Strona główna

Saga "zmierzch": zaćmienie


Pobieranie 123.56 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar123.56 Kb.
PRZEDSTAWIA FILM:PREMIERA KINOWA: 30 CZERWCA 2010

SAGA "ZMIERZCH": ZAĆMIENIE
PREMIERA KINOWA: 30 czerwca 2010

PRODUKCJA: USA 2010

DOZWOLONY OD LAT: 12

CZAS TRWANIA: 124 minuty

www.twilightthemovie.com

www.monolith.pl


TWÓRCYDAVID SLADE reżyseria

MELISSA ROSENBERG scenariusz

STEPHENIE MEYER autorka powieści

JAVIER AGUIRRESAROBE zdjęcia

HOWARD SHORE muzyka

WYCK GODFREY producent

GREG MOORADIAN producent

KAREN ROSENFELT producent


OBSADA


KRISTEN STEWART Bella Swan

ROBERT PATTINSON Edward Cullen

TAYLOR LAUTNER Jacob

PETER FACINELLI dr Carlisle Cullen

ELIZABETH REASER Esme Cullen

ASHLEY GREEN Alice Cullen

NIKKI REED Rosalie Cullen

JACKSON RATHBONE Jasper Cullen

KELLAN LUTZ Emmet Cullen

BILLY BURKE Charlie Swan, ojciec Belli

DAKOTA FANNING Jane

CAMERON BRIGHT Alec

DANIEL CUDMORE Felix

CHARLIE BEWLEY Demetri

RACHELLE LEFEVRE Victoria

XAVIER SAMUEL Riley

JODDIE FERLAND Bree

CHASKE SPENCER Sam

ALEX MERAZ Paul

BRONSON PELLETIER Jared

KIOWA GORDON Embry

TYSON HOUSEMAN Quil

JULIA JONES Leah

BOOBOO STEWART Seth

TINSEL KOREY Emily


DYSTRYBUCJA


MONOLITH FILMS
tel: 22 851 10 58, 851 10 59

fax: 22 851 10 58 w. 116
DZIAŁ DYSTRYBUCJI:

tel: 851 11 01; 840 66 99

fax: 0-22 841 47 40
Dyrektor Dystrybucji:
Tomasz Koć tomasz.koc@monolith.pl


Dział Dystrybucji:

Ryszard Pawlicki ryszard.pawlicki@monolith.pl

KRÓTKO O FILMIESAGA "ZMIERZCH": ZAĆMIENIE – ekranizacja trzeciej części bestsellerowej sagi Stephenie Meyer jest najbardziej oczekiwanym filmem sezonu.

Jego wielcy ekranowi poprzednicy – ZMIERZCH (389 mln USD Box office) i KSIĘŻYC W NOWIU (688 mln USD Box Office), podbili serca dziesiątek milionów fanów. Czterotomową serię książek wydano dotychczas w ponad 85 milionach egzemplarzy, a w sieci funkcjonują setki fanklubów.

Saga ZMIERZCH stała się sensacją, fenomenem kulturowym i socjologicznym na skalę światową, bezprecedensowym obiektem fascynacji młodych czytelników i widzów.

Na planie zdjęciowym „Księżyca w nowiu” we Włoszech koczowały tysiące wielbicieli bohaterów sagi. Miliony fanów na całym świecie nie mogą doczekać się ekranizacji

trzeciej części historii miłości młodej dziewczyny i nieśmiertelnego wampira, którą zrealizował David Slade, reżyser „Pułapki” i „30 dni mroku”.
Nieziemsko przystojny wampir – Edward (Robert Pattinson) zgadza się zamienić swoją ukochaną Bellę (Kristen Stewart) w wampira – pod warunkiem jednak, że wezmą ślub. Ten pomysł nie podoba się zazdrosnemu o dziewczynę Jacobowi (Taylor Lautner). Zgodnie z zasadami swojego plemienia, młody wilkołak wraz ze swoimi towarzyszami ma za zadanie bronić okolic Forks przed wampirami. Jacob oferuje Belli coś, czego Edward nigdy nie będzie w stanie jej zapewnić – normalne życie bez konieczności picia krwi i ukrywania swojej tożsamości przed światem.
Tymczasem do mieszkańców miasteczka dochodzą niepokojące wieści o zniknięciach kolejnych osób. Rodzina Cullenów wkrótce odkrywa, że nie są jedynymi wampirami zamieszkującymi okolice stanu Waszyngton. Na domiar złego w lasach ukrywa się czyhająca na życie Belli Victoria, która chce pomścić śmierć swojego przyjaciela – Jamesa. Rodzina wampirów i plemię wilkołaków będzie musiało załagodzić spór i nauczyć się współpracować, aby oddalić zbliżające się niebezpieczeństwo.ZAĆMIENIE - bohaterowie powracają


BELLA
PEŁNE NAZWISKO: Isabella Marie Swan

STATUS: człowiek

GRUPA: do ustalenia

DATA URODZENIA: 13 września 1987

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: skłonna do ulegania wypadkom, przyciąga nieszczęścia, wampiry nie mogą czytać jej myśli

CYTAT: „Zmień mnie. Pragnę tego. Dokonałam wyboru i chcę zacząć żyć nowym życiem”.


Bella jest atrakcyjną i inteligentną dziewczyną zakochaną w wampirze Edwardzie Cullenie.

Miłość Belli jest tak głęboka, że jej największym pragnieniem jest zostać wampirem, by móc po wsze czasy dzielić życie z Edwardem. Edward stara się do tego nie dopuścić i próbuje tłumaczyć Belli, że los wampira jest przeklęty. Jednak Bella chce zrobić wszystko, by zostać wampirem tuż po zakończeniu szkoły. Chce by transformacji dokonał ojciec Edwarda, Carlise. Z drugiej strony, wolałaby, żeby dokonał tego Edward. Rozważa więc przyjęcie jego warunku – poślubienia go. Gdy Bella zmaga się z wewnętrznym dylematem, Jacob wyznaje jej miłość i przekonuje, że powinna wybrać właśnie jego i pozostać w ludzkiej postaci. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że jej decyzja może wywołać wojnę wilkołaków z wampirami. Tymczasem Victoria, największy wróg Belli, tworzy armię nowonarodzonych wampirów, których zadaniem jest zgładzić dziewczynę. Edward i Jacob będą musieli znaleźć porozumienie, aby zapewnić Belli bezpieczeństwo i połączyć siły w walce z armią Victorii.

WAMPIRY
 • ich zęby nie różnią się od ludzkich

 • mają bladą skórę

 • są piękniejsi niż ludzie

 • skóra wampira w słońcu skrzy się jak diament i jest tak twarda, że nie można jej przeciąć czy przebić

 • mają nadludzką szybkość, koordynację, siłę i zmysły

 • można je zniszczyć tylko rozrywając na kawałki i paląc szczątki, a może tego dokonać tylko wampir lub wilkołak

 • nie jedzą ludzkiego pożywienia

 • dwa razy w miesiącu muszą zaspokajać potrzebę krwi

 • ich oczy zmieniają się w zależności od stopnia nasycenia: czarne – głodny, czerwone – zaspokojone ludzką krwią, złote – zaspokojone zwierzęcą krwią

 • im bardziej są spragnione, tym bardziej wyraziste stają się cienie pod oczami

 • są odporne na tradycyjne metody unicestwiania, takie jak: czosnek, krzyże, święcona woda, przebicie kołkiem

 • niektóre wampiry mają różne nadnaturalne zdolności i nadludzkie atrybuty: czytanie w myślach, widzenie przyszłości, wyczuwanie emocji, telepatyczne zadawanie bólu.

 • można je unicestwić tylko poprzez rozerwanie na strzępy i spalenie szczątków, czego może dokonać tylko wampir lub wilkołak.
WAMPIRY - rodzina Cullenów


EDWARD
PEŁNE NAZWISKO: Edward Anthony Masen Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 20 lipca 1901 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1918 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: czytanie w myślach, wyjątkowa szybkość, nadzwyczajna siła

CYTAT: „Wyjdź za mnie. Najważniejsze jest dla mnie twoje bezpieczeństwo. Zawsze będziesz moja”
Edward Cullen został przemieniony w wampira przez Carlise’a Cullena na prośbę matki, gdy Edward był umierający. Kiedy jeszcze kosztował ludzkiej krwi, zabijał tylko tych, którzy na to zasługiwali. Obecnie jest wampirem - "wegetarianinem", tzn. nie atakuje ludzi. Edward jest wielokrotnym absolwentem college’u oraz ma dwa tytuły doktora medycyny (choć nie praktykuje). Jego rodzina jest stosunkowo zamożna, dzięki długoterminowym inwestycjom finansowym. Edward uwielbia muzykę i gra na pianinie. Kocha Bellę i zrobi wszystko, by zapewnić jej bezpieczeństwo, co nie jest łatwe, bo dziewczyna wręcz przyciąga kłopoty i zagrożenia. Bella błaga Edwarda, aby zamienił ją w wampira, lecz on nie chce się na to zgodzić. Kiedy jednak zdaje sobie sprawę, że Bella i tak dopnie swego, zgadza się na transformację pod jednym warunkiem: że Bella go poślubi. Mimo wzajemnych animozji, Edward i Jacob łączą siły aby wspólnie stawić czoła wampirzej armii dowodzonej przez Victorię.
ALICE
PEŁNE NAZWISKO: Mary Alice Brandon Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: około 1901 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1920 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Widzi przyszłość, jeśli w wydarzeniach nie uczestniczą wilkołaki. Dysponuje nadzwyczajną szybkością i siłą.

CYTAT: „Załatwiłam ci alibi na czas bitwy”. „Poradzę sobie sama.”
Ekscentryczna i dowcipna Alice chętnie akceptuje Bellę, ponieważ widzi w swoich wizjach, że w przyszłości zostaną przyjaciółkami. Miała też kiedyś widzenie, że Bella zostanie wampirem i członkiem rodziny Cullenów. Alice uwielbia przyjęcia, imprezy i modę. Kocha też dawać prezenty, bo z góry widzi, z czego obdarowany będzie się cieszył. Jest przemiłą dziewczyną, lubi ją nawet ojciec Belli, mimo ich wcześniejszej niebezpiecznej eskapady do Włoch. Dzięki zdolności do widzenia przyszłości, Alice bez przerwy monitoruje wszelkie potencjalne zagrożenia dla rodziny Cullenów, szczególnie te ze strony Volturi i Victorii.
JASPER
PEŁNE NAZWISKO: Jasper Whitlock Hale

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1843 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1863 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Zdolność odczuwania i manipulacji uczuciami innych

CYTAT: „Ile jeszcze razy mamy zdawać tę maturę?”
Jasper był żołnierzem wojny secesyjnej i jest najświeższym członkiem klanu Cullenów. W restauracji poznał Alice, która czekała tam na niego, widząc ich spotkanie w swojej wizji. Razem przyjechali w 1950 r. do Cullenów, których także zobaczyła w jednym z widzeń. Jasper kocha Alice i zrobi dla niej wszystko. Używa nazwiska Hale, aby ludzie uważali, że są z Rosalie rodzeństwem. Jasper został zmieniony podczas wojny przez Marię i jako żołnierz wykorzystany do szkolenia nowonarodzonej armii wampirów. Kiedy jednak po około roku, wampiry traciły pragnienie, Maria zmuszała Jaspera do zabijania ich. Teraz te doświadczenia Jaspera są bardzo przydatne w szkoleniu Cullenów i Wikołaków w walce z nowonarodzoną armią Victorii.
ROSALIE
PEŁNE NAZWISKO: Rosalie Lillian Hale

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1915 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1933 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: uroda

CYTAT: „Ty masz wybór. Ja go nie miałam.”
Rosalie kiedyś była najpiękniejszą dziewczyną w okolicy. Uważa, że jej ludzkie życie było idealne, a jedynym ówczesnym pragnieniem było znalezienie męża i urodzenie dzieci. Jednakże jej narzeczony okazał się złym człowiekiem, który wraz z kolegami dokonał gwałtu na niej i zostawił ją na pewną śmierć. Carlise zmienił ją, gdy była na krawędzi śmierci. Nigdy nie żywiła się ludzką krwią, ale wykorzystując swoje nadludzkie zdolności, doprowadziła do śmierci mężczyzn, którzy ją zgwałcili i katowali. Rosalie nie przepada za Bellą. Sądzi, iż Bella nie docenia tego, że jest człowiekiem. W relacjach z nią zachowuje poprawność, ale zazdrości jej, uważając że ta ma wybór. Dwa lata po swojej transformacji, znalazła w lesie poturbowanego przez niedźwiedzia Emmeta i poprosiła Carlisle’a, aby go zmienił. Od tamtej pory są parą. Rosalie lubi koncentrować na sobie uwagę innych. Początkowo Carlisle sądził, że może ona zostać dziewczyną Edwarda, jednak łączą ich jedynie braterskie relacje.
EMMET
PEŁNE NAZWISKO: Emmett Mccarty Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1915 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1935 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: siła

CYTAT: „Wyśledzimy go i skopiemy jego krwiożerczy tyłek”.
Ulubionym pożywieniem Emmeta jest niedźwiedź grizzly, być może dlatego, że kiedyś o mało go nie zabił. Rosalie przekonała Carlisle’a, aby go zamienił w wampira. Emmett podszedł do tego spokojnie, rozumując, że jeśli Rosalie i Carlisle są wampirami, to nie jest to takie złe. Kiedyś żywił się ludźmi i narzucenie nowej dyscypliny przychodziło mu z trudem, lecz teraz jest prawdziwym ekspertem "wegetariańskiej" diety. Ma duże poczucie humoru i lubi współzawodnictwo. Kocha Rosalie i uczyni wszystko, by ją uszczęśliwić.
CARLISLE
PEŁNE NAZWISKO: Dr Carlisle Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1640 r.

DATA TRANSFORMACJI: po 1663 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: współczucie, zdolność do powstrzymania pragnienia ludzkiej krwi

CYTAT: „Sytuacja się pogarsza. Musimy coś zrobić”
Syn duchownego ogarniętego obsesją wykorzenienia zła, ugryziony podczas polowania na wampiry. Po transformacji Carlisle nauczył się polować na zwierzęta, aby nie zabijać ludzi. Jakiś czas mieszkał z Volturi, ale odszedł od nich, kiedy nalegali, by żywił się ludzką krwią. Został lekarzem, bo pragnął pomagać ludziom. Dzięki wiekom praktyki, widok krwi nie porusza go i dzięki temu łatwiej mu jest zmieniać ludzi w wampiry. Zawsze zachowuje spokój i racjonalne podejście. W związku z nadejściem armii Victorii, obawia się zarówno o bezpieczeństwo Belli, jak i ludności Forks.
ESME
PEŁNE NAZWISKO: Esme Anne Platt Evenson Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1895 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1921 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: żarliwa miłość, niezwykła siła.

CYTAT: „Zaoferowaliśmy jej bezpieczne schronienie, jeśli zaprzestanie walki”
Esme zakochała się w Carlisle’u jako młoda dziewczyna. Ponownie spotkali się, gdy była już mężatką, na skraju śmierci. Carlisle przemienił ją w wampira i od tego czasu są razem. Ponieważ będąc jeszcze człowiekiem miała dziecko, w naturalny sposób stała się matką dla rodziny Cullenów. Po pokonaniu armii Victorii, Esme zaproponowała schronienie Bree, przerażonej nastolatce z szeregów nowonarodzonych. Volturi jednak tego nie respektują i zabijają ją.


WAMPIRY - rodzina Volturi


JANE
STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku

SZCZEGOLNE ATRYBUTY: Potrafi myślą zadać silny ból, nadzwyczajna siła i szybkość.

CYTAT: „Volturi nie dają drugiej szansy”


Jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Ród wstrzymywał się z transformacją Jane i jej brata Aleka, czekając aż będą starsi, ale ludzie postanowili rodzeństwo spalić na stosie, oskarżając je o czary. Aro zmuszony był zamienić Aleca i Jane wcześniej niż planował, we wczesnym wieku młodzieńczym. Ciężkie doświadczenie z palenia na stosie wykształciło w Jane niezwykłą zdolność do telepatycznego zadawania bólu. Kiedy Volturi pozwolili Belli odejść, Aro wie, że Alicja monitoruje jego decyzje i przewiduje działania. Dlatego przerzuca ciężar decyzji na Jane. Ta jednak nie decyduje się na żadną interwencję, ani po stronie Victorii, ani Cullenów, tylko obserwuje rozwój wypadków, prowadzący do bitwy Cullenów z armią Victorii. Jane wraz z Alekiem, Felixem i Demetrim pojawia się po zakończeniu bitwy i z rozczarowaniem przyjmuje jej wynik: Cullenowie nie ponieśli strat. A kiedy ci chcą udzielić schronienia nastoletniej wampirzycy Bree, Jane wydaje rozkaz zabicia jej, tylko po to, żeby pokazać Cullenom, że Volturi mają nad nimi władzę.
ALEC
STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nadzwyczajna siła i szybkość

CYTAT: „To bardzo...nierozważne”.


Alec jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Zamieniony w młodym wieku razem z siostrą-bliźniaczką Jane. Dzięki rodzeństwu, rodzina Volturi praktycznie nie musi walczyć, przeciwnicy są po prostu masakrowani.
FELIX
STATUS: wampir

GRUPA: Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: szczególnie waleczny
Członek Straży Volturi, często w parze z Demetrim wysyłani są na specjale misje. Spośród wszystkich Volturi, to on ma największe umiejętności w walce i zabijaniu innych wampirów. Dlatego to jemu Jane zleca zabicie Bree. Zadowolony z siebie i z nieodłącznym uśmieszkiem, lubi puszczać oko do kobiet, szczególnie Belli.

DEMETRI
STATUS: wampir

GRUPA: Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: potrafi wytropić ofiarę rozpoznając jej tok myśli.

CYTAT: „Przyciągnęli zbyt wiele uwagi”.


Demetri jest tajemniczym, uprzejmym, ale i milczącym członkiem Straży Volturi. Jest najbardziej utalentowanym tropicielem na świecie, tysiąc razy lepszym niż James. Wyczuwa „aurę” myśli i podąża za nimi. Jego umiejętności nie działają w przypadku Belli.WAMPIRY – armia nowonarodzonych
 • aby stworzyć wampira, trzeba powstrzymać się od wypicia krwi ofiary oraz jej zabicia, co nie jest łatwe dla zwykłego wampira

 • przemiana w wampira wymaga jedynie jednego ugryzienia, a wpuszczony jad powoduje u ofiary krzyk i zwijanie się z bólu

 • po przemianie, nowonarodzony wampir wykazuje ogromne pragnienie, przy czym często jest zdezorientowany i zachowuje się agresywnie.

 • nazwa „nowonarodzeni” przysługuje wampirom o stażu mniejszym niż roczny. Są fizycznie silniejsze od starszych wampirów, ponieważ w ich krwiobiegu jeszcze znajduje się ludzka krew.

 • oczy nowonarodzonych mają intensywnie czerwony kolor, który, w przeciwieństwie do starszych wampirów, nie zmienia się na czarny przy dużym pragnieniu

 • Nowonarodzeni są dobrym „mięsem armatnim” ponieważ cechuje ich brutalna, zwierzęca siła i dążenie do zwycięstwa.

 • Trudno ich utrzymać w ryzach i łatwo mogą zaszkodzić sobie lub innym nowonarodzonym. Ich działania trzeba ściśle kontrolować, pilnować by polowali „z głową” i sprzątali po sobie (tzn. ukrywali ciała ofiar).

 • armie nowonarodzonych powstawały w Ameryce północnej na początku XIX w., jednak zostały rozgromione przez przez Volturi, sprzeciwiających się ich powstawaniu.

 • Od tamtych czasów armie te są niewielkie i rzadko kiedy aktywne, aby nie przykuwać uwagi Volturi.


VICTORIA
STATUS: wampir

GRUPA: Armia nowonarodzonych

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Umiejętność skutecznej ucieczki i ukrycia, wielka siła.

CYTAT: „Witaj w Armii. Robię to dla nas”.


Ma ognisto rude włosy. James traktował ją instrumentalnie, była mu potrzebna, bo doskonale organizowała ucieczkę. Victoria natomiast bardzo kochała Jamesa i teraz zdecydowana jest zabić Bellę, by pomścić śmierć ukochanego z rąk Edwarda. Jej najnowszy plan to stworzenie w Seattle Armii Nowonarodzonych, która pomoże jej rozprawić się z Cullenami.
RILEY
STATUS: wampir

GRUPA: Armia nowonarodzonych

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Nadzwyczajna siła i szybkość.

CYTAT: „Postarajcie się nie dać zabić”


Riley jest zwykłym studentem w college’u w Seattle, gdy pewnego dnia zostaje ugryziony przez wampira i wcielony do Armii Nowonarodzonych.
BREE
STATUS: wampir

GRUPA: Armia nowonarodzonych

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Nadzwyczajna siła i szybkość.

CYTAT: „Co ty mi zrobiłeś?”


Bree ma 15 lat gdy zostaje przemieniona w wampira i wcielona do Armii. W czasie bitwy, Esme napotyka przerażoną Bree i proponuje jej schronienie. Bree się zgadza, ale i tak nie uniknie śmierci z rąk Volturi.WILKOŁAKI
 • na wilkołaki nie mają wpływu ani księżyc, ani srebro, ani inne czynniki, wskazywane przez tradycyjne wierzenia

 • wilkołak po przeistoczeniu w wilka, ma wysokość konia i różnorodne ubarwienie

 • porozumiewają się telepatycznie wewnątrz watahy

 • są szybkie i silne, a dzięki wyższej niż ludzka temperaturze ciała, ich rany goją się błyskawicznie

 • przekształcenie w wilka następuje szybko, jak eksplozja. Nie ma powolnego przechodzenia od formy ludzkiej do zwierzęcej

 • pierwsze przekształcenie w wilka następuje w okresie dojrzewania i jest poprzedzone gorączką

 • kiedy wampiry osiedliły się niedaleko ziemi Quileutów, nastoletni chłopcy zaczęli zamieniać się w wilkołaki, aby chronić swoje plemię przed wampirami. Kiedy Cullenowie osiedlili się w Forks, pośrednio spowodowali liczne przemiany wśród chłopców z plemienia

 • wilkołaki nie tolerują żadnych wampirów, nawet Cullenów

 • wzajemnie nazywają się „pijawkami” i „psami”

 • relacje między Quileutami a Cullenami unormowane są traktatem pokojowym, który każda ze stron musi przestrzegać

 • po osiągnięciu dojrzałości wilki się nie starzeją

 • w ludzkiej postaci wilkołaki ubierają się zwykle w szorty, aby po transformacji nie nosić ze sobą ubrańWILKOŁAKI - wataha QuileuteJACOB
PEŁNE NAZWISKO: Jacob Black

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: rudo-brązowe

DATA URODZENIA: 1989 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: W sforze porozumiewa się telepatycznie, praktycznie się nie starzeje, natychmiast zabliźnia rany, wyostrzone zmysły, wyjątkowo silny i szybki.

CYTAT: „Nagle zdajesz sobie sprawę, że to nie grawitacja trzyma cię na Ziemi, lecz...ona”

„Nie poddam się. Będę walczył o ciebie”
Jacob jest impulsywny, niecierpliwy, ale również ma bardzo silną wolę. Należy do plemienia Quileutów. W okresie dojrzewania uświadamia sobie, że odziedziczył geny zmieniające go w olbrzymiego, silnego wilka, należącego do sfory chroniącej plemię przed wampirami. Wilkołaki mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie, nie starzeją się i łatwo goją im się rany.

W sforze porozumiewają się za pomocą telepatii. Jacob kocha Bellę, lecz ona traktuje go jak przyjaciela. Jacob jest nieustępliwy i zrobi wszystko, by przekonać Bellę, że ta go kocha. Zdaje sobie jednak sprawę, że do terminu przemiany Belli zostało mu niewiele czasu. Kiedy pewnego dnia całuje Bellę, ta uderza go pięścią w twarz tak mocno, że łamie sobie rękę. Kiedy Jacob dowiaduje się, że życie Belli jest w niebezpieczeństwie, przełamuje swą nienawiść do Edwarda i tworzy z nim i Cullenami wspólną strategię walki z Armią Nowonarodzonych.


SAM
PEŁNE NAZWISKO: Sam Uley

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: czarne

DATA URODZENIA: 1985 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: samiec alfa, posługuje się telepatią, nie starzeje się, błyskawicznie goi rany, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna siła i szybkość.

CYTAT: „Pokażemy mu, gdzie jego miejsce”
Kiedy Sam stał się pierwszym od wielu lat wilkołakiem w plemieniu Quileutów, zmuszony był zrezygnować ze stypendium w college’u. Plemię było przekonane, że zaginął, podczas gdy on przez parę tygodni próbował wrócić do ludzkiej postaci. Jest przywódcą wilkołaków Quileute i dlatego ma wysoką pozycję w plemieniu. Jest samcem Alfa, bowiem Jacob, który powinien nim być, odmówił. Kiedyś przypadkowo okaleczył narzeczoną, Emily, która mimo to nie opuściła go. Połączyło ich „wpojenie”, czyli wilcza miłość od pierwszego wejrzenia. Wcześniej Sam był związany z Leah, która teraz dołączyła do watahy, co jest dla obojga trudnym i bolesnym doświadczeniem.
PAUL
STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: stalowo-szare

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.
Paul jest porywczy. Na oczach Belli walczy z Jacobem, zmuszając go do odkrycia prawdziwej tożsamości.
JARED
STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: brązowe

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.
Został wilkołakiem jako drugi w kolejności po Samie Uley’u.
EMBRY
PEŁNE NAZWISKO: Embry Call

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: szare z czarnymi plamami na grzbiecie.

DATA URODZENIA: 1989 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.


Przyjaciel Jacoba. Matka nie pochodzi z plemienia Quileute, i nie ma pewności, kto jest jego ojcem.
QUIL
PEŁNE NAZWISKO: Quil Ateara

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: czekoladowy brąz

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.

CYTAT: „Nareszcie dołączyłem do was”
Quil dołącza do watahy niedawno. Jest szczęśliwy, że odzyskał przyjaciół i w końcu rozumie, co się dzieje. Swoje „wpojenie” kieruje na siostrzenicę Emily, Claire, która ma dopiero 2 latka, co wydaje się skandaliczne, ale w końcu zostaje zaakceptowane, ponieważ jego miłość nie ma aspektu seksualnego, a jedynie duchowy. Będzie dla niej bratem, partnerem do zabaw, aż do chwili gdy Claire dorośnie.
LEAH
STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: szare

DATA URODZENIA: 1986

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.

CYTAT: „Jeśli masz zamiar dłużej dręczyć Jacoba, to opuść nas”


Leah jest jedyną kobietą-wilkiem. Dołączyła do watahy wraz z bratem, Sethem. Jest opryskliwa i niegrzeczna, ponieważ zmuszona jest telepatycznie wysłuchiwać myśli członków watahy na temat miłości Sama do Emily. Leah była poprzednią dziewczyną Sama, dopóki nie „wpoił” uczucia w Emily. Leah uważa, że Bella jest dla Jacoba źródłem udręki i kłopotów.
SETH
STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: piaskowe

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Telepatia, opóźnione starzenie, błyskawiczne gojenie ran, wyostrzone zmysły, nadzwyczajna szybkość i siła.

CYTAT: „Najnowszy, najlepszy, najinteligentniejszy”


Seth zawsze zapatrzony był w Jacoba i jest zachwycony, że został członkiem watahy. Ma dopiero 15 lat i większość wilkołaków poczuwa się do opieki i ochrony Setha. Wyjeżdża z Edwardem i Bellą w góry, pełniąc rolę łącznika na polu bitwy. Edward czyta jego myśli i wie, jak przebiega bitwa.
EMILY
STATUS: człowiek

GRUPA: wataha Quileute

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Nie posiada


Emily jest narzeczoną Sama i „mamą” dla chłopców z watahy. Przebywają w jej domu i są przez nią bezustannie karmieni. Na jej twarzy widniej blizna po przypadkowym zranieniu przez Sama. Emily jest piękna, ma wielkie serce. Boleje nad tym, że Sam zranił Leah, porzucając ja dla Emily, ale rozumie, że „wpojeniu” nie sposób się przeciwstawić.STEPHENIE MEYER - autorka kultowej sagi

Stworzona przez Stephenie Meyer bestsellerowa seria książek, którą rozpoczyna "Zmierzch" stała się prawdziwym fenomenem kulturowym, tymczasem autorka nigdy nie zamierzała zostać pisarką, a historia, którą stworzyła ma zadziwiający początek. Meyer zwierzyła się, że 2 czerwca 2003 roku przyśnił się jej 13. rozdział Zmierzchu, fascynującej historii o miłości zwykłej nastolatki i… wampira. Sen był pierwszym impulsem. Dobrze się tego dnia bawiłam. To było tylko dziesięć stron. Nie myślałam o pisaniu książki, chciałam po prostu zobaczyć, co się zdarzyło potem”. Choć wcześniej niczego nie napisała, już po trzech miesiącach przedstawiła wydawnictwu gotową powieść. Następnie podpisała ze spółką Little Brown and Company umowę na trzy kolejne książki opiewającą na kwotę 750 tys. dolarów.. 

W rezultacie cała seria osiągnęła imponujący wynik 85 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy i kilkadziesiąt tygodni znajdowała się na liście bestselllerów New York Timesa. „Zmierzch” został także uznany Najlepszą Książką Roku wg Publishers Weekly oraz Najlepszą Książką Dekady wg Amazon. Trzecia część serii potrzebowała zaledwie 2 tygodni żeby znaleźć się na pierwszym miejscu listy bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera. Od tej pory sukces Stephenie Meyer jest porównywany do J.K.Rowling, a magazyn TIME umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób. Ostatnia książka z serii zatytułowana „Przed świtem” w ciągu pierwszych 24 godzin po wydania sprzedała się w ilości 1 miliona 300 tysięcy egzemplarzy!!Kim jest autorka kultowej sagi?
Stephenie Meyer urodziła się 24 grudnia 1973 roku w Connecticut. Dzieciństwo spędziła w Phoenix, w stanie Arizona. Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdale (Arizona) i na Brigham Young University w Provo w stanie Utah, gdzie ukończyła wydział literatury angielskiej. W 1994 roku wyszła za mąż za Christina, z którym ma trzech synów: Gabe’a, Setha i Eliego. Jest mormonką, należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Zgodnie z nauką swego Kościoła nie pije alkoholu ani napojów, które mogą zakłócać zdolność wyrażania wolnej woli. Meyer jest fanką rockowego zespołu Muse. Wyznała, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi, to właśnie koncert tego zespołu i że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami. Dobrze pisze jej się także przy muzyce takich grup, jak Ok Go, Gomez, Placebo, Blue October i Jack’s Mannequin.
W Polsce saga Stepenie Meyer jest wydawana przez Grupę Publicat S.A. W sprzedaży znajdują się wszystkie cztery części: „Zmierzch” (Twilight), „Księżyc w nowiu” (New Moon) oraz “Zaćmienie” (Eclipse) oraz „Przed świtem” (Breaking Dawn).
Strona internetowa Stephenie Meyer: http://www.stepheniemeyer.com/


SAGA "ZMIERZCH" - fenomen kulturowy w liczbach • kultowa seria książek Stephenie Meyer sprzedała się w Polsce w rekordowej liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy
 • do tej pory kultowa saga osiągnęła na świecie imponujący wynik 85 milionów sprzedanych książek
 • ekranizacja pierwszej części w sumie zarobiła 389 milionów USD, ekranizacja drugiej części zarobiła 688 milionów USD
 • w ciągu weekendu premierowego pierwszy film "Zmierzch" zarobił w Stanach 70 miliona dolarów, tym samym zajmując 1-sze miejsce amerykańskiego box office i osiągając wynik lepszy niż otwarcie "Quantum of Solace". Kolejna część "Księżyc w nowiu" otworzyła się z dwukrotnie lepszym wynikiem 143 milionów dolarów
 • odtwórca roli wampira Edwarda - Robert Pattinson - został uznany przez magazyn Time jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi, a przez magazyn People jednym ze 100 najpiękniejszych mężczyzn
 • tygodnik Entertainment Weekly, na którego okładce w lipcu 2008 roku znalazły się gwiazdy filmu „Zmierzch”, był najlepiej sprzedającym się numerem roku
 • kolejne wyjątkowe wydanie tego tygodnika z 14 listopada 2008 miało aż 3 różne okładki z głównymi bohaterami filmu: jedną z Robertem Pattinsonem, jedną z Kristen Stewart i jedną na której znaleźli się oboje.
 • pierwszy film z serii otworzył na 1-szym miejscu aż w 23 krajach
 • na 2 dni przed premierą pierwszego filmu "Zmierzch" wyprzedano około 2000 seansów filmu, w tym 600 pokazów odbywających się o północy
 • trzecia część sagi zatytułowana "Zaćmienie" potrzebowała zaledwie 2 tygodni aby znaleźć się na 1-szym miejscu amerykańskich bestsellerów książkowych, detronizując tym samym ostatnią część "Harry Pottera"
 • pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu „Zmierzch” w ciągu pierwszego tygodnia przyciągnął prawie 3 miliony widzów i ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez „Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki”
 • jeszcze przed filmową premierą pierwszej części w internecie odnotowano ponad 350 stron internetowych, z czego najpopularniejsze to:

http://www.stepheniemeyer.com/ 

http://www.thetwilightsaga.com/

http://www.twilightlexicon.com/ 

http://www.twilightmoms.com/ (strona mam - fanek "Zmierzchu"!)

http://www.twilightseries.fora.pl/ (najpopularniejsza polska strona)


 • na 2 miesiące przed premierą filmu „Zmierzch” w okresie 2 tygodni odnotowano 14.314 dyskusji wśród 123 społeczności internetowych
 • serwer strony MTV.com przestał działać z powodu ilości odwiedzin, kiedy umieszczono na nim pierwsze zdjęcia obsady filmu „Zmierzch”. Zainteresowanie było porównywalne z takimi filmami jak „Harry Potter” czy „Spider Man”
 • w tygodniu amerykańskiej premiery filmu „Zmierzch” odtwórca głównej roli Robert Pattinson był na 1-szym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt
 • w tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart znalazła się na 2-gim miejscu popularności "STARmeter" na IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie
 • po premierze filmu „Zmierzch” obsada filmu przez wiele tygodni okupowała całą pierwszą dziesiątkę rankingu „STARmeter” na imd.com – od 1 po 10 miejsce zajęli wyłącznie aktorzy grający w „Zmierzchu”!
 • w tygodniu amerykańskiej premiery filmu „Zmierzch" był na 1-szym miejscu popularności "MOVIEmeter" na IMDB 
 • na tydzień przed premierą filmu ścieżka dźwiękowa znalazła się na 1-szym miejscu listy Billboard 200. Do tej pory podobny sukces w roku 2008 osiągnęły tylko dwa inne soundtracki takich hitów kinowych jak "Mamma Mia!" i "Juno"
 • autorka sagi Stephenie Meyer, której sukces porównuje się do J.K.Rowling, została umieszczona przez magazyn "TIME" na liście 100 najbardziej wpływowych osóbGWIAZDY SAGI "ZMIERZCH": ZAĆMIENIEKRISTEN STEWART (Bella Swan)
Zadebiutowała jako córka Jodie Foster w „Azylu” (2002). Widzowie mogli ją podziwiać we „Wszystko za życie” (2007) w reżyserii Seana Penna oraz jako córkę Roberta DeNiro w „What Just Happened” (2008) Barry’ego Levinsona. Ponadto wystąpiła w: „Cold Creek Manor”, „Świat kobiet” (2007), „Posłańcy’ (2007), „Koniec świata” (2006), „Dzikie plemię”(2005). W 2008 roku zagrała główną rolę w ekranizacji "Zmierzchu", stając się jedną z bardziej rozchwytywanych gwiazd Hollywood. W tygodniu amerykańskiej premiery filmu jej nazwisko widniało na 2. miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie. W 2009 wystąpiła w 2. części Sagi Zmierzch: Księżyc w nowiu.

ROBERT PATTINSON (Edward Cullen)
Mając 19 lat zadebiutował rolą Cedrika Diggory w „Harry Potter i Czara ognia” (2005). Następnie zagrał w „Harry Potter i Zakon Feniksa” (2007). Wystąpił także w brytyjskiej niezależnej komedii „How to Be” (2008), „Bad Mother’s Handbook” (2007) i „The Haunted Airman” (2006). W 2008 roku zagrał główną rolę w ekranizacji "Zmierzchu", a w 2009 wystąpił w 2 części Sagi: Księżyc w nowiu. Rola wampira Edwarda przyniosła mu popularność i uznanie milionów fanów na całym świecie. W tygodniu amerykańskiej premiery „Zmierzchu” Pattinson znalazł na 1-szym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt. Magazyn Time uznał Pattinsona za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, a magazyn People za jednego ze 100 najpiękniejszych mężczyzn. Ostatnio zagrał Salvadora Dali w pełnometrażowym filmie "Little Ashes" oraz wcielił się w zbuntowanego i zagubionego dwudziestolatka, który znajduje miłość i bratnią duszę w filmie „Twój na zawsze” (2010).

TAYLOR LAUTNER (Jacob)
Młody mistrz sztuk walki, który w wieku 8 lat był mistrzem karate Junior World Forms and Weapons, trzykrotnym złotym medalistą, a w wieku 11 lat został numerem 1 na świecie w kilku kategoriach sztuk walki, zwycięzcą trzech Światowych mistrzostw juniorów. Karierę aktorską zaczął w wieku 7 lat, występując w „Shadow Fury”, „On, ona i dzieciaki”, „Co nowego u Scooby’ego?”, „Summerland”. Przełomem była rola w „Rekin i Lava: przygoda w 3D” (2005), po której zagrał w „Fałszywej dwunastce 2” (2005) i „Miłości z o.o.” (2005). W 2008 roku znalazł się w obsadzie ekranizacji "Zmierzchu", a potem „Księżyca w nowiu”. Rola Jacoba spowodowała, że stał się jednym z najgorętszych nazwisk aktorów młodego pokolenia i skutecznie konkuruje o serca fanek z samym Robertem Pattinsonem.

W POZOSTAŁYCH ROLACH WYSTĘPUJĄ:
Ashley Greene (Alice), Dakota Fanning (Jane), Bryce Dallas Howard (Victoria), Peter Facinelli (Carlisle), Nikki Reed (Rosalie), Kellan Lutz (Emmet), Chaske Spencer (Sam Uley), Bronson Pelletier (Jared), Jackson Rathbone (Jasper), Elizabeth Reaser (Esme), Cameron Bright (Alec), Daniel Cudmore (Felix), Charlie Bewley (Demetri), Xavier Samuel (Riley), Jodelle Ferland (Bree), Alex Meraz (Paul), Kiowa Gordon (Embry), Tyson Houseman (Quil), Julia Jones (Leah), Tinsel Korcy (Emily).DAVID SLADE - reżyseria

Wyreżyserował thriller psychologiczny „Pułapka” (2005), z Patrickiem Wilsonem i Ellen Page, oraz horror „30 dni mroku”(2007), z Joshem Harnettem, Benem Fosterem i Melissą George. Ponadto ma na swoim koncie serial telewizyjny „Making the Video” (1999) oraz dziesiątki muzycznych wideoklipów dla takich zespołów jak The Stereophonics, Muse, System of a Down.

©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość