Strona główna

Maria Teresa Goretti


Pobieranie 8.78 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar8.78 Kb.
Maria Teresa Goretti (ur. 1890 w Corinaldo - zm. 1902 w Nettuno)Maria była trzecim z siedmiorga dzieci Luigiego i Assunty, z domu Carlini. Wkrótce po jej urodzeniu rodzina przeniosła się do Ferriere di Conca koło Nettuno. 6 maja 1900 Luigi Goretti zmarł. Odtąd rodzina Goretti dzieliła prace w gospodarstwie z sąsiadami - rodziną Serenelli.

29 maja 1902 Maria przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Według zeznań świadków często się modliła, była posłuszna, pomagała matce w prowadzeniu gospodarstwa i wychowaniu rodzeństwa.
5 lipca 1902 została ugodzona czternaście razy nożem przez sąsiada, Alessandro Serenelliego, który usiłował ją zgwałcić. Zmarła następnego dnia w szpitalu w Nettuno. Przed śmiercią wybaczyła swojemu mordercy. Sekcja zwłok wykazała, że zachowała dziewictwo.

1 września 1979, papież Jan Paweł II nawiedził grób św. Marii w Nettuno.


La Cascina Antica (z prawej) - miejsce męczeństwa Marii


„Maria Goretti, dziewczę zaledwie dwunastoletnie, zachowała się czysta od tego świata, jak pisze św. Jakub, za cenę samego życia; wolała umrzeć niż obrazić Boga.René Lejeune”

Jan Paweł II, Homilia wygłoszona w Nettuno, 1 września 1979
Alessandro Serenelli za zabójstwo i próbę gwałtu został skazany na trzydzieści lat pozbawienia wolności. Wkrótce potem został przewieziony na Sycylię, do więzienia w Notto. Tam przeżył proces nawrócenia i zrozumiał wagę swojej zbrodni. Za dobre sprawowanie i pracowitość został ogrodnikiem w więziennym ogrodzie. W związku z amnestią po zwycięstwie Włoch w I wojnie światowej i jako nagrodę za dobre sprawowanie wyszedł trzy lata przed ustalonym terminem końca odbywania kary. W 1937 udał się do matki Marii, aby prosić o przebaczenie. Następnego dnia wstąpił do kapucynów w Maceracie. Zmarł 6 maja 1970.

Maria Goretti jest patronką między innymi dziewcząt, dziewic i bielanek oraz młodzieży. W Polsce jest współpatronką parafii pw. Piusa X i Marii Goretti w Kędzierzynie-Koźlu.

W 2003 nakręcono dramat pt.: "Maria Goretti" w reżyserii Giulio Base, przedstawiający życie i męczeńską śmierć świętej[.

28 stycznia 1929 zachowane od rozkładu ciało Marii zostało przeniesione do kościoła Matki Bożej Łaskawej w Nettuno. Dziś znajduje się w osobnej kaplicy.


31 marca 1935 rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Została beatyfikowana 27 kwietnia 1947 i kanonizowana 24 czerwca 1950, przez papieża Piusa XII. Pius XII stawiał ją jako wzór postępowania dla młodzieży nazywając ją "św. Agnieszką XX wieku". W liście "Discorsi e Radiomessaggi" nazwał ją "męczennicą ziemi i aniołem w niebie". W obu uroczystościach uczestniczyła matka oraz zabójca świętej.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość