Strona główna

Informacja prasowa porozumienia sierpniowe podpisane w 1980 r w Stoczni Gdańskiej otworzyły Polsce drogę do zmian politycznych I społecznych


Pobieranie 17.63 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar17.63 Kb.


RAFAKO S.A.


Racibórz, 10.02.2011 r.INFORMACJA PRASOWA
Porozumienia sierpniowe podpisane w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej otworzyły Polsce drogę do zmian politycznych i społecznych. W tym samym miejscu, 26 stycznia 2011 r. podpisano umowę o współpracy, która daje nam kolejną szansę – możliwość wybudowania pierwszej elektrowni atomowej.
POCZĄTEK POLSKIEJ DROGI DO ENERGII NUKLEANEJ
Przedstawiciele GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisali porozumienia o współpracy technologicznej z RAFAKO S.A. oraz Stocznią Gdańsk S.A. Umowy dotyczą możliwości budowania komponentów nuklearnych na potrzeby GEH.
Równocześnie GEH podpisał umowy o współpracy z uczelniami wyższymi – Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Szczecińskim i Politechniką Koszalińską oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.
- To symbol powrotu polskich firm na drogę rozwoju energetyki jądrowej. To dla nas wyzwanie i zaszczyt, że będziemy w tym uczestniczyć – powiedział Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A., który podpisywał porozumienie z GEH.

O wyjątkowej symbolice miejsca spotkania mówili wszyscy goście, którzy przybyli do historycznej sali BHP gdańskiej stoczni. - Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma szanse stanąć w 2021 r. W bieżącym roku mija też 21 lat od chwili, kiedy w RAFAKO podjęta została decyzja o odstąpieniu od zaangażowania w technologię jądrową – mówił prezes Wiesław Różacki, nawiązując do liczby 21 postulatów sierpnia '80.


- Bardzo ucieszyłem się, gdy zobaczyłem dziś na terenie stoczni te wielkie dźwigi. W przeciwieństwie do większości ludzi, nie postrzegam ich jako bezużyteczne sprzęty. Widzę w nich energię, która czeka na ponowne użycie. I te właśnie dźwigi będą stanowiły kluczowy element naszej strategii budowy elektrowni jądrowej. Wraz z dziś podpisanymi umowami otwierają się nowe szanse na wykorzystanie polskiego potencjału – mówił Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.
Amerykańsko-japoński koncern GEH jest czołowym dostawcą zaawansowanych technologii reaktorowych i usług dla energetyki jądrowej. Firma ta oferuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w tym sektorze przemysłu. Teraz koncern zabiega o kontrakt na dostawę reaktorów dla pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
- Od 50 lat wprowadzamy na rynek elektrownie atomowe. Mieliśmy licencję nr 001 w Stanach Zjednoczonych. Nasza elektrownia była pierwsza w USA i mamy nadzieję, że elektrownia, która teraz powstanie w Polsce z numerem licencyjnym 001 będzie elektrownią wg naszego projektu – przekonywał D. Roderick.
Wiceprezes GE Hitachi mówił również o realnej potrzebie stworzenia elektrowni jądrowej w naszym kraju. Na aspekt ten zwracał także uwagę Lee Feinstein - ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który był obecny przy podpisywaniu porozumień. Mówił, że elektrownia atomowa pomoże ograniczyć polską zależność od zewnętrznych dostaw energii. Ambasador wiele uwagi poświęcił współpracy polsko -amerykańskiej w kwestii wdrażania nowych technologii.
- Umowy, które zostały dzisiaj podpisane stwarzają możliwość utworzenia głębokiej i trwałej współpracy. Świadczą o silnym wsparciu Ameryki dla polskiego programu budowy elektrowni atomowych – mówił ambasador.

Lee Feinstein przypomniał także, że w czasie grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie poruszono temat polskiej energetyki jądrowej. Mówił o poparciu prezydentów obydwu krajów dla partnerstwa między Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i czołowymi firmami amerykańskimi. Dzięki niemu nasi studenci będą mogli przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, pracować tam i uczyć się od doświadczonej kadry kierowniczej. Polsko-amerykańskie projekty edukacyjne mają przygotować młodych inżynierów do pracy w elektrowniach atomowych.


- Zaangażowanie takich firm jak GE Hitachi w budowę polskiego programu atomowego stwarza perspektywę stworzenia tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych – podsumował ambasador Feinstein.
RAFAKO S.A, jeden z partnerów GEH, ma już długoletnie doświadczenie w budowie komponentów wykorzystywanych przy projektach nuklearnych na całym świecie. - Chcemy zaoferować GE Hitachi nasze kompetencje w obszarze wykonania projektu, a także możliwości produkcyjnych i inżynieryjnych – mówił Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A.
Wybór raciborskiej spółki nie jest przypadkowy. Koncern Hitachi szukał partnera o ugruntowanej pozycji w produkowaniu kotłów i wymienników ciepła. GEH bardzo wysoko ceni także wiedzę raciborskiej spółki.
- RAFAKO to firma o bardzo dobrej reputacji. Jednym z obszarów, gdzie z pewnością będziemy korzystać z wiedzy RAFAKO jest znajomość wszystkich norm i standardów obowiązujących na lokalnym rynku. GEH spełnia takie normy na rynku globalnym, ale jeśli budujemy tutaj musimy mieć wiedzę na temat bezpieczeństwa i wymogów technicznych obowiązujących w Polsce. Firma RAFAKO już taką wiedzę posiada. Połączenie naszej wiedzy z kompetencjami RAFAKO sprawi, że projekt będzie kompletny – mówił Danny Roderick.
- Tą umową wpisujemy się w aktualny trend związany z przywróceniem dla polskiej energetyki koncepcji budowy źródeł jądrowych. Pod tym względem RAFAKO wyprzedza czas i lokalną konkurencję zawierając takie porozumienie technologiczne. To daleki krok w przyszłość - powiedział prezes Wiesław Różacki. - RAFAKO chce wykorzystać okres pomiędzy decyzją o budowie a samą budową na właściwe przygotowanie - tak jak pięć lat temu rozpoczęliśmy przygotowania do bloków nadkrytycznych. Wówczas był to temat bardzo futurystyczny, a teraz ta technologia w ofercie RAFAKO jest traktowana jako rzecz zupełnie normalna. Wydaje się, że tak samo będzie z energetyką jądrową. Dzisiaj jest to rzeczywiście bardzo egzotyczny projekt, ale kto wie, za 3-4 lata może się okazać kolejnym trafionym pomysłem – dodał Wiesław Różacki.
Przygotowanie do zbudowania polskiej elektrowni atomowej dają nowe możliwości Stoczni Gdańskiej. - Od kilku miesięcy potwierdzamy swoją efektywną pracę w zakresie energetyki wiatrowej, a teraz próbujemy potwierdzić nasze ambicje, determinacje i efektywność w zakresie ciężkich konstrukcji stalowych dla energetyki, w tym dla energetyki jądrowej – mówił Andrzej Stokłosa, prezes Stoczni Gdańskiej S.A.
Mimo, że spotkanie obfitowało w wiele odniesień do symboliki nie należy go traktować jedynie w takich kategoriach. W przeddzień podpisania porozumienia, 25 stycznia rząd przyjął pierwszy z pakietów dokumentów, na mocy których Polska Grupa Energetyczna będzie mogła rozpocząć pozyskiwanie środków potrzebnych do realizacji pierwszego ważnego projektu w dziedzinie energetyki jądrowej. Chodzi o wyłonienie doradcy, który pomoże dokonać wyboru lokalizacji elektrowni zasilanej jądrowo.

Uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie stanowiło inaugurację dwudniowej konferencji branżowej, która dotyczyła rynku energetyki jądrowej. W czasie sesji „Łańcuch dostaw na rynku energetyki jądrowej” przedstawiono m. in. prace nad Polskim Programem Kontroli Bezpieczeństwa Jądrowego. Z kolei przedstawiciele GEH przygotowali prezentacje porównujące najważniejsze aspekty dwóch rodzajów reaktorów jądrowych (wodny ciśnieniowy i wodny wrzący).

Spotkanie to było okazją do zdobycia wiedzy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
RAFAKO, obok prezesa i wiceprezesa, reprezentowali także Krzysztof Matysek - dyrektor biura sprzedaży kotłów oraz Norbert Lejeune – dyrektor biura technicznego.
Podpisy pod zdjęciami

RAFAKO – Początek polskiej...1.01: Moment uroczystego podpisania umowy o partnerstwie: (od lewej) Wiesław Różacki – prezes RAFAKO S.A., Danny Roderick- wiceprezes GEH oraz Lee Feinstein - ambasador USA w Polsce.

RAFAKO – Początek polskiej...2.01,2.02: Porozumienie podpisane zostało w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej

RAFAKO – Początek polskiej...3.01 Prezes Wiesław Różacki, wiceprezes Krzysztof Burek i dyrektor Norbert Lejeune
* * *

RAFAKO S.A.RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość