Strona główna

Mini-informator


Pobieranie 24.82 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar24.82 Kb.

ELEKTRYZUJĄCY RAJD ZSE2 „RUSAŁKA 2013”

MINI-INFORMATOR

Poznań– jedno z najstarszych i największych polskich miast, położone nad rzekami Wartą i Cybiną, na Pojezierzu Wielkopolskim; historyczna stolica Wielkopolski, stolica województwa wielkopolskiego. Poznań znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa wielkopolskiego. Według danych z 1 stycznia 2010 powierzchnia miasta wynosi 261,85 km². Rozciągłość granic administracyjnych Poznania na osi północ-południe wynosi ok. 23 km, a na osi wschód-zachód ok. 24 km. Poznań stanowi centralną część aglomeracji poznańskiej. Miasto graniczy z 11 innymi gminami, które należą do powiatu poznańskiego. Bezpośrednio graniczy z dwoma innymi miastami tj. z Luboniem i Swarzędzem. Miasto jest położone w dolinie Warty, a także w dolinach mniejszych cieków jak: Bogdanki, Cybiny


i Głównej. W obrębie miasta znajduje się duży węzeł drogowy i kolejowy oraz międzynarodowy port lotniczy Ławica. Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i siódme pod względem powierzchni. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miasto miało 552 735 mieszkańców. Było jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, w przeszłości pełniło funkcję stolicy państwa oraz siedziby władców. W 2008 roku Poznań – historyczny zespół miasta uznano za pomnik historii. W poznańskiej Katedrze położonej na wyspie Ostrów Tumski pochowani są pierwsi władcy Polski: Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Poznań jest uznawany za historyczną stolicę Wielkopolski.

Obecnie Poznań to duży ośrodek gospodarczy, akademicki naukowy i kulturalny. Duży ośrodek przemysłu (Poznański Okręg Przemysłowy) i usług, miejsce najstarszych i największych


w Polsce, corocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Według zewnętrznych ocen przeprowadzonych przez agencję ratingową Moody's Investors Service, pod względem wiarygodności dla inwestorów nieznacznie ustępuje znacznie większej Warszawie. . Poznań to także siedziba kurii archidiecezji poznańskiej.

Stolica Wielkopolski jest 4. ośrodkiem akademickim w Polsce, gdzie funkcjonuje 25 szkół wyższych, na których studiuje łącznie 141,3 tys. osób.

Miasto nazywane jest również w przewodnikach turystycznych "muzyczną stolicą Polski"
z powodu działających tutaj chórów chłopięcych i męskich, organizowanym co 5 lat konkursom skrzypcowym oraz lutniczym im. Henryka Wieniawskiego, a także dzięki działalności Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, opery i Polskiego Teatru Tańca.

Ostrów Tumski w języku staropolskim oznacza „wyspę katedralną". Ten otoczony rozlewiskami Warty i Cybiny obszar był miejscem łatwym do obrony i już w IX wieku stał się schronieniem dla wędrujących plemion. Przypuszczalnie na Ostrowie Tumskim Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Tu też dwa lata później powstało pierwsze na polskich ziemiach biskupstwo, na potrzeby którego wzniesiona została katedra. O jej randze świadczy fakt, że stała się ona miejscem pochówku władców piastowskich. Po 1253 roku główny ośrodek miejski zlokalizowany został na lewym brzegu Warty, a wyspa katedralna stała się siedzibą władz kościelnych. Ostrów Tumski w swej historii pełnił funkcję ważnego ośrodka kultury i nauki. Funkcjonowała tu szkoła katedralna, rozwijało się życie muzyczne, zamawiano wybitne dzieła sztuki u artystów europejskich. Szczególny rozkwit tego miejsca nastąpił na początku XVI wieku, za czasów biskupa Jana Lubrańskiego. Był on inicjatorem m.in. przebudowy katedry, budowy murów obronnych, a przede wszystkim powołał do życia pierwszą w Polsce uczelnię humanistyczną. W 1800 roku Ostrów Tumski przestał być samodzielnym ośrodkiem miejskim i włączony został w granice Poznania.

Poznańska świątynia jest pierwszą katedrą wybudowaną na terenach Polski. Wzniesiona została ponad tysiąc lat temu, wkrótce po chrzcie Polski. Jej budowę zainicjował pierwszy chrześcijański władca - Mieszko I wraz z pierwszym biskupem Polski - Jordanem. Wezwanie św. Piotra (do którego później dodano św. Pawła - drugiego z patronów Poznania) podkreśla znaczenie nawiązanych wówczas więzi ze Stolicą Apostolską i wejścia Polski w krąg kultury łacińskiej. Katedra stała się miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Spoczywa tu trzech królów i pięciu książąt z najstarszej polskiej dynastii Piastów, począwszy od Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Most biskupa Jordana - most na Cybinie istniał w tym miejscu już za czasów Mieszka I. Przez wieki wznoszono kolejne drewniane i żelazne konstrukcje, aby ostatecznie zrezygnować z przeprawy w tym miejscu na rzecz nowej trasy szybkiego ruchu. W 2007 roku po długiej przerwie połączono ponownie Ostrów Tumski i Śródkę. Do budowy mostu wykorzystano przęsło dawnego mostu św. Rocha. Jego transport wzdłuż koryta rzeki na obecne miejsce i przenoszenie ponad sąsiednim mostem Mieszka I - stanowiły niezwykłe przedsięwzięcie inżynierskie. Most upamiętnia pierwszego polskiego biskupa, który miał swoją siedzibę w Poznaniu.

Biskup Jan Lubrański założył na Ostrowie Tumskim w XVI wieku akademię uważaną za pierwszą w kraju szkołę, która rozpoczęła kształcenie w duchu renesansowego humanizmu. Przeżywająca okresy świetności i kryzysów uczelnia istniała praz prawie trzy wieki. Obecnie budynek dawnej uczelni jest siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Wśród wielu cennych dzieł sztuki
i pamiątek historycznych znajduje się tu m.in. przywieziony do Polski przez biskupa Jordana tzw. miecz św. Piotra, którym apostoł miał obciąć ucho rzymskiemu żołnierzowi w Ogrodzie Oliwnym.

Przenosimy się teraz na tereny „wodne” Poznania. Jezioro Rusałka jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Powstało w 1943 r. przez spiętrzenie rzeki Bogdanki. Jezioro położone jest w zachodnim klinie zieleni - na Golęcinie. Akwen zajmuje powierzchnię 36,7 ha. Średnia głębokość jeziora to 1,9 m, maksymalna - 9,0 m. Długość linii brzegowej wynosi 3300 m. Jezioro zasilane jest przez Bogdankę i Golęcinkę. Powierzchnia zlewni - 26,6 km². Jezioro powstało w 1943 r. poprzez spiętrzenie wód Bogdanki. Całe jezioro otoczone jest lasami i stanowi ważny ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Ciekawostką jest, że jezioro było kilkakrotnie wykorzystywane jako plener przez filmowców, na przykład w filmie Ogniem i mieczem, kiedy to "zagrało" Dniepr.

Rusałka zalicza się do jezior typu sandaczowego, ale w akwenie pływają także karpie, węgorze, leszcze, liny, amury białe, szczupaki, płocie i wiele innych gatunków.
Bliskie położenie jeziora od centrum miasta i atrakcyjne tereny wokół niego sprawiają, że jezioro jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku mieszkańców Poznania i turystów. W sezonie letnim nad jeziorem czynny jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, który sprawuje opiekę nad kąpieliskiem strzeżonym. Kąpielisko wyposażone jest w pomosty, rynnową zjeżdżalnię do wody o dł. 93 m, wypożyczalnię sprzętu pływającego, szatnie oraz zaplecze gastronomiczne. Ośrodek może przyjąć ok. 10 tys. osób.

To tylko część atrakcji, jakie na nas czekają po przyjeździe do stolicy Wielkopolski. Zapraszamy do zwiedzania naszego miasta.


Organizatorzy rajdu

| Strona

ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH NR2 IM.KS. PIOTRA WAWRZYNIAKA


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość