Strona główna

Pytanie z dnia: 2005-12-31 13: 38: 52 Pytanie


Pobieranie 310.11 Kb.
Strona9/10
Data19.06.2016
Rozmiar310.11 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Pytanie z dnia: 2005-12-04 21:05:26

Pytanie: Czy Bóg naprawdę istnieje :/?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 19:52:20

Pytanie: Czy ksiadz moze zrezygnowac ze swojej sluzby? Kim wtedy bedzie? Czy moze potem zwiazac sie z kobieta? Czy to moglby byc legalny (koscielny) zwiazek?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 19:41:13

Pytanie: Jestem osoba gleboko wierzaca, i chcialbym, sie dowiedziec jak mozna zinterpetowac adhortacje apostolska JPII "Familiaris Consortio". Poniewaz studiuja wszystkie pisma Naszego Papieza i chcialbym rozszerzac horyzonty swojej wiedzy w tym wzgledzie. Prosze o szybka i wyczerpujaca odpowiedz

Odpowiedz: Najlepiej kupić taką wersję tej encykliki, która będzie zawierała jakiś komentarz. Np. TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 19:39:51

Pytanie: Czy na terenie śląska istnieje Ruch-światło Życie, czy coś podobnego dla młodzieży?

Odpowiedz: Oczywicie że istnieje. Proszę zapytać w swojej parafii. Jeśli nie w tej, to na pewno jest w sąsiedniej... Istnieje też Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 19:29:06

Pytanie: Czy są jakieś kościoły Anglikańske w Gdańsku?? Jak są to gdzie?? Prosze o szybką odpowiedź!

Odpowiedz: Proszę spytać pod adresem: http://members.lycos.co.uk/anglicanwarsaw/ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 19:02:58

Pytanie: Mam pytania dotycz. homoseksualistów. Czy mogą oni dostąpic zbawienia??Dlaczego nie mogą adoptowac dzieci (jak to działa na ich psychikę-wiem).zawierac związków małżeńskich cywilnie i dlaczego ludzi którzy nie akceptują poglądów homoseksualistów,a szanują ich uważa się za homofobów??Jak wytłumaczyc,że muszą byc jakieś ograniczenia i ład społeczny i to wcale nie świadczy o ograniczeniu(umysłowym-jak twierdzą niektórzy) ludzi??No i mógłby mi Pan wskazac wybitnych ludzi z poprzednich epok,którze propagowali homoseksualizm??I tak na marginesie,dlaczego nie brakuje katolików ,którzy nie wierzą w opętanie?? Z góry dziękuję.

Odpowiedz: 1. Pismo Święte jednoznacznie nazywa praktykowanie homoseksualizmu grzechem. Czy homoseksualista może dostąpić zbawienia? Pomijając, że sąd o konkretnych czynach ostatecznie należy do Boga trzeba powiedzieć, że sama skłonność do bycia homoseksualistą grzechem nie jest. Są nią praktyki homoseksualne. Ale proszę zauważyć, że tak samo grzechem jest zdrada małżeńska... 2. Skoro wiesz jak to może działać na psychikę dziecka, to dlaczego w ogóle pytasz? Zwróć też uwagę, że prawo polskie nie zna adopcji dla dobra małżonków, ale zawsze dla dobra dziecka. Bo dziecko nie jest towarem dla uszczęśliwiania innych. Tego się trzeba trzymać... 3. Małżeństwo to związek dwojga osób różnej płci. Nie róbmy bałaganu. Gra, w której piłki nie dotyka się ręką nazywa się piłką nożną, a gra w której głównie używa się do tego rąk, piłką ręczną. Nie mieszajmy pojęć... 4. Homofobami - wbrew temu co piszesz - nazywa się ostatnio tych, którzy sprzeciwiają się uznaniu homoseksualizmu jako czegoś normalnego. To odpowiedź środowisk homoseksualistów na nazywanie ich orientacji nienormalną. Próba zasugerowania, że takie osoby są chore i powinny się leczyć. Jak widać tolerancja ma według niektórych działać tylko w jedną stronę... 5. Nikt rozsądny nie mówi, że mają być jakieś ograniczenia. Mają one dotyczyć tego, co złe. W tym wypadku mamy do czynienia z działaniem wbrew naturze (powszechny homoseksuqalizm doprowadziłby do wyginiecia gatunku). 6. Odpowiedź na pytanie o wybitnych ludzi propagujących homoseksualizm chyba wykracza poza ramy tego, o czym chcemy mówić w naszym dziale zapytań. Przecież odpowiadamy na pytania o religię, a nie wszelkie możliwe... 7. Odpowiadajacy nie wie dlaczego niektórzy ludzie nie wierzą w opętanie. Ludzkie wybory są niezbadane... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 18:51:27

Pytanie: Czy osoby rozwiedzione mogą przystępować do Komuni św.!!!

Odpowiedz: Osoby rozwiedzione tak. Osoby żyjące w drugim związku nie... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 18:44:31

Pytanie: Mam 2 pytania: Gdzie i kiedy stanął pierwszy pomnik Jana Pawła II? Czy gdzieś na świecie jest pomnik Jana Pawła I?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 16:36:23

Pytanie: W kościele na mszy św. organista intonuje pieśń w której znajduje się taki tekst… Dziękujemy Ci Boże nasz, za święty winny szczep Dawida… A przecież jest napisane W Pierwszej Księdze Samuela R.27 9 Dawid uderzając na jakąś krainę, nie pozostawiał przy życiu ani mężczyzny, ani kobiety, zabierał trzodę, bydło, osły, wielbłądy, odzież, … Moje sumienie nie pozwala mi tak gloryfikować morderców i rabusiów. Co mogę zrobić, dlaczego mam takiego człowieka sławić?

Odpowiedz: Trochę tu wszystko pomieszane... Po pierwsze trzeba chyba przypomnieć, że król Dawid nie był tak złym człowiekiem jak Ci się wydaje. Stary Testament stawia go jako wzór dla wszystkich innych królów. Dziwne? Dotykamy tu trudnego problemu na ile zabicie kogoś może być spełnieniem woli Bożej. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia ze Starym Testamentem. Jego głównym przesłaniem jest wybór jednego, lichego narodu przez Jedynego Prawdziwego Boga. Chodziło o pokazanie, że ten Bóg nie jest tylko malowanym czy rzeźbionym bożkiem, ale żywym, prawdziwym, działajacym i mocnym... Bogiem, który naprawdę może swojemu narodowi pomóc zachować niepodległość w morzu wrogów. Zauważ, że Bóg jest Panem życia i smierci człowieka. Każda śmierć jest w jakiś sposób decyzją Boga. To że ludzie ginęli z ręki Dawida, Bożego Wybrańca, nie jest zaraz znakiem, że zostali potępieni. Bóg mógł dać im życie wieczne. Ale chodziło o to, by Naród Wybrany przez Boga mógł żyć bezpiecznie. Zwycięstwa Dawida były właśnie taki znakiem Bożej opieki nad tym małym narodem... Okrutne? No tak... Gdy dziś Bóg pozwala uciskać niektóre narody narzekamy, że w ich sprawie nic nie zrobi. Gdy bronił Izraela też było źle... Po drugie... Tekst pieśni o której mówisz pochodzi z Didache (to takie najstarsze po Nowym Testamencie pismo chrześcijańskie). Nie chodziło w nim o Dawida, ale... Jezusa. Brzmi to może dość dziwacznie, ale tak jest. Spróbuj zajrzeć do genealogii Jezusa z początku Ewangelii Mateusza. Jezus jest tam ukazany jako potomek Abrahama, a jednocześnie potomek króla Dawida (trzy razy po 14 pokoleń to trzy razy Dawid - podobno wartość liczbowa tego imienia wynosi w języku hebrajskim własnie 14 - Dawid, Dawid, Dawid). Musisz pamiętać, że prorocy wskazywali, że przyszły Mesjasz będzie potomkiem Dawida. Dlatego Ewangelie tak mocno podkreślają królewskie pochodzenie Jezusa. Dlatego np. przypomina się, że Józef pochodził z rodu Dawida. Dlatego na czas spisu ludności udaje się do miasta Dawida - Betlejem... Nasz wieszcz, Norwid, też w jednym ze swoich wierszów do tego nawiązał. W utworze Żydowie Polscy napisał: "A gdy mu ludy szczęśliwsze na świecie Dawały nie krzyże za które się kona Lecz z których się błyszczy Cóż wolał on przecie bezbronne jak Dawid wyciągnąć ramiona" (cytat z pamięci) Ramiona na krzyżu wyciągnął Jezus, nie Dawid... Odpowiadający nie jest pewien jak tekst Didache (a przez to i cytowanej przez Ciebie pieśni) należy interpretować. Najprawdopodobniej możliwości są dwie: dziękujemy za wino, które podczas Eucharystii staje się krwią Chrystusa. To za Jego krew przelaną za nas dziękujemy. Całkiem jednak możliwe, że "szczep Dawida" to Kościół, będący potomstwem Dawida - Chrystusa... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 15:04:39

Pytanie: Czy spowiednik może nie udzielić mi rozgrzeszenia? Bardzo zaluje za popelnione w mlodosci grzechy cieckie, po których przystąpiłam do komunii. Boję sie isc do spowiedzi i szykuje sie juz jakis czas do tego.. Prosze o szybką odpowiedz, bo bardzo mnie to trapi.

Odpowiedz: Jeśli Twój żal jest szczery spowiednik na pewno udzieli Ci rozgrzeszenia. Musisz jednak powiedzieć w konfesjonale całą prawę. I nie zwlekaj ze spowiedzią... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 12:08:02

Pytanie: Szczęść Boże mam pytanie, skłonnosci homoseksualne sa grzechem?, mam 17 lat mam problem bo nie wiem czy jestem homoseksualista. Podobaja mi sie dziewczyny ale tez podobaja mi sie meżczyzni, jednak nie wyobrazam sobie aby w dorosłym życiu być z facetem, współzyc z nim itd., chce załozyc rodziene, miec żone, czesto chodze do koscioła i nie wiem kim bede w przyszłosci. Czasami myśle o kapłaństwie chciałbym wstapic do seminarium aby służyc Jezusowi, jednak ostatnio media podały informacje że homoseksualisci nie mogą byc wyświęcani na kapłanów, w takim przypadku czy w przyszłosci mógłbym wstapić do seminarium z moimi skłonosciami? Prosze o odpoweidz, to dla mnie bardzo ważne.

Odpowiedz: Posiadanie skłonności homoseksualnych grzechem nie jest. Jest nim praktykowanie homoseksualizmu. Homoseksualiści rzeczywiście nie będą mogli być przyjmowani do seminarium. Jednak w Twoim wieku kłopoty z orientacją seksualną moga być przejściowe. Nie zamyka to drogi do kapłaństwa, o ile z tego wyjdziesz. J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 12:07:54

Pytanie: Należę do Kościoła Rzymskokatolickiego, a moja babcia nalezała do Grekokatolickiego czy mogę uczestniczyć we mszach świętych w cerkwi grekokatolickiej czy nie jest to grzech? Czym różnią sie obie wiary?

Odpowiedz: Oba Kościoły w wierze niczym się nie różnią. Różni je liturgia, trochę prawo kościelne. Zachowują też pełną jedność. Można więc mówić, że są jednym Kościołem. Nie ma więc przeszkód, aby rzymskokatolik uczestniczył w liturgii grekokatolickiej. Chcąc więcej dowiedzieć się na temat grekokatolików (greckokatolików) możesz zajrzeć TUTAJ a jeszcze lepiej TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-04 02:10:13

Pytanie: Przeczytałem informację o chłopcu który zastrzelił księdza. Czy można za dwa miesiące zapytać Was o dalszy ciąg tej historii? Tego chłopca ktoś tego nauczył, dał mu broń itd. I najbardziej ważne w tym zdarzeniu, - zaufanie! Ksiądz ufał chłopcu. Czy teraz wszyscy mamy patrzeć na ręce naszych rozmówców?

Odpowiedz: Jeśli będziemy ją znali... Czy mamy patrzyć na ręce naszych rozmówców? W gruncie rzeczy w tych sprawach od setek lat nic się nie zmienia. Zawsze zdarzało się, że ktośp odstępnie mordował, ktoś zbytnio ufał itp. Piszący te słowa uważa, że nie ma potrzeby z tego powodu jakoś bardzo nieufnie podchodzić do innych ludzi... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 21:39:37

Pytanie: witam. mam takie pytanie, ponieważ zbiżają się święta chciałam pójść do spowiedzi ale mam problem ponieważ gdy byłam ostatnio u spowiedzi okłamałam księdza nie przyznając się do wszystkich grzechów czyli moja spowiedz nie była chyba ważna. chciałam zapytać co mam w takiej sytuacji zrobić? nie chcę więcej kłamać ale również nie chcę przyznać się do popełnionych grzechów, może dlatego, że nie mam zaufania do księży... nie wiem czy wgóle powinnam przystępować do spowiedzi chociaż czuję taką potrzebę, ale się boję... bardzo ciężko jest mi sie przyznać do grzechów chociaż jestem osobą "wierzącą"... proszę o odpowiedź, nie wiem jak mam postąpić i nie mam osoby z którą mogłabym o takich sprawach porozmawiać. Proszę nawet o dwa zdania na ten temat. Z góry dziekuję..... Kornelia lat 21.

Odpowiedz: Nie ma innego wyjścia. Musisz do wszystkiego przyznać się w spowiedzi. Inaczej wszystkie następne spowiedzi będą nieważne i będziesz trwała w grzechu. Nie wolno zatajać przy spowiedzi grzechów ciężkich... A im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Każda kolejna nieważna spowiedź sprawi, ze wyznanie grzechów będzie jeszcze trudniejsze... Przecież chcesz uporządkować sprawy z Bogiem... A co do zaufania księżom... Ich naprawdę obowiązuje tajemnica spowiedzi. I naprawdę najmniej ludzkim grzechom się dziwią... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 20:23:33

Pytanie: Szczęść Boże! Moje pytanie dotyczy jedego z grzechów głównych: nieumiarkowanie w jedzeniu. Co to znaczy? Czy jeśli ja zjem obiad i czuje się bardzo najedzona wręcz przejedzona to mam ciężki grzech? Słyszałam już wiele opini na ten temat dlatego proszę o wyjaśnie nie tej sprawy.

Odpowiedz: Nieumiarkowanie dotyczy nie tylko jedzenia, ale i picia. I w tej drugiej sprawie znacznie łatwiej popełnić grzech (zwłaszcza ciężki). Chodzi o nadużywanie alkoholu... Co do jedzenia... Przejedzenie się na pewno nie jest grzechem ciężkim. Właściwie trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy u kogoś objadanie się staje się grzechem ciężkim. Mogłoby tak być gdyby ktoś np. wydawał pieniądze na wykwintne jedzenie, a jednocześnie pozwalał, żeby jego najbliżsi cierpieli głód. Albo w sytuacji, gdyby ktoś przejadaniem się poważnie szkodził sobie na zdrowiu... W Twoim wypadku zapewne tak nie jest... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 17:09:31

Pytanie: Od kiedy jest tradycją dzielenie się opłatkiem przed wigilią i skąd się ta tradycja wywodzi?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 16:48:05

Pytanie: Ja chciałbym sie zapytać,czy chodzenie na dyskoteki w adwencie jest zabronione wg.naszej wiary czy nie? ponieważ jestem dj-em na dyskotekach i nie wiem czy powinienem...grać w adwencie

Odpowiedz: Prawo kościelne nie tak dawno się zmienio. Adwent nie jest teraz czasem, w którym chodzenie na zabawy jest zabronione. Zakaz taki obowiązuje w Wielkim Poście i wszystkie piątki w ciągu roku... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 15:48:42

Pytanie: Są w Ewangelii opisane sceny namaszczenia Jezusa przez jakąś osobę. Raz jest to namaszczenie olejkiem w domu faryzeusza Szymona przez kobietę "która prowadziła w mieście życie grzeszne" (Łk7,37-38), drugi raz przez Marię z Betanii (J 12,3) co Jezus przyjmuje mimo oburzenia niektórych tam obecnych i mówi że zostało to przygotowane na dzien Jego pogrzebu... Jakie znaczenie miały takie gesty? Czy ma jakieś znaczenie to że tego namaszczania dokonywały kobiety? Jak wiążą sie te gesty ze skruchą w pierwszym przypadku i z przybliżającą sie śmiercią Jezusa w drugim przypadku?

Odpowiedz: Namaszczanie się było wyrazem świętowania. Uważano, że namaszczone ciało jest piękniejsze, bardziej odświętne (dzisiaj raczej się myjemy, ale kobiety też często się "balsamują")... Raczej nie miało znaczenia, że zrobiły to kobiety... Co do związków ze skruchą i śmiercią Jezusa... W pierwszym przypadku mamy do czynienia z jakimś gestem szczególnej serdeczności. Hojność tej kobiety, jej usłużność wobec Jezusa, kontrastuja z brakiem jakiejś większej gościnności ze strony gospodarza uczty. Dlatego Jezus mówi, że ona "bardzo umiłowała" (w. 47). W drugim przypadku mamy do czynienia z aluzją do pogrzebowych zwyczajów Żydów, którzy namaszczali zwłoki (zobacz Mk 16, 1)... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 14:17:30

Pytanie: jaka była myśl przewodnia sobory Watykańskiego II.. prosze o szybka odpowiedz..

Odpowiedz: Myślą przewodnią Soboru Watykańskiego II było mądre dostosowanie Kościoła do zmieniającego się świata... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 10:44:23

Pytanie: Ostatnio dowiedziałam się że pewien ksiądz został "odunięty" przyszło pismo do parafii że taki to a taki nie może sprawować mszy św. chciałam zapytać za co ksiądz może być odunięty i przez kogo? I czy to oznacza żee już nigdy nie będzie sprawował eucharystii? I czy może przystępować do komunii?

Odpowiedz: Najprawdopodobniej ów ksiądz został suspendowany (to taki rodzaj kary; mało prawdopodobne, by orzeczono nieważność jego święceń...) Dzieje się tak, gdy ktoś popełnia czyn zagrożony taką karą. Najpełniejszą informację na ten temat znajdziesz w II cześci VI Księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego (Sankcje w Kościele - TUTAJ) Decyzję taką zazwyczaj podejmuje biskup. Nie znaczy to jednak, że ów księdz już nigdy nie będzie mógł odprawiać Mszy czy spowiadać. Jeśli zło zostanie jakoś naprawione, pewnie i kara zostanie cofnięta... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-03 09:58:06

Pytanie: Mnie frapuje nastęująca sprawa: ska się wzięło u ludu, że w Adwent nie obowiązuje post??? Będąc na Mszy w czasie Adwetu i patrząć na kapłana sprawującego Eucharystię widzę ornat koloru fioletowego... Kolor postu, pokuty. Więc jak to jest tym poszczeniem w Adwent? Niektórzy katecheci uczą, że postu w Adwent nie ma...

Odpowiedz: Od pewnego czasu obowiązuje nowy Kodeks Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim biskupi w Polsce wydali nowe rozporządzenia dotyczące postów. Adwent nie jest już traktowany jako okres pokuty. Są za to nim wszystkie piątki w ciągu roku. Pełną informację możesz znaleźć TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 22:27:09

Pytanie: Dziękuję panu J. za rozsądne mądre odpowiedzi! Bez wyśmiewania się, jak to bywa gdzie indziej! Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz:

Pytanie z dnia: 2005-12-02 19:39:05

Pytanie: Dlaczego Szatan zbuntował sie przeciwko Bogu skoro Biblia podaje, ze wszystko co stworzył Bóg jest dobre.

Odpowiedz: Wiara mówi nam, że szatan nie chciał służyć. Zazwyczaj mówi się, że nie chciał służyc Bogu. Całkiem jednak możliwe, że nie chciał też służyć człowiekowi. Na ten temat nie mamy jednak danych objawienia... Chyba jednak pytasz o to jak to możliwe, że się zbuntował... Wyjaśnijmy. W koncepcji chrześcijańskiej zło nie jest czymś co istnieje. Dokładniej: nie jest bytem, a ubytkiem. Tak jak dziura w skarpecie. Nie ma dziury bez skarpety, ale może być skarpeta bez dziury. Zło nie ma więc samoistnego istnienia. Widać je tylko na tle dobra. W tym kontekście odpowiedź na Twoje pytanie może być taka: Bóg obdarzył szatana wolnością. Mógł wybrać dobro lub je odrzucić... Odrzucając dobro stał się zły... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 16:15:19

Pytanie: Proszę o podanie fragmentów Ewangelii, zwłaszcza przypowieści, chociaż niekoniecznie, które świadczyłyby o ponadczasowym ich charakterze. Często bowiem cytuje się i podkreśla takie fragmenty, w których występuje relacja sługa-pan, która być może przemawiała do ludzi w czasach feudalnych, które na szczęście mamy już za sobą, albo traktuje o pastuszkach, którzy w przyrodzie pewnie występują w ilościach śladowych. A co o przeciętnym człowieku, który ani nie jest sługą, ani czyimś panem, ani pastuszkiem, w dzisiejszych czasach już prawie nie ma granic, a więc i celników, z jakimi wzorami postaw pokazanych w ewangelii mógłby się utożsamiać przeciętny, współczesny człowiek?

Odpowiedz: Pasterzy nie ma już tylu w naszej kulturze, ale za to wielu mamy w innych częściach świata. Celnicy nie stoją przy wjeździe do miast, ale innych granic mamy sporo. Zmieniły się czasy, obyczaje, ale sens tamtych wypowiedzi pozostaje aktualny. Chyba nie jest to trudno zobaczyć Polakowi w XXI wieku... Może trudniej byłoby Eskimosowi, który w życiu nie widział baranka i zielonych pastwisk (za to widział foki), nie bardzo wie co to chleb i wino... Nasze życie codzienne nie jest tak odległe od zwyczajów panujących w Izraelu 2000 lat temu...Trudno, by Jezus owe 2000 lat temu w przypowieściach mówił o telewizji, internecie czy samochodach... A jeśli szukasz jakichś słów Jezusa potwierdzajacych ich aktualność, to zajrzyj do Mt 24,35...

Pytanie z dnia: 2005-12-02 14:10:36

Pytanie: Kiedyś przypadkiem pan w kiosku sprzedał mi o jeden bilet za dużo (poprosiłam o cztery, zapłaciłam za cztery, już na przystanku zauważyłam ze jest ich pięć). Nie wróciłam wtedy bo było to juz dosc daleko, postanowiłam wrocic kiedys, ale teraz po prostu głupio mi podejsc do kiosku i oddawac głupie 90 groszy. Nie dlatego ze chce je zagarnąć - po prostu to kłopotliwa sytuacja. Czy moge z czystym sumieniem zapomnieć o tym?

Odpowiedz: Sprawa jest na tyle drobna, że możesz zapomnieć. Jeśli Cię to gryzie, to daj złotówke biednym, a za tego człowieka się pomódl... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 13:20:34

Pytanie: Witam serdecznie Bardzo prosze potraktowac me pytanie calkiem i tylko całkiem poważnie. Mianowice zwiazalem sie slubem cywilnym z osobą którą bardzo kocham ze swiadkiem Jehowy sam nie jestem świadkiem Jehowy. I teraz zadaje sam sobie wile pytan na nie ktore nie mooge sobie sam znależ i poradzić z odpowiedzią. Jedno pytanie które jest dla mnie dla nas najwazniejsze wiadomo świadkowie nie chodzą do koscioła i faktem jest to iz niedługo jak bedziemy mieli dziecko bbedzie problem z chrztem. Planujemy nie ochrzcic dziecka lecz dac mu prawo wyboru oczywiscie jak bedzie w odpowiednim wieku to same zdecyduje jaką che miec wiare i jakie che miec zasady etyczne. Ja osobiscie mam na razie zasady uczycia mieszane lecz nigdy nie bebde świadkiem Jehowym.Czy z tym bede mógł noormlanie zyć!> Czy moje dziecko dzieci nie będą mieli do nas pretensji Boje sie tylko tego. Czekam na koonretne i tresciwe odpowiedzi. Pozdrawiam i z góry serdeczie dziekuje

Odpowiedz: Czy bedziesz mógł żyć z tym, że nie ochrzciłeś dziecka... Trudno powiedzieć. Dla piszącego te słowa byłby to poważny problem... Co do przyszłych pretensji dzieci też trudno coś pewnego powiedzieć. Odpowiadający z doświadczenia wie, że łatwiej powrócić do wiary komuś kto w niej wzrastał, nawet jeśli popadł w religijną obojętność, niż temu, kto zaczyna szukac Boga dopiero kiedy jest już dorosły... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 09:30:46

Pytanie: na jakie okresy dzielimy rok liturgiczny?

Odpowiedz: Rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem. Po nim mamy Okres Bożego Narodzenia. Potem zaczyna się Okres Zwykły (pierwsza część). Środą Popielcową Rozpoczynamy Wielki Post, po którym mamy Okres Wielkanocny. Potem znów przychodzi czas na Okres Zwykły (druga część). J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 09:21:34

Pytanie: przeżyłam COŚ czego nie da się w pełni określić słowami, proszę, (...) W tej chwili czuję tylko pustkę, jałowość i ciszę, być może to jest jedyna okazja, by powstać- otrzymałam już pomoc i to od Samego Boga, ale muszę ją umieć odpowiednio wykorzystać, by nie spaść w otchłań, wiem że wydaje się to dziwne ale proszę- spowiedź czy najpierw rozmowa?

Odpowiedz: Odpowiadający nie wie o co chodzi. Ale wydaje mu się, że skoro potrzebuje Pani jakiejś rady kapłana, a nie odpuszczenia grzechu, to nie ma znaczenia czy będzie to spowiedź czy rozmowa... Jeśli trzeba odpuszczenia grzechu, to nie ma co zwlekać ze spowiedzią... J.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 08:59:54

Pytanie: Czy dla jakiegokolwiek człowieka możłiwe jest wypełnienie wszystkich wymagań Ewangelii? A przeciez to jest konieczne do zbawienia...?

Odpowiedz: Do zbawienia konieczna jest wiara w Jezusa Chrystusa połączona z dobrym życiem. Nie jest powiedziane, że trzeba koniecznie spełnić wszystkie wymagania Ewangelii. Może się nie udać. Przecież wiadomo, że poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Tym bardziej, że część ewangelicznych wskazań to rady, a nie ścisły nakaz... Jeśli więc odpowiadajacy mógłby coś radzić, to zwróciłby uwagę na trzy rzeczy: a) ufne zwracanie się do Jezusa, zwłaszcza, gdy zrobi się coś złego, b) troskę o dobro, c) unikanie zła.

Pytanie z dnia: 2005-12-02 01:57:48

Pytanie: Moja znajoma ma tylko slub cywilny ze swoim mezem. Ona bardzo chce koscielnego jednaj jej maz odsuwa slub koscileny w przyszlosc, a Ona nie moze go przeciez sila zaciagnac przed Ołtarz. Obecnie zbliza sie termin chrztu ich dziecka. Czy istnieje jakas mozliwosc aby Ona mogla na tym chrzcie przystpic do Komuni?? Zaznaczam, ze bardzo tego chce. Z Bogiem.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość