencją płatniczą w Europie.Mimo to nadal nie ma prezesa. Ale nominacja na to stanowisko wydaje się być kwestią dni. Jak dowiedziała się Telewizja TVR najpoważniejszym kandydatem jest Aleksander Bentkowski.
Kiedy na czele resortu rolnictwa stał Marek Sawicki na szefa tej instytucji mianowano Tomasza Kołodzieja. We wrześniu odwołał go premier. Oficjalnego powodu nie podano, a funkcję Kołodzieja przejął jego zastępca Zbigniew Banaszkiewicz. Nowego prezesa nie wyłoniono do dziś. Jest procedura, wystąpiłem z wnioskiem, mamy świetnych kandydatów na prezesa agencji, powiem, że zawodowców. Jest jeden wniosek przedstawiony, analizują go- minister finansów musi wydać kontrasygnatę , pan premier też. Ja czekam. – tak sprawę komentuje minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Jak się dowiedzieliśmy w procedurze konkursowej na placu boju pozostał Andrzej Gross- szef toruńskiego oddziału agencji restrukturyzacji i Aleksander Bentkowski. Ten drugi, z zawodu adwokat był już prezesem agencji w latach 2002-2003. Obecnie jest prezesem rzeszowskiego klubu piłkarskiego Resovia i nieoficjalnie mówi się, że to on ma większe szanse na stołek. Opozycja grzmi..Wydaje się trochę dziwne, czy nie ma w resorcie, czy w agencji osób, które z całym szacunkiem dla pana Aleksandra są młodsze i bardziej dynamiczne. Ja nie spodziewam się po człowieku, który ma 72 lata jakiejś bardzo dużej aktywności – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS.

Minister Stanisław Kalemba podkreśla, że obydwaj kandydaci są świetnie przygotowani, bo podczas rozmów zdobyli niemalże maksymalną ilość punktów. Ale nie wszyscy zgadzają się ze zdaniem szefa resortu rolnictwa. Błędem było odwołanie prezesa Kołodzieja, był to dobry fachowiec, postrzegany przez rolników jako odpowiednia osoba na tym miejscu. Agencja za jego rządów zaczęła wychodzić z tych wniosków, którymi była zasypana. Dziwie się, że tuż po objęciu funkcji przez ministra Kalembę, pan prezes Kołodziej został odwołany – dodaje Cezary Olejniczak, poseł SLD.

Posłowie komentują, że o wyborze kandydatów mogły decydować względy partyjne. Zarówno Gross, jak i Bentkowski należą do PSL-u. Żaden z nich nie chciał z nami rozmawiać dopóki sprawa jest w toku.

Na nowego prezesa czeka także Agencja Rynku Rolnego. Żaden z czterech konkursów nie przyniósł efektu, choć kandydatów było wielu. Drugi etap kolejnego, piątego już konkursu odbył się w piątek.

Autor: Dominika PanekDziennikarz TVR


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość