Strona główna

Program festiwalu pokaz video „ściany / płoty / granice”


Pobieranie 9.5 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar9.5 Kb.
PROGRAM FESTIWALU
Pokaz video „ściany / płoty / granice” (wtorek, 9 września, godzina 18.00) z kolekcji naeli Center for Digital Art. n Holon – Video Archive.

Centrum w Holon jest jednym z bardziej aktywnych ośrodków współczesnej sztuki izraelskiej. Video Archive jest poświęcone sztuce video, z naciskiem na Bliski Wschód. Liczy już ponad 1500 filmów. Spośród nich kuratorzy wybiorą te, które dotyczą problemów separacji, odgradzania i zamykania terytoriów i populacji. W pokazie wiele prac będzie dotyczyło muru budowanego obecnie przez Izrael, który już stał się symbolem jego zajadłego konfliktu z Palestyną.


Johan Holten prezentacja „Islands and Ghettos” (czwartek, 11 września, godzina 18.00) – prezentacja międzynarodowej wystawy „Islands and Ghettos”, która odbyła się w tym roku w Kunstverein Heidelberg i dotyczy fragmentaryzacji oraz grodzenia przestrzeni miasta w skali całego globu. Johan Holten jest dyrektorem Kunstverein oraz kuratorem wystawy, pokaże dokumentację poszczególnych projektów artystycznych oraz opowie o różnych aspektach tego globalnego fenomenu na przykładach takich jak Palestyna, Dubaj, Caracas.
Publicznej dyskusji „Warszawa jako rzecz pospolita”(czwartek, 11 września, godzina 18.00) – Zamknięte osiedla są tylko częścią szerszych procesów związanych z degradacją wspólnej tkanki miasta. Dlatego wraz z zaproszonymi gośćmi oraz naszą publicznością przeprowadzimy dyskusję na temat kondycji warszawskiej przestrzeni publicznej. Wyjdziemy poza diagnozę rozlicznych problemów, które ją drążą. W trakcie rozmowy skupimy się na sposobach poprawienia sytuacji i sprawienia, żeby Warszawa faktycznie stała się rzeczą powszechną. Miastem, które może być zarówno użytkowane, jak i tworzone przez wszystkich swoich mieszkańców. Dyskusję poprowadzi Bogna Świątkowska, w dyskusji wezmą udział prof. dr Magda ustota, dr Michał Kozłowski, prof. Magdalena Środa, przedstawiciele władz miasta oraz prywatnych deweloperów. Zapraszamy wszystkich Warszawiaków do wzięcia udziału w dyskusji!
Międzynarodowej sesji teoretycznej „O murach, płotach i innych mniej lub bardziej widzianych barierach” (piątek, 12 września, 11.00 – 19.00) – podczas tej sesji, teoretycy i artyści z różnych krajów wspólnie zastanowią się nad problemem grodzenia i prywatyzacji przestrzeni publicznej, realnych i symbolicznych barier odcinających od siebie ludzi i terytoria. W trakcie sesji zostaną zaprezentowane badania dotyczące fenomenu zamkniętych osiedli w Warszawie, dotkniemy problemu segregacji w takich miastach jak Belfast i Jerozolima, zastanowimy się także nad granicami Fortecy Europa, kwestiami obywatelstwa i „nielegalnej” emigracji czy też podejmiemy problem murów miasta i jego fasad zasłoniętych megaboardami. Swój udział potwierdzili: prof. Maria Lewicka (PL), prof. Bohdan Jałowiecki (PL), prof. Andrzej K. Olszewski (PL), dr Ewa Majewska (PL), dr Maciej Gdula (PL), Piotr Lachmann (poeta, artysta, teoretyk, DE / PL), Miriam de Burca (artystka, UK), Sala – manca (artyści, Izrael), Kayle Brandon i Heath Bunting (artyści i aktywiści, UK). Sesja jest prowadzona częściowo w języku angielskim. Poprowadzi ją Kuba Szreder.
Warsztatów „Miasto – operacja otwarta” (niedziela, 14 września, godzina 12.00-20.00) – celem warsztatów jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat działania w przestrzeni miasta. Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani aktywnym wpływem na swoje najbliższe środowisko – podwórko, ulicę, dzielnicę. Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin, jak urbanistyka (prof. Magdalena Staniszkis), sztuka publiczna (artysta Roman Dziadkiewicz oraz kuratorka Kaja Pawełek), partycypacja społeczna (Dominik Owczarek i Piotr Pindor). Warsztaty zostaną podsumowane przez forum inicjatyw miejskich, które będzie poprowadzone przez Lidię Makowską. W przerwie warsztatów zapraszamy do miejskiej gimnastyki „Tour de fence” prowadzonej przez artystów Heatha Buntinga oraz Kayle Brandon.
Program może ulec zmianie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są mailowo fundacja@insitu.pl .


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość