Strona główna

Pytanie z dnia: 2005-12-31 13: 38: 52 Pytanie


Pobieranie 310.11 Kb.
Strona3/10
Data19.06.2016
Rozmiar310.11 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Pytanie z dnia: 2005-12-24 00:15:02

Pytanie: Do kiedy można trzymać w domu choinki ? Czy zawsze do 3 króli ? a jeżeli w domu chca miec dłuzej choinke to błąd, albo coś niewłaściwego ? np gdyby przyszła koleda po 3 królach i zastała choinki to moga byc zniesmaczeni ? Jak to wogóle jest z tymi choinkami , przeciez to nic złego chyba ze chce sie ja troszke przetrzymać ... z góry dziekuje za odp ... Błogosławionych świat :)

Odpowiedz: Okres Bożego narodzenia kończy się Niedzielą Chrztu Pańskiego (w tym roku 8 stycznia). Tradycyjnie w Polsce choinki stoją często do 1 lutego. Na pewno nie powinno ich być już 2 lutego (Święto Ofiarowania Pańskiego)... Ale masz rację: to czy choinka stoi w domu czy nie, nie ma większego znaczenia... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-23 17:17:33

Pytanie: Czy Kardynał Stefan Wyszyński został beatyfikowany? A jak nie, to dlaczego, albo, czy toczy się może jego proces beatyfikacyjny?

Odpowiedz: Jego proces beatyfikacyjny jest w toku. Od 1986 roku. J.

Pytanie z dnia: 2005-12-23 17:15:34

Pytanie: Przykazanie "Czcij ojca swego i matke swoja" jak sie odnosi do matki, ktora jest albo bardzo chora psychicznie albo opetana i doroslego dziecka, ktore nie chce tego zla, ktore owa matka rozsiewa i sie od niej odseparowalo. Pytajacy doradzal sie trzech spowiednikow i otrzymal trzy rozne odpowiedzi.

Odpowiedz: W każdym wypadku należy matkę kochać. Miłość zaś może przejawiać się różnie. Czasem będzie to skłanianie do podjęcia leczenia. Zawsze powinniśmy szukać tego, co dobre... Czy odseparowanie się jest dobrym wyjściem? Co może poradzić ktoś, kto sytuacji nie zna? Naprawdę trudno powiedzieć. Chyba należałoby jakiś - przynajmniej ograniczony - kontakt utrzymywać. Choćby telefoniczny, choćby przez kartki na świeta. Aby nie palić mostów... A w razie potrzeby na pewno trzeba pomóc... No i co chyba w tym wypadku najważniejsze: trzeba się za matkę modlić... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-23 13:36:09

Pytanie: Jestem osobą niecierpliwą i bardzo wrażliwą, łatwo mnie zranić, taka po prostu już jestem i tego sobie nie wybrałam i często mi to przeszkadza. Przez ten mój paskudny charakter ciągle się z kimś kłócę - szczególnie w rodzinie, nie jakieś iwelkie awantury, ale po prostu okazuje irytację i powtarzam uniesionym głosem "jak ktoś mógł coś takiego powiedzieć". A potem nie potrafię przyjąć Komunii - pamiętając jaka jestem niegodna i wciąż niedobra. Co z tym zrobić...?

Odpowiedz: To dobrze, ze masz świadomość własnej słabości. Ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Twoje zachowanie jest grzechem ciężkim. W odczuciu piszącego te słowa nie jest. A jeśli nie jest, to powinnaś bez obaw przystępować do Komunii. To jest pokarm dla słabych, dla grzeszników. I tylko grzech cięzki wymaga, by przed przyjęciem Ciała Pańskiego najpierw przyjąć Boże przebaczenie w sakramencie pokuty... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-23 08:19:34

Pytanie: Według ST przyjście Mesjasza poprzedzi pojawienie się Eliasza. Kto był więc Eliaszem skoro Jan Chrzciciel wprost zaprzeczył że nim jest?

Odpowiedz: W Mt 11,14 Jezus mówi: "A jeśli chcecie przyjąć, to on (Jan Chrzciciel) jest Eliaszem, który ma przyjść". Sprzeczność z wypowiedziami Jana jest pozorna. Być Eliaszem nie znaczy być osobą Eliasza, ale pełnić jego funkcję, być wielkim prorokiem. Jan unikał nazywania siebie prorokiem (samo o sobie mówił, że jest głosem wołającego na pustyni), ale przecież faktycznie kimś takim właśnie był. J.

Pytanie z dnia: 2005-12-23 02:23:57

Pytanie: prosze o pelny tekst modlitwy Ojcze Nasz.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 22:00:36

Pytanie: Kościół jest bramą zbawienia; bez Niego i bez Jego kierownictwa żaden człowiek nie może być zbawiony. A co z tymi którzy Boga nigdy nie poznali?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 21:55:16

Pytanie: Chciałem zapytac jak to jes ze spożywaniem alkoholu w Wigilię. W w wielu kościołach zachęca się aby w ten dzień powstrzymać się od pokarmów mięsnych i alkoholu. Konkretnie chodzi mi o alkohol. Abstynencja w te dni ma jakiś religijny wymiar?? - przecież jak sami wiemy w Kanie na weselu ludzie pili alkohol. Czy przez abstynencję możemu uczcić ten dzień??

Odpowiedz: Problem w tym, że między użyciem a nadużyciem alkoholu granica bywa bardzo cieńka. Wtedy wieczerza miłości, pokoju, może się zamienić w alkoholową libację. A przecież nie o to chodzi... Czy zresztą rzeczywiście alkohol podczas wieczerzy wigilijnej jest elementem tradycji? Bez przesady... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 21:49:04

Pytanie: Czy ksiadz moze decydowac o zmianie koloru ornatu rozowego w III niedziele Adwentu i IV niedziele Wielkiego Postu na inny kolor. I na jaki kolor rozowy ornat jest zamieniony w Wielkim Poscie?

Odpowiedz: Kiedy obowiązuje kolor różowy, a takiego ornatu parafia nie ma, to używa się fioletowego. J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 20:45:56

Pytanie: byłem n zakładach bukmacherskich i postawiłem kupony za 5 zł, ale pani kazała mi zapłacić 4 zł....trochę mnie wcięło, ale pomyślałem sobie że się pomyliła i wbiła mi kupony za 4 zł...popatrzyłem na kupony i okazało się że są za 5 zł i głupio było mi tam wrócić i dopłacić tą złotówkę...czy to grzech ?...bo wydaje mi się że ta złotówka to bardzo mało i nie może być wielkim przewinieniem

Odpowiedz: Rzeczywiście, 1 zł to suma na tyle drobna, że nie warto się zbytnio przejmować... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 20:25:01

Pytanie: mam problemy z określeniem uczuć do swojego mężczyzny, a więc nie mówię mu że go kocham. mówię jednak do niego: kochanie, najukochańszy, kochany , skarbie, najdroższy itp. więc czy grzeszę tak mówiąc? jest to człowiek najważniejszy w moim życiu i jestem z nim najszczęśliwsza. Czy ucząc się w niedziele grzeszy się?

Odpowiedz: 1. Proszę wybaczyć, ale na czym niby miałby polegać w grzech? Czy to jest jakas krzywda? Doprawdy trudno się jej dopatrzyć.... 2. Tradycyjnie nauka nie jest uważana za zajęcie w niedzielę zakazane. Warto jednak, dla własnego dobra, zatroszczyć się o odpoczynek od codziennych zajęć... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 15:58:15

Pytanie: Fragment Księgi Rodzaju mówiący o stworzeniu pierwszych ludzi- mężczyzny i kobiety- na podobieństwo Boże, przytacza się czesto jako niezbity dowód tego że w zamiarze Boga są oni równi sobie.... Jeśli to wystarcza to dlaczego Izraelici nie uważali kobiet za równe mężczyznom? Nie tylko w świecie doczesnym ale równiez w oczach Boga bo dlaczego zabraniali by kobietom wstępu do świątyni? Dlaczego czas oczyszczenia po porodzie byl 2 razy dluzszy jesli urodzila sie dziewczynka?W ST kobieta nie jest równa mężczyźnie a w NT wprawdzie Jezus nie poniża w żaden sposób kobiet ale jednak wywyższeni są mężczyźni- przez to że Jezus jest mężczyzną, przez to ze najbliźsi uczniowie to mężczyźni.... I w ST i NT tam gdzie trzeba wystąpić w imieniu Boga , gdzie trzeba Go reprezentować wybrany jest przez Boga mężczyzna... A kogo wybiera sie aby wystąpił w naszym imieniu: kogoś komu się ufa, kogoś kto ma podobny sposób myślenia, podobne przekonania-ogólnie można powiedzieć: kogoś (w głębszym sensie) PODOBNEGO do nas... Na prawde nie wiem dlaczego właściwie przyjmuje sie że Bog stworzył nas równymi...Przeciez założenie ze kobieta jest w mniejszym stopniu podobna do Boga bardzo dobrze tłumaczy podchodzenie do tej kwestii ST i NT - i szczególnie listów św. Pawła....to co z tego że takie tłumaczenie jest przykre skoro wydaje się najprostsze i najbardziej zgodne z PŚ...?

Odpowiedz: W Liście do Galatów (3, 28) św. Paweł napisał: "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie". Nierówność między kobietą a mężczyzną była skutkiem grzechu. Bóg jednak traktuje nas tak samo, mamy jednakową godność. Ostatecznie proszę zauważyć, że wprawdzie Jezus był mężczyzną, ale narodził się z kobiety. To kobiecie przypadł w udziale zaszczyt dania Bogu ludzkiej natury... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 15:17:24

Pytanie: Witam! Ma w szkole koleżankę, której nikt w klasie nie lubi. Ja z moją inną koleżanką czasami nie mamy co robić na przerwach i śledzimy ją tz. Chodzimy za nią i tak na nią patrzymy. Czy to grzech a jeśli tak czy z tego trzeba się spowiadać?

Odpowiedz: Jeśli chcecie jej w ten sposób dokuczyć, to jest to grzech... Co do jego ciężaru trudno się sensownie wypowiedzieć komuś, kto nie zna biżej sytuacji,. Wiadomo jednak, że w pewnych wypadkach takie zachowanie może pokrzywdzonemu sprawiać wielki ból... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 15:16:07

Pytanie: 1. jakie przepisy regulują tryb procesu beatyfikacyjnego. 2. jak nazywa się czapra w ktorej pojawił się Benedykt XVI podczas ostatniej audiencji.

Odpowiedz: 1. Zasady dotyczące procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego podano w Konstytucji Apostolskiej Divinus perfectionis Magister... 2. Zobacz TUTAJ

Pytanie z dnia: 2005-12-22 14:57:02

Pytanie: Po wielu latach niepowodzeń i ostatecznej diagnozie lekarskiej o niemożności zapłodnienia w sposób naturalny, zdecydowaliśmy się wraz z żoną na zapłodnienie in vitro. W wyniku tego procesu lekarze uzyskali TYLKO JEDEN EMBRION (standardowo jest ich nawet kilkanaście, z czego dwa wprowadza się do macicy). W naszym przypadku nie ma więc nawet mowy o zamrażaniu czy potencjalnych zagrożeniach dla "nadproduktywnych" embrionów. Nie ma tez mowy o oddaniu w nasze ręce decyzji o ich życiu. Jest tylko jeden embrion. Obecnie już rozwijający się płód. Naszą radość trudno opisać. Nie możemy wykluczyć wykorzystania tej metody przy staraniach o kolejne dziecko. Lekarze twierdzą, że żona nie będzie już mogła być stymulowana w standardowy sposób przewidziany przy in vitro. Kolejne próby wiązałyby się z zapłodnieniem komórki jajowej uzyskanej w naturalnym cyklu. Będzie więc znowu tylko jeden embrion. Wiem, że to oddzielenie aktu małżeńskiego od poczęcia. Ale czy w naszym przypadku wina jest taka sama? Czy popełniliśmy grzech ciężki? Czy ewentualny zamiar skorzystania z in vitro ponownie nie wyklucza sakramentu spowiedzi? Wszak postanowienie poprawy jest jej warunkiem. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz: Kościół uczy, że sztuczne zapłodnienie sprzeciwia się woli Bożej. Dopuszcza się jedynie takie metody, które wspomagają zapłodnienie, ale nie zastępują normalnego współżycia... O swoich dylematach dotyczących żalu prosze porozmawiać ze spowiednikiem... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 14:05:16

Pytanie: Czy idąc do spowiedzi powinnam nauczyć się wszystkich grzechów na pamięć, czy też mogę zapisać je na kartce i podczas spowiedzi je odczytać?

Odpowiedz: Raczej nie zaleca się czytania grzechów z kartki. Możesz tak zrobić, ale pewnie będzie z tym problem. Choćby z odczytaniem... red.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 11:56:29

Pytanie: Mam pytanie. Czasami nachodzą mnie myśli blużniercze wobec Pana Boga mimo lub innych Osób Świętych, wbrew mojej woli. Ostatnio zdarzyło się tak, gdy wyszedłem po Mszy Świętej podczas której przystąpiłem do sakramentu pokuty. Próbowałem zająć moje myśli czymś innym, ale to wracało. Czy popełniłem grzech? Wiem, że grzech można popełnić nawet myślami. Jak pozbyć się tego problemu?

Odpowiedz: Złe myśli nie są grzechem, dopóki człowiek ich nie akceptuje. Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 11:33:34

Pytanie: Mam kilka pytan: 1. Ksiadz podczas kazdej mszy spozywa cialo i krew Jezusa. Jak to jest jezeli on popelnil grzech ciezki i nie zdazyl sie przed msza wyspowiadac. Czy moze on wtedy tez spozywac cialo i krew Jezusa? 2. Ksiadz podnoszac Hostie podczas mszy Sw. wypowiada slowa: "Oto Baranek Bozy ktory gladzi grzechy swiata...". Pan Jezus podczas ostaniej wieczerzy powiedzial: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy to jest bowiem kielich krwi mojej... wylana na odpuszczenie grzechow". Gdyby wziasc te slowa doslownie, to wydaje mi sie, ze wlasnie grzesznicy powinni byc dopuszczeni do Sakramentu Komunii Sw., bo moze to jest ich jedyny ratunek. 3. Za kazdym razem gdy wymawiam slowa: " Panie nie jestem godzien abys przyszedl do mnie, ale powiedz tylko slowo a bedzie uzdrowiona dusza moja" ale nie moge przystapic do Komunii Sw. bo mam grzech ciezki, to czuje sie, jak bym Pana Boga zdradzala i nie miala do niego zaufania, ze w tym momencie on mnie rozumie i odpuszcza mi moje slabosci. 4. Osoby zyjace w zwiazkach niesakramentalnych nie moga przystepowac do Komunii Sw., pomimo to namawia sie je zeby chodzily do kosciola. Dlaczego, skoro Komunia Sw. jest najwazniejsza czescia mszy Sw. i sam Pan Jezus powiedzial: Kto Cialo moje spozywa bedzie mial zycie wieczne? A wiec osoby ktore nie przystepuja do Komuni Sw. i zyja w grzechu ciezkim (wedlug przepisow Kosciola) i tak pojda na wieczne potepienie. 5. Grzech ciezki jest grzechem smiertelnym. Gdy ktos umrze w tym stanie idzie wedlug nauki Kosciola prosto do piekla. Ostatnio zauwazylam, ze sie rozroznia pomiedzy grzechem ciezkim i ciezszym (np. zwiazek niesakramentalny homoseksualny jest gorszy od heteroseksulanego). Jak to rozumiec? 6. W pierwszym liscie Sw. Pawla do Tymoteusza 3,1-13 jest napisane, ze Biskup powinien byc mezem jednej zony... "Jesli ktos bowiem nie umie stanac na czele wlasnego domu, jakze wiec bedzie sie troszczyc o sprawy Boze?" Dlaczego wiec celibat??

Odpowiedz: 1. W takich wypadkach może wzbudzić w sobie doskonały żal za grzechy. Przy najbliższej jednak sposobności musi się normalnie wyspowiadać... Jego sytuacja jest wyjątkowa o tyle, że zazwyczaj nie moze zrezygnować z odprawienia Mszy... 2-4. Grzech ciężki domaga się rozgrzeszenia w sakramencie pokuty. Najważniejsze jest jednak to, że trzeba odwrócić się od grzechu, nawrócić się, a nie narzekać, że jest się słabym i w tym znajdować usprawiedliwienie dla swojej niechęci nawrócenia. Można Pani współczuć. Ale nie zmienia to faktu, Pani sytuacja jest obietywnie niezgodna z prawem Bożym. W przypowieści o marnotrawnym synu ojciec wprawdzie wybiegł mu na przeciw, ale dopiero gdy ten podjął trud powrotu. Dopóki syn żył w ocyh dalekich stronach i nie wracał, ojciec nic nie zrobił... 5. Po prostu wśród grzechów cieżkich są większe i mniejsze. Czym innym jest zabicie 1 osoby, czym innym 15. Mimo to oba czyny są wielkim złem i są traktowane jako grzech cieżki. 6. "Mąż jednej żony" oznacza, że nie ma być bigamistą (albo powtórnie żonatym). Nie ma nakazu małżeństwa. Zresztą... Sam Jezus żonaty nie był. Nie był też żonaty św. Paweł. Nie wiemy, czy pozostali Apostołowie mieli żony (tylko o Piotrze wspomina się, że miał teściową, ale mógł być przecież wdowcem). Skąd więc twierdzenie, że celibat jest niezgodny z nauczaniem Pisma Świętego? Nie jest niezgodny. Po prostu Pismo dopuszcza małzeństwo. I tyle... A co do przytoczonego przez Panią zdania z listu św. Pawła (celibatariusza) do Tymoteusza, to wypada przytoczyć tutaj cały tekst (1 Tym 3,2-6) "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie". Nie ma tu nakazu małżeństwa, ale wskazanie, że biskupem nie może być ten, kto swojego domu nie potrafi utrzymać w porządku. To jednak zasadnicza różnica... Podobnie jak nie może nim być człowiek chciwy na grosz, niegościnny, nierozsądny, pijak itd.... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 10:56:25

Pytanie: Mam pytanie. Czy jest gdzies w internecie zamieszczony tekst tej krucjaty, ktora sie podpisuje na bierzmowanie?? (o wstrzemiezliwosci od alkoholu,papierosow,narkotykow). Bardzo mi na tym zalezy,bo nie wiem czy nie moge pic alkoholu do 18roku zycia czy do ukonczenia 18roku zycia. prosze o szybka odpowiedz.

Odpowiedz: Nie ma stałego tektsu takiego przyrzeczenia. Ale 18 lat ma ten, kto je skończył... Inaczej ma 17 i jeden miesiąc 17 i dwa miesiące itd... Przecież tak samo jest z pełnoletniością i dowodem osobistym... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 10:29:07

Pytanie: Szczesc Boze! Pewnej rzeczy nie moge zrozumiec! Dlaczego kosciol wychodzi z zalozenia, ze jezeli ktos zyje bez slubu koscielengo jest niewierzacy, albo ze nie bierze wiary powaznie?? (...)

Odpowiedz: Jest to po prostu trwanie w grzechu. Trudno mówić tu o słabości. Bo słaby próbuje wstać... Przy okazji warto przypomnieć, że do wyrażania opinii i dyskusji jest nasze forum. W tym dziale odpowiadamy na pytania... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 08:50:52

Pytanie: Kiedy możemy powiedzieć że ktoś ma skłonności homoseksualne . Czym to się przejawia. Jakie myśli lub zachowania są dopuszczalne miedzy normalnymi mężczyznami. Sport - czy można zwracać baczniejszą uwagę na ciało innych bardziej wysportowanych.

Odpowiedz: Homoseksualizm objawia się w pociągu seksualnym do osób tej samej płci. Choć konkretny człowiek może się zastanawiać, czy w jego przypadku jest tak czy inaczej, to chyba granica jest jednak dość jasna... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-22 01:24:36

Pytanie: Jaki jest stosunek Kościoła do rozszerzającego sie sankcjonowania prawnego i zwyczajowego związków partnerskich homoseksualistów? - Patrz brytyjski przypadek - (...)

Odpowiedz: Kościół jest przeciwny uznawaniu przez prawo związków homoseksualnych jako związków małżeńskich. To sprawa wierności Ewangelii... Przy okazji przypominamy, że do dyskusji jest nasze forum, a nie dział zapytań... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 23:41:20

Pytanie: Chcialabym mieć stałego spowiednika. Jak poprosić o to księdza?

Odpowiedz: Można zwyczajnie mu o tym powiedzieć. Ale można po prostu chodzić zawsze do tego samego księdza. Na jedno wyjdzie... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 22:06:24

Pytanie: Czy Jezus był obrzezany?

Odpowiedz: Tak. Zob Łk 2, 21.... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 18:13:59

Pytanie: Jestem ojcem dzieci w wieku szkolnym, od kilku lat staramy się wpoic im poprawny obraz św. Mikołaja. Dzisiaj(21.12) przeżyłem szok kiedy zobaczyłem w wiadomościach o godz. 12 Ojca Świętego w przebraniu mikołaja (bez Tiary) i data. Drugi temat pamiętam że flaga Unii Europejskiej tworzona była wraz z Unią i ilośc gwiazd odzwierciedlała ilośc państw członkowskich do momentu kiedy było ich 12 potem zapadła decyzja o nie zmienianiu flagi w przypadku rozszerzenia. Czemu zdarza się inna interpretacja powstania flagi UE.

Odpowiedz: 1. Zobacz TUTAJ 2. Trudno do tak zadanego pytania się ustosunkować. Co kryje się pod stwierdzeniem "inna interpretacja"? J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 17:48:33

Pytanie: Podobno obradowano ostatnio nad losem dzieci nieochrzczonych po śmierci. Czy istatniała w Kościele nauka która mówiła że nie mogą one iść do nieba? Sądziłam że Kościół mówi po prostu żę ich losu nie znamy.

Odpowiedz: Tę kwestię próbowano różnie rozwiązać. Między innymi istniał pogląd, że dzieci zmarłe bez chrztu nie mogą pójść do nieba. Tyle że nie skazywano ich na piekło, ale umieszczano je w "limbus pueorum"; stanie szczęśliwości różnym od nieba, ale jednak czymś diametralnie różnym od piekła. Tyle że takie rozwiązanie, jako nie znajdujące oparcia w Biblii w końcu odrzucono... Po prostu - o czym warto ciągle przypominać - w nauce Kościoła katolickiego naprawdę jest wiele spraw otwartych... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 17:39:59

Pytanie: Od pewnego czasu zastanawiam się poważnie, i stanowi to dla mnie problem, nad fragmentem z 3 rozdziału Marka, werset 21. Jest tam mowa o tym, że bliscy Jezusa chcieli Go powstrzymać. W przypisie do Biblii Tysiąclecia jest mowa o tym, że chodziło także o Jego Matkę. Zresztą, nawet gdyby tego przypisu nie było, to i tak lektura całego 3 rozdziału moim zdaniem do takiego wniosku prowadzi. Pytanie jest dosyć oczywiste - jak w takim razie wygląda sprawa tego, że była ona zachowana od wszelkiego grzechu? Czy rzeczywiście tak było? Jestem w stanie sobie wyobrazić, że być może opisane tam wydarzenie nie oznacza grzechu ze strony Maryi. Być może po prostu kierowała się rozumem i robiła to, co w danej chwili wydawało się słuszne... Ale czytałem też, że według nauki katolickiej jej współpraca z łaską była zawsze pełna, a tutaj widzę, jeśli nie grzech, to przynajmniej pewną niedoskonałość... Bo była jedną z tych, którzy chcieli powstrzymać Jezusa. Poza zastanawiam się jeszcze nad fragmentem z Mateusza 8,10. Jezus mówi tam, że u nikogo w Izraelu nie znalazł wiary tak wielkiej, jak wiara setnika. Więc chyba jego wiara była większa także od wiary Maryi...? Byłbym wdzięczny za jakąś odpowiedź na moje wątpliwości.

Odpowiedz: Cała sprawa rzeczywiscie wydaje się być rysą na nieskazitelnym wizerunku Maryi. Ale wydaje sie, że w tym wypadku wystarczy zastanowić się na czym może polegać ludzka doskonałość... Bezgrzeszność nie znaczy, że nie ma się wątpliwości. Czasem człowiek nie wie jak postąpić. A wybór bywa trudny. Sam Jezus był kuszony przez diabła, więc tym bardziej wątpliwości innych ludzi trudno uznać za grzech. Odpowiadajacemu wydaje sie, że przytaczana przez Ciebie scena bardzo dobrze pokazuje, ze nasze wyobrażenia o doskonałości są wyidealizowane. Tymczasem świeci to ludzie z krwi i kości. I coś takiego jak zawahania, pokusy, kłopoty w rozumieniu ich świętości naprawdę nie przekreślają... Poza tym, co już mniej ważne... tak naprawdę nie wiemy dlaczego Maryja była wśród krewnych chcących powstrzymać Jezusa. Może poszła z nimi dla świętego spokoju, a sama nie wiedziała co robić? Tego nie wiemy... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 17:24:10

Pytanie: Witam. Dlaczego brak wiary to grzech???

Odpowiedz: To taki grzech, z którego popełniający go chyba nie zdaje sobie specjalnie sprawy... Ale kiedy odkrywa kim jest Bóg, wtedy zauważa, jak wiekim złem było ignorowanie go w życiu... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-21 16:20:47

Pytanie: W katolicyzmie człowiek może - jak przeczytałam - zobaczyć Prawdę w całej krasie; Prawdę, którą otrzymuje w gotowej formie, nad którą się nie deliberuje, której się nie rozważa; którą można jedynie podziwiać. czy o prawda? Bo ja sądziłam że ta Prawda - Boża prawda - tak bardzo nas przerasta że trzeba ją wciąż rozważąć, wnikać w nią.

Odpowiedz: Niedawno w jednej z odpowiedzi napisano, że wyobrażenie o katolicyzmie, że wszystko jest już zdefiniowane, jest fałszywe. Wiara to nie zbiór dogmatów. Coś takiego jak teologia i teologiczne poszukiwania naprawdę istnieje. Dowodzi tego choćby ostatnia sprawa z próbą sformułowania jasnej opinii w kwestii, czy nieochrzczone dzieci dostąpią zbawienia. Podobne poszukiwania dotyczą biblistyki a także - w co niektórym trudno uwierzyć - teologii moralnej. Dziś np. opinia tej ostatniej o pijaństwie jest surowsza, niż przed II wojną.... Ciągle też pogłębiamy nasze rozumienie Kościoła i jedności przez poszukiwania na płaszczyźnie dialogu ekumenicznego... A w duchowości niewiele rzeczy tak naprawdę zdefiniowano. Ciągle jest to ogromna przestrzeń do indywidualnych poszukiwań, odkrywania na nowo pism dawnych chrześcijan itp... Masz racje. tę prawdę rozważamy i pogłebiamy ciągle na nowo... J.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość