Strona główna

Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność – wystawa artystyczna w Muzeum Historii Katowic Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 15 marca 2013 r o godz. 17. 00 w siedzibie Muzeum Historii Katowic, przy ul. Szafranka 9 w Katowicach-Śródmiesciu


Pobieranie 8.16 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar8.16 Kb.
Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność – wystawa artystyczna w Muzeum Historii Katowic

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 15 marca 2013 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Historii Katowic, przy ul. Szafranka 9 w Katowicach-Śródmiesciu. Na wernisaż wstęp wolny

Wystawa potrwa do 5 maja 2013 r.
Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność to tytuł wystawy wraz z towarzyszącym jej katalogiem, przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic oraz studentów i współpracowników mistrza z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Kierując się szacunkiem i podziwem dla dorobku artystycznego oraz pedagogicznego profesora Romana Nowotarskiego pragniemy oddać hołd jego osobie i twórczości.

Prezentujemy zatem kilkanaście jego znakomitych obrazów, wybranych z naszych zbiorów oraz z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu i BWA w Katowicach. Najstarszy z nich pochodzi z 1958 r., a zatem jeszcze z czasów studenckich Nowotarskiego, najnowszy z ubiegłego roku. Pomiędzy dziełami profesora pokazujemy prace aż 32 z jego uczniów i przyjaciół – najlepsze świadectwo wyzwalającej roli Mistrza, który nie uzależnia od siebie, lecz każdemu pomaga odnaleźć jego własną drogę. Potwierdzają ten fakt pełne wdzięczności wspomnienia studentów z prowadzonej przezeń pracowni, zamieszczone w katalogu.

Wystawa zaś, oszałamiając różnorodnością prac, wynikającą z liberalnej metody nauczania profesora, odzwierciedla wielokierunkowe poszukiwania sztuki współczesnej i narzuca pytania o jakże trudną i niebezpieczną wolność artysty. Przesłanie wystawy wspierają poetyckie słowa z kilku napisanych przez Nowotarskiego piosenek, tak mocno utrwalonych w pamięci jego podopiecznych. A także krótkie rozważania myślicieli i filozofów, nad pojęciem wolności – tej wyjątkowej idei – tak niezbędnej człowiekowi do życia i tworzenia, a wciąż tak wciąż nieuchwytnej, niejasnej i zmiennej.

Mottem ekspozycji są słowa Johanna Gottlieba Fichtego (1762-1814):
Wolny jest ten tylko, kto wszystko wokół siebie chce wyzwolić

i rzeczywiście wyzwala przez określony wpływ,

którego przyczynę nie zawsze dostrzegano.
Pod jego okiem oddychamy wolniej,

nic nas nie ciśnie, nie krępuje, nie ogranicza;


odczuwamy niezwykłą przyjemność,

będąc wszystkim i robiąc wszystko,

czego nie zakazuje nam szacunek do samego siebie.

W przedsięwzięciu uczestniczą znakomici artyści: Judyta Bernaś, Sonia P. Botor , Aleksandra i Józef Budkowie, Mirosław Ciślak, Piotr Czadankiewicz, Joanna i Zbigniew Furgalińscy, Cecylia Furgał , Józef Hoła-Hołard, Jola Jastrząb, Roman Kalarus, Antoni Kowalski , Bogdan Król, Marzena Naliwajko, Roman Nowotarski , Tadeusz Nowotarski, Joanna Piech, Daniel Pielucha, Adam Plackowski, Adam Pociecha, Aleksandra Rej, Joanna Heyda-Rumin, Krzysztof Rumin, Katarzyna Rzontkowska, Agata Sobczyk, Agata Stańczyk, Monika Starowicz, Ewa Szwarc- Ledwoch, Marzena Turek-Gaś , Paweł Warchoł, Wojciech Wieczorek oraz Ryszard Stecura – scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego o głównym bohaterze, pt. Podróż z artystą, który będzie także prezentowany w trakcie trwania wystawy.


Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum przy ul. Szafranka 9, od 16 marca do 5 maja b.r.

Kurator wystawy: Natalia Kruszyna


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość