Strona główna

Komunikat prasowy nr 109/2009 16 września 2009 r. Pl


Pobieranie 12.59 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar12.59 Kb.
KOMUNIKAT PRASOWY nr 109/2009

16 września 2009 r.


PL
Dni efektywności energetycznej w EKES-ie, 22-25 września
W dniach 22-25 września 2009 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) organizuje dni efektywności energetycznej w nagrodzonym domu z palet. Dom ten jest drewnianą konstrukcją, zbudowaną w całości ze zużytych palet na Quai aux Briques w dzielnicy Sainte Catherine w Brukseli. Inauguracja, w której weźmie udział słynny na cały świat odkrywca i podróżnik Alain Hubert, rozpocznie cztery dni wydarzeń związanych z efektywnością energetyczną, których punktem kulminacyjnym będzie symboliczny dzień długu ekologicznego 25 września.
Dom z palet to tymczasowy budynek ekologiczny wzniesiony na Quai aux Briques w dzielnicy Św. Katarzyna, leżącej w samym sercu Brukseli. Zaprojektowali go austriaccy studenci architektury - Andreas Claus Schnetzer i Gregor Pils, którzy, budując go, korzystali wyłącznie z poddanych recyklingowi drewnianych palet wykorzystywanych wcześniej w magazynach.
W roku 2008 dom z palet wygrał europejski konkurs studencki, którego tematem była architektura ekologiczna i który został zorganizowany przez paryskie Cité de l'architecture et du patrimoine w ramach europejskiego programu GAUDI, prowadzonego przez Międzynarodowe Centrum Urbanistyki, Architektury i Krajobrazu (CIVA).
Dni efektywności energetycznej – inauguracja

Inauguracja dni efektywności energetycznej EKES-u odbędzie się w dniu 22 września o godzinie 9.00. Wezmą w niej udział między innymi Mario Sepi, przewodniczący EKES-u; Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. energii; Freddy Thielemans, burmistrz Brukseli; János Tóth, przewodniczący Sekcji Transportu, Energii, Infrastruktury i Społeczeństwa Informacyjnego EKES-u; Alain Hubert, przewodniczący Międzynarodowej Fundacji Polarnej; Patrizia Toia, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Evelyne Huytebroeck, minister ds. środowiska Regionu Stołecznego Brukseli.


Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie domu z palet (10.30) oraz spotkanie informacyjne dla prasy (11.00). Aby uczestniczyć w pracach punktu informacji prasowej proszę przesłać wiadomość na adres press@eesc.europa.eu.
Dzień długu ekologicznego – 25 września

Jest to dzień, kiedy mieszkańcy naszej planety zaczynają korzystać z zasobów naturalnych "na kredyt" i przekraczają limit zasobów, które Ziemia może nam dostarczyć w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponadto EKES organizuje debatę, w której udział wezmą János Tóth, Mario Sepi i Derek Osborn z EKES-u, Geoffroy De Schutter z WWF Belgia, Prof. Farinelli, sekretarz generalny włoskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Energetyki (AIEE), Jöel Decaillon, sekretarz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Caroline Jadoul z Bruxelles Environment, wydział energetyki, powietrza, klimatu i hałasu. Na zakończenie dnia planowany jest wernisaż Le bal des lucioles Louisa Harvey'a, który otworzy wiceprzewodnicząca EKES-u Irini Pari.


Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:

http://www.eesc.europa.eu/save-it
Materiały informacyjne, zdjęcia i logo można pobrać ze strony:

http://www.eu-turn.com/site/2009/09/pallet-house-kit-for-partners/


Rue Belliard/Belliardstraat 99 – 1040 Bruxelles/Brussel – BELGIQUE/BELGIË

tel. +32 25469396 – faks +32 25469764e-mail: press@eesc.europa.eu – internet: www.eesc.europa.eu


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość