Strona główna

MIŁOŚĆ w baroku barok to niezwykła epoka literacka. W polsce przypada na XVI- xviii wiek. Nazwa epoki prawdopodobnie pochodzi z języka portugalskiego, od słowa barocco, które oznacza perłę o wyszukanym kształcie


Pobieranie 11.95 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar11.95 Kb.
MIŁOŚĆ W BAROKU

Barok to niezwykła epoka literacka. W Polsce przypada na XVI- XVIII wiek.

Nazwa epoki prawdopodobnie pochodzi z języka portugalskiego, od słowa barocco, które oznacza perłę o wyszukanym kształcie. Możliwe również, że wywodzi się z języka włoskiego, w którym barocco to tyle, co ‘dziwny’.

Jan Andrzej Morsztyn – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki - urodził się w 1621r w Raciborsku, w pobliżu Krakowa. Był politykiem, poetą, podskarbi i wielki koronny w latach 1668-1683, świecki referendarz koronny, sekretarz królewski, starosta tucholski. Przede wszystkim był poetą dworskim. Jego utwory cechowały się niezwykłym kunsztem.

Miłość – dworska, lekka, flirt, ale też pokazywana jako uczucie ogarniające całe życie, uczucie, które można przeciwstawić nawet śmierci. W obyczajowości szlacheckiej wysoko ceniono urodę kobiet. Nadobna niewiasta zwracała na siebie powszechną uwagę była adorowana. urodziwe i przystojne niewiasty określane jako "śliczne", "piękne".
"NIESTATEK"

Oczy są jak ogień, czoło jest zwierciadłem, Włos złotem perłą, ząb płeć mlekiem zsiadłem, Usta koralem, purpurą jagody Póki mi panno dotrzymujesz zgody.

Jak się zwadzimy, jagody są trądem, Usta czeluścią, płeć blejwasem bladem, Ząb szkapią kością, włosy pajęczyną, Czoło maglowiną a oczy perzyną.

W wierszu „Niestatek” spiętrzone są obrazy, przedstawiające sytuacje niemożliwe do zaistnienia. Służą one uwypukleniu pointy, która niesie przekaz, że niemożliwym jest, aby kobieta była stałą w swoich uczuciach (prędzej staną się wszystkie niemożliwe, wymienione wcześniej zdarzenia)."DO TEJŻE"

Oczy twe nie są oczy, ale słońca jaśnie Świecące, w których blasku każdy rozum gaśnie; Usta twe nie są usta, lecz koral rumiany, Których farbą każdy zmysł zostaje związany; Piersi twe nie są piersi, lecz z nieba surowy Kształt, który wolą nasze zabiera okowy; Tak oczy, piersi, usta, rozum, zmysł i woda Blaskiem, farbą i kształtem ćmią, wiążą, niewolą.

W wierszu „DO TEJŻE ” mężczyzna wyraża zachwyt nad urodą damy, która jest tak wspaniała, że odbiera mu jasność umysłu.

Obraz rysowany przez Morsztyna jest niezwykle zmysłowy, przepełniają go wrażenia wzrokowe i dotykowe. Cielesność towarzyszki mężczyzny przyćmiewa zdolność logicznego myślenia i zniewala jego wolną wolę.


Miłosna fascynacja jawi się tu jako uczucie ambiwalentne – zarazem wspaniałe i ubezwłasnowolniające.

Obecnie Morsztyn uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli barokowej poezji dworskiej w Polsce.Sentencje o miłości

 1. Będziesz wolny jak przez miłość i wyrozumiałość wybaczysz, nie będziesz rozpamiętywał, roztrząsał i chował urazy.

 2. Miłosierdzie polega na opiekowaniu się, wychowywaniu i pomaganiu słabszym i biedniejszym duchowo i materialnie.

 3. Kto uzbroi się w miłość, cierpliwość i spokój ten wygra każdą bitwę.

 4. Kto przeszedł szkołę cierpienia ten poznał mądrość i nauczył się miłości.

 5. O miłość należy walczyć - prawdą, dobrem i mądrością, pokojowymi metodami.

 6. Miłość pokonuje cierpienie.

 7. Najważniejsza jest ta miłość, którą czujemy w sobie i dajemy bezwarunkowo i bezinteresownie innym, a nie ta którą chcielibyśmy dostać od innych.

 8. Przekazywanie innym miłości i wszelkiego innego dobra czyni z nas ludzi bogatych.

 9. Miłość czyni nas bogatymi. Nienawiść biednymi.

 10. Miłość jest drogą do prawdziwej mądrości.

 11. Kto prosi lub daje czy naucza z miłością ten dostaje i daje najwięcej.

 12. Prawdziwa miłość jest bezinteresowna i nie oczekuje, że za wyświadczone dobro dostanie coś w zamian.

 13. Miłość uczucie typ relacji, zachowań, postaw. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość