Strona główna

Jan Kościuszko: Zwracam się do wszystkich mediów- pomóżcie nam dotrzeć do potrzebujących


Pobieranie 12.06 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar12.06 Kb.Kraków, 12 grudnia 2007 r.


Jan Kościuszko: Zwracam się do wszystkich mediów- pomóżcie nam dotrzeć do potrzebujących

***


12 grudnia 2007 roku w restauracji Santo Stefano w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji X Jubileuszowej „Wigili dla Potrzebujących”.

***

W dniu dzisiejszym, w należącej do Grupy Kościuszko ”Polskie Jadło”- S.A. restauracji Santo Stefano przy Placu Szczepańskim nr 2 w Krakowie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji X Jubileuszowej Wigilii dla Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Jan Kościuszko, pomysłodawca i główny organizator wigilii, Ks. Dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy Krakowskiej Kurii Metropolitalnej a także Sebastian Bobula, Dyrektor Zarządzający firmy ABC.

Jan Kościuszko zaapelował do mediów o pomoc w dotarciu do najbardziej potrzebujących przez przekazanie informacji o mającej się odbyć 16 grudnia 2007 Wigilii na Rynku. Mówił, o problemie bezdomności i ubóstwa, który realnie istnieje i od którego nie wolno nam odwracać się placami. „Krakowianie, bądźcie hojni! Przynieście na rynek produkty żywnościowe o długim terminie przydatności. Pomagajmy w ten najprostszy sposób- z ręki do ręki – dzięki temu, dla wielu te święta nie będą głodne- powiedział Kościuszko.

Do chrześcijańskiej miłości, która polega na dzieleniu się tym, co mamy- odwołał się Ks. Dr Robert Nęcek. Zapewnił, że wspieranie Wigilii dla Potrzebujących przez Arcybiskupów Krakowskich jest już tradycją i również w tym roku, organizatorzy mogą na nią liczyć.

Przypominamy, że honorowy patronat nad Wigilią objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Arcybiskup Metropolita Krakowski. Aktywny udział zadeklarowały też znane postaci świata kultury. Akcja objęta jest patronatem medialnym radia RMF FM, Dziennika Polskiego oraz portalu Interia.pl. Akcję charytatywną wspomagają również firmy Coca-Cola i ABC.

Wszyscy, którzy chcą pomóc, mogą to zrobić: wystarczy przynieść dary żywnościowe o przedłużonej przydatności do spożycia (konserwy, mąkę, kaszę itp.) na Rynek Główny w Krakowie. Tu, w specjalnie oznaczonych punktach przyniesione produkty będą rozdawane potrzebującym.***

Historia Wigilii dla Potrzebujących

Wigilijne kolacje dla tych, którzy nie mogą liczyć na syte święta, Jan Kościuszko organizował w swoich restauracjach od lat. - Tego dnia drzwi były szeroko otwarte i każdy, kto do nich zapukał mógł liczyć na ciepły, darmowy posiłek – mówi restaurator. Sława wigilijnego stołu Jana Kościuszki rozchodziła się coraz szerzej i wkrótce goście nie byli już w stanie pomieścić się w salach restauracji. Wtedy pojawił się pomysł by Wigilię zorganizować na Rynku Głównym w Krakowie. Był rok 1997.

- Nigdy nie zapomnę tej pierwszej Wigilii na Rynku – wspomina Kościuszko - było biało i mroźno. Ludzie trzymali w rękach talerze z parującymi pierogami, wszyscy się do siebie uśmiechali. Wydaliśmy wtedy kilka tysięcy porcji. Potem, za każdym razem było więcej...
Odtąd, co roku, w grudniu na jeden dzień Rynek Główny w Krakowie zamieniał się za sprawą ludzi dobrej woli, takich jak Jan Kościuszko, w symboliczny stół, który łączył, nie dzielił. Do tego stołu zawsze mógł przyjść każdy. Na tym polega magia Wigilii. Ale przecież to nie czary.

- Raczej dużo pracy i dobre chęci. A potem to już moralny obowiązek, żeby nie zwieść tych, którzy na mnie liczą- mówi Kościuszko


W 1997- wydano 5 tysięcy posiłków, 1998 roku ponad 7 tysięcy posiłków, w ‘99 około 10 tysięcy, a w 2000 ponad 27 tysięcy porcji. W 2001 roku ciepłych posiłków rozdano 30 tysięcy. Rok 2002 to już 32 tysiące posiłków. 2003 – 30 tysięcy porcji, 2004-40 tys., 2005 –ok. 50 tysięcy porcji wigilijnej strawy. W 2006 ponad 53 tysiące porcji. Potrzebujący przyjeżdżają do Krakowa z całej Polski, a co roku jest ich więcej.
Grupa Kościuszko „Polskie Jadło” S. A. – spółka do której należą restauracje premium: Santo Stefano, Polskie Jadło Folwark, Polskie Jadło Klasyka Polska, Polskie Jadło Compendium Culinarium, Polskie Jadło Kuchnia Polska i Ościenne, a także sieć lunchbarów: Lanczowisko, Stars&Salads oraz punktów gastronomicznych Ready&GO. Jan Kościuszko oraz Grupa Kościuszko „Polskie Jadło” S.A. są organizatorami i jedynym sponsorem odbywającej się od 10 lat Wigilii dla Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie. Obecnie Grupa Kościuszko jest w trakcie przygotowań do procesu IPO (debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie).
Kontakt:

Aleksandra Wagner

Komitet Organizacyjny X jubileuszowej

Wigilii dla Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie

kom.+48 509 961 530

tel.: +48 12 639 58 15


fax.: +48 12 639 58 16
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość