Strona główna

Por – informacje uprawowe


Pobieranie 18.47 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar18.47 Kb.
Por – informacje uprawowe

Stanowisko


Por jest warzywem o wiązkowym, silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Najdłuższe z korzeni mogą sięgać nawet na 125 cm w głąb gleby, jednak główna ich masa lokuje się w warstwie ornej. Stąd też najlepsze plony uzyskuje się na stanowiskach o glebach strukturalnych i żyznych o pH 6,0-7,5. W przypadku podeszwy płużnej zalecane jest zastosowanie głęboszowania- zabieg ten znakomicie poprawia wysokość i jakość plonu.

Por ma duże wymagania świetlne- nie może być uprawiany na stanowiskach zacienionych, a na części pola znajdującej się w pobliżu zadrzewień wzdłuż dróg rośliny będą zawsze słabsze. Z tego względu polecana jest też uprawa odmian o wzniesionym pokroju, jak Flextan F1. Rośliny, nie zacieniając się wzajemnie, są bardziej wyrównane. Podobnie wysokie są wymagania wodne pora, szczególnie w czasie kiełkowania a potem intensywnego wzrostu w okresie lata. Ograniczenie nawadniania w okresie jesiennym poprawia zdolność przechowalniczą pora.Zmianowanie


Niewskazana jest uprawa pora bezpośrednio po cebuli ze względu na występowanie głowni i nicieni, por nie jest jednak wrażliwy na uprawę wieloletnią na tym samym stanowisku o ile nie wystąpiła na polu różowatość korzeni. Dobrymi przedplonami dla pora są warzywa pozostawiające pole nie zachwaszczone, a więc dyniowate i kapustne.

Nawożenie


Na żyznych stanowiskach por najczęściej uprawiany jest w drugim roku po oborniku. Na glebach lekkich, mineralnych polecane jest jesienne nawożenie obornikiem w dawce 30 t/ha. Nie należy jednak stosować bardzo słomiastego obornika ze względu na silne wysuszanie gleby.
Na początku uprawy poziom składników pokarmowych w glebie należy doprowadzić do optymalnego poziomu na podstawie analizy (mg/l):

N- 70-100 ( f. azotanowa i amonowa)

P - 50-70

K- 150-200


Mg -50-70

Ca – 1500-2000


Nawożenie fosforowo–potasowe należy zastosować jesienią lub najpóźniej na 2- 3 tygodnie przed siewem lub sadzeniem. Zalecaną dawkę azotu należy podzielić i zastosować połowę w nawożeniu głównym, pozostałą zaś część w dwóch równych dawkach: na początku czerwca i nie później niż na 4 tygodnie przed zbiorem.

Por, jak wszystkie warzywa cebulowe, pozytywnie reaguje na bezchlorkowe formy nawozów.


Niezmiernie ważny w produkcji porów jest właściwy dobór odmiany do terminu planowanego zbioru. Jeśli jest to produkcja na zbiór najwcześniejszy z siewu wiosennego szczególnie polecane są odmiany Pancho i Porvite. Odmianą o wszechstronnym zastosowaniu jest Porbella łącząca w sobie cechy odmiany o najbardziej dziś pożądanych cechach, a więc ciemnym, niebiesko-zielonym liściu, wzniosłym pokroju, długiej, bardzo dobrze wybielającej się łodydze rzekomej, bardzo szybkim wzroście, dużym wigorze i zdrowotności. Ponadto echą wyróżniającą odmianę Porbella jest to, że zdecydowanie mniej chętniej jest zasiedlana przez wciornastka co bardzo ułatwia ochronę plantacji przed tym uciążliwym i powodującym duże problemy i straty szkodnikiem. Z odmian mieszańcowych na uwagę zasługuje Sultan F1 na zbiór jesienny i Flextan F1, odmiana o wyjatkowo wzniesionym pokroju i bardzo dużej tolerancji na główne choroby pora.

Produkcja rozsady


Częstym błędem w produkcji pora jest używanie rozsady o niskiej jakości: zbyt małej, wyciągniętej, nie hartowanej, o słabym systemie korzeniowym.

W produkcji rozsady na najwcześniejsze terminy zbioru minimalna rozstawa w punktowym siewie nasion to 2-2,5 cm x 2-2,5 cm. Rozsadnik należy nawozić, chronić przed chorobami i szkodnikami, a przed sadzeniem zahartować przyciąć liście.

Wszystkie powyższe uwagi są niezmiernie ważne w produkcji rozsady na wszystkie terminy uprawy.

Generalnie im późniejszy termin sadzenia tym jakość używanej rozsady powinna być wyższe.

Coraz powszechniejsza staje się uprawa pora z siewu wprost do gruntu. Jest ona tańsza a uzyskany plon jest wcześniejszy ale wymaga bardzo starannego przygotowania stanowiska. Zalecana norma wysiewu dla polecanych w tym typie produkcji nasion kalibrowanych lub otoczkowanych dla większości odmian wynosi 300.000 nasion /ha.
Sadzenie

Rozsadę pora sadzi się przy pomocy sadzarki lub dołownicy, wykonującej na polu otwory o głębokości około 20 cm.Pory sadzone sadzarką muszą być potem podredlane aby wytworzyły długą część wybieloną. Problem ten nie występuje przy sadzeniu do wydrążonych dołków. Rozsadę wrzuca się do nich ręcznie i nie zasypuje ziemią. Po posadzeniu rozsadę należy intensywnie podlać dzięki czemu dołki zostaną naturalnie zamulone.
Choroby i szkodniki

Alternarioza- choroba powodowana przez grzyby z rodzaju Alternaria i Stemphylium, porażająca przede wszystkim odmiany wczesne. Obajwem są brązowofioletowe plamy z czasem zmieniające kolor na brunatnoczarny, pokryte aksamitnym nalotem. Porażone liście zamierają. W przypadku pojawienia się objawów zastosować 2-3 opryski co 10-14 dni zgodnie z Kalendarzem Ochrony Warzyw (Amistar 250 SC lub Pencozeb 455 SC z dodatkiem zwilżacza).

Różowienie korzeni- choroba o złożonej i nie do końca określonej etiologii: powodowana jest najprawdopodobniej przez grzyb z rodzaju Pyrenochaeta i niektóre gatunki z rodzaju Fusarium. Powoduje różowe smugi na korzeniach i liściach wybielonej części łodygi rzekomej. W gorące lata może uszkodzić 100% roślin na plantacji. Porażone rośliny nie nadają się do handlu. Jedynym sposobem ograniczenia wystąpienia tej choroby jest stosowanie 4-letniego płodozmianu (również z cebulą), chociaż według badań prowadzonych w AR we Wrocławiu dobrą skuteczność wykazuje zaprawianie korzeni przed sadzeniem 0,1% roztworem Topsinu M500 SC lub Bravo 500 SC albo po zauważeniu pierwszych objawów podlewanie roślin tymi preparatami w ilości 0,25l na 1 mb rzędu.

Fytoftoroza pora- najgroźniejsza choroba pora w Europie Zachodniej. W Polsce występuje na nisko położonych, wilgotnych polach. Początkowo wilgotne plamy na końcach liści powodują ich zasychanie. Usuwanie resztek polowych i zmianowanie ogranicza występowanie choroby. W razie konieczności stosować ochronę chemiczną zgodnie z zaleceniami Kalendarza Ochrony Warzyw.

Rdza pora- choroba występująca przede wszystkim na odmianach wczesnych o miękkich liściach. Infekcja następuje w maju i czerwcu. Po zauważeniu objawów (początkowo żółte plamki z pylącymi zarodnikami, później rdzawoczerwone do czarnych) opryskiwać rośliny 2-3-krotnie co 10-14 dni jednym z następujących środków: Amistar 250 SC, Dithane 75 WG lub Penncozeb 455 SC w dawkach zalecanych przez Kalendarz Ochrony Warzyw.

Wciornastkek tytoniowiec- szkodnik atakujący wiele gatunków warzyw. Białe, drobne plamki na liściach obniżają wartość handlową porów, powodują też przyhamowanie wzrostu i spadek plonu. Szczególnie szkodliwy w okresie suchej pogody. Po zauważeniu pierwszych zabiegów wykonać oprysk jednym z preparatów zalecanych w Kalendarzu Ochrony Warzyw, np. Nurelle D 550 EC, Diazol 500 EW lub Orthene 75 SP.

Miniarka porówka- szkodnik występujący powszechnie w południowej i centralnej Polsce. Szkodliwość gospodarczą ma zwłaszcza drugie pokolenie, pojawiające się na plantacjacj pora w w połowie sierpnia, kiedy samice składają jaja (białe, ułożone w rzędy plamki) z których wylęgają się larwy wygryzające w liściach długie korytarze. Ochrona chemiczna polega na 2-3 opryskach co 10 dni w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu preparatami o krótkiej karencji.

Wgryzka szczypiorka- szkodnik wyrządzający największe szkody na plantacjach nasiennych, jednak i w produkcji towarowej lokalnie szkody mogą być poważne, zwłaszcza powodowane przez pierwsze, majowe pokolenie. Objawem żerowania larw są podłużne chodniki na liściach. W rejonach występowania szkodnika wykonać 3 opryski co 14 dni począwszy od drugiej dekady maja jednym z preparatów polecanych w Kalendarzu Ochrony Warzyw
Zabiegi pielęgnacyjne

Por jest warzywem bardzo wrażliwym na zachwaszczenie dlatego plantacja musi być starannie odchwaszczana. Po przyjęciu się rozsady, najwcześniej 7-10 dni po posadzeniu, zalecane jest wykonanie oprysku Ramrodem Flo 480 SC w dawce 8-11 l/ha. Herbicyd ten niszczy większość chwastów w fazie kiełkowania, wschodów i liścieni. Oprócz stosowania herbicydów wzrost chwastów ogranicza też bardzo stosowane 2-3-krotnie podredlanie porów. Wszystkie zabiegi herbicydami należy prowadzić według aktualnych zaleceń Programu Ochrony Warzyw oraz informacji podawanych przez producenta środków chemicznych..


Zbiór i przechowywanie

Pory przeznaczone do sprzedaży muszą mieć przycięte krótko korzenie i liście skrócone do długości dwukrotnej długości części wybielonej. Część wybielona musi być obrana przez usunięcie pierwszego liścia wraz z pochwą liściową.Przechowywanie porów:

  1. w polu- szereg odmian przystosowanych jest do zimowania w polskich warunkach klimatycznych. W przypadku spadków temperatury poniżej -10°C i braku okrywy śnieżnej uszkodzenia mogą być dość silne, jednak wczesnozimowe przykrycie plantacji włókniną lub perforowaną folią znacznie poprawia przezimowanie pora.

  2. dołowanie- najczęściej przeprowadza się na zagonach lub w rowach. Rośliny umieszcza się pionowo lub lekko ukośnie, a następnie korzenie i wybieloną część łodygi rzekomej przysypuje ziemią. Po nadejściu mrozów liście osłania się słomą. Wadą tej metody jest utrudnione wyjmowanie porów w razie nadejścia silnych mrozów.

  3. przechowalnie- rośliny przeznaczone do przechowywania powinny być bezwzględnie zdrowe i oczyszczone. Rośliny umieszcza się na płask w skrzynkach uniwersalnych lub, lepiej, pionowo w specjalnych skrzynkach dla pora. Optymalna temperatura przechowywania wynosi od -1°C do –1,5°C przy wilgotności 95-98%. Por jest bardzo wrażliwy na egzogenny etylen, który powoduje żółknięcie liści, dlatego nie polecane jest przechowywanie go razem z owocami, a szczególnie jabłkami.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość