Strona główna

Pasmo ogólnopolskie tvp regionalna informacja co niesie dzień


Pobieranie 87.14 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar87.14 Kb.

Warszawa, 25 września 2014 r.

PASMO OGÓLNOPOLSKIE TVP REGIONALNA
INFORMACJA
CO NIESIE DZIEŃ

poniedziałek – piątek, godz. 8:00

Poranny program TVP Regionalna, a w nim najaktualniejsze i najciekawsze informacje ze wszystkich regionów kraju oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w ciągu dnia. W programie m.in.: materiały reporterskie, łączenia na żywo z reporterami z OTV, rozmowy z gośćmi – bohaterami wydarzeń, świadkami oraz komentatorami, zapowiedzi materiałów interwencyjnych, przegląd regionalnych i ogólnopolskich portali internetowych, najciekawsze artykuły i wydarzenia z polskich mediów. „Co niesie dzień” wyróżnia się na tle innych programów informacyjnych, bo prezentuje zdecydowanie więcej informacji ważnych dla regionów i lokalnych społeczności choć przedstawiane tematy z pewnością zainteresują widzów w całej Polsce.

Program ze studia w Szczecinie prowadzą dziennikarze znani z anten regionalnych.


DZIENNIK REGIONÓW

poniedziałek – piątek, godz. 14:35; 16:20 (DZIENNIK REGIONÓW – TEMATY DNIA); oraz godz. 21:15; sobota – niedziela, godz. 21:15

Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze tematy dnia następnego. Dzięki sieci 16 Oddziałów Terenowych oraz ich reporterom, program dociera do każdego zakątka Polski.
AGROBIZNES

poniedziałek – piątek, godz. 13:15

Program informacyjny, przeznaczony głównie dla biznesmenów pracujących w otoczeniu rolnictwa, rolników, handlowców, ale także dla „mieszczuchów”. Informuje o krajowych i zagranicznych wydarzeniach związanych z rolnictwem. To aktualne wiadomości z branży rolno-spożywczej, notowania giełdowe oraz prognozy cenowe.

Program realizowany przez TVP1.


PUBLICYSTYKA
ECHA DNIA

poniedziałek – piątek, godz. 21:00

Program publicystyczny poruszający aktualne problemy społeczne, polityczne i gospodarcze – w powiązaniu z polityką ogólnopolską. Przedstawia lokalne inicjatywy, ciekawe rozwiązania i sposób ich realizacji. W programie autorzy przyglądają się decyzjom lokalnych władz oraz ich skutkom dla mieszkańców. Gośćmi są uczestnicy wydarzeń, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń lokalnych, ale również przedstawiciele administracji centralnej, związków pracodawców, central związkowych oraz eksperci z różnych dziedzin.

Program reaguje na aktualne wydarzenia związane z wydarzeniami kulturalnymi, przedsięwzięciami gospodarczymi czy klęskami żywiołowymi.


ECHA DNIA – KOMENTARZE

poniedziałek – piątek, godz. 21:40

Program publicystyczny utrzymany w konwencji podobnej jak „Echa dnia” – poszerzony o dodatkowe fakty i komentarze, które pozwolą na zrozumienie tła przedstawianych wydarzeń. Gośćmi prowadzącego program są specjaliści i eksperci o dużym autorytecie w regionie czy określonym środowisku.
ECHA TYGODNIA – KRAJ

niedziela, godz. 13:20

Publicystyczne podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem informacji z kraju i poszczególnych regionów Polski.
RAPORT Z POLSKI

poniedziałek – piątek, godz. 16:00

Codzienny, studyjny program publicystyczny, podejmujący problemy bulwersujące lokalne społeczności. Prowadzący program, wraz z zaproszonymi gośćmi, komentują przedstawiane reportaże. W poszczególne dni tygodnia poruszana jest inna tematyka: poniedziałek – zaginięcia osób, uprowadzenia, handel ludźmi oraz dzień dedykowany OPP; wtorek – zdrowie; środa – sprawy społeczne; czwartek – o ludziach, którzy bezinteresownie pomagają innym. Piątek ma nieco inny charakter. We współpracy z TVP 2 prezentowane są reportaże z cyklu „Reporter Polski” z komentarzem twórców, bohaterów programu oraz ekspertów.

Wiele z tematów poruszanych jest po sygnałach od widzów TVP Regionalna. Autorzy programu piętnują błędy w polskim prawodawstwie, bezsensowne i bezduszne przepisy oraz luki w prawie. Ze swoich błędnych i nieprzemyślanych decyzji tłumaczą się urzędnicy i przedstawiciele władzy samorządowej. Reporterzy uwrażliwiają widzów na prawdziwe ludzkie dramaty oraz ukazują paradoksy utrudniające codzienne życie.

„Raport z Polski” przygotowywany jest dzięki współpracy z 16 Oddziałami Terenowymi TVP.
GŁOS REGIONÓW

niedziela, godz. 12:05

Jak realizowane są decyzje centralnych urzędów? Czy to, o czym decydują w stolicy, jest korzystne dla zwykłych ludzi? Czym interesują się regionalne gazety i jakie sprawy są najważniejsze dla mieszkańców? Jeden z najchętniej oglądanych programów TVP Regionalna, który podejmuje tematy ważne dla regionów i lokalnych społeczności.
WSTĘP WOLNY – Z KULTURĄ

piątek, godz. 23:15

Kalejdoskop wydarzeń artystycznych z całej Polski. To co nowatorskie powstaje nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu (ESK 2016), Krakowie (nowe zagłębie festiwalowe), Łodzi (mieście przemysłów kreatywnych), Bydgoszczy (z jednym z najlepszych teatrów w kraju) oraz wielu innych miastach. W każdym odcinku autorzy prezentują zapowiedzi kilkunastu najciekawszych wydarzeń artystycznych.

Program jest syntetyczną, żywą i polemiczną opowieścią o życiu kulturalnym Polski. O tym jak twórcy szukają atrakcyjnych i niesztampowych sposobów na dotarcie do widzów w różnym wieku. Co filmowcy, pisarze, artyści mówią o świecie? Gdzie kultura spotyka się z wydarzeniami z pierwszych stron gazet? Jak wpływa na rzeczywistość i zmienia świat? Jak twórcy angażują się w to, co obecnie dzieje się w naszym życiu? Jak ulica odbija się w sztuce? Jak artyści reagują na wyzwania, problemy i zjawiska współczesnego świata?


EUROSĄSIEDZI

sobota, godz. 14:20

Program zajmuje się tematyką, związaną z krajami Unii Europejskiej oraz kandydatami do Unii. Poruszane są w nim problemy z życia codziennego mieszkańców poszczególnych regionów – w zakresie gospodarki, spraw społecznych, oświaty, kultury i polityki, która często związana jest z każdą z tych dziedzin. Są też portrety ciekawych ludzi – np. francuski artysta, który maluje portrety w 4 minuty czy Fin, który w małej polarnej wiosce w dalekiej Laponii wybudował szklane igla dla turystów z cieplejszych regionów świata, by mogli w cieple oglądać zorzę polarną. Są też w programie wizytówki najsłynniejszych miejsc na świecie. W każdym odcinku widz odwiedza różne kraje europejskie.

Program powstaje w koprodukcji Deutsche Welle i TVP Szczecin.


TELENOWYNY

sobota, 12:30 (raz w miesiącu)

Program informacyjny w języku ukraińskim – z jednoczesnym tłumaczeniem na polski. Przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz widzów zainteresowanych problemami naszego wschodniego sąsiada. Prezentuje historię stosunków polsko-ukraińskich, a także bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne. Komentuje aktualne sprawy polsko-ukraińskie.
PRZYSTANEK ZIEMIA

sobota, godz. 8:00

Chrześcijaństwo ma dziś dwa miliardy wyznawców. Jest najbardziej znaną religią świata. Jaka jest świadomość religijna samych chrześcijan? Czy znają doktrynę swojego Kościoła i czy kierują się nią w życiu? Liczne dyskusje wokół Kościoła, wiary i chrześcijan dowodzą, że jest to temat nadal aktualny i ciekawy dla ludzi o różnych światopoglądach, którym przyszło żyć w tym samym miejscu i czasie.

Program jest próbą opisu fenomenu religii chrześcijańskiej i jej doktryny współczesnym językiem, przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Elementy ekumeniczne magazynu staną się okazją wzajemnego poznania i zrozumienia różnych tradycji Wschodu i Zachodu, jak też dwóch religii monoteistycznych: judaizmu i islamu.

Program jest do ogółu społeczeństwa. Ludziom wierzącym ma przypomnieć pierwotne znaczenie pojęć religijnych i oficjalną treść nauczania Kościoła. Ludziom, którzy nie utożsamiają się z religią katolicką, program przybliży chrześcijaństwo, które kształtowało kulturę europejską i jest częścią współczesnego, zróżnicowanego świata.

KULTOWE ROZMOWY

sobota, godz. 23:05

Wśród nas żyje i pracuje wielu niezwykle wartościowych ludzi, których myśli i refleksje warte są przekazania innym i upublicznienia. Których przeżycia warto poznać. Ludzie nietuzinkowi, odkrywający nowe światy. Do udziału w programie zapraszani są ludzie niekoniecznie powszechnie znani i popularni. Za to znawcy zagadnień, badacze, także osoby bogate w jakieś niezwykłe doświadczenia. Charakter wywiadów ma być próbą sięgnięcia w głąb zagadnienia, szczerą, niekoniecznie poprawną rozmową z bohaterem odcinka.

Prowadzący: Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak.


AKADEMIA.PL

niedziela, godz. 11:00 (raz w miesiącu)

Niezbyt dobrze poinformowani Polacy uważają uczelnie wyższe za wylęgarnie niedouczonych magistrów. Rzeczywistość jest jednak inna. Uniwersytety i akademie to miejsca, gdzie rzesze naukowców i studentów korzystają z ultranowoczesnego sprzętu, wdrażają nowatorskie idee i tworzą nowy świat nauki.

Program jest realizowany w koprodukcji z uczelniami. Popularyzuje najciekawsze kierunki studiów, informuje o największych osiągnięciach polskich uczonych i studentów. Prezentuje gotowe projekty naukowe, a także atrakcyjne i unikalne projekty dydaktyczne oraz kierunki kształcenia.


MŁODZIEŻ KONTRA

niedziela, godz. 16:00

W programie młodzieżówki partii politycznych zasiadających w Parlamencie, spotykają się ze znaczącymi postaciami świata polityki i życia publicznego. Do programu zapraszani są zarówno przedstawiciele ugrupowań partyjnych jak i goście reprezentujący ośrodki decyzyjne tych dziedzin życia, które znalazły się w kręgu zainteresowań młodzieży.

To wyjątkowe widowisko publicystyczne, stworzone w oparciu o bezkompromisowy pomysł zderzenia pokoleniowego – młodych, kontestujących polityczną rzeczywistość ludzi i ich starszych kolegów. W programie uczestniczą politycy z pierwszych stron gazet – liderzy ugrupowań, ministrowie, posłowie oraz zaangażowani społecznie przedstawiciele świata mediów, kultury i sztuki, czasem Kościoła. Wielu z młodych uczestników tego programu jest dziś aktywnymi politykami.


BYŁO … NIE MINĘŁO – KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII

niedziela, godz. 17:00

W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.
MAGAZYNY TEMATYCZNE I PORADNIKOWE
CZAS NA PRACĘ, PRACA NA CZASIE

poniedziałek, godz. 16:30

Magazyn porusza szeroko pojęte problemy rynku pracy. Autorzy prezentują i analizują, jak zmienia się polska gospodarka, jak dostosowuje się do standardów europejskich i światowych, a także, jak radzą sobie polscy przedsiębiorcy w dobie kryzysu i spowolnienia gospodarczego. Istotne są również problemy związane z kształceniem polskich pracowników oraz perspektywą zapewnienia im miejsc pracy w kraju.
POLSKA SAMORZĄDNA

wtorek, godz. 16:30

Jak samorządy poradziły sobie z wprowadzaniem tzw. ustawy śmieciowej? A jak zdobywają pieniądze na remonty szkół? Magazyn poświęcony jest działalności samorządu terytorialnego. Na konkretnych przykładach miejscowości z całego kraju autorzy pokazują problemy lokalnych społeczności oraz sposoby ich rozwiązywania przez samorządowców.

Audycja realizowana jest we współpracy z Oddziałami Terenowymi TVP.


LIDER

środa, godz. 16:30

Kim jest lider, który potrafi pociągnąć za sobą innych mieszkańców? Jakie cechy ma osoba, która jest w stanie skłonić sąsiadów do społecznego zaangażowania? Co myślą o jego aktywności najbliżsi? Na te pytania odpowiada program „Lider”. Przedstawia sylwetki osób, które w szczególny sposób zaangażowały się w prace na rzecz swojej społeczności.

Lokalne Grupy Działania to rodzaj partnerstwa terytorialnego. Powstają zwykle na obszarach wiejskich zrzeszając przedstawicieli lokalnych organizacji – publicznych, prywatnych i pozarządowych – oraz mieszkańców. W programie prezentowane są najciekawsze projekty realizowane w regionach.


AGROSZANSA

sobota, godz. 9:35

Co zrobić, by gospodarstwa rolników były rozwojowe, przynosiły zyski i satysfakcję gospodarzom? Jak je rozwijać i przekształcać zarówno te niewielkie, jak i te o ogromnym potencjale? Odpowiedzi na te pytania rolnicy znajdą w programie. Specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwa Rolnictwa, eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, naukowcy i bankowcy doradzają, co mogą zrobić rolnicy, by – korzystając z unijnych funduszy, a także wprowadzając nowatorskie rozwiązania – rozwinąć swoje gospodarstwa i osiągnąć sukces. Na przykładach różnego typu gospodarstw – o odmiennych zasobach i problemach – autorzy programu pokazują z pomocą ekspertów, jak można je przekształcić, zmodernizować, wyspecjalizować oraz ukierunkować, by miały lepsze perspektywy. Specjaliści doradzają o jakie wsparcie na rozwój gospodarstwa rolnicy mogą się ubiegać, z jakich kredytów mogą skorzystać, z czego rezygnować, a w co zainwestować.
RELACJE

czwartek, godz. 16:30

Dlaczego drożeje benzyna i rosną ceny pieczywa? Dlaczego młodzi ludzie nie mają pracy? Jakie podatki zapłacimy w przyszłym roku i z jakich ulg będzie można skorzystać? Jak zainwestować pieniądze, by nie stracić? Program tłumaczy ekonomiczne terminy i doradza w kwestiach związanych z inwestowaniem pieniędzy. Pokazuje plusy i minusy proponowanych przez banki kredytów i lokat. Razem z ekonomistami, prawnikami i doradcami autorzy programu wyjaśniają nowe, wchodzące w życie przepisy oraz obserwują ogólnopolskie i regionalne wydarzenia gospodarcze. Pokazują też relacje zachodzące między codziennym życiem zwykłych ludzi a gospodarką.
PARAGON

piątek, godz. 16:30 (dwa razy w miesiącu)

Magazyn konsumencki. Program poradnikowo-interwencyjny z dawką humoru, którego głównym założeniem jest edukacja w zakresie praw i obowiązków konsumenckich. Program oparty na konkretnych przykładach z życia wziętych – również tych nadesłanych przez widzów. Z satyrycznym komentarzem Henryka Sawki.
MISJA: INTEGRACJA

sobota i niedziela, godz. 9:00

Autorski program Piotra Pawłowskiego, realizowany przez Fundację Integracja, w którym goszczą działacze społeczni, eksperci, politycy. Autor rozmawia z nimi na tematy ważne dla blisko 4,7 mln Polaków dotkniętych niepełnosprawnością. „Misja: Integracja” zachęca osoby niepełnosprawne do większej aktywności i wiary w swoje możliwości oraz skłania widzów do nowego spojrzenia na problemy osób z dysfunkcjami. Porusza kwestie pracy dla osób niepełnosprawnych, barier architektonicznych, zmian w prawie. Wśród gości programu znaleźli się m.in.: aktorka Magdalena Różczka, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda czy znany krytyk kulinarny Maciej Nowak.
ŚWIAT NIE JEST TAKI ZŁY

piątek, godz. 17:00 (raz w miesiącu)

Program poruszający problemy osób niepełnosprawnych. Pokazujący ich sukcesy i osiągnięcia, ale również trudności dnia codziennego. Przedstawia osoby, które mimo niepełnosprawności i dysfunkcji potrafią sobie radzić w życiu. Produkcja TVP Gdańsk.
POD WSPÓLNYM NIEBEM

piątek, godz. 17:00 (dwa razy w miesiącu)

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, uczelnia pionierska pod względem integracji, od 1992 r. przystosowywała warunki techniczne i merytoryczne do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dziś jest wzorem dla innych uczelni. Program pokazuje wzór edukacyjnej integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szkoły specjalne to getta, które izolują osoby niepełnosprawne, przez co środowiska stają się sobie obce, nie znają wzajemnie swoich potrzeb. Autorzy przedstawiają ideę szkoły włączającej, która zyskuje coraz większe grono zwolenników.
POBAW SIĘ ZE MNĄ

niedziela, godz. 9:35

Cykliczny program adresowany do rodziców i do dzieci w wieku 4-8 lat. Porusza poważne tematy dotyczące wychowania i wspólnego spędzania czasu – rodzinnie, ale bez nuty moralizatorskiej. W programie, oprócz dzieci sprawnych, biorą udział dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Audycja prowadzona z dużą dozą humoru, w założeniu jest programem lekkim i przyjemnym, z pewnością zatrzyma przed ekranem całą rodzinę.
NOŻEM I WIDELCEM

sobota, godz. 21:45

Kulinarny program rozrywkowy, w którym prezentowane są niebanalne przepisy kulinarne, najlepszej jakości lokalna żywność oraz miłośnicy gotowania. Autorzy programu dbają o to, by widzowie mogli zainspirować się nowinkami ze świata gastronomii. Inspirują do eksperymentowania z regionalnymi potrawami we własnej kuchni. Gośćmi programu byli m.in.: Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, Marek Kondrat, Wojciech Modest Amaro, Borys Szyc, Halina Mlynkova, Cezary Pazura, Jerzy Dudek, Ania Rusowicz czy Maciej Miecznikowski.

Program prowadzą Paulina Rubczak (mistrzyni cukiernictwa i właścicielka słynnych w Polsce cukierni), Aleksandra Sowa, Agata Jędraszczak (blogerka kulinarna) oraz szef kuchni Rafał Godziemski.


RĄCZKA GOTUJE

sobota, godz.12:00

Cotygodniowy program kulinarny, w którym Remigiusz Rączka znany i lubiany śląski kucharz prezentuje przepisy z kuchni śląskiej w tradycyjnych oraz nowych wersjach. Pokazuje też, jak przyrządzić zapomniane regionalne przysmaki. Wszystko to okraszone dużą porcją dobrego humoru i „śląskiej godki” w wykonaniu bohatera i jego gości. Piosenkę do programu skomponował znany śląski kompozytor Marcin Kindala a wykonał Grzegorz Poloczek – śląski artysta kabaretowy.
JEDZ NA ZDROWIE

piątek, godz. 16:30 (dwa razy w miesiącu)

Program edukacyjno-poradnikowy, którego celem jest popularyzacja, promocja i prezentacja zdrowych, przede wszystkim krajowych produktów, godnych rekomendacji w diecie Polaków. Propagowanie zdrowej diety mogącej skutecznie ograniczać, czy eliminować wiele chorób cywilizacyjnych trapiących społeczeństwo w XXI w.
MAGAZYN AKTYWNI 60+

wtorek, godz. 17:00

Program ukazujący wyjątkowych seniorów – ludzi aktywnych w najróżniejszych dziedzinach życia. Pokazuje historie 16 bohaterów z 16 województw, informuje o instytucjach, działaniach rządowych i samorządowych oraz inicjatywach społecznych, związanych z polityką senioralną i poprawą sytuacji tej grupy wiekowej w Polsce. W programie pokazywane są także najciekawsze projekty realizowane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.
SENIORADA

piątek, godz. 17:00 (raz w miesiącu)

Program o charakterze familijnym, pokazujący ciekawe przykłady integracji osób starszych z młodszym pokoleniem. Bohaterem każdego odcinka jest osoba w wieku 60+, aktywna zawodowo, angażująca się w działania na rzecz innych, która swoimi pasjami zaraża młodszych. Magazyn jest formą poradnika, w którym wypowiedzi ekspertów (lekarzy, psychologów) przeplatane są opowieściami osób, którym udało się pokonać problemy. Znajdzie się też miejsce dla tzw. „pozytywnie zakręconych” – zbieraczy, artystów, konstruktorów, pasjonatów
NATURALNIE TAK

sobota, godz. 14:35

Natura i zjawiska w niej zachodzące są tematem rozmów oraz reporterskich relacji autorów programu. Prowadzący wraz z gośćmi wyjaśniają mechanizmy rządzące światem przyrody. Przedstawiają wpływ człowieka na zmiany w ekosystemach oraz zachęcają do proekologicznych zachowań. Celem programu jest pogłębienie wiedzy dotyczącej krajowej flory i fauny oraz wzbudzenie wrażliwości widzów na otoczenie.
MÓJ PIES I INNE ZWIERZAKI

niedziela, godz. 9:20

Magazyn dla posiadaczy i miłośników zwierząt. W programie przedstawiane są ciekawe i modne rasy psów i kotów, gatunki papug, gadów oraz innych domowych milusińskich.
ŚMIECIŃSCY

środa, godz. 17:00

Spotkanie z czteroosobową rodziną Śmiecińskich, z którą widzowie uczą się prawidłowej segregacji odpadów, a także dowiadują się, dlaczego to, co nazywamy potocznie śmieciami, może być pełnowartościowym surowcem wtórnym.
ROK W OGRODZIE

niedziela, godz. 8:05Kiedy i jak sadzić rośliny w przydomowym ogródku? Jak je nawozić, przycinać i pielęgnować? Jak komponować je ze sobą, by tworzyły piękną całość? Odpowiedzi na te pytania widzowie znajdą w programie „Rok w ogrodzie”. Ponadto prezentowane są ogrodnicze nowości i ciekawostki oraz pomysły na zagospodarowanie zielenią przestrzeni w domu i poza nim. Program realizuje TVP 1.
MĘSKA STREFA

sobota, godz. 17:00

Magazyn livestylowy adresowany nie tylko do mężczyzn. Autorzy proponują garść praktycznych porad oraz nowinek technicznych i motoryzacyjnych.

WIATR OD MORZA

czwartek, godz. 17:15 (dwa razy w miesiącu)

Z Bałtykiem nierozerwalnie wiąże się życie i gospodarka miast i miasteczek położonych na jego wybrzeżu. W programie prezentowane są gminy i organizacje działające na rzecz ochrony Bałtyku, ciekawostki, tradycje marynistyczne, kuchnia regionalna.
MAŁE MIEJSCA – WIELCY LUDZIE

czwartek, godz. 17:00 (dwa razy w miesiącu)

Cykliczny program promujący małe miejscowości – ich historię, tradycję, atrakcje turystyczne i krajoznawcze, osobliwości, ale także osiągnięcia gospodarcze, kulturalne, nowatorstwo i lokalne inicjatywy. Znakami wywoławczymi i swoistą marką tych miejsc są znani, żyjący ludzie związani z danymi miejscowościami urodzeniem, spędzonym dzieciństwem czy młodością, szkołą. Przesłaniem programu jest refleksja, że „małe ojczyzny” mają wpływ na dalsze losy swych mieszkańców, że w ich późniejszych drogach życiowych nie pozostają jedynie sferą sentymentalną.
ŁÓDŹ KREATYWNA

poniedziałek, godz. 17:00

Cykl programowy prezentujący wybitnych, kreatywnych Łodzian – ich pasje i osiągnięcia. Bohaterowie programu odnoszą sukcesy w Polsce i na świecie w rozmaitych dziedzinach i branżach (moda, muzyka, film, sztuki plastyczne, nauka i nowoczesne technologie). U siebie w regionie są nieco mniej znani i doceniani. Pora to zmienić.
HONOR INŻYNIERA

czwartek, godz. 17:00 (dwa razy w miesiącu)

Celem audycji jest prezentacja szerokiej widowni innowacyjnych rozwiązań stosowanych w budownictwie, najnowszej myśli technicznej oraz najbardziej zaawansowanych technologicznie budowli, które powstają przy udziale polskich inżynierów i techników.
MAGAZYN GLOB

niedziela. godz. 11:00 (trzy razy w miesiącu)

Magazyn nowości naukowych, poświęcony najważniejszym informacjom z różnych dziedzin nauki i techniki. Prezentuje odkrycia i wynalazki, przybliża aktualne badania prowadzone w Polsce i na świecie, opowiada o wydarzeniach naukowych, które mogą zrewolucjonizować świat.

RUSZ SIĘ CZŁOWIEKU

sobota, godz. 8:30

Magazyn rekreacyjno-sportowy przedstawiający różne formy aktywności ruchowej, rekreacji i sportu amatorskiego. Podkarpacie, a szczególnie Bieszczady i Pogórze Karpackie to doskonałe plenery do uprawiania sportów. Powstały tu ostatnio nowe trasy rowerowe, biegowe, narciarskie i trasy nordic-walking’owe. Jezioro Solińskie stało się mekką amatorów żeglarstwa i sportów wodnych. Rzeki Wisłok i Wisłoka to doskonałe miejsce do uprawiania kajakarstwa, a zimą funkcjonują tu liczne ośrodki narciarskie.

W kolejnych odcinkach szerzej zaprezentowane zostaną sposoby jednej z aktywności ruchowej, formy rekreacji czy dyscypliny sportowej uprawianej amatorsko. Gościć będą „mistrzowie”, a zarazem eksperci uprawiający daną dyscyplinę, którzy odkryją tajniki swojej pasji, udzielą praktycznych rad dotyczących treningu, sprzętu itp.


ZAPISKI ŁAZĘGI

Emisja: sobota godz. 09.15

Historia rozwoju Międzyzdrojów, jednej z ciekawszych nadmorskich miejscowości w Polsce. Molo w Międzyzdrojach nawiązuje do najlepszych tradycji, kiedy to było ulubionym miejscem spacerów i przystanią białej floty. Dzięki zachowanej architekturze, przenosimy się podczas niezwykłej podróży w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku
WOKÓŁ RYB

poniedziałek, godz. 17:15 (emisja od 13 października)

Cykl prezentuje inwestycje dokonane w polskim rybołówstwie, rybactwie, hodowli i przetwórstwie ryb dzięki wykorzystaniu unijnych środków z programu operacyjnego PO RYBY 2007-2013 i wcześniej. To podsumowanie siedmioletniego okresu przebudowy floty bałtyckiej, portów i przystani, bazy hodowlanej i przetwórczej, rybactwa jeziornego. Część rybaków i armatorów zakończyła swą działalność, inni wzmocnili się i osiągnęli sukces. Jak wykorzystali dotacje? Czym, jako Polska, można się pochwalić?
KWARTET WYSZEHRADZKI

sobota, godz. 12:30 (raz w miesiącu)

To wyjątkowy projekt telewizyjny, realizowany i emitowany w czterech krajach Europy Środkowej. Reporterzy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przybliżają najciekawsze regiony swoich krajów. Pokazują niezwykłych ludzi, miejsca, które warto odwiedzić, sprawy które zainteresują sąsiadów zza granicy.
POMERANIA ETHNICA

sobota, godz. 12:30 (raz w miesiącu)

Prezentacja mniejszości narodowych i etnicznych Pomorza Zachodniego. Historia i obyczaje, przykłady nawiązywania i kultywowania więzi lokalnych. Produkcja TVP Szczecin.
ROMSKA AKADEMIA MEDIÓW

sobota, godz. 12:45 (raz w miesiącu)

Cykl programów telewizyjnych, które współtworzą sami Romowie, wzmacniający proces poprawy ich wizerunku, prowadzący do zmiany stereotypów myślenia i zmiany postaw obu społeczności względem siebie, zwiększenia możliwości współpracy, wzmocnienia więzi wspólnot lokalnych, poprawy jakości życia społecznego oraz zwiększania zaangażowania mieszkańców i władz lokalnych w rozwój społeczno-gospodarczy regionu. Produkcja TVP Kraków.
EUROPEJCZYCY

sobota, godz. 12:30 (raz w miesiącu)

Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą mieszkać i pracować w dowolnym miejscu UE. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawiony zostanie szeroki wachlarz korzyści, ale również problemów jakie wynikają z takich możliwości. To program o życiu w miastach zjednoczonej Europy oraz o zmianach w gospodarce.
PROGRAMY REPORTERSKIE
REPORTAŻ

sobota, godz. 16:00

Najnowsze, autorskie reportaże dziennikarzy z 16 oddziałów terenowych Telewizji Polskiej, którzy najlepiej orientują się w problemach mieszkańców wielkich miast i małych wiosek. Porusza sprawy, którymi żyją lokalne społeczności. Odkrywa nieznane historie, pokazuje niezwykłe zjawiska i ciekawych ludzi.
TELEKURIER

poniedziałek – piątek, godz. 22:40

Program prezentuje sprawy o charakterze śledczym i obyczajowym. Autorami reportaży są dziennikarze OTV z całej Polski. Poruszają w nich tematy niechętnie ujawniane, jak korupcja, łamanie prawa, przyzwolenie na przemoc. Dziennikarze TVP Regionalna na żywo komentują bulwersujące wydarzenia. Prezentowane reportaże pokazują ludzkie dramaty i trudne sytuacje życiowe.
TELEKURIER EKSTRA

niedziela, godz. 23:00

Najciekawsze tematy, które ukazały się w „Telekurierze” w minionym tygodniu. Często są uzupełniane o dodatkowe fakty, zdarzenia. W programie wyjaśniane są i komentowane najbardziej bulwersujące sprawy.
ANTENOWE REMANENTY
Prawdziwe perły twórczości telewizyjnej z różnych okresów, odnalezione po latach w archiwach Oddziałów Terenowych TVP. W tym cyklu TVP Regionalna przypomnia widzom najciekawsze i najbardziej błyskotliwe z nich.
MAŁE OJCZYZNY

poniedziałek, godz. 11:30

Cykl filmów poświęconych losom Polaków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do wcielania w życie idei budowania „małych ojczyzn”, kultywowania polskiej kultury, tradycji i historii.
POLACY NA SYBERII

wtorek, godz. 11:30

Cykl filmów dokumentalnych poświęconych Polakom, którzy byli pionierami w poznawaniu rozległych zauralskich obszarów, brali udział w ekspedycjach naukowych, badali otaczającą odmienność kulturową tamtejszych ludów. Niejeden polski inżynier, kupiec, lekarz, wojskowy, żył dostatnio i był otoczony szacunkiem. Wiele polskich fortun tkwiło korzeniami w syberyjskiej ziemi. Przesłaniem filmów jest przełamywanie mitu „odwiecznej wrogości” i „cywilizacyjnej separacji” Polaków i Rosjan.
NASZA ARMIA

środa, godz. 11:30

Jak funkcjonuje polska armia zawodowa? Jak wygląda codzienne życie żołnierzy różnych rodzajów naszych wojsk? Jak wygląda szkolenie żołnierzy, którzy w imieniu Polski biorą udział w zagranicznych misjach? Program przedstawia osiągnięcia polskiego przemysłu zbrojeniowego, którego sprzęt stanowi podstawową część wyposażenia naszej armii.
JEDŹ BEZPIECZNIE

środa, godz. 11:55

Magazyn motoryzacyjny poświęcony problemom bezpieczeństwa ruchu. Praktyczne porady dla kierowców prezentowane przez przedstawicieli Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
POLACY TU I TAM

piątek, godz. 11:30

Audycja publicystyczna skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Przedstawia ich sukcesy, problemy, życie codzienne poza krajem. W programie rozmowy z ekspertami, wybitnymi Polakami, przedstawicielami instytucji państwowych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Ponadto przegląd prasy polskojęzycznej wydawanej poza granicami kraju. Przybliża widzowi ważne wydarzenia z życia ich rodaków.
SERIALE
ŚWIĘTA WOJNA

poniedziałek – piątek, godz. 9:05

Znany i lubiany przez widzów komediowy serial telewizyjny produkowany przez TVP. Akcja serialu toczy się na Górnym Śląsku, w Katowicach. Opowiada o losach Huberta Dwornioka „Bercika” – byłego górnika, jego żony Andzi oraz zaprzyjaźnionego z nimi warszawiaka Zbyszka. W kolejnych odcinkach widzowie śledzą perypetie i zwariowane pomysły bohaterów. Serial zyskał sympatię widzów dzięki wspaniałej obsadzie oraz wykorzystaniu gwary śląskiej, którą „godają” bohaterowie.

Produkcja: Polska 2000-2009

Reżyseria: Marek Bielecki; Dariusz Goczał

W obsadzie m.in.: Joanna Bartel, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Handke, Józef Polok
FILMY FABULARNE
PASMO FILMÓW FABULARNYCH

sobota, godz. 13:00

W weekendowym paśmie filmów fabularnych na Antenie TVP Regionalna zaplanowano filmy z cyklu PARADA OSZUSTÓW:
ŁADNY GIPS (27 września)

To historia przemytników, którzy postanowili przemycany towar sprytnie ukryć w przedziwnym miejscu – zagipsowanej nodze jednego z turystów.Produkcja: Polska 1978

Reżyseria: Grzegorz Lasota

W obsadzie m.in.: Piotr Fronczewski, Stanisław Górka, Stanisław Igar, Bronisław Pawlik, Grażyna Szapołowska
DZIEWCZYNY DO WZIĘCIA (4 października)

Komedia obyczajowa. Ewa, Pucia i Mała przyjeżdżają do stolicy z podwarszawskich miejscowości z nadzieją na dobrą zabawę, na przerwanie monotonii, na poznanie mężczyzny, na trwały związek. Wyprawiają się po męża i po odrobinę wielkomiejskiego blichtru. Z takim zamiarem przybywają pewnej soboty do Warszawy.Produkcja: Polska 1972

Reżyseria: Janusz Kondratiuk

Obsada: Ewa Szykulska, Zbigniew Buczkowski, Stanisław Mikulski, Iga Cembrzyńska

JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE, KOBIETĘ I SŁAWĘ (11 października)

Na film składają się trzy nowelki, z których każda podaje przewrotną receptę na zdobycie tytułowych pieniędzy, kobiety oraz sławy. Bohaterem pierwszej jest początkujący spryciarz usiłujący zbić majątek na kradzionych kundelkach. Drugi film opowiada o nieśmiałym uwodzicielu, swoistym fenomenie natury, posiadaczu dwóch serc. Trzecia nowela, to historia zwariowanego mitomana wynalazcy, który ze zwiezionego na teren składnicy żelastwa buduje batyskaf.Produkcja: Polska; 1969

Reżyseria: Janusz Kondratiuk

Obsada: Bronisław Pawlik , Ewa Szykulska, Krzysztof Litwin.
FILMY DOKUMENTALNE
ZŁOTE ŁANY

poniedziałek – piątek, godz. 14:05Serial dokumentalny, którego bohaterami są mieszkańcy dolnośląskiej wsi Złote Łany. Wbrew sielsko brzmiącej nazwie, Złote Łany nie są wspaniałym miejscem z marzeń. To współczesna polska wieś, położona wprawdzie w bardzo pięknej okolicy, ale borykająca się z wieloma problemami. Można tu odnaleźć wszystko, czym żyje polskie rolnictwo, z czym się zmaga i w czym odnajduje nadzieję na lepszą przyszłość. Nazwa Złote Łany jest wymyślona, lecz ludzie i ich sprawy - autentyczne.

Produkcja: Polska ; 2000

Reżyseria: Ewa Starburzyńska
POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

niedziela, godz. 21:45

Cykl audycji opartych na materiałach archiwalnych, prezentujących blaski i cienie życia w PRL-u. Każdy odcinek poświęcony innemu tematowi np. moda w PRL-u, motoryzacja, młodzież, itp. Produkcja TVP Szczecin.

Produkcja: Polska 2014

Reżyseria: Joanna Tryniszewska, Joanna Klimowska-Kronic
ZOBACZ DOKUMENT

poniedziałek – niedziela, godz. 14:50 (we wrześniu w niedziele pasmo zawieszone ze względu na transmisję zawodów żużlowych)

TVP Regionalna zaprasza na codzienne pasmo dokumentalne – dla widzów ambitnych i wymagających. Dla tych, którzy interesują się ciekawymi zjawiskami społecznymi i geopolitycznymi. Specjalnie dla widzów TVP Regionalna proponuje filmy dokumentalne, realizowane przez nagradzanych twórców.
NASZYM OKIEM

środa, godz. 14:50

Program publicystyczny przypominający najlepsze polskie reportaże – te współczesne i te sprzed lat. Prowadząca program, wraz z zaproszonymi gośćmi, przypomną w rozmowie bohaterów i twórców emitowanych w danym odcinku historii. Widzowie poznają dalszy ciąg przedstawionych w reportażach wydarzeń. Uzupełnieniem będą materiały filmowe przygotowane przez dziennikarzy OTV.
PASMA WŁASNE ODDZIAŁÓW TERENOWYCH TVP
Całodzienny program TVP Regionalna składa się z:

- pasm wspólnych – emisja programu ogólnopolskiego, w całym zasięgu technicznym stacji

- pasm własnych ośrodków terenowych – poszczególne OTV emitują lokalnie własne programy informacyjne, publicystyczne i społeczne.
Pasma własne Ośrodków Terenowych TVP emitowane są w godzinach:

poniedziałek – piątek

(4,5 godzin programu lokalnego)

07:30 – 08:00

17:30 – 21:00

22:00 – 22:30sobota i niedziela

(5,5 godzin programu lokalnego)

10:00 – 11:00

17:30 – 21:00

22:00 – 23:00


Od września 2013 r. widzowie zyskali szeroki dostęp do własnej, lokalnej telewizji, która jeszcze niedawno nadawała 4 godz. dziennie. Teraz, każdy z 16 Oddziałów Terenowych TVP, dla widzów ze swojego regionu emituje program przez całą dobę.

TVP Regionalna tworzą: TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Warszawa, TVP Wrocław.

TVP Regionalna rzetelnie i szybko informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce i jej regionach.

©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość