Strona główna

Pytanie z dnia: 2005-12-31 13: 38: 52 Pytanie


Pobieranie 310.11 Kb.
Strona1/10
Data19.06.2016
Rozmiar310.11 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Pytanie z dnia: 2005-12-31 13:38:52

Pytanie: 2 list św. Piotra nie był znany w 2 wieku. Nie wiadomo kto go tak naprawdę napisał. Czy zbyt pochopnie nie uznano tego Listu za Pismo Święte? Skąd wiadomo, że to nie falsyfikat?

Odpowiedz: List ten powstał najprawdopodobniej pod koniec I albo w pierwszej połowie II wieku. Trudno więc powiedzieć, że nie był znany w II wieku. Raczej po prostu nie był uznawany za list godny czytania w Kościele (pojęcie Nowego Testamentu powstało nieco później). Z biegiem czasu zmieniło się jednak do niego podejście i został powszechnie uznany za część Nowego Testamentu... Jak wynika z powyższego, problem autorstwa 2P (i innych pism biblijnych) nie wpływa na ocenę ich kanoniczności. Istnieją wątpliwości co do autorstwa wszystkich ksiąg Nowego testametu. Większe albo mniejsze. Bardziej lub mniej uzasadnione. jJdnak ich przynależność do kanonu jest dziś bezdyskusujna... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-31 12:29:11

Pytanie: Bardzo proszę podać adresy internetowe o zgromadzeniu sióstr felicjanek. Szczęść Boże!

Odpowiedz: Zobacz np. TUTAJ czy TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 23:32:25

Pytanie: Witam serdecznie Mam problem bo potrzeba mi długiego referatu o religiach na słowacji głównie katolicy protestanci prawosławizm. Był bym bardzo wdzięczny gdyby mi pan polecił jakiś artykuł lub stronę w internecie gdzie moge to znaleźć.A jesli ma pan czas to niech mi napisze na ten temat . Bardzo wazne !!! Mam to przygotować na ten Poniedziałek.Proszę o wysłanie materiałów na mój e-mail . Z góry dziękuję.

Odpowiedz: O samych wyznaniach chrześcijańskich jest u nas sporo. Tyle że akurat nie konkretnie na Słowacji. Zajrzyj TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 18:04:56

Pytanie: A więc chciałam zapytac o taką jedną rzecz... ostatnio zaczęłam interesować się sprawami wiary od tej innej strony... to znaczy np informacje o sektach o prawdach wiary, bardziej niż wcześniej interesują mnie fakty historyczne itd. archeologia, biblia... Szukałam ostatnio na uczelniach jakiegoś kierunku związanego z taką tematyką ale nie mogłam nic znaleźć :( No i chciałam was prosić o jakąś pomoc... od lat modle sie do Boga żeby wskazał mi jakiś kierunek działąnia i może to jest właśnie to... PS.Wielkie dzięki :) za wszytko, fajnie że istnieje ta strona bo jak mi źle to sobie zawsze na nią wchodze, coś poczytam i już jest lepiej :)

Odpowiedz: Chyba po prostu powinnaś studiować teologię. Dogmatyka (o prawdach wiary), biblistyka to jedne z podstawowych dziedzin teologii. Poznasz też chociaż trochę różne wyznania chrześcijańskie, tudzież zapoznasz sie też z archeologią (bibliją, chrześcijańską)... Pewnie o sektach nie dowiesz sie wiele, ale to rzecz tak zmienna i ulotna, że chyba nie warto... Zawsze też możesz wybrać jakieś interesujące Cię seminarium, a potem studia specjalistyczne. Zobacz TUTAJ TUTAJ TUTAJ TUTAJ TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 17:54:14

Pytanie: Czy powodem do tego, że Józef nie mógł wziąć Maryi do siebie od razu po zaślubinach mogła być konieczność odczekania do wymaganego wieku w Izraelu, czy to było 12 czy więcej lat? Dlaczego Anioł mówi Józefowi, żeby się nie bał wziąć żony do siebie, czego miałby się bać, czy mogło chodzić o sankcje z powodu wieku? Jeśli tak, to jakie to były sankcje?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 13:13:14

Pytanie: Serdecznie proszę o informacje, gdzie moge znaleźć tekst Calendy rzymskiej. Chodzi mi o czytanie liturgiczne w czasie Pasterki w Bazylice Św.Piotra w Rzymie. (Santa Messa di mezzanotte di Basilica di San Pietro in Vaticano). Byc może posiadają Państwo ten tekst. Jeśli tak to prosiłbym o przesłanie mi go na mój adres mailowy (jak powyzej). Bardzo interesowałaby mnie wersja zarówno łacińska jak i polska. Za pomoc i przychylność Bóg zpłać. pozdrawiam. szczęść Boze witold s. kozak ps. Zwracałem sie już z tym pytaniem (e-mailem) do ojca Andrzeja Majewskiego z TVP 1, do bodajże Tygodnika Powszechnego, Przewodnika Katoliskiego, do Sala Stampa in Vaticano i nic... zostałem zapewne zignorowany i nie dostałem żadnej odpowiedzi. szukałem równiez i w internecie (watykańskim, wloskim i innych... i nie moglem znaleźć) Proszę zatem Państwa o pomoc.

Odpowiedz: A nie są to teksty takie same, jak w całym Kościele? Skąd informacja, że są one inne? W homilii Benedtykta XVI TUTAJ widać, ze odnosi się on do tych samych tekstów TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 11:13:17

Pytanie: Witam! Jestem zainteresowana studiowaniem teologii. Na jakiej stronie mogłabym znaleźć informacje dotyczące tego? Jakie przedmioty musiałabym zdawać na maturze? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz: Zależy gdzie chcesz studiować teologią. W Polsce jest wiele tego typu ośrodków. Zobacz TUTAJ TUTAJ TUTAJ TUTAJ TUTAJ

Pytanie z dnia: 2005-12-30 11:01:44

Pytanie: Witam! Otrzymałam w prezencie wisiorek " krzyż celtycki " . Proszę powiedzieć jak to się ma do wiary chrześcijańskiej, czy są przeciwskazania do noszenia takiego krzyża. Dziękuję i życzę wszelkiego dobra w Nowym 2006 Roku , wszelkich łask i błogosławieństwa PANA naszego.

Odpowiedz: Jest tu pewien problem... Otóż jest to krzyż często występujący w Irlandlii i Szkocji. Okrąg nałożony na krzyż symbolizuje Boga, który umiera na krzyżu, Chrystusa, słońce oświetlające mroki grzechu i śmierci (tak określa go Zachariasz w Łk 1, 78). Problem w tym, że jest to dziś symbol często wykorzystwany przez ruchy rasistowskie czy nawet satanistyczne... Najlepiej zobacz co na ten temat napisanow Wikipedii TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 10:23:46

Pytanie: Bardzo często mam wątpliwość czy popełniłem grzech ciężki jeśli chodzi o czwarte przykazanie. Czy jeśli powiem bez zastanowienia coś niezbyt miłego lub w nieprzyjemny sposób do rodziców, to nie mogę już przyjmować Komunii Św.? Często zdarza mi się, że zmęczenie czy zdenerwowanie uniemożliwia mi całkowitą kontrolę nad sobą. Później ciągle wracam myślami do problemowej sytuacji i nie mogę się uspokoić myśląc czy będę mógł przyjąć Komunię Św. Bardzo proszę o odpowiedź, niekoniecznie musi być natychmiast. Pozdrawiam

Odpowiedz: Aby mówić o grzechu cięzkim muszą byc spełnione jednoczesnie trzy warunki: sprawa musi być poważna, czyn musi być dokonany w pełni dobrowolnie i z pełną świadomością. Piszesz, że mówisz "bez zastanowienia", "zdenerwowanie uniemożliwia Ci kontrolę nad sobą". Nie wydaje się, aby w takim wypadku były to czyny w pełni świadome i dobrowolne. Chyba ważne będzie tutaj rozważenie, jak długo w tej złości trwasz, czy starasz sie jakoś załagodzić niemiłe wrażenie, czy starsz się im jakoś te chwile wynagrodzić. Jeśli to są tylko takie krótkotrwałe spięcia, to nie moze być grzechu ciężkiego... Co chyba jednak ważniejsze... Być może materia czynu też nie jest poważna. Odpowiadający nie wie co mówisz, więc trudno mu to ocenicć ale jakieś odburknięcie, oschłe podejście trudno uważać za poważnie zły czyn... Tak więc wydaje się, że nie musisz sie zbytnio martwić. Przepraszaj Boga, staraj się o jak najlepsze relacje z rodzicami. Ale chyba nie powinieneś z tego powodu rezygnować z Komunii... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-30 09:21:14

Pytanie: Jak to jest z dzisiejszym postem jest czy go niema? Jestem z diecezji Siedleckiej . Prosiłby aby mi odpowiedziano wraz z przypisami. Bardzo proszę. Z Bogiem

Odpowiedz: Jeśli biskup siedlecki nie ogłosił żadnej dyspensy na ten dzień, to wstrzemięźliwość obowiązywała... Szczegółowe wyjasnienie tego problemu znajdziesz TUTAJ Link na końcu tamtej odpowiedzi nie działa (ma jedno pl za dużo ;)), więc tutaj podajemy prawidłowy: TUTAJ

Pytanie z dnia: 2005-12-29 22:26:51

Pytanie: Kościół uczy że współżycie małżonków powino wypływac z miłości a nie z woli zaspokojenia własnych potrzeb seksualnych. Tylko kiedy odróżnic miłość od działania wypłyającego z popędu. Kiedy możemy powiedzić uczciwie że moje działanie wynika z miłości (a współżycie nie jest tzw. masturbacją we dwoje mimo zalegalizowanego zwiąku i akceptacji obojga małżonków). Czy mozna się tego lepszego podejścia nauczyć i jak?

Odpowiedz: Oba elementy zawsze będą się jakoś przeplatały. Chodzi o to, żeby było we współżyciu jak najwięcej miłości, a jak najmniej egoizmu... Jak się uczyć tego "lepszego" podejścia? Zawsze pamiętaj, że żona jest człowiekiem, osobą, nie narzędziem do spełniania zachcianek... Zachwycaj się jej wnętrzem, kochaj jej marzenia, szanuj jej humory, pobudzaj do uśmiechu i ocieraj łzy... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 20:07:21

Pytanie: Czy zobaczenie zdjecia narzadow rozrodczych kobiety i mezczyzny tylko raz, ale z wlasnej woli i szybkie wylaczenie tego zdjęcia powoduje ze nie moge isc do Komuni cho bardzo bardzo sie tego zaluje, prosze o odpowiedz.

Odpowiedz: Tego typu dylematy powinien rozstrzygać spowiednik, ale... Odpowiadający odnosi wrażenie, że chodziło o naukę. W takim wypadku trudno powiedzieć, że korzystałeś z pornografii. Ostatecznie na lekcjach w szkole też się o tym młodzież uczy. Jeśli Twoim celem nie było wzbudzenie pożądania, a zdobycie wiedzy, to grzechu nie ma... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 18:26:07

Pytanie: Mam takie pytanie, nie jestem pewna czy to odpowiednie miejsce, ale naprawdę zależy mi na odpowiedzi. Otóż znalazłam na tej stronie, w galerii obrazów, obraz "Złożenie do grobu" Caravaggio... Jest mi on potrzebny do wykonania prezentacji na język polski, tematem mojej pracy ma być motyw pasyjny, i właśnie zastanawiałam się czy ten obraz dobrze odzwierciedla ten motyw? Bo nie jestem pewna, a bardzo spodobał mi się właśnie ten obraz,i chciałabym właśnie na nim oprzeć moją pracę. Z góry dziękuję za odpowiedź :) pozdrawiam

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 17:15:19

Pytanie: Czy masturbacja ( onanizm ) jest grzechem ? Jeśli tak to jest to grzechem lekkim czy ciężkim ? BÓG ZAPŁAĆ!

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ

Pytanie z dnia: 2005-12-29 15:53:05

Pytanie: Jakie jest oficjalne stqanowisko Kościoła w sprawie objawień z Medjugorie? Interesuje mnie zwłaszcza jak jako katolik mam traktować comiesięczne orędzia postaci zwanej Gospą. Podobno oficjalnie nie mozna ich rozpowszechiać? Czy treśc jest katolicka? Mam wątpliwości bo często tam jest mowa o "silnym szatanie" a przeciez Jezus go pokonał?!

Odpowiedz: Oficjalne stanowisko Kościoła wobec objawień w Medjugorie jest niezmiennie negatywne. Możesz zajrzeć TUTAJ i TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 14:53:28

Pytanie: Nawiązując do pytania Nany z dnia 18.12.2005 i odpowiedzi na nie, zastanawiam się czy nie należało by powiedzieć ,że negatywnie na temat Harrego Pottera negatywnie wypowiada się sam papież Benedykt XVI, a także słynny egzorcysta Gabriel Amorth, któremu chyba należało by wierzyć jako specjaliście...Jaki miałby cel aby odstraszać od książki Rowling? To,że wielu ludzi ludzi nie widzi w tym nic złego to nie dowód.Może po prostu z całym szacunkiem nie są specjalistami w tej dziedzinie.Tak jak nie widzimy wirusów i tylko dzięki biologom wiemy,że one istnieją. Mnie osobiście nie podoba się w książce dzielenie ludzi na kasty: elitarnych czarodzieji i głupich mugoli,którzy nie czarują. Chciałam zapytać także czy nie ośmiesza kościoła taka rozbierzność stanowisk? Papież co innego,a niektórzy księża co innego? Pozdrawiam.

Odpowiedz: 1. Rozbieżność stanowisk świadczy o tym, że w Kościele jednak istnieje pluralizm. Zdaniem piszącego te słowa opowieści o Harrym Potterze nie są bardziej szkodliwe od baśni, które nam czytały nasze mamy czy babcie. Uczciwiej byłoby więc zapytać, czy w ogóle można dzieciom opowiadać baśnie, w których występują wróżki, a nie koncentrować się na jedynie na jednym cyklu książek... 2. Informacje o tym co powiedział Benedykt XVI o Harrym Potterze możesz znaleźć TUTAJ 3. To co rzeczywiscie zawiera książka, a co później wyobrażają sobie na jej temat różni fani, to dwie różne sprawy. Niestety, krytycy tego nie zauważają (zobacz artykuł powyżej). To trochę jak z naszym narodowym arcydziełem, "Ogniem i mieczem". Zdaniem wielu jest antyukraińskie. Piszący te słowa nigdy, także jako młody chłopak, tak tego dzieła nie odczytywał... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 14:34:49

Pytanie: Mam pytanie o stosunek Koscioła do zwierząt. Czy zwierzęta cierpią..?

Odpowiedz: Kościoł nakazuje szanować zwierzęta jako część Bożego stworzenia. Nie jest jednak przeciwny temu, żeby człowiek zwierzęta wykorzystywał czy to do pracy czy to jako pokarm. Czy zwierzęta cierpią? Na ten temat może się wypowiadać biologia. Wydaje się że tak. Problem w tym, że my mamy umysł ludzki. Nie wiemy jak odbierają tego typu sprawy jak ból czy samotność zwierzeta. Zwłaszcza te mające znacznie mniej rozwinięty mózg... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 13:19:36

Pytanie: "O cokolwiek prosić będziecie w imię moje, Mój ojciec da wam. Alleluja, Alleluja." To prawda? A może słowa pieśni kościelnych są fałszem?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ , rozważania z soboty... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 13:14:39

Pytanie: Moja ciocia z wiary jest chrzećsijanką - tak jak cała moja rodzina, ale nie uczęszcza na msze święte w niedziele i w święta. Idzie czasami z przymusu - jej córka będzie w tym roku przyjęta i chodzi tylko kiedy są spotkania. Jak już jest na jakieś mszy to idzie do komunii , ale do spowiedzi nie chodzi. Więc jak można jej pomóc lub dać do zrozumienia , że jeśli idzie do komunii , a ma grzech (nie chodzenie do kościoła) to świętokractwo?!

Odpowiedz: W zwracaniu uwagi innym trzeba delikatności. Żeby ze sprawy nie było więcej szkody niż pożytku. Czasem można udać naiwnego i zapytać: "Jak Ty znadujesz czas, żeby tak czesto chodzić do spowiedzi?"... Na pewno zawsze możesz się modlić o nawrócenie swojej cioci... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 12:28:39

Pytanie: Czy kapłan może odprawiać mszę świętą używając dwóch formularzy jednocześnie(tzn.kolekta np. ze wspomnienia obowiązkowego i jednocześnie kolekta w mszy za zmarłych)?

Odpowiedz: Należy uzywać jednego forularza. J

Pytanie z dnia: 2005-12-29 12:05:03

Pytanie: 1. Czy chłopak który chce realizować czystość przedmałżeńską ma współcześnie szansę akceptację za strony jakiejkolwiek dziewczyny 2. Czym mają motywować wolę współżycia małżonkowie kiedy szansa na zapłodnienie prawie nie istnieje (dni niepłodne, wiek partnerki ).3. Jak podejść do kwesti że wspłż nie jest realizacją własnej woli, kiedy partnerka nie okazuje potrzeby bliskości, ktoś chyba musi zrobić pierwszy krok. 4. Jak się uczyć tego by wola współżycia nie wynikała z chęci zaspokojenia naturalnych potrzeb.

Odpowiedz: 1. Czy odpowiadający ma się wypowiedzieć w imieniu wszystkich kobiet? W gruncie rzeczy należałoby przeprowadzić tutaj jakąś ankietę... Na temat jej wyników trudno gdybać... Ale nawet w czytając zadane u nas pytania można znaleźć osoby, które deklarują chęć zachowania czystości do dnia ślubu... 2. Współżycie to także sposób okazywania miłości... 3. W sprawach współżycia potrzebny jest kompromis. Aby ani jedna strona nie była wykorzystywana, ani druga zaniedbywana... 4. Trzeba w człowieku dostrzegać osobę, a nie przedmiot użycia... Tylko i aż tyle...

Pytanie z dnia: 2005-12-29 11:50:50

Pytanie: Wkrótce bierzemy ślub-z różnych powodów nie chcemy brać go w naszej parafii.Ksiądz z innej parafii( tej w ktorej planujemy sie pobrac) jest bardzo miły i nie widzi zadnych przeciwskazań. Wspolnie ustalilismy oplate 500 zł+200 organista i koscielny, ksiądz powiedział ze to z nim wypełnimy formularze-licencje i ze wszystko jest ok. Tylko , ze nasz ksiadz ( z naszej parafii )nie chce udzielic zgody na slub w innej parafii.W ogole wsciekł sie, potem sie zgodził ale rząda 700 zł!! za te zgode- tzn.za nic! My nie mamy az tyle kasy a poza tym uwazamy ze to nieuczciwe.Teraz ksiadz, ktory bedzie udzialal nam ślubu bedzie pisał na ksiedza z naszej parafii skarge do kurii- bo cały czas nie mamy zgody. Co mozemy jeszcze zrobic? Kto ma racje? Ksiadz z naszej parafii jest nieugiety-uwaza ze przez takich zdrajcow- tak powiedział- jak my ta parafia upada. Kto ma racje? czy ksiadz ma jakiekolwiek podsawy prawne do niewydania nam pozwolenia na slub w innej parafii?

Odpowiedz: Skoro ksiądz będzie już pisał skargę do biskupa, to co jeszcze chcecie zrobić? To waszym zdaniem za mało? Chyba jednak w swoim szukaniu odwetu powinniście trochę się powstrzymać... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-29 01:30:57

Pytanie: Czy gdyby papież popadł w herezję zostałby objęty ekskomuniką?

Odpowiedz: Poczekajmy aż coś takiego nastąpi. Póki co coś takiego (wbrew temu co czasami piszą niektórzy) się nie wydarzyło... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-28 22:14:33

Pytanie: Mam takie pytanie, na które znajduje odmienne odpowiedzi u różnych osób. Żadna z nich do tej pory nie zapokoiła mnie. A mianowicie, czy całowanie się z chłopakiem jest grzechem?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-28 22:03:32

Pytanie: Szczęść Boże! Moja prośba dotyczy św. Ojca Pio i Karola Wojtyły. Podobno kiedyś miało miejsce spotkanie tych dwóch wielkich ludzi. Bardzo proszę o dokładniejsze informacje na ten temat, jeśli to możliwe. Czy wie Pan może, czy Karol Wojtyła utrzymywał potem jakiś kontakt z Ojcem Pio? Czy był on dla Naszego Papieża jedną z bardziej "ważnych" osób, poznanych w życiu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Bóg zapłać.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ czy TUTAJ czy TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-28 19:53:54

Pytanie: Czy kapłan podczas spowiedzi musi wygłosić króyką nauką dla penitenta, czy może z niej zrezygnować? Pytam, ponieważ często zdarza się, że kapłani po wysłuchaniu grzechów nakładają pokutę i od razu udzielają rozgrzeszenia. Niektórzy wierni lubią takiego typu spowiedzi, ponieważ nie muszą "wysłuchiwać kazań". Jaki jest stosunek Kościoła, gdzie mogę znaleźć informacje nt. spowiedzi, jej historii i roli?

Odpowiedz: Kapłan nie musi udzielać pouczenia. Czasem nie jest to potrzebne, bo penitent już sam sie pouczył ;) Mnóstwo miejsca spowiedzi poświęcono w Katechizmie Kościoła katolickiego (1422-1484) TUTAJ . Można też zajrzeć do Obrzędów pokuty dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich. Wstęp znajdziesz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-28 08:52:27

Pytanie: Dlaczego obchodzenie Halloween jest niezgodne z wiarą chrześcijańską i jak wypersfadować dziecku obchodzenie go. Jeśli jest taka mozliwość proszę o wyczerpującą odpowiedź.Dziękuję!

Odpowiedz: Święta te naszą wiarę w szczęśliwą wieczność (i zmartwychwstanie) zamieniają w wiarę w upiory. Przecież taki obraz życia pozgrobowego jest zupełnie sprzeczny z chrześcijaństwem. Poza tymjest to jakby czczenie demonów. Proszę zwrócić uwagę, że straszyć ludzi moga tylko te duchy, które nie są w niebie albo w czyśćcu... Bo pozostałe są przecież jakoś z Bogiem... Obszerny artykuł na ten temat zamieszczono niegdyś w Naszym Dzienniku. Można go znaleźć TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-28 00:59:50

Pytanie: Czym - etycznie rzecz biorąc - różni się zabicie muchy, która brzęczy i mnie denerwuje od zabicia psa, który szczeka i też mnie denerwuje?

Odpowiedz: Muchy właściwie głównie nam przeszkadzają. Ich znaczenie dla środowiska znają głównie znający się na biologii. Traktujemy je jak szkodniki. Natomiast pies jest zwierzęciem człowiekowi pomagajacym, jest "udomowiony"... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 23:33:34

Pytanie: Moja rodzina jest chrześcijańska , ale tylko ja i moja siostra uczęszczamy do kaścioła i modlimy się. Chcę w przyszłości zostać zakonnicą, ale oni nie biorą tego do zrozumienia. Jak mam im to powiedzieć i jak oni to przyjmą? Może powinnam najpierw spróbować ich nawrócić jeszcze raz, bo próbowałam już ale nie wyszło.

Odpowiedz: Niby jak chcesz ich nawracać? Nic więcej prócz modlitwy (postu), własnego przykładu i słów dać im nie możesz. A te ostatnie często są nieskuteczne... Tak naprawdę oni sami muszą zechcieć. Oczywiście próbować możesz... Jak przyjmą to, że chcesz pójść do zakonu? Nie wiadomo. Ale może to będzie właśnie najwspanialszym Twoim świadectwem... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 21:06:59

Pytanie: w ewangelii pisze, ze Maryja nie zblżyła sie z Józefem, aż porodziła Jezusa. Czy z tego wynika, ze potem doszło do zbliżenia? Mysle, ze nie, ale prosze o sprostowanie. Jeśli jest dwoje kochajacych sie osób, studentów, którzy pragna zawszeć zwiazek małzeński, lecz studiuja dziennie, nie mieliby za co sie utrzymać, co robić? czekać ze ślubem? Nie wchodzi raczej w gre przeniesienie sie na studia zaoczne, to bardzo dobra uczelnia/. Mozemy poczekać, ale bardzo chcielibyśmy być juz małżeństwem...Jak to widzi Kosciół>?

Odpowiedz: 1. Autor Biblii podkreśla w ten sposób, że Maryja w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny poczęłą Jezusa. Trudno wnioskować z tego zdania na temat przyszłeych relacji między Maryją a Józefem... 2. A co stoi tak naprawdę na przeszkodzie, byście się pobrali? Nie macie się z czego utrzymać? A skąd teraz macie pieniadze? Nie macie gdzie mieszkać? A może wystarczy na razie jakiś pokój na stancji (albo mieszkanie u rodziców)? Tak naprawdę najczęściej przeszkodą są wyobrażenia na temat tego, jak powinien wyglądać start we wspólne życie (często organizacja wesela), a nie jakieś prawdziwe przeszkody... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 20:32:26

Pytanie: Do czego kwalifikuje sie podgladanie jako grzech? Ogolna charakterystyka tego wypaczenia!!

Odpowiedz: Podglądanie zazwyczaj wiąże się z VI przykazaniem, bo przede wszystkim takie podglądanie ludzi jest niemoralne... A ogólną charakterystykę tego zjawiska znajdziesz w podręczniku teologii morlanej, np. A Kokoszka, Moralność życia małżeńskiego... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 19:39:32

Pytanie: Bardzo prosze o podanie mi wszystkich mozliwych stron internetowych dotyczacych misji, prosze również o ile to mozliwe o podanie adresów e-meil i nr gg osób które zajmuja się tym albo które kiedykolwiek były na misjach. Z góry bardzo dziękuje i prosze aby odp przesłać meilem gdyz nie zawsze mogę sprawdzić odp na waszej stronie i boje sie że moge ja ominąć. Dziękuję

Odpowiedz: Zobacz poa adresem: http://www.misje.pl/ i http://www.amen.pl/teksty/index.html Jeśli chcesz znaleźc więcej wpisz po prostu w wyszukiwarce (np. googlach) słowo misje... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 18:44:29

Pytanie: Proszę o informacje na temat formacji Opus dei. Jaki był stosunek do nej Ojca Świętego JP 2? Jak wstapić do tej formacji?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-27 16:34:48

Pytanie: Witam mam 15 lat i nie umiem dobrze zorganizować sobie codziennej modlitwy. Czy macie jakiś pomysł jak mogłaby wyglądać moja codzienna modlitwa. Bardzo prosiłym o jakiś schemat modlitwy dla mnie. Z góry dziękuję :))))))

Odpowiedz: Oczywiście. Zazwyczaj uważa się, ze ważna jest modlitwa poranna i wieczorna. Na pewno jednak warto też znaleźć trochę więcej czasu w ciągu dnia... J.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość