Harmonogram zajęĆ dla klas I – IIIPobieranie 13.95 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar13.95 Kb.
DZIEŃ SZWEDZKI

23. 10. 2003


HARMONOGRAM ZAJĘĆ DLA KLAS I – III


  • 1 godz. lekcyjna – według tygodniowego planu zajęć;

  • 2, 3, 4 godz. lekcyjna – zajęcia z wychowawcą (patrz: scenariusz zajęć);

  • dalsze zajęcia – według tygodniowego planu zajęć klasy.

Dziewczynki w tym dniu mogą mieć fryzury a’la Pippi;

Chłopcy mogą mieć na głowach hełmy a’la Wiking.

Udostępniona będzie do zwiedzania szwedzka galeria – nie ma harmonogramu zwiedzania, klasy zwiedzają galerię w wolnej chwili.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Zajęcia z wychowawcą


  • 2 godz. lekcyjna – zajęcia plastyczne: dziewczynki wykonują portret Fizi Pończoszanki, chłopcy wykonują łodzie na wzór łodzi Wikingów. Prace można wykonać dowolną techniką.

  • 3 godz. lekcyjna – na korytarzu przy swoich salach należy zrobić wystawę najciekawszych prac. Pod koniec tej godziny zostaną one ocenione przez komisję konkursową (prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa )

  • 4 godz. lekcyjna – Zejście klas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego (przy sali nr 8, 9). Wręczenie nagród. Rozejście się do sal. Pozostały czas zajęć należy wykorzystać na omówienie z dziećmi kilku ciekawostek związanych ze Szwecją, zwiedzić galerię itp.

Podstawowe słownictwo:

Dzień dobry – god dag (wym. godag)

Do widzenia – hej da (wym. hejdo)

Przepraszam – forlat (wym. folot)

Proszę - var sa god (wym. war so god)

Dziękuję – tack (wym. tak)

Nazywam się... – jag heter (wym. johjeter)

Tak – ja (wym. ja)

Nie – nej (nej)

Literatura dziecięca: Astrid Lindgren: „Fizia Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn ;

Barwy narodowe Szwecji;

Wikingowie, święto światła – święta Łucja, Nagroda Nobla – polscy nobliści, IKEA.Szwecja to jeden z niewielu krajów w Europie, gdzie domy buduje się często wprost w lesie, grzyby rosną pod oknami ,a woda nadaje się do picia prosto z kranu. W Szwecji można wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem, zagrać w golfa, szaleć na nartach, łowić ryby w krystalicznych wodach. Kraj wikingów, kraj stu tysięcy jezior to z jednej strony cisza otwartych przestrzeni, z drugiej – gwar i różnorodność wielkich miast. Stolica Szwecji, Sztokholm należy do najstarszych stolic w świecie, pełen jest zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i sal koncertowych. Szwecja jednak to nie tylko turystyczne atrakcje. To rozwinięta produkcja energii elektrycznej (hydroelektrownie), przemysł maszynowy, metalowy, samochodowy, stoczniowy, elektromechaniczny, chemiczny, drzewny, włókienniczy. Ludzie w Szwecji żyją dostatnie i spokojnie. Żyją zgodnie z literą prawa, dlatego rzadko spotykają się z przemocą na ulicach. Rygorystycznie przestrzegają też kodeksu drogowego, a w szczególności co do prędkości. Mają duży zakres zabezpieczeń socjalnych, dzięki czemu ich kraj postrzegany jest jako wzorcowe państwo opiekuńcze. Począwszy od I Wojny Światowej Szwecja prowadzi politykę neutralności w okresie wojny i nieangażowania się w sojusze militarne w okresie pokoju. Swoim zasadom są wierni aż do dnia dzisiejszego. Dowodem na to jest nieprzynależność Szwecji do NATO.

Wikingowie. Kolebką Wikingów są dzisiejsze tereny Szwecji, Norwegii i Danii. Wikingowie byli podróżnikami, handlowcami i odkrywcami. Podbijali niezamieszkałe ziemie i inne tereny. Byli postrachem całej Europy zachodniej. Nie tylko osady nadmorskie padały ich łupem, ale także miasta położone nieraz daleko w głąb lądu. Prawdziwą legendą owiane są niezwykłe statki i łodzie wikingów.


Nagroda Nobla. Nagroda Nobla jest pierwszą międzynarodową nagrodą wręczaną od 1901 r. za osiągnięcia w dziedzinach: fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz działań na rzecz pokoju. Nagroda składa się z medalu, osobistego dyplomu oraz nagrody pieniężnej.

Nobel Alfred Bernhard (1833-1896) szwedzki wynalazca i przemysłowiec, autor 355 patentów. Wynalazł m. in. dynamit, zapalnik (detonator) Nobla. Za swoje osiągnięcia Nobel został wybrany członkiem Instytutu Królewskiego w Londynie, Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Paryżu i Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk w Sztokholmie. Zgodnie z testamentem odsetki od pozostawionego przez Nobla majątku są corocznie rozdzielane w formie Nagród Nobla.

Polscy Nobliści: Maria Skłodowska – Curie (dwukrotnie- z fizyki i chemii), Henryk Sienkiewicz (w dziedzinie literatury), Władysław Reymont (w dziedzinie literatury), Czesław Miłosz (w dziedzinie literatury), Lech Wałęsa (Pokojowa Nagroda Nobla), Wisława Szymborska (literacka Nagroda Nobla)


Święto Światła – Św. Łucja. Dzień Świętej Łucji, który przypada 13 grudnia jest przez Szwedów bardzo radośnie obchodzony. Jest to święto światła, zgodnie ze znaczeniem imienia świętej. Wieczorami na ulicach przechadzają się liczne procesje rozświetlające ciemności świecami. Na czele każdej z nich kroczy ubrana w białe szaty młoda dziewczyna z wiankiem świec na głowie. Za nią kroczą chłopcy w szpiczastych czapkach i czasami jeźdźcy na koniach. Cała procesja śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów i odwiedza chorych. Obchody święta przybierają różną postać. Lokalne gazety organizują konkurs. Czytelnicy wybierają "Świętą Łucję" spośród zdjęć kandydatek, a największe szanse mają długowłose blondynki. Wybrana dziewczyna prowadzi odświętną procesję przez główne ulice miasta. Nosi białą, długą do ziemi suknię. W pasie przewiązana jest czerwoną szarfą. Wianek ze świec na głowie jest często dla wygody i ze względów bezpieczeństwa zastępowany lampkami na baterie. Ze złożonymi pobożnie dłońmi, śpiewając kolędy Łucja odwiedza szpitale, domy starców, noclegownie. Każdy może liczyć na dobre słowo i poczęstunek: bułeczkę i kawę. W domach, wczesnym rankiem, cała rodzina wstaje nie budząc ojca i przygotowuje świąteczne wypieki. Najmłodsza kobieta w rodzinie przebiera się i odgrywa rolę Łucji. Potem wszyscy budzą ojca śpiewając: "Sankta Lucia, ljusklara hagring..." - "Święta Łucja przychodzi i rozświetla ciemność zimowej nocy".

IKEA- sieć sklepów wyposażenia wnętrz rozsiana po całym świecie;Życzymy owocnych zajęć i dobrej zabawy !
Na stołówce szkolnej proponujemy szwedzkie potrawy:


  • Artsoppa – grochówka z mięsem wieprzowym, którą tradycyjnie jada się w czwartki. Do zupy dodaje się odrobinę musztardy, a na drugie danie naleśniki z bitą śmietaną lub lodami;

  • Pytt i Panna- kawałki mięsa, cebuli, smażonych ziemniaków. Podawane z jajkiem sadzonym.

  • Pepparkakor – herbatniki korzenne z imbirem. Piecze się je na Boże Narodzenie;

  • Semba – słodka bułka z nadzieniem migdałowym i bita śmietaną, którą kiedyś jadało się z mlekiem;

©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy