Strona główna

IM. jana marcina szancera


Pobieranie 36.49 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar36.49 Kb.





SZKOŁA PODSTAWOWA NR 285

IM. JANA MARCINA SZANCERA

W WARSZAWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W PIERWSZEJ KLASIE 6-LATKÓW

DATA: 30.11.2012 r.


NAUCZYCIEL: Dorota Pszkit
KRĄG TEMATYCZNY: PÓŹNA JESIEŃ

TEMAT DNIA: ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE


CELE EDUKACYJNE:
- poznanie tradycji związanych z andrzejkami
- udział uczniów we wróżbach andrzejkowych
- wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa

CELE OPERACYJNE: uczeń:

- słucha ze zrozumieniem prezentowanych treści

- czyta tekst o poziomie trudności dostosowanym do jego możliwości

- aktywnie uczestniczy w rozmowie, odpowiada na pytania
- śpiewa piosenkę pt. „Jesienny deszcz”

- koloruje obrazek zgodnie z instrukcją,


- przelicza i porządkuje elementy obrazkowe

- dodaje w zakresie 7

- z elementów układanki tworzy „magiczny kwadrat”

- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej

- przekształca tekst drukowany na pisany i umieszcza go we właściwej liniaturze

- zna tradycje związane z andrzejkami


- bierze udział we wróżbach andrzejkowych i kulturalnie zachowuje się podczas zabaw

- zgodnie współpracuje z kolegami

METODY:
- oparte na słowie
- oparte na obserwacji
- oparte na praktycznym działaniu
ZASADY:
- indywidualizacji
- stopniowania trudności 
- aktywności
FORMY PRACY:
- indywidualna 

- grupowa


- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

prezentacja multimedialna „Andrzejki”, list Wróżki Fiony, kapelusz czarodziejki, Księga Wróżb, andrzejkowe rekwizyty losowane z kapelusza, kolorowe wstążki różnej długości, tablica magnetyczno-korkowa, magiczne kwadraty (6 sztuk) z kartonikami liczbowymi i rozsypanką wyrazową, zapis melodyczny piosenki „Jesienny deszcz”, karty pracy z kolorowanką, ciastka z wróżbą;


PRZEBIEG ZAJĘĆ
FAZA WSTĘPNA


  1. Powitanie w kręgu

Iskierkę puszczam w krąg niech wróci do moich rąk”

Nauczycielka w przebraniu czarodziejki wita dzieci i zaprasza do wysłuchania listu.




  1. Odczytanie listu Wróżki Fiony (zał. nr 1)

- Rozmowa nt treści listu

- Nauka magicznego zaklęcia


FAZA WŁAŚCIWA


  1. Prezentacja multimedialna „Andrzejki”




  1. Praca z tekstem - Wiersz Doroty Gellner pt „Wieczór andrzejkowy” (zał. nr 2)

Treść wiersza czyta głośno uczeń zdolny.

Wyrazy wyróżnione kolorem czerwonym w prezentacji czytają pozostali uczniowie.



  1. Postać Św. Andrzeja – patrona panien i kawalerów

  2. Andrzejki – tradycyjny wieczór wróżb

  3. Prezentacja kilku wróżb andrzejkowych




  1. Rozmowa nt prezentacji

- Co to są andrzejki?

- Kiedy i po co się je obchodzi?

- Po co ludzie wróżą?

Zaznaczenie, że zabawy andrzejkowe to okazja do spotkania z przyjaciółmi, a wróżby to jedynie zabawa, idealna na listopadowy ponury wieczór.


  1. Piosenka „Jesienny deszcz”

4) Zabawa „Magiczny kapelusz”

- wypowiadanie magicznego zaklęcia
Dzieci losują z kapelusza wróżki symboliczny rekwizyt (cukierek, ziarenko pieprzu, piórko, muszelka, liść laurowy, korona, pierścionek, jabłko, klucz, mikrofon, grzebień, chochla, pędzel, strzykawka, kotek,). Nauczycielka odczytuje z Księgi Wróżb znaczenie wylosowanych rekwizytów.


  1. Zabawa „Kolorowe wstążki”

- wypowiadanie magicznego zaklęcia

Na dnie kapelusza znajdują się kolorowe wstążki różnej długości (6 kolorów). Dzieci losują jedną wstążkę, a następnie grupują się wg ich kolorów. Wybierają najdłuższą wstążkę w swoim kolorze. Najdłuższe wstążki są przypięte do tablicy korkowej. Dzieci wskazują wstążkę najdłuższą i najkrótszą (która z kolei jest… - aspekt miarowy i porządkowy).

Wróżka odczytuje z Księgi Wróżb przepowiednię, że dziecko, którego wstążka okazała się najdłuższa urośnie najwyższe w swojej klasie.


  1. Praca w kolorowych grupach

Grupy uzupełniają magiczny kwadrat - „Szczęśliwą siódemkę” (układają kartoniki z cyframi tak, aby suma w każdej pionowej i poziomej kolumnie wynosiła 7), zawieszają je na tablicy.


Kartoniki z cyframi zawierają również elementy obrazka. Z prawidłowo ułożonego magicznego kwadratu, powstanie obrazek przedstawiający but. Oglądają obrazki (sprawdzają poprawność wykonania zadania), przeliczają ile jest butów, ile jest par (aspekt porządkowy).


  1. Układnie zdania z rozsypanki wyrazowej.

Z tyłu magicznych kwadratów znajdują się wyrazy, które po ułożeniu utworzą zdanie:



To buty Beatki, Kamilki i Tomka.

Następnie przepisują je do zeszytu.




  1. Zabawa „Wróżba z butami”

- wypowiadanie magicznego zaklęcia
Dzieci zdejmują prawe buty, ustawiają jeden za drugim. Który pierwszy przekroczy próg sali, tego właściciel pierwszy znajdzie swoją sympatię.


  1. Praca domowa – kolorowanka na karcie pracy (zał. nr 3).

FAZA KOŃCOWA


  1. „Dokończ zdanie”

Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczycielka prosi wskazane dziecko o dokończenie zdania:



Andrzejki to ……..

Ludzie wróża sobie, żeby ……………

Wróżby są świetną okazją do ………

Najciekawszą wróżbą andrzejkową była ………….


  1. Podziękowanie za wspólną zabawę




  1. Poczęstunek – „Ciastko z wróżbą”



ZAŁĄCZNIKI
Nr 1 – List Wróżki Fiony
Kochani Uczniowie!
Dzisiejsza noc była magiczna, wiele osób próbowało poznać swoją przyszłość. Nawet Wasza Pani została zaczarowana. Podarowałam jej mój magiczny kapelusz oraz czarodziejską Księgę Wróżb. Czeka Was dzień pełen niespodzianek i zabaw. Nauczcie się magicznego zaklęcia, które pomoże spełnić się wróżbie:

Święty Andrzeju daj nam znać

Co będzie się z nami dziać!

Zapraszam Was w magiczny świat!

Ale pamiętajcie – wróżby to tylko zabawa!
Powodzenia Kochani!
Z pozdrowieniami,

Wróżka Fiona
Nr 2 - Wiersz Doroty Gellner „Wieczór Andrzejkowy”
Świeca marszczy złoty nos.

Z każdej strony kapie wosk.

Cienie tłoczą się co krok,

już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam –

pewnie przyszły wróżyć nam.

Już się pchają na firanki

cienie – czarne wycinanki.

Już rozsiadły się po ścianach:

czarny zamek, czarna brama.

I już skrzypią na tapecie

czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje,

czarną różę nam podaje.

Kto ją weźmie? Ja czy ty?

Komu z nas się spełnią sny?



Nr 3 – karta pracy ucznia – kolorowanka

Uzupełnij poznanymi literami okienko głoskowe wyrazu „andrzejki”.

Pokoloruj pola z literami:

- na początku wyrazu „andrzejki” na żółto,

- na końcu wyrazu „andrzejki” na czerwono

- ze spółgłoską b na niebiesko



- ze spółgłoską d na zielono



©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość