Strona główna

Kameralne lato 2016 Konferencja prasowa 11 maja 2016 r., Radom kameralne lato


Data20.06.2016
Rozmiar48 Kb.9. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe
KAMERALNE LATO 2016

Konferencja prasowa


11 maja 2016 r., RadomKAMERALNE LATO to największa cykliczna impreza filmowa w Radomiu. Festiwal prezentuje polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, autorstwa młodych reżyserów. Od pierwszej edycji bardzo istotną częścią imprezy są warsztaty filmowe, realizowane pod okiem profesjonalistów, podczas których młodzi ludzie przechodzą pełną drogę od scenariusza do gotowego filmu, zaprezentowanego publiczności na uroczystej gali.

Podstawowym celem KAMERALNEGO LATA jest dotarcie do mieszkańców Radomia


i zapewnienie im szerokiego dostępu do kultury filmowej zaprezentowanej

w sposób atrakcyjny, widowiskowy, ale również wartościowy pod względem kulturalno-edukacyjnym (udział w profesjonalnych warsztatach filmowych, projekcjach, imprezach plenerowych, wykładach, ćwiczeniach praktycznych, panelach dyskusyjnych, konkursach filmowych oraz spektakularnych pokazach dotyczących realizacji filmowych scen specjalnych).


W 2016 roku KAMERALNE LATO otrzymało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kolejne 3 lata oraz dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Oznacza to, że impreza ta cieszy się zaufaniem i uznaniem najważniejszych centralnych instytucji w świecie filmu i kultury.
O KAMERALNYM LECIE mówi dyrektor Anna Wróblewska:

Fragmenty wywiadu Iwony Cegiełkówny pt. „Szukając idealnej formuły” , który ukazał się w prestiżowym miesięczniku „KINO” (2015, nr 9)


- Kto zatem składa się na budżet KAMERALNEGO LATA?

- Struktura finansowania KAMERALNEGO LATA się zmienia, ale jej główne składniki są niemal te same. Otrzymaliśmy trzyletnią dotację w wysokości 60-70 tys. zł rocznie z Ministerstwa Kultury, mniej więcej połowę tej sumy z PISF i miasta Radom (w tym nagrodę Złotego Łucznika dla zwycięzcy głównego konkursu: 5 000 zł). Natomiast pozostałe fundusze pochodzą z bardzo różnych źródeł: od samorządowego Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, od sponsorów oraz od fundatorów różnych nagród, a także z własnych środków Stowarzyszenia FILMFORUM [organizatora Kameralnego Lata - przyp. red.]. Bardzo cenimy sobie np. nagrodę ufundowaną przez ZAiKS z Funduszu Promocji Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego. Te wszystkie zbierane w pocie czoła przez cały rok dotacje
i mikrodotacje dają w sumie może ok. 200 tys. zł budżetu. Jednakże dzięki rozległemu systemowi barterów i współpracy partnerskiej festiwal sprawia wrażenie dwa razy większego i droższego niż w rzeczywistości kosztuje.

- KAMERALNE LATO ma wyrazisty profil edukacyjno-społeczny. Pod tym kątem są także wybierane filmy do festiwalowych konkursów. Skąd taki pomysł?

- Trzy lata temu pojawiła się propozycja współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, która ma siedzibę w Radomiu. Radom jest miastem, w którym służby mundurowe mają mocną pozycję. Obok powszechnie szanowanej przez mieszkańców miasta Komendy Wojewódzkiej, jest tam jednostka wojsk lotniczych, są służby więzienne, rzecz jasna Straż Miejska, Straż Pożarna. Wszystkie te instytucje, na czele z Komendą, coraz częściej i chętniej wykorzystują (albo chcą wykorzystywać) niestandardowe metody prewencji społecznej, dotarcia do młodzieży, do dzieci - nie tylko poprzez edukację, ale coraz częściej przez sztukę. Tak więc nasze cele i cele Komendy Wojewódzkiej się pokryły, a do tego znaleźliśmy wielkiego orędownika tego pomysłu, czyli Marka Świszczą, Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji. Do tego doszła współpraca z Komendą Główną, która np. funduje nagrody za wartości społeczne w filmach. Trzeba też pamiętać, że stara formuła festiwalu młodego, niezależnego się wyczerpała. Dzisiaj jest ona niewystarczająca. Mówię to z pełną świadomością jako dyrektor artystyczny Stowarzyszenia FILMFORUM, które, założone i prowadzone do dzisiaj przez moim zdaniem najlepszego menedżera kultury filmowej Macieja Dominiaka, od lat 90. zajmuje się upowszechnianiem filmu offowego, niezależnego i młodego. FILMFORUM organizuje min. sekcje kina młodego
i niezależnego w Gdyni i Nagrody im. Jana Machulskiego. Małe festiwale muszą się na coś zdecydować.

-Traktujecie bardzo serio uczestników imprezy. Oprócz warsztatów od pomysłu do realizacji, których efektem są etiudy pokazywane na gali zamknięcia, proponujecie co roku wykłady mistrzowskie i seminaria naukowe. Czy są one skierowane bardziej do branży, czy do widzów?

- Ciągle szukamy kolejnych grup docelowych. Trzonem festiwalu są warsztaty dla młodzieży, które owocują konkretnymi rezultatami w postaci zrealizowanych etiud; poszerza się nam stale publiczność w Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Niezależnych. Ale wszystkie imprezy specjalne, spotkania, seminaria organizowane co roku z Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu mają na celu poszukiwanie nowej publiczności dla festiwalu. Najbardziej ludyczne części imprezy to np. parada samochodów policyjnych i retro, realizacje scen filmowych z udziałem jednostek policji w centrum miasta czy pokazy pod gołym niebem. Póki trzymamy poziom tego typu przedsięwzięć, wszystko jest w porządku. W przyciągnięciu nowych gości i uczestników festiwalu bardzo pomaga nam nasza ambasadorka, aktorka Ania Mucha, gorąca orędowniczka kina offowego i edukacji filmowej. Dzięki niej jest nam znacznie łatwiej.

>> KONKURSY FILMOWE

Konkurs Główny


Konkurs prezentuje najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Pokazuje filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne krótkie debiuty, a więc filmy, które prawdopodobnie nie trafią do szerokiej dystrybucji.

Czynnikiem wyróżniającym Konkurs Główny KAMERALNEGO LATA jest czynny udział jurorów i publiczności w dyskusjach po każdej projekcji. W ten sposób festiwal nawiązuje do najlepszych tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.

Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku „ZŁOTY ŁUCZNIK”. W Jury oceniającym filmy zasiadają co roku profesjonalni reżyserzy filmowi, operatorzy, montażyści, aktorzy i dziennikarze.

W 2016 roku Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego będzie CEZARY HARASIMOWICZ.


CEZARY HARASIMOWICZ - scenarzysta, aktor Absolwent Studium Aktorskiego we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej w Łodzi (scenopisarstwo). Na podstawie jego scenariuszy zrealizowano kilkanaście filmów oraz wiele seriali telewizyjnych, spektakli teatralnych 


i audycji radiowych. Autor powieści oraz opowiadań (m.in. „MIEJSCE ODOSOBNIENIA”, „ŚWIĘTY CHAOS”, „NIEOCZEKIWANA ZMIANA PŁCI”, „PESEL 890604....”). Prowadził stałą rubrykę w popularnym magazynie filmowym oraz autorski talk show w telewizji. Wykładowca scenopisarstwa. Autor zwycięskiego scenariusza w amerykańskim konkursie Hartley-Merril. Współpracuje z najlepszymi polskimi reżyserami oraz producentami. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Autor scenariuszy m.in. do filmów:

„ŻYĆ NIE UMIERAĆ”, reż. Maciej Migas


„ZAMIANA”, reż. Konrad Aksinowicz
„JA WAM POKAŻĘ!”, reż. Denis Delić
„KOCHANKOWIE Z MARONY”, reż. Izabella Cywińska
„WRÓŻBY KUMAKA”, reż. Robert Gliński

„DALEKO OD OKNA”, reż. Jan Jakub Kolski

„BANDYTA”, reż. Maciej Dejczer
„SESZELE”, reż. Bogusław Linda

„300 MIL DO NIEBA”, reż. Maciej Dejczer

i serialu „EKSTRADYCJA” (III część), reż. Wojciech Wójcik
Role aktorskie m.in. w filmach i produkcjach telewizyjnych:
„ZAMIANA”, reż. Konrad Aksinowicz
„10 PIĘTER”, reż. Witold Adamek
„DARMOZJAD POLSKI”, reż. Łukasz Wylężałek
„SZESZELE”, reż. Bogusław Linda
„DEKALOG”, reż. Krzysztof Kieślowski
„ZMIENNICY”, reż. Stanisław Bareja


Konkurs Filmów Niezależnych
W konkursie rywalizować będą filmy offowe, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina niezależnego. Do programu wyselekcjonowane zostaną filmy wyróżniające się świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców. Filmy oceni profesjonalne Jury złożone z dziennikarzy i osób zajmujących się kulturą filmową.

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK
Podczas Hyde Parku zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótkich, bo trwających do 15 minut, zabawnych form filmowych zrealizowanych przez filmowców amatorów, które ze względu na swoją błyskotliwą formę i treść, przy jednoczesnych niedostatkach warsztatowych, bardzo często wymykają się spod jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Pozostają najczęściej nie tyle niedocenione, co w ogóle niezauważone. HYDE PARK jest miejscem gdzie wszystkie amatorskie produkcje w końcu mogą zostać zaprezentowane przed szeroką i spontanicznie reagującą publicznością.
Zwycięzcę konkursu wybierają wytypowani losowo przedstawiciele publiczności.
Nabór filmów do wszystkich 3 konkursów trwa do 16 maja 2016 r.


>> WARSZTATY FILMOWE
Pogłębianie wiedzy filmowej przez cykl wykładów i ćwiczeń praktycznych stanowi jedno
z głównych założeń KAMERALNEGO LATA.

Organizowane w ramach festiwalu warsztaty to zatem okazja, by pod okiem uznanych twórców i profesjonalnych techników planu filmowego przejść całą drogę powstawania filmu - od pomysłu do publicznej, uroczystej premiery podczas gali zamknięcia festiwalu. Dwie grupy młodych adeptów sztuki filmowej, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, zrealizują filmy krótkometrażowe i będą mieli okazję stworzyć zgraną ekipę.


Uczestnicy warsztatów zdobędą przede wszystkim praktyczną wiedzę filmową z zakresu podstaw reżyserii, przygotowania tekstu scenariuszowego, realizacji obrazu filmowego, montażu i postprodukcji.
Na warsztaty zostaną zaproszeni przedstawiciele branży filmowej i telewizyjnej, którzy podczas cyklu wykładów i szkoleń praktycznych prezentować będą tajniki swoich filmowych profesji. W latach ubiegłych wykładowcami warsztatów byli m.in.: Magdalena Łazarkiewicz, Radosław Piwowarski, Janusz Zaorski, Radosław Ładczuk, Andrzej Wolf, Eryk Lubos, Mateusz Damięcki, Wojciech Solarz, Lidia Popiel, Arkadiusz Jakubik, Antoni Królikowski, Barbara Białowąs, Rafael Lewandowski i Grzegorz Jaroszuk.

Warsztaty od lat organizowane są we współpracy z mazowiecką Komendą Wojewódzką Policji, która zapewnia zaplecze organizacyjne i wsparcie logistyczne podczas realizowanych szkoleń. Wielką atrakcją jest również realizacja scen plenerowych


z udziałem jednostek specjalnych Policji i profesjonalnych kaskaderów.
Trwa nabór zgłoszeń na warsztaty!
Do udziału mogą zgłaszać się osoby w wieku 15-30 lat. Nabór trwa do 6 czerwca 2016 r. Szczegóły na stronie internetowej KAMERALNEGO LATA (www.kameralnelato.pl).
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Opiekunem artystycznym tegorocznych warsztatów jest Marcin Bortkiewicz.
Marcin Bortkiewicz - reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem krótkometrażowym „Nauczanie początkowe” wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym
w 2009 roku. Jego „PORTRET Z PAMIĘCI” zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” był pokazywany w sekcji „Quinzaine des Realisateurs” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku. W 2015 roku zadebiutował fabułą „NOC WALPURGI”. Film zdobył na zeszłorocznym festiwalu „Młodzi
i Film” pięć nagród, w tym Nagrodę Publiczności.

>> AKADEMIA ZAWODOWCÓW
Dla osób nie biorących udziału w praktycznych warsztatach filmowych organizatorzy przygotowali cykl wykładów otwartych, w których uczestniczyć może każdy zainteresowany. Wszyscy mieszkańcy Radomia i okolic zaproszeni zostaną do wysłuchania wykładów dotyczących pracy specjalistów na planie filmowym.
Podczas dotychczasowych edycji wykłady prowadzili m.in.: Janusz Zaorski, Magdalena Łazarkiewicz, Adrian Panek, Rafael Lewandowski, Maciej Pisuk, Barbara Białowąs, Anna Mucha, Mateusz Damięcki, Radosław Ładczuk, Rafał Listopad, Marcin Kot Bastkowski, Piotr Matwiejczyk, Andrzej Wolf, Wojciech Solarz, Lidia Popiel, Arkadiusz Jakubik, Lesław Żurek, Antek Królikowski, Eryk Lubos i Radosław Piwowarski.

>> SPORT NA KAMERALNYM LECIE' 2016
Sport będzie jednym z głównych wątków 9. edycji KAMERALNEGO LATA. Organizatorzy przygotowują tematyczne atrakcje: plenerowy pokaz street ball'a podczas pikniku otwierającego festiwal oraz mistrzostwa koszykówki pomiędzy przedstawicielami różnych instytucji związanych z KAMERALNYM LATEM.

Sponsorem KAMERALNEGO LATA 2016 jest ROSA Spółka Akcyjna, prowadząca znany polski klub koszykarski z Radomia, zdobywcę Pucharu Polski.

ROSA to grupa firm łącząca usługi budowlane, produkcję konstrukcji stalowych


i zarządzanie inwestycyjne. Głównymi filarami na których oparta jest działalność grupy są ROSA BUD S.A., RO.SA.-HALE Sp. z o.o., ROSA-MET. Sp z o.o. oraz RO.SA.-INVEST Sp. z o.o. Wszystkie firmy powstawały i maja siedzibę w Radomiu, Posiadają kapitał w 100% polski.

Początkowo ROSA była małą rodzinną firmą powstałą w 2000 roku. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia kilkaset osób w tym kadrę techniczną, biurową, wykwalifikowanych konstruktorów i inżynierów z uprawnieniami. Posiada również własne biuro projektowe.

ROSA jest wykonawcą inwestycji budowlanych w tym obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, hal przemysłowych, obiektów komercyjnych i mieszkaniowych. To firma o ugruntowanej pozycji rynkowej potwierdzonej wieloma przyznanymi nagrodami niezależnych rankingów. Otrzymała między innymi tytuł Gazele Biznesu, Diamenty Forbesa, czy Dobra Firma.

ROSA jest właścicielem własnej wytwórni konstrukcji stalowych, prowadzi także budowę


i sprzedaż powierzchni usługowo-handlowych oraz obiektów mieszkaniowych. Aktualnie
w sprzedaży znajdują się m.in. inwestycje Osiedle 4 Pory Roku, Osiedle Gębarzów, Pawilony Rosa w Radomiu, czy Osiedle Pastelowe w Mszczonowie.

Ważną rolę w pozaprodukcyjnej działalności firmy odgrywa sport. Bo misją ROSY jest nie tylko dobrze wykonywana praca, ale także odpowiedzialność wobec lokalnej społeczności. Firma stworzyła system szkoleń, które skierowane są do dzieci w wieku szkolnym


i gromadzą łącznie setki dbiorców. Fundamentem działań są utrzymujące się w czołówce drużyny ROSA Radom rozgrywające mecze na poziomie ogólnopolskiej ekstraklasy i I Ligi koszykówki męskiej. Jednak w chwili obecnej została zbudowana już pełna piramida szkoleniowa obejmująca także II i III Ligę rozgrywkową, a także rozgrywki Juniorskie.
>> SEKCJA DZIECIĘCA „KAMERALNE LATO DZIECIOM”
W tym cieszącym się od lat wielkim zainteresowaniem cyklu, przeznaczonym dla najmłodszych widzów oraz ich rodziców, zostaną zaprezentowane najciekawsze dziecięce animacje. Tematyka prezentowanych filmów zostanie dobrana zgodnie ze społeczno-wychowawczym kontekstem imprezy. Spotkania z młodą widownią poprowadzą policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

>> WYDARZENIA SPECJALNE
Na wydarzenia specjalne będzie składać się szereg imprez przeznaczonych zarówno dla szerszej, jak i bardziej wyspecjalizowanej publiczności.

Otwarcie Festiwalu

(niedziela, 3 lipca 2016 r., godz. 18:00)

Tradycyjnie podczas otwarcia festiwalu do wspólnej zabawy zaproszeni zostaną zarówno mieszkańcy Radomia, jak i goście festiwalowi. Imprezę otworzy rodzinny piknik. Jego uczestnicy będą mieli okazję obserwować paradę samochodów, wziąć udział w różnego rodzaju loteriach i grach dla całej rodziny oraz akcjach informacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Realizacja filmowej sceny specjalnej w centrum Radomia

Realizacja sceny obejmie prezentację specjalistycznego sprzętu oraz spotkania z aktorami


i profesjonalistami planu filmowego. Podczas poprzednich edycji projektu był to jeden
z najbardziej widowiskowych punktów programu (udział oddziału antyterrorystycznego
i kaskaderów, efekty pirotechniczne, kran kamerowy, wysięgnik, prezentacja parku oświetleniowego oraz specjalnie na potrzeby widowni realizowana przy profesjonalnej asyście techników planu filmowego spektakularna scena filmowa). Ten punkt programu realizowany jest zawsze wspólnie z mazowiecką Policją.
Projekcje plenerowe NIEBO NAD RADOMIEM

W ramach festiwalu odbędą się otwarte pokazy plenerowe w centrum Radomia


i retrospektywy filmowe gości specjalnych uczestniczących w 9. edycji KAMERALNEGO LATA. Filmy będzie można oglądać na dużym ekranie w centrum miasta.

Ogłoszenie nominacji do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Co roku Jury Konkursu Głównego festiwalu przyznaje ocenianym przez siebie filmom nie tylko nagrody festiwalowe, ale i nominacje do tej najbardziej prestiżowej polskiej nagrody przeznaczonej dla młodych twórców filmowych. Pod koniec roku spośród nominowanych na KAMERALNYM LECIE i kilku innych polskich festiwalach wyłaniani są laureaci Nagród im. Jana Machulskiego.


Uroczystość zakończenia festiwalu KAMERALNE LATO

(Kino HELIOS, niedziela, 9 lipca 2016 r.)

Uroczysty finał projektu z udziałem gości specjalnych, twórców filmowych, widzów


i uczestników warsztatów filmowych. W ramach wieczoru organizatorzy zapraszają na pokaz etiud zrealizowanych w ramach warsztatów i wręczenie nagród w konkursach filmowych.

Organizator:FILMFORUM
FILMFORUM jest ogólnopolską organizacją zajmująca się od 2003 roku produkcją festiwali, imprez masowych, pokazów plenerowych, szkoleń, konferencji, warsztatów i akcji promocyjnych. FILMFORUM tworzy także kompleksowy program promocji młodych talentów filmowych na bardzo szerokiej płaszczyźnie, dając początkującym
i utalentowanym filmowcom różnorakie możliwości prezentacji swoich dokonań, weryfikacji umiejętności i zderzenia własnej twórczości z szerszą publicznością i innymi autorami.
FILMFORUM w trakcie swojej działalności nawiązało liczne kontakty partnerskie, w wyniku których zbudowało potencjał organizacyjny niezbędny do przygotowania dużych wydarzeń filmowych. W skład ekipy organizacyjnej wchodzą osoby posiadające bogaty dorobek
w zakresie realizacji przedsięwzięć filmowo-artystycznych.

Kontakt:
Stowarzyszenie FILMFORUM

ul. Mińska 25-bud. 8, 03-808 Warszawa

tel.: 22 392 03 22; 22 392 03 21

e-mail: biuro@filmforum.pl


Aleksandra Różdżyńska - rzecznik prasowy

tel.: 508 066 764

e-mail: aleksandra.rozdzynska@filmforum.pl
Anna Wróblewska - dyrektor

tel.: 601 227 840

e-mail: anna.wroblewska@filmforum.pl
Maciej Dominiak - producent

tel.: 504 875 065

e-mail: maciej.dominiak@filmforum.pl


KAMERALNE LATO 2016

mecenat:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polski Instytut Sztuki Filmowej
organizator:

Stowarzyszenie FILMFORUM


współorganizatorzy

Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu

Radomski Klub Środowisk Twórczych ŁAŹNIA
partnerzy główni:

Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Radomiu

Miasto Radom

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej


sponsor:

ROSA Spółka Akcyjna


partner edukacyjny:

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu


partner logistyczny:

Mercedes - Benz Zeszuta sp. z o. o.oficjalny hotel festiwalowy:
Hotel Nihil Novi
partnerzy:

Kino HELIOS


Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach

Fundacja LEGALNA KULTURA

American Corner

Pawilony ROSA


Osiedle Gębarzów
Osiedle 4 Pory Roku
patronaty honorowe:

Rzecznik Praw Dziecka RP

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Prezydent Miasta Radomia
patronaty medialne:

Radio ESKA
Miesięcznik KINO
Miesięcznik TELEPRO
Pierwsze Ujęcie PISF
Film&TV Kamera
TV Dami
Echo Dnia
Nasze Miasto

Zebrra.tv©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość