Strona główna

Redakcja dominik Górka, Magdalena Kudrycka, Paulina Radomyska, Justyna Bartoń, Tomasz Zielonka, Laura Matejek


Pobieranie 79.73 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar79.73 Kb.


REDAKCJA

Dominik Górka, Magdalena Kudrycka,

Paulina Radomyska, Justyna Bartoń,

Tomasz Zielonka, Laura Matejek

Maciej Jóźwik, Kinga Stefaniak,

Olga Markowska,

Pod opieką p. Agnieszki Kapuścińskiej
1 zł
Gimnazjum nr 1

z Oddziałami Integracyjnymi

im. K. I. Gałczyńskiego w Łukowie

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Często i z łatwością uśmiechający się ludzie przedłużają swoje życie o ok. siedem lat. Ten nieoczekiwany fakt - informuje londyński dziennik "Daily Mail" - stwierdziła grupa naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan. W trakcie badań naukowcy odkryli, że "weseli i uśmiechający się ludzie żyją dłużej". Obliczenia wykazały, że "średnio uśmiech zwiększa długość życia o siedem lat". Na razie naukowcy nie potrafią dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Uważają jednak, że "uśmiech jest w pierwszej kolejności odbiciem wewnętrznej harmonii człowieka, optymizmu i pozytywnego stosunku do życia".

* *


Naukowcy brytyjscy zbudowali pierwszy na świecie samochód wyścigowy klasy "Formuła-3", którego nadwozie wykonane jest z marchwi, krochmalu ziemniaczanego i lnu, natomiast silnik pracuje na odpadach czekoladowych. Pojazd z ekologicznych materiałów jest w pełni samochodem mogącym startować w wyścigach. Jego maksymalna prędkość - 215 km/godz. W ciągu 2,5 sekundy osiąga szybkość do 100 kilometrów na godzinę. Jego budowa kosztowała 200 tysięcy dolarów. Model naukowców z uniwersytetu angielskiego miasta Warwick zaprezentowane zostało na konferencji poświęconej nowym technologiom energetycznym, która odbyła się w USA pod egidą Instytutu Technologicznego Massachusetts. Elementy karoserii samochodu wytworzone zostały z organicznych, odnawialnych materiałów - odpadów przeróbki warzyw, ale nie wszystkie detale pojazdu wykonane są z materiałów ekologicznych. Zamontowano w nim zwykły, metalowy silnik wyścigowy produkcji firmy BMW o pojemności dwóch litrów.

**

Ma 69 lat i jest DJ-ką. Nie występuje jednak w domu spokojnej starości, lecz w... najbardziej prestiżowych paryskich klubach. Mowa o DJ Ruth Flowers. DJ Ruth Flowers jest Brytyjką, lecz największe sukcesy odnosi we Francji i obecnie występuje w najbardziej prestiżowych klubach Paryża. Grała też na imprezie towarzyszącej filmowemu festiwalowi w Cannes. Na początku nie chcieli jej wpuścić do klubu Po raz pierwszy atmosferę dyskoteki Ruth Flowers poczuła kilka lat temu: trafiła do klubu, bo wnuczek zaprosił ją na urodziny. Nie było jednak łatwo, bo ochroniarze - być może właśnie ze względu na wiek - nie5 powodów, dla których trzeba uczyć się matematyki, żeby łatwiej się żyło

W trudnych czasach, w których przyszło nam żyć, a uczniom wchodzić w dorosłe życie, trzeba umieć sobie radzić z wieloma problemami, które dla starszego pokolenia były marginalne. W dobie problemów z pracą, pieniędzmi dobrze jest posiadać wiedzę, która ułatwi poruszanie się po tej rzeczywistości w sposób świadomy, pozwoli na podejmowanie świadomych, dobrych decyzji, da pewność siebie i ograniczy narzekanie na otaczającą sytuację. Ucz się matematyki, by sam brać swoje życie w swoje ręce.


Ucz się matematyki ze względu na:

LICZBY - a tu m.in. 4 podstawowe działania: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Nie poradzisz sobie bez nich na co dzień. W sklepie Cię oszukają. Nie będziesz umiał wypełnić druku przekazu pocztowego. Bez znajomości praw działań nawet kalkulator może Cię zawieść. Liczby są w całym realnym świecie, szczególnie w obecnych czasach: w zegarze, kalendarzu, pieniądzach.

PROCENTY - Jeśli chcesz w przyszłości pracować, to będziesz ich potrzebował na każdym kroku w swoim życiu zawodowym. Będziesz musiał rozliczać się z urzędem skarbowym, a więc trzeba będzie policzyć podatek - to same procenty. Używając kalkulatora, też trzeba wiedzieć jak go wykorzystać. Procenty, to również lokaty bankowe i kredyty, a także wyprzedaże w sklepach.

PROPORCJE - Wszystkie przepisy kulinarne to swego rodzaju proporcjonalne rozkłady zawartości różnych produktów w przygotowywanej potrawie. Szczególne problemy można napotkać w sytuacji, gdy trzeba przygotować np. roztwór soli do kiszenia ogórków lub roztwór octu do marynowania grzybów. A prawdziwa trudność jest wtedy, gdy ocet, który posiadamy jest o innym stężeniu, niż ten użyty w przepisie.

FUNKCJE - Zdawałoby się, że takie niepraktyczne. Ale to dzięki funkcji liniowej i jej wykresowi możesz się dowiedzieć, który z pakietów Telekomunikacji Polskiej będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i nie dokonasz wyboru "na oko". A co się z tym wiąże -zaoszczędzisz pieniądze.

POLA - Po prostu niezbędne. Nie znam osoby dorosłej, która kiedykolwiek w życiu nie robiła remontu mieszkania lub domu. A co tu mówić, gdy buduje się dom! Pole musi Ci się kojarzyć z polem powierzchni ścian domu lub z polem podłogi. Zdarzy się na pewno sytuacja, gdy będziesz musiał podjąć decyzję, ile farby potrzebujesz do pomalowania ścian, albo ile potrzebujesz glazury, czy terakoty.Gdy posiądziesz tę podstawową wiedzę, wtedy starczy Ci czasu na to, by zająć się jeszcze tym, co lubisz. Bo przecież życie, to nie tylko matematyka.

WRZEŚNIOWA KARTKA Z KALENDARZA

1 września 1939 – Wojska III Rzeszy Niemieckiej napadły na terytoria Polskie rozpoczynając II wojnę światowąkampanię wrześniową; prezydent Ignacy Mościcki wprowadził na terytorium całego państwa stan wojenny.

5 września 1994 – w Polsce wyemitowano pierwszy odcinek "Mody na sukces".

7 września 1764 – elekcja Stanisława Augusta Poniatowskiego na tron polski.

11 września 2001USA: ataki terrorystyczne na World Trade Center, Pentagon i Kapitol Stanów Zjednoczonych (udaremniony).

12 września 1683bitwa pod Wiedniem, zakończona zwycięstwem Jana III Sobieskiego

13 września 1985 – premiera najlepiej sprzedającej się gry wideo w historii, Super Mario Bros..

17 września 1939 - rozpoczęła się inwazja ZSRR na Polskę, prezydent i rząd RP opuścili terytorium Polski, pożar Zamku Królewskiego w Warszawie w wyniku bombardowania

20 września 1519Ferdynand Magellan wypłynął z portu Sanlúcar de Barrameda, rozpoczynając pierwszą w historii wyprawę dookoła świata.

25 września 1953 – Władze PRL uwięziły kardynała Stefana Wyszyńskiego.

27 września 1331Władysław I Łokietek stoczył z zakonem krzyżackim bitwę pod Płowcami.

30 września 1452 – Wydrukowano pierwszą książkę – Biblię Johanna Gutenberga.

chcieli jej wpuścić do środka. Kiedy już udało się jej wejść do środka, pokochała klubowe klimaty. Za namową znajomych i rodziny postanowiła rozpocząć karierę DJ-ki. Udało się. Teraz gra nie tylko w klubach, ale rozpoczyna też nagrywanie swojej własnej płyty.

**

Naukowcy niemieccy potwierdzili powszechnie znaną i zakładaną prawdę: kobiety płaczą częściej, dłużej i bardziej dramatycznie, niż mężczyźni. Według niemieckich okulistów, którzy zebrali wyniki różnych badań na ten temat, kobiety płaczą średnio 30-64 razy w roku, zaś mężczyźni tylko 6-17 razy. Płacz mężczyzn trwa statystycznie 2-4 minut, podczas gdy kobiety ronią łzy średnio przez około 6 minut, a w 65% przypadków przechodzą w spazmatyczny szloch. Aż do 13 roku życia nie ma różnic pomiędzy długością i częstością płaczu wśród dziewcząt i chłopców. Badania wykazały również, że kobiety płaczą głównie pod wpływem wspomnień lub trudnych do rozwiązania problemów, natomiast dla mężczyzn najczęściej spotykanym powodem płaczu jest rozpad związku lub współczucie.**

26-letni obywatel Indii uważa, że firma Unilever jest mu winna odszkodowanie, bo świadomie wprowadziła go w błąd. Przez 7 lat używał kosmetyków z serii Axe i nigdy nie doświadczył przyjemności, jaką producent przedstawia w telewizyjnych reklamach. Nie dość, że dziewczyny wcale za nim nie biegały, to przez kilka lat nie podeszła do niego… żadna niewiasta. Całą sytuację przypłacił depresją, a swoje cierpienie wycenił na równowartość 26 tysięcy funtów. Wszystko wskazuje na to, że czekają go teraz badania, które potwierdzą stosowanie właśnie tych kosmetyków. Mężczyzna czuje się oszukany, bo reklamy obiecywały natychmiastowy efekt. Spodziewał się wzmożonego zainteresowania swoją osobą. Przez wiele lat na darmo używał popularnych specyfików i dopiero niedawno zorientował się, że „efekt Axe” to tylko pusty slogan, za którym nic nie stoi. Chłopak chyba nie wiedział, że miły zapach nie zastąpi interesującej aparycji, wrodzonej inteligencji, poczucia humoru, odpowiedzialności i innych mało znaczących rzeczy…

**

O KOCIE Z PRZYMRUŻENIEM OKA 

Kot – jest to przedziwny stwór antypieski składający się z kota właściwego, modułu mruczącego, organu miauczącego, sensorów świetlnych, obroży, kagańca i smyczy.

Prawa kociej fizyki


Prawo kociej inercji
Kot będzie dążył do pozostania w spoczynku, jeśli nie będzie na niego działać żadna zewnętrzna siła (jak na przykład otwieranie puszki z kocim jedzeniem, przebiegająca mysz, ewentualnie jadący na wprost niego tramwaj czy nawet ślepa gosposia odkurzająca dywan).

Prawo kociego magnetyzmu
Czarne ubrania przyciągają kocią sierść wprost proporcjonalnie do kontrastu pomiędzy sierścią kota, a kolorem ubrania, a także odwrotnie proporcjonalnie do chęci zachowania ubrania w stanie „niezasierściowanym”.

Prawo środka dywanu
Nieważne ile kuwet ze żwirkiem by kupić, to kot i tak narobi na środek dywanu, albo też w miejsce trudno dostępne

Prawo kociego zaciekawienia
Poziom kociego zaciekawienia jest odwrotnie proporcjonalny do ludzkich starań w próbach zwrócenia jego uwagi.

Prawo wymiany mebli
Kocia chęć do porysowania mebli jest wprost proporcjonalna do ich ceny.WSCHODZĄCA GWIAZDKA POPU?

Justin Drew Bieber to kanadyjski piosenkarz popowy. Jego kariera rozpoczęła się po tym, jak obecny menadżer Biebera Scooter Braun zauważył go dzięki filmikom zamieszczanym na serwisie YouTube. Wkrótce potem Bieber podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Island.

Pierwsza część z jego dwuczęściowego debiutanckiego albumu „My World” została wydana 17 listopada 2009 roku. Jego cztery pierwsze single : „One Time”, „One Less Lonely Girl”, „Love Me” i „Favorite Girl” znalazły się w czołowej 15-stce Canadian Hot 100 i w czołowej 40-stce Billboard Hot 100. Tym samym stał się jedynym artystą w historii listy Billboard Hot 100, którego cztery single z debiutanckiej płyty znalazły się w Top 40 przed wydaniem płyty. Album zebrał przychylne recenzje od krytyków i zadebiutował na 6 miejscu na Billboard 200.

Gdy Bieber miał 12 lat, zajął drugie miejsce w lokalnym konkursie śpiewu w Stratford. W tym samym czasie intensywnie uczył się grać na fortepianie, gitarze, perkusji i trąbce. Pod koniec 2007 roku Justin w raz ze swoją matką zaczęli wysyłać na serwis YouTube filmy z jego wykonaniami znanych piosenek, aby rodzina i przyjaciele mogli oglądać poczynania młodego Biebera. Wkrótce potem firma Rapid Discovery Media zaoferowała mu pomoc w produkcji, montażu i promocji jego filmów na YouTubie i MySpace. Po publikacji wykonania piosenki „With You” Chrisa Browna Brown osobiście zadzwonił do Biebera i pogratulował mu. W 2010 roku wraz z innymi gwiazdami takimi jak Miley Cyrus, Pink, Fergie, Celine Dion zaśpiewał utwór Michaela Jacksona – „We are the world”.

Oto życiorys w pigułce sławnego i na wielką skalę nie lubianego kanadyjskiego piosenkarza. Na wielu forach internetowych ( min. poszkole.pl, o2.pl, itp.) Bieber jest poniżany, aczkolwiek podnoszony z kolan przez fanki. Niemal każdego dnia wchodzę na społecznościowe portale internetowe i tam nie ma tematów nie związanych choć trochę z Justinem Bieberem. W komentarzach wypowiadają się zarówno fani jak i osoby agresywnie nastawione do piosenkarza. Moim zdaniem posty typu " Bieber umawia sie na randki , Justin ma na głowie pająka ( a były to słuchawki Spidermana) są po prostu żałosne , gdyż równie dobrze można napisać , że jakiś człowiek zjadł śniadanie i myślę ,że ten artykuł byłby ciekawszy. Denerwują mnie również osoby , które wypisują na różnych forach teksty typu: "LOfffciam Justinnnka Bieberrrkaaa no booo on jest taki słłłłłiiitaśśśny i jak na niego patrzę to mdleeję" lub "Bieber rządzi , żal mi tych którzy nie lubią Biebera" A mi żal ludzi, którzy mówią żal.
Nie lubię tego piosenkarza i obserwuję, co o nim sądzą inni. Wierni antyfani Justina -jestem z wami!!! Moim zdaniem Kanadyjczyk myśli , że może mieć każdą dziewczynę, że jest słodki, fajny itp. Nie przesadza za bardzo? Może troszkę więcej samokrytyki. Pozdrawiam fanów Biebera!

Dominik


WARTO WIEDZIEĆ

Na naszym cmentarzu niedawno odnowiono pomnik. Ów pomnik upamiętnia studentkę Irenę Majmeskuł. Kobieta zginęła 07 września 1939 r. w czasie bombardowania Łukowa.

Tereny Łukowa były bombardowane już od pierwszych dni II Wojny Światowej. Pierwsze naloty miały miejsce 4 i 7 września 1939 roku. 4 września zbombardowano na stacji kolejowej pociąg z ludnością cywilną ewakuowaną z Ciechanowa i pociąg sanitarny z rannymi żołnierzami polskimi. 7 września w piwnicach domów p. Klimeckich i p. Wyczółkowskich zginęło około 50 osób, w tym Polka Zofia Szalej, żona attache misji wojskowej angielskiej i łukowianka Irena Majmeskuł oraz rodzina Wyczółkowskich.

W obu bombardowaniach zginęło 260 osób, a wiele odniosło poważne obrażenia. Pomnik odmalowano na różowo dzięki czemu jest łatwo zauważalny na naszym cmentarzu. Widnieją na nim słowa NON OMNIS MORIAR. Pomnik upamiętniający panią Majmeskuł nie jest jedyny. Odnowiono także poświęcony Ś.P strażakom powiatu łukowskiego.Paulina


Muzyka czy tylko kontrowersje?

Gdy co jakiś czas wychodzi nowa piosenka wokalistki Lady Gagi, zajmuje ona pierwsze miejsca na wszelakich listach przebojów (najczęściej w tych, w których głosują słuchacze). Jednak czy ta muzyka jest oryginalniejsza niż pozostałe popowe piosenki, które nie osiągają takiej sławy?

Lady Gagę zna dzisiaj chyba cała młodzież (ale nie tylko). Dziwne jest tylko to, że jej twórczość niczym nie wyróżnia się spośród typowych piosenek gwiazd tejże muzyki. Co więc sprawia, że piosenkarka jest tak znana, a jej piosenki zawsze trafiają na szczyt? Najprostszym wyjaśnieniem tej sprawy jest jedno słowo, które nieodłącznie pojawia się przy Lady: kontrowersje. Jak ona sama najlepiej wie, tylko skandale wokół jej osoby utrzymują ją na obecnej pozycji. Dlatego piosenkarka szokuje; nie tylko strojem czy fryzurą, ale także (przynajmniej dla mnie) niezrozumiałym zachowaniem, jakim jest chociażby zjadanie różańca w jednym z teledysków.

Nie pojmuję również sławy jej utworów, które w zasadzie nie wyróżniają się niczym od innych piosenek puszczanych w radiu czy w telewizji. Lady Gaga nie ma jakiegoś mocnego, charakterystycznego głosu, który poruszyłby całą widownię, a jej piosenki nie posiadają jakiejś szczególnej melodii, od której dałoby się rozkołysać całą dyskotekę. Po prostu – coś do posłuchania, nic więcej.

Na zakończenie chcę tylko powiedzieć, że kiedyś wszystkie pomysły się kończą. Dosyć dziwna twórczość Lady Gagi kiedyś widowni się znudzi. W zasadzie dzieje się to już teraz. Ostatnio piosenkarka ubrała się w mięso i pozowała w tym ,,stroju” fotoreporterom. Nie przyciągnęło to jednak uwagi ludzi w takim stopniu, w jakim należało by się tego spodziewać.

Magda

Nauka nie taka straszna

Początek roku szkolnego oznacza powrót do książek, zeszytów i ćwiczeń. Jednak codzienne kilkugodzinne uczenie się czy odrabianie lekcji na pewno nie jest zachęcającym sposobem na pogłębianie wiedzy. Oto kilka rad, dzięki którym Twoja nauka nie będzie wyglądać tak, jak zwykle.  • Systematyka przede wszystkim – jeśli każdego dnia powtórzysz sobie utrwaloną wiedzę, o wiele łatwiej będziesz przypominał sobie materiał przed sprawdzianem.
  • Odrabiaj lekcje zadane tego dnia – kiedy będziesz rozwiązywał prace domowe w dniu ich zadania, zostanie Ci więcej czasu na soboty i niedziele, dotychczas spędzane nad książkami. Przecież weekendy są po to, aby od tego odpocząć :)
  • Bądź aktywny na lekcji! – im więcej zapamiętasz w trakcie tych 45 minut, tym mniej do nauki masz w domu.
  • Używaj kolorów – aby mózg lepiej przyswoił materiał, potrzebuje kolorowych zakreśleń. Nie wymaga to dużo pracy, a daje więcej, niż się spodziewasz.
  • Nie ucz się non stop! – co jakiś czas odpocznij od nauki, nie ucieknie :), a Tobie od razu zrobi się lżej, gdy na chwilę odłożysz zeszyt i zajmiesz się czymś innym.
  • Potrzebna: odpowiednia atmosfera – nie wybieraj miejsc, gdzie ciągle ktoś chodzi albo słychać głośną muzykę. Na pewno nie ułatwi Ci to zadania, gdy wokół Ciebie będzie hałasować dziesięcioosobowa rodzina lub śpiew z radia. Najlepsza do nauki jest cisza i spokój.

Okazję do przetestowania rad będziesz miał już zapewne niedługo :)

Magda


SZKOŁA I INNE

Już wrzesień, a nawet październik. Wakacje dobiegły końca, podobnie ze śliczną pogodą. Jednak gdy coś się kończy, coś się i zaczyna, czyli kartkówki, sprawdziany, odpytywania, zaliczenia i inne szkolne kataklizmy. Na korytarzu codziennie mijamy nauczycieli, którym trzeba powiedzieć ,,Dzień dobry”. Trzeba się uczyć, odrabiać lekcje...

Głowa do góry! Nie musi być tak źle. Przecież szkoła to nie tylko nauka, ale również znajomi i nowi koledzy. Oprócz obowiązkowych zajęć zawsze można zapisać się na przeróżne kółka, które będą rozwijały nasze zdolności (bo przecież każdy jakieś ma). Jeśli nie czujesz się dobrze ani w przedmiotach ścisłych, ani w humanistycznych, do wyboru są również SKSy z siatkówki, piłki nożnej czy koszykówki. Pamiętaj, że to dopiero początek roku, więc i ze sprawdzianami nie powinno być tak źle. Przede wszystkim trzymaj się zasady, że ,,Jeszcze tylko październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i... WAKACJE!” :)

Magda


Recenzja książki

Co zrobić, jeśli zostaje się dobrą wróżką i koniecznie trzeba wyjechać za granicę, jednak jest się tylko prostą wiedźmą ze wsi? Na pewno nie ułatwia tego fakt, że język zagraniczny zna (albo przynajmniej udaje, że zna) tylko jedna z trzech uczestniczek wyprawy. Na dodatek żadna z nich nie przepada za egzotyczną kuchnią (oprócz soków banananananananowych*). Tylko co do tego wszystkiego ma karoca z dyni i Czerwony Kapturek? Odpowiedź na te pytania zapewnia książka ,,Wyprawa czarownic” Terrego Pratchetta.

Opowieść pełna humoru, w której autor wyśmiewa typowe stereotypy, towarzyszące przy dalekich podróżach, posługując się bajkami. Wszystko to ukazane na przykładzie Świata Dysku, czyli płaskiej Ziemi, leżącej na wielkim żółwiu i czterech słoniach. Lektura obowiązkowa dla fanów fantasy.

*Niania Ogg wiedziała, jak rozpocząć to słowo, ale nie umiała go skończyć.

Magda

,, W świecie pływaka" – wywiad z Olgą Markowską

Karolina: Jak to się stało, że wybrałaś akurat ten sport?

Olga: Zawsze na wakacjach godzinami przebywałam w wodzie, nigdy niczego się nie bałam, więc rodzice postanowili zapisać mnie na lekcje pływania.Karolina: Od ilu lat zajmujesz się tym sportem?

Olga: W wieku 6 lat dostałam się na sekcję pływacką, pływam od tamtego momentu.Karolina: Czy jeździsz na zawody pływackie?

Olga: W dawnych latach tak, od ostatniego roku przestałam.Karolina: Co cię mobilizuje?

Olga: Mobilizacją jest samo to, że dla pokonania czasu praktycznie zabijamy się na treningu. Jednak nikt nie jest w stanie Ci powiedzieć, jak się mobilizować. Jest to kwestia indywidualna. Wahanie formy nie jest niczym nadzwyczajnym u pływaków. Raz pływasz wolniej, a raz szybciej. Po prostu nie poddajemy się.Karolina: Co robicie przed startem?

Olga: Siadamy wszyscy pod ścianą i odpoczywamy, 5 min. przed startem rozciągamy się.Karolina: Co jest najlepsze w tym sporcie?

Olga: Dla prawdziwego pływaka wszystko. Radość z bólu wszystkich mięśni, świadomość że wyścig może Cię zmęczyć, ale i tak nie poddasz się bez walki, że lata treningów w końcu się opłaciły, pokonanie własnego czasu, kiedy zrobimy coś, co kiedyś uważaliśmy za niemożliwe, że 0,01 sekundy może być wszystkim. Pływanie po prostu daje radość.Karolina: Czym dla ciebie jest pływanie?

Olga: Pływanie to ciężki sport, jest to nauka kochania bólu; dla innych pływanie to zabawa i rekreacja, dla nas to pasja.Karolina: Która z nagród była dla ciebie najważniejsza?

Olga. Był to pierwszy medal, który zdobyłam. Miałam w tedy 9 lat. Jest to coś wspaniałego, jeżeli spośród 200 zawodników wyczytują twoje imię.Karolina: Dziękuję bardzo za wywiad.

MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE

Uważam, że w dzisiejszych czasach muzyka ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Już od najmłodszych lat rodzice zauważają, że ich dziecko reaguje na dźwięki. W wieku 2-3 lat zaczyna rytmicznie się poruszać i powtarzać słowa tekstu. Gdy dorastają, ich upodobania zmieniają się. Mamy różne rodzaje muzyki np. pop, r'n'b, hip-hop, heavi metal, muzykę poważną, przyśpiewki ludowe, itd. Każdy rodzaj muzyki ma swoje przesłanie i swoich fanów. O zainteresowaniu rodzajem muzyki świadczy ilość ludzi uczestniczących w organizowanych festiwalach i koncertach. Dużą rolę odgrywają przyśpiewki ludowe, które przekazują tradycje związane z obyczajami. Słuchanie muzyki poważnej w wielu przypadkach jest powodem do tego, aby poznać historię jej twórców, np. Chopina, Mozarta, itd. Osobiście uwielbiam słuchać muzyki przy odrabianiu lekcji i nie tylko. Przysłowia są mądrością narodu, dlatego zgadzam się ze stwierdzeniem, że "Muzyka łagodzi obyczaje".           

  Kinga

WIARA

Moim zdaniem wiara pomaga w życiu, gdyż bez wiary człowiek nie będzie znał jego sensu. Jest tak też dlatego, że każdy z nas dzięki własnej wierze przestrzega zasad moralnych, które są głównie dobre. Wiara pomaga nam w trudnych chwilach - gdy zostawi nas ktoś bliski, czy gdy stracimy coś, na czym nam zależało. Może także pomóc w trudnych chwilach żołnierzowi, który jest pod ostrzałem lub lekarzowi, który ma nadzieję, że uratuje pacjenta. Pomaga nam także zrozumieć niewytłumaczalne zjawiska. Jest także pomocą w znajdywaniu wzorców życiowych, czy w podejmowaniu własnych decyzji. Stanowi również punkt oparcia dla każdego człowieka, który wątpi w innych i samego siebie. Uważana jest także jako pomoc dla artystów oraz ich natchnienie. Wielu ludzi wierzy także w naukę i rozum, czyli jest dla nich pomocą, aby skupić się na pracy. Dzięki temu powstają nowe leki przeciwko nieznanym chorobom.Jakub

O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI VINCENTA VAN GOGHABez wątpienia tym malarzem, którego obrazy osiągają obecnie najwyższe ceny na aukcjach sztuki, jest Vincent van Gogh. Napisano o nim niezliczoną ilość biografii, artykułów, rozpraw. Ogromne zainteresowanie i uznanie, jakie okazano mu po śmierci dorównuje obojętności, z jaką traktowano go za życia. Jednak przede wszystkim powszechnie znane są banalne uogólnienia, stereotypowe opinie o van Goghu: że był wielkim artystą, że był biedny i za życia sprzedał tylko jeden obraz, że był wariatem, człowiekiem samotnym i nieszczęśliwym, i że obciął sobie ucho. Szczególnie ten ostatni fakt przyciąga wielu poszukiwaczy sensacji: wertują oni opasłe biografie, obszerne artykuły w poszukiwaniu choćby wzmianki o tym wydarzeniu. Reprodukcje jego obrazów, zwłaszcza "Słoneczników", zdobią tysiące mieszkań zwykłych ludzi. Przez całe swoje życie nie był znanym i cenionym artystą, lecz jednym z najuboższych malarzy, jacy kiedykolwiek istnieli. Kilkadziesiąt lat po samobójczej śmierci został najpopularniejszym i najwyżej cenionym twórcą dziewiętnastego wieku. Twórczości malarskiej van Gogh poświęcił się dosyć późno, bo w dwudziestym siódmym roku życia, czyli około roku 1880. Mając lat trzydzieści siedem namalował ostatni w życiu obraz; jego pracę przerwała przedwczesna śmierć. Po dziesięciu latach pracy artystycznej pozostało po nim około ośmiuset płócien, kilkaset rysunków, szkiców i litografii. .

Urodził się w wiosce Groot Zundert w holenderskiej Brabancji, niedaleko belgijskiej granicy, gdzie jego ojciec, Theodorus, był pastorem. Miał pięcioro rodzeństwa: Annę, Theo (który później wspierał go przez całe życie), Elisabeth, Wilhelminę i Corneliusa. Imię otrzymał na cześć swojego brata, który rok wcześniej nie przeżył momentu narodzin. Brzemię to bardzo doskwierało Vincentowi, zwłaszcza że matka przez długi czas opłakiwała swego syna pierworodnego, mniejszą uwagę poświęcając jemu samemu. Młody chłopak wzrastał w poczuciu winy, że swoje życie zawdzięcza śmierci innego człowieka. W wieku 15 lat zakończył swoją edukację. Rysował od dzieciństwa, lecz poważnie z malarstwem zetknął się mając 16 lat w Hadze. W 1873 Vincent van Gogh został przeniesiony do londyńskiej filii galerii. Tu spotykał swą pierwszą miłość, córkę swoich gospodarzy, Eugenie Loyer. Jednak ona, będąc już zaręczoną, odrzuciła propozycję małżeństwa ze strony Vincenta. Zawód miłosny spowodował pierwszą z jego depresji i załamanie nerwowe, w wyniku czego w 1876 roku stracił pracę w galerii. Były to pierwsze objawy syndromu maniakalno-depresyjnego, który towarzyszył mu przez całe życie. W maju 1877 roku, kontynuując tradycje rodzinne, podjął studia teologiczne na uniwersytecie w Amsterdamie. Chcąc wspierać biednych i prowadzić działalność misyjną, został protestanckim kaznodzieją, jednak ostatecznie komitet ewangelizacji w belgijskim zagłębiu węglowym w Borinage, zgorszony jego nadmiarem gorliwości, udzielił mu nagany i wykluczył go z kościoła protestanckiego. W 1880 wyjechał do Brukseli, gdzie postanowił ostatecznie zostać artystą. Poznał tam Antona van Rapparda, studenta Akademii Sztuk Pięknych, który nauczył go zasad perspektywy. Przyjaźnił się z nim przez kolejne pięć lat. W 1881, na skutek ciągłych problemów finansowych, van Gogh wrócił do rodziców w Etten-Leur. Tam powstały pierwsze szerzej znane dzieła jego autorstwa. Jego pracę przerwała kolejna nieszczęśliwa miłość do owdowiałej kuzynki. Mimo, że ona zdecydowanie go odrzucała, Vincent wyjechał za nią do Amsterdamu. Nieobliczalne zachowanie Vincenta powodowało częste konflikty. Po burzliwej kłótni na temat planów na przyszłość zerwał kontakty z ojcem i w grudniu 1881 przeniósł się do Hagi (dzięki pomocy swego brata Theo). Uczył się malarstwa u swego kuzyna Antona Mauve. W 1882 związał się z będącą w ciąży prostytutką Sien Hoornik, która została jego modelką. Podczas ich wspólnego pożycia urodził się chłopiec (nie jest to syn Vincenta). Vincent chciał się z nią ożenić, jednak pożycie było pełne problemów i stopniowo odszedł od tego zamiaru. Zarażony chorobą weneryczną musiał się leczyć w szpitalu. Presja i oburzenie ze strony całej rodziny (nawet Theo nie mógł zaakceptować stylu życia brata) powodowała wzrastającą depresję. W tym samym roku powstały pierwsze płótna olejne van Gogha. We wrześniu 1883 van Gogh odszedł od Sien, ponieważ nie mógł zaakceptować jej powrotu do prostytucji i przeniósł się do Drenthe w północnej Holandii. Tam, żyjąc w spartańskich warunkach, spędził wiele czasu na spacerach po okolicy szkicując i malując pejzaże oraz sceny z życia chłopów. Był zachwycony krajem. Malował wrzosowiska, pola ziemniaków, chałupy, pasterzy, stada bydła wracające o zmroku. Brakowało mu jednak funduszy na zakup materiałów malarskich, co zmusiło go w końcu do ponownego powrotu do domu. Pod koniec 1883 pogodził się z rodzicami i w grudniu tego roku postanowił zamieszkać w ich nowym domu w Nueuen. Czekając na wyjazd do brata Thea do Paryża, w listopadzie 1885 Vincent wyjechał do Antwerpii z zamiarem studiowania. Był ciężko chory, cierpiał na syfilis, co objawiało się m.in. gniciem dziąseł, a także porfirię. Van Gogh zrezygnował z nauki, gdyż jego gwałtowna, zbyt indywidualna technika nie zyskała uznania w akademii. Porzucił studia i w marcu 1886 przeprowadził się do Paryża, gdzie mieszkał z bratem Theo na Montmartre. Pod wpływem impresjonistów i grafiki japońskiej jego paleta stała się jaśniejsza, wykorzystywał też wartości dekoracyjne faktury i linii. W lutym 1888 van Gogh przeniósł się do Arles w Prowansji.

Chcąc uczynić z Arles centrum artystyczne, przekonał Paula Gauguina, aby ten przyłączył się do niego. Wynajął "Żółty Dom", w którym następnie razem malowali. Między malarzami dochodziło jednak do konfliktów. 23 grudnia po kolejnej gwałtownej kłótni Vincent zagroził przyjacielowi brzytwą i w stanie najwyższego wzburzenia, pod wpływem halucynacji, wracając samotnie do domu, obciął sobie część małżowiny lewego ucha, a następnie wręczył ją w kopercie miejscowej prostytutce, niejakiej Gaby. Gaby prosiła go kiedyś, żeby ofiarował jej prezent na gwiazdkę; dodała żartem, że jeśli nie da jej prezentu, niechaj ofiaruje jej własne ucho. Następnego dnia został znaleziony bliski śmierci i umieszczony w szpitalu w Arles. Odtąd ataki halucynacji i załamania nerwowe nawiedzały go coraz częściej, przeplatając się z okresami dobrego samopoczucia i jasności umysłu. W tym okresie tworzy najwięcej uznanych przez krytyków dzieł. Najbardziej znanym są Słoneczniki. W 1889 roku, w wyniku petycji mieszkańców Arles policja zamknęła "żółty dom". W kwietniu tego samego roku artysta podjął się leczenia się w szpitalu psychiatrycznym w St. Remy. Tam stwierdzono u niego epilepsję (chociaż dziś podejrzewa się, że cierpiał na porfirię). Malował m.in. Irysy, jeden z jego najpopularniejszych Autoportretów oraz serię obrazów przedstawiających Cyprysy. Na początku 1890 opublikowana została pierwsza pozytywna ocena jego prac.

Odwiedziwszy w Paryżu Theo, jego żonę i syna, 21 maja 1890 przyjechał do Auvers-sur-Oise na północy Francji i zamieszkał w gospodzie. W tym czasie stworzył około siedemdziesięciu dzieł, m.in. Kościół w Auvers i Pole pszenicy z krukami – obraz uznawany często za ostatnie dzieło malarza. 27 lipca 1890, w czasie kolejnego załamania nerwowego, Vincent van Gogh podjął próbę samobójczą. Na miejscowym polu pożyczonym rewolwerem strzelił sobie w pierś. Nie zmarł jednak od razu, lecz po dwóch dniach na rękach Theo.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość