Strona główna

Konferencja Naukowa Amerykańska Filozofia Polityczna


Pobieranie 11.88 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar11.88 Kb.

Konferencja Naukowa Amerykańska Filozofia PolitycznaZakład Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Wrocławskiego
oraz Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
mają zaszczyt zaprosić Państwa na drugą edycję konferencji
Amerykańska filozofia polityczna:

Amerykańska filozofia polityczna: zagrożenia demokracji”

która odbędzie się w dniach 24–25 czerwca 2016 roku we Wrocławiu

The aim of a constitutional democracy is to safeguard the rights
of the minority and avoid the tyranny of the majority.
Cornel West

Na rok 2016 przypadają wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczny wyścig kandydatów walczących o fotel prezydencki zdążył przynieść artykulację diametralnie różnych wizji zarówno przeszłości, przyszłości Ameryki, jak i diagnozy jej obecnego stanu. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych tak ogromną popularność zyskali kandydaci krytykujący stan amerykańskiej demokracji. Co ciekawsze – obaj kandydaci nie mogliby bardziej się od siebie różnić, choć obaj odwołują się do rosnącego poziomu niezadowolenia w społeczeństwie i pogłębiającej się frustracji wyborców związanej z nieefektywnością procesów demokratycznych i wybranych reprezentantów obywateli. Jednakże zarówno gloryfikujący wolny rynek Donald Trump, jak i przekonujący Amerykanów do socjaldemokracji Bernie Sanders zgodnie uważają, że demokracja w Stanach Zjednoczonych zawodzi, szczególnie gdy to pieniądze decydują o postawach reprezentowanych przez sporą część polityków.

Zanim jednak Amerykanie wybiorą prezydenta (niekoniecznie wybierając z wymienionej wyżej dwójki), warto zastanowić się nad problemami, które Trump i Sanders zdążyli już podczas kampanii nieraz wyartykułować – zagrożeń i ograniczeń demokracji amerykańskiej. Kwestie te nie są nowe: już ojcowie założyciele debatowali na temat tego, jak skonstruować ustrój najbardziej demokratyczny (i cóż to oznacza „najbardziej demokratyczny”) i przed jakimi zagrożeniami trzeba powstającą republikę zabezpieczyć. W ciągu kolejnych stuleci temat ten powracał wielokrotnie. Myśliciele upatrywali zagrożenia dla amerykańskiej demokracji w nierozwiązanym problemie „granicy koloru skóry”, w przesiąknięciu instytucji publicznych sowieckimi agentami i sympatykami czy też w przyznaniu prawa głosu kobietom bądź braku tegoż prawa. Diagnozom i przestrogom nieodłącznie towarzyszyły konkretne idee dotyczące kształtu oraz charakteru amerykańskiej demokracji i one także staną się przedmiotem namysłu podczas tegorocznej konferencji.

Po niezwykle udanej, pierwszej edycji konferencji naukowej poświęconej amerykańskiej myśli politycznej organizatorzy pragną tym razem podjąć rozważania nad opisanymi wyżej problemami, koncentrując się na następujących kwestiach i zagadnieniach:Organizatorzy planują wydanie recenzowanego tomu pokonferencyjnego, który będzie kontynuacją dla znajdującego się obecnie w fazie redakcji pierwszego tomu poświęconego amerykańskiej filozofii politycznej, który zostanie wydany jeszcze w roku 2016.

Dodatkowo podczas konferencji gościnne wykłady wygłoszą zaproszeni goście, których tożsamość zostanie z czasem ujawniona na oficjalnej stronie konferencji oraz profilu na Facebooku. Organizatorzy zapewniają także dodatkowe atrakcje podczas wydarzenia.

Formularz zgłoszeniowy:

https://amerykanskafilozofiapolityczna.wordpress.com/formularz/

Zapraszamy do odwiedzenia profilu poświęconego konferencji:https://www.facebook.com/amfilozofiapolityczna

oraz oficjalnej strony wydarzenia:https://amerykanskafilozofiapolityczna.wordpress.com/

Kontakt: am.filozofia.polityczna@gmail.com

Termin konferencji: 24–25.06.2016

Miejsce: CaféTHEA, Przejście Żelaźnicze 4, Wrocław

Zgłoszenia do: 05.05.2016 za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie wydarzenia

Rozpatrzenie zgłoszeń do: 15.05.2016

Opłata konferencyjna: 200 zł (termin wpłaty 30.05.2016)

Przewidywany czas wystąpienia: 20 minut

Uprzejmie prosimy o wygłoszenie, a nie odczytanie wystąpienia (mile widziana prezentacja multimedialna), punktualne przybycie i wspólną dyskusję w poszczególnych panelach konferencji.Jednocześnie informujemy, że wstęp na konferencję dla słuchaczy i uczestników biernych jest bezpłatny.©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość