Strona główna

Indie maharadżów czyli radżastan


Pobieranie 31.67 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar31.67 Kb.
INDIE Maharadżów

czyli RADŻASTANDawna Radżputana, kraj walecznych Radżputów, jest pod każdym względem krainą wyjątkową. Politycznie należy do potężnych Indii, ale wewnętrznie prowadzi własne życie, oparte na przeszło tysiącletniej tradycji. Żyją wciąż synowie potężnych rodów maharadżów, utrzymując wbrew czasowi swe bajeczne siedziby, strzegąc rodzinnych tajemnic, a dbając o stare i nowe interesy. Ich niezwykłe fortece i fortuny były tu zdobywane, tracone i odzyskiwane w rytmie wschodów i zachodów słońca. Kraj kolorowych kobiet chowających się w malowanych domach

haveli. Kraj pustyni i jej rumaków, wielbłądów. Jak całe Indie jest to kraj kontrastów, gdzie oszałamiające bogactwo miesza się ze skrajną nędzą. Ale wszyscy tutaj, władcy i wieśniacy, hodowcy wielbłądów i kupcy, Radżputanki czy służące są uśmiechnięci i gościnni – zapraszają do wędrówki w czas bohaterów, mitów i legend. Pałace i fortece otwierają swe podwoje dla zakochanych, artystów, jubilatów, romantyków i arystokratów ducha, by dla odrobiny luksusu i krzty snobizmu spędzić tu Święta, Nowy rok, podróż poślubną i zwykłą wyprawę…
DZIEŃ 1 Zbiórka uczestników wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot do Delhi przez jeden z portów lotniczych.

DZIEŃ 2 Przylot do Delhi. Wymiana pieniędzy, przejazd do hotelu na krótki nocleg. Po późnym śniadaniu, wyjazd do Mandawy (190 km, 4 godz). Po drodze, zwiedzanie Fathepur, typowego radżputańskiego miasteczka. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie haveli, bogatych kupieckich domów, malowanych metodą al fresco bueno, objazd po okolicy - także haveli w Dundlod i Nawalgarh. Zakupy na kolorowych bazarach. Nocleg w Mandawie.

DZIEŃ 3 Przejazd Mandawa - Bikaner (200 km, 4 godz). Zwiedzanie starego pałacu Junagarh z 1588 roku oraz Lalgarhu, pałacu mahardży Ganga Singha z XIX wieku. Przejażdżka zaprzęgiem konnym po mieście, które rosło i bogaciło się dzięki handlowym karawanom idącym z Persji do doliny Gangesu, po drodze - pałace i haveli i dżinijskie świątynie. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu - jedyna w Azji farma hodowli wielbłądów. Nocleg w Bikaner.

DZIEŃ 4 Wcześnie rano wyjazd do świątyni szczurów w Deshnok, poświęconej bogini Karni Mata. Następnie przejazd do Dżajsalmer (350 km, 8 godz.). Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po wąskich uliczkach miasta zrodzonego z pustyni Thar, zwanego też „skarbem pustyni”. Nocleg w Dżajsalmer.

DZIEŃ 5 Zwiedzanie Dżajsalmeru, również zwanego Złotym Miastem od barwy murów obronnych, gdy oświetla je słońce. 99 bastionów wyłania się wprost z piasku, cytadela nietknięta od 1156 roku, dająca schronienie jednej czwartej ludności miasta, przenosi nas w feudalne średniowiecze, świątynie z XII i XV wieku, dżinijskie i hinduskie otwierają nas na duchowość. Po wąskich uliczkach bez samochodów schodzimy do starego miasta i zwiedzamy najbogatsze haveli: Patwon ki, Salim Singh ki, Mathmal ki. Schodzimy jeszcze niżej aż do rezerwuaru wody, Gadi Sagar. Po południu - wioska Ladurwa, resztki legendarnego miasta klanu Bhattów. Nocleg w Dżajsalmer.

DZIEŃ 6 Wcześnie rano wyjazd do zagubionej w piaskach oazy Osiyan (250 km, 5 godz). Zakwaterowanie w namiotach ze specjalnym komfortem wnętrz pustynnych. Zwiedzanie światyń w Osiyan z VIII-XII wieku, tak kunsztownych jak świątynie władców hoysala w Karnatace lub słynna świątynia słońca w Orissie. Powrót do obozu - przejażdżka na wielbłądach, camel safari na majestatyczny zachód słońca. Sen w pustyni, zakłócany krzykiem pawi. Nocleg w Osiyan.

DZIEŃ 7 Wyjazd z Osiyan do Dżodhpuru (65 km, 2 godz). Zwiedzanie Meherangarhu, trzeciej potęgi Radżputów; forteca-pałac do dziś zamieszkała jest przez maharadżę. Memoriał ku pamięci Dżaswanta Singha II, zasłużonego dla swego państewka władcy. Pałac Umaid Bhawan z XIX wieku. Ogrody w Mangore i wioska plemienia Bishnoi, gdzie mieszkańcy wyjątkowo dbają o zachowanie odwiecznych rytuałów i obrzędów. Nocleg w Dżodhpurze.

DZIEŃ 8 Wcześnie rano wyjazd do Mount Abu (326 km, 6 godz). Zakwaterowanie w hotelu. Lunch w hotelu, a następnie zwiedzanie kompleksu dżinijskich świątyń Dilwara z rzeźbami w marmurze, których piękno i kunszt właśnie tutaj osiągnął swoje apogeum, zwłaszcza w poświęconej prorokowi Adinathowi Vimal Vasahi z 1031 roku oraz w Tejpal z 1230. Przed wieczorkiem, wejście na najwyższy szczyt w okolicy - Shanti Shikhar ku podziwianiu zachodu słońca. Wieczorny spacer po kurorcie, wzdłuż brzegów jeziora Nakki. Nocleg w Mount Abu.

DZIEŃ 9 Przejazd z Mount Abu do Udaipuru (185 km, 3 godz). Po drodze, kunsztownie ukryta na półce skalnej na wysokości 1100 m. forteca Kumbhalgarh, drugie co do znaczenia miejsce obronne dawnego Mewaru, zdobyte tylko jeden raz. Mury obronne są tak potężne, że siedmiu jeźdźców jechało na koniach jeden obok drugiego. Po zdobyciu przez nas fortecy, jedziemy do Ranakpur, do najlepiej w Indiach zachowanej świątyni - Chaumukha i jej 1444 kolumn, z których żadna nie powtarza tego samego wzoru, to uczta dla oka i ducha. Następnie przejazd przez łańcuch Aravali, najstarszych gór świata, do Udaipuru. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście wieczorową porą. Nocleg w Udajpurze.

DZIEŃ 10 Udajpur, zwany Wenecją Wschodu, niepisana stolica Mewaru i całej Radżputany. Miasto założone przez maharanę Udaj Singha po zdobyciu przez Akbara w 1568 roku fortecy Chitorgarh. Zwiedzamy Pałac Miejski, największy kompleks pałacowy tego regionu z ciekawymi przedmiotami z życia dworskiego. Światynia Jagdish, rozliczne haveli, jak Saheliyon ki oraz Bagore ki. Wieczorem, przejażdżka po jeziorze Pichola. Nocleg w Udajpurze.

DZIEŃ 11 Przejazd z Udaipuru do Chittorgarh (112 km) do najważniejszej fortecy Radżputów zdobytej przez Akbara w 1568 roku. Smutna wieść niesie, że 200 kobiet popełniło jauhar przed nadejściem wojsk cesarskich, że 30 000 mieszkańców zostało wymordowanych po zwycięstwie Wielkiego Mogoła. Przejazd do Bijaipur (40 km). Zakwaterowanie w zamku-hotelu, który nazwać by można polskim Soplicowem, i też czynimy tam ostatni zajazd na… Radżputanie wraz z radżą Rao Narendrą Singhiem. Wieczorny spacer po sympatycznym miasteczku. Nocleg w Bijaipur.

DZIEŃ 12 Przejazd z Bijaipur do Dżajpuru (220 km). Po drodze zwiedzanie Bundi, zachowane jak na obrazku ze swą średniowieczna patyną, miejski pałac maharadży, w którym Kipling malował freski. Po południu, Amber, stolica klanu radżputańskiego, a następnie państwa Dżajpur od 966 do 1727, spacer po miasteczku. Podziwianie o zachodzie słońca potężnej fortecy Man Singha. Dojazd do Dżajpuru, ewentualnie emporium dywanów, makatek i jedwabi lub szlifiernia kamieni szlachetnych. Nocleg w Dżajpurze.

DZIEŃ 13 Zwiedzanie „Różowego Miasta”: Hawa Mahal, City Palace, miejski pałac maharadżów i Dżantar Mantar, obserwatorium astronomiczne Dżaj Singha. Po południu, wjazd do fortecy Jaigarh z pięknym widokiem na Amber. Nekropolia maharadżów w Gajtor. Nocleg w Dżajpurze.

DZIEŃ 14 Przejazd z Dżajpuru do Agry (240 km). Po drodze lunch w przydrożnym zajeździe, a następnie zwiedzanie Fatehpur Sikri, Umarłego Miasta Mogołów i wspaniałego meczetu Akbara ze słynną Bramą Zwycięstwa oraz ażurowym grobowcem świętego męża Salima Sziszti. Przejazd do Agry. Nocleg w Agrze.

DZIEŃ 15 Zwiedzanie Agry: niepowtarzalny Tadż Mahal, grobowiec cesarskiej małżonki, perły sztuki mogolskiej w Indiach. Następnie monumentalny Lal Qila cesarza Akbara (Czerwony Fort), gdzie więziony był Szahdżahan. Emporium ze sztuką wzorowaną na pietra dura. Po południu, powrót do Delhi. Ostatnie zakupy i czas wolny na Connaught Place. Pożegnalna kolacja. Transfer na lotnisko.

DZIEŃ 16 Wylot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych. Lądowanie w Warszawie.
TERMINY:

23.01 - 07.02.2010

22.03 - 06.04.2010*

14.10 - 29.10.2010

07.11 - 22.11.2010

*termin wielkanocny - dopłata 500 PLN + 150 USD


CENA: 5 350 PLN + 1 180 USD

I rata: 800 PLN płatne przy zapisie

II rata: 5 350 PLN na 35 dni przed imprezą (minus I rata)

III rata: 1 180 USD uczestnik zabiera ze sobą


CENA ZAWIERA:

- bilet lotniczy na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa

- opiekę pilota-przewodnika na całej trasie

- lokalnych przewodników

- zakwaterowanie: pałace, zamki i sułtańskie namioty oraz hotele 3* (pokoje 2-os. z łazienkami),

- śniadania, kolacja powitalna i pożegnalna

- opłaty za wizę indyjską

- przejazdy wewnętrzne po Indiach - autokar lub mikrobus

- ubezpieczenie Warta (KL 30 000 EUR i NNW 5 000 PLN)
CENA NIE ZAWIERA:

- biletów wstępu: 120 USD,

- pozostałych kolacji (aranżuje pilot), cena ok. 6-8 USD za posiłek

- dopłata do pokoju 1-osobowego: 390 USDwww.wyprawy.pl podróże z pasją 32


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość