Strona główna

Nie tylko angielski Co to naprawdę znaczy „znać obcy język”


Pobieranie 4.54 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar4.54 Kb.
Nie tylko angielski

Co to naprawdę znaczy „znać obcy język”? Nauczyć się słówek? Opanować system gramatyczny? To na pewno; ale, czy tylko? Czyż można ROZUMIEĆ obcokrajowca, jeśli nie wgryziemy się w jego kulturę, nie przekonamy się, jakim jest człowiekiem i nie spotkamy się z nim w sytuacji mniej formalnej? Z całą pewnością, nie!

Takiego samego zdania są ludzie z, działającej już ponad 50 lat, ogólnoświatowej organizacji International House, którzy od 1992 roku prowadzą w Bydgoszczy rozbudowane kursy języka angielskiego, a przy tym na różne sposoby rozpowszechniają w naszym województwie kulturę Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, aby absolwent pełnego kursu, trwającego nawet do 9 lat (naukę mogą rozpocząć już pięciolatki), rzeczywiście Anglików rozumiał. Zajęcia prowadzą niemal wyłącznie rodowici Brytyjczycy, zaś programy dydaktyczne opracowują i ulepszają specjaliści w ponad 130 placówkach IH z około 40 krajów.

International House w Bydgoszczy jest też jedyną w naszym regionie Filią Egzaminacyjną The British Council. Oznacza to tyle, że tylko tutaj można zdawać najpopularniejsze międzynarodowe egzaminy Cambridge potwierdzające kwalifikacje z zakresu znajomości języka angielskiego.

Od maja 2003 przy bydgoskim IH działa Fundacja Polsko-Brytyjska, która wspiera nauczycieli języka, realizuje programy stypendialne dla młodzieży, a także pomaga w promowaniu języka i kultury brytyjskiej.

Z pośród wielu osiągnięć International House i Fundacji Polsko-Brytyjskiej wyróżnić należałoby organizowanie od 3 lat konkursu dyktanda po angielsku „English Dictation – O Złote Pióro International House”. Wśród osób które nagrały teksty do Dyktanda były takie gwiazdy światowego filmu i teatru jak Alan Rickman i Derek Jakobi.Nie można rzecz jasna w tym miejscu pominąć roli współwłaściciela IH i Prezesa Fundacji Romualda Poślednika, a w tym roku również Dyrektora Wielkiej Wioślarskiej w doprowadzeniu do startu w Bydgoszczy ekip z Cambridge i Oxford.

Niedawno w pięknej siedzibie International House przy ul. Piotrowskiego 6 otwarto galerię artystyczną. Można się zatem spodziewać, że i ludzie zainteresowani szeroko rozumianą sztuką, która, jak wiadomo, potrafi nieść w sobie treści uniwersalne, znajdą w IH coś dla siebie. Tym bardziej, że już dziś zapowiadane są regularne zmiany wystroju oraz kolejne imprezy i spotkania z ciekawymi ludźmi.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość