Strona główna

Projekt Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie


Pobieranie 11.43 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar11.43 Kb.
Projekt Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Projekt Pawilonu Józefa CzapskiegoW kwietniu 2016 Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie im. Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego ― Oddziału MNK. W sierpniu 2014 roku rozpoczęły się prace budowlano-konserwatorskie. Budynek będzie poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzony pokoik artysty z Maisons-Laffitte, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia.
Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii (pisarki) oraz rodziny Czapskich.
Fakt, że Pawilon stanie się częścią Muzeum zbudowanego przez dziadka Józefa Czapskiego ― Emeryka, jest znakiem połączenia przerwanych przez historię ogniw czasu, tradycji i znaczeń. Muzeum Józefa Czapskiego będzie przykładem tego, jak twórcy nowoczesnych ekspozycji muzealnych mogą reagować na teraźniejszość, przyszłość i przeszłość.
W Pawilonie znajdzie swoje miejsce odwzorowany w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania (siedziby redakcji „Kultury”)
w podparyskim Maisons-Laffitte. Do dyspozycji badaczy zostanie oddane gromadzone przez 50 lat archiwum artysty, w tym słynne „Dzienniki”, materiały warsztatowe oraz korespondencja. Do dyspozycji będzie również księgozbiór

Józefa i Marii Czapskich. Pawilon pomieści także ekspozycję stałą malarstwa Józefa Czapskiego, salę wystaw zmiennych, gdzie prezentowane będzie malarstwo tzw. Komitetu Paryskiego, do którego Czapski należał od lat 20. XX wieku, a także salę biograficzną malarza związaną z tragicznymi losami na Wschodzie po 1939 roku ― jego oraz innych Polaków. W kawiarni będą organizowane wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.


W ramach projektu zaplanowano również konserwację księgozbioru oraz Dzienników (łącznie ok. 700 woluminów), a także mebli i innych obiektów po Józefie Czapskim. Przeprowadzona będzie digitalizacja m.in. części księgozbioru i Dzienników (ok. 50 000 stron), które zostaną udostępnione on-line. Otwarcie Pawilonu zaplanowano na wiosnę 2016 roku. Uruchomieniu nowej oferty muzealnej towarzyszyć będzie duża kampania reklamowa.

Rada Programowa Projektu:

Zofia Gołubiew

Izabella Godlewska de Aranda

Wojciech Karpiński

dr Piotr Kłoczowski

prof. Stanisław Rodziński

prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Andrzej Wajda

Henryk Woźniakowski


Koordynator projektu: Anna Wdzięczny
Scenariusz: Krystyna Zachwatowicz wraz z Zespołem
Projekt budowlany:

mgr inż. arch. Danuta Fredowicz, mgr inż. arch. Andrzej Gliwiński ― architektura


i zagospodarowanie terenu

mgr inż. Grzegorz Komraus, mgr inż. Piotr Dzidka ― konstrukcja


Projekt aranżacji wystawy stałej: Aleksander Janicki

Projekt „Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie” otrzymał 17 754 832,22 zł dofinansowania z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość