Strona główna

Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego


Pobieranie 7.09 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar7.09 Kb.
MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

RZECZNIK PRASOWY

WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

tel: 22 695 62 72, 695 60 63 fax: 22 695 62 50

e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

INFORMACJA PRASOWA, 23 maja 2014 r.

___________________________________________________________________________
Sytuacja hydrologiczna na Mazowszu: aktualizacja

Fala wezbraniowa na Wiśle jest już poza województwem mazowieckim. Rzeka przekracza  jeszcze stany alarmowe w nadwiślańskich powiatach na północ i zachód od stolicy, ale woda opada. W południowej części województwa oraz w Warszawie jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Obecnie alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w trzech powiatach oraz w Płocku. Pogotowia przeciwpowodziowe w pięciu powiatach oraz w Łomiankach i gminie Przyłęk.

Obecnie poziom Wisły przekracza stany alarmowe na wodowskazach w Wyszogrodzie (606 cm) oraz Kępie Polskiej (576 cm), w Modlinie przekroczony jest stan ostrzegawczy (667 cm) - stan na 23 maja na godz. 12. Wisła w stolicy i na południu Mazowsza opadła do poziomu poniżej stanu ostrzegawczego. Na Bugu i Narwi stany ostrzegawcze nie zostały przekroczone.

W powiatach na północ od Warszawy samorządy wciąż zgłaszają podwyższone stany gotowości służb – alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie sochaczewskim, płońskim, płockim oraz w Płocku. W czwartek do zabezpieczenia terenu w okolicy Wyszogrodu skierowano 170 strażaków oraz 40 samochodów. Wojsko przekazało też dwa transportery PTS. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki wizytował wczoraj sztab straży pożarnej w Wyszogrodzie oraz wały przeciwpowodziowe w Płocku.

Alarmy przeciwpowodziowe na Mazowsza są stopniowo odwoływane i zmieniane na pogotowie przeciwpowodziowe – dotychczas w powiecie lipskim, kozienickim, garwolińskim, otwockim, piaseczyńskim, legionowskim, nowodworskim oraz w gminie Łomianki i Przyłęk. W stolicy odwołano już zarówno alarm i pogotowie przeciwpowodziowe.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.


Zespół prasowy wojewody mazowieckiego


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość