Strona główna

Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej powstał z inicjatywy dyrygentki


Pobieranie 7.91 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar7.91 Kb.
Notatka prasowa

Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej powstał z inicjatywy dyrygentki


dr hab. Iwony Wiśniewskiej-Salamon oraz członków Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie.
Zespół od lat uczestniczy w festiwalach i konkursach organizowanych w Polsce i za granicą. Obserwując organizację oraz rozmach imprez chóralnych na świecie, zespół podjął się organizacji podobnej imprezy w naszym mieście. Od 2013 roku chór bierze udział w kampanii społecznej "Szczecin_z całego serca polecam - AMBASADOR" i chociażby z tego powodu ambicją stało się zorganizowanie festiwalu-konkursu o zasięgu międzynarodowym i wypromowaniu Miasta jako miejsca wysokiej kultury oraz przyjaznego ludziom.

Na festiwal zostało zaproszonych 2500 chórów z całej Europy, z czego w tegorocznej edycji weźmie udział 12 zespołów.

Tematyka muzyczna oraz czas Wielkiego Postu niejednokrotnie prowokowały twórców współczesnych i minionych epok do stworzenia wyjątkowych dzieł związanych z cierpieniem Chrystusa. Festiwal ma rangę konkursu, a występujące zespoły będzie oceniało międzynarodowe jury w składzie: prof. Elżbieta Wtorkowska, prof. Rasa Gelgotiene, prof. Ilze Valce, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon.

Za pierwsze miejsce w każdej kategorii zespoły otrzymają statuetkę "Złotej Korony", zaprojektowaną przez młodą artystkę Mariannę Lisiecką, studentkę Rzeźby na ASP we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek oraz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.

Festiwal rozpoczyna się w piątek 11 kwietnia podczas Artystycznej Inscenizacji Drogi Krzyżowej w Skolwinie. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę 12 kwietnia w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego


przy ul. Przyjaciół Żołnierza. Koncerty towarzyszące w Kościołach: p.w. św. Katarzyny w Goleniowie, p.w. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie oraz p.s. Św. Jana Bosko w Szczecinie. W niedzielę rano chóry będą uczestniczyły w oprawie mszy świętych w szczecińskich kościołach.

Koncert finałowy oraz wręczenie statuetek odbędzie się w niedzielę 13 kwietnia o godzinie 16:00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie.

Wykonawcom i słuchaczom życzymy interesujących doznań muzycznych i głębokich przeżyć duchowych.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.festival.szczecin.pl

===============

Materiały dla mediów (logotypy, bannery, program w pdf, plakat, prezentacja na ekran LED):

http://festival.szczecin.pl/materialy-dla-mediow/Program:

http://festival.szczecin.pl/dla-chorow/program-festiwalu/Plakat z programem:

http://festival.szczecin.pl/wp-content/uploads/2014/04/Plakat-31-marca-DRUK_2.pdf


www.festival.szczecin.pl info@festival.szczecin.pl

©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość