Strona główna

Scenariusz prezentacji Francji na szkolne obchody Europejskiego Dnia Wiosny Prezentację rozpoczynają dźwięki kankana


Pobieranie 24.95 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar24.95 Kb.
Scenariusz prezentacji Francji

na szkolne obchody Europejskiego Dnia Wiosny
Prezentację rozpoczynają dźwięki kankana – taniec na scenie wykonują trzy dziewczynki
Osoba 1

W Zachodniej Europie, oblewane przez wody: Morza Północnego, Cieśniny La Manche, Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, poprzecinane dolinami wielkich rzek: Sekwany, Loary, Renu, Garonny i Rodanu, leży państwo słynące z bogactwa i pięknych krajobrazów. (prezentacja na mapie)

Czy już wiecie jaki to kraj?

Grupa uczestników prezentacji odpowiada chórem:Francja! (osoba 1 prezentuje na mapie kontury państwa )
Osoba 2

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w podróży po najczęściej odwiedzanym kraju świata – Francji. (w tle hymn narodowy Francji)


Osoba 3

(macha flagą Francji i kilkukrotnie powtarza): Bon jour madame, bon jour monsieur !


Osoba 4

Francja jest trzecim co do wielkości krajem Europy, jedną z największych potęg gospodarczych świata. Francuzi niekiedy nazywają swój kraj Hexagone, czyli Sześciokąt. Nazwa ta związana jest z kształtem powierzchni państwa zbliżonym do sześciokąta. Francja graniczy z: Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Hiszpanią i Andorą, a od Wielkiej Brytanii oddzielona jest cieśninami: La Manche i Kaletańską.

(prezentacja na mapie)
Osoba 5

Stolicą państwa jest Paryż (prezentacja na mapie), a językiem narodowym francuski. We Francji mieszka około 58 milionów obywateli, z czego 93 % stanowią Francuzi, a pozostałe 7 % - Hiszpanie, Włosi, Algierczycy i Marokańczycy. Ale kim byli przodkowie Francuzów?


(na scenie pojawiają się Asteriks i Obeliks)

Obeliks :

Wystarczy spojrzeć na mnie, aby się przekonać, iż byli to niezwykle przystojni Gallowie.Asteriks :

Ależ, Obeliksie! To ja mam piękne, długie wąsy i blond włosy. Ty niestety jesteś tycjanowym blondynem! (mówi sam do siebie cicho, ale tak, by usłyszała widownia – Rudzielec!)Obelisk :

Doprawdy? Może nie jestem tak przystojny jak ty, Asteriksie, ale z pewnością jestem silniejszy, bo dzieckiem będąc wpadłem do kotła z magiczną miksturą.Asteriks:

Dodaj jeszcze, że codziennie jadasz jednego pieczonego dzika lub jagnię.Obeliks:

Takiego, tyciego dzika…(pokazuje jaki mały), ale za to dzięki mojej sile i urokowi osobistemu zwiększają się moje szanse u pięknej Gallówny – Falbali.Asteriks:

Masz szansę…? Chyba u rzymskiego gladiatora jako godny przeciwnik na arenie.Obeliks:

Już dziś mogę wyruszyć, aby się z jakimś zmierzyć. Chodźmy Asteriksie, szkoda czasu!


(zarzuca sobie Asteriksa na ramię, robią dwa okrążenia i razem opuszczają scenę w rytm znanej melodii)
Osoba 6

Poza wymienioną już stolicą państwa (kto przypomni nazwę stolicy? – odpowiada grupa lub ktoś z widowni) ważne i znane miasta Francji to: Lyon, Marsylia., Lille, Bordeaux, Tuluza, Nantes, Nicea, Tulon, Strasburg, Grenoble, Rouen. (prezentacja na mapie)


Osoba 7

Francja jest republiką. W jej skład wchodzą 22 regiony administracyjne i 96 departamentów. Od 1995 roku prezydentem jest Jacques Chirac. Święto narodowe Francuzi obchodzą 14 lipca na pamiątkę zburzenia Bastylii.


Osoba 8

Baczność! Prezentuj broń! Szanowni zebrani! Mamy zaszczyt gościć dzisiaj najsłynniejszego francuskiego stratega z przełomu XVIII i XIX wieku – generała Napoleona Bonaparte. (w tle dźwięki werbli)


Napoleon:

Za wolność naszą i waszą! (pozdrawia widownię charakterystycznym gestem)Grupa:

Vive la France! Vive la Pologne!Napoleon:

Pamiętajcie, że wzrost nie świadczy o wielkości człowieka. Jestem tego najlepszym przykładem, zostałem bowiem cesarzem Francuzów, ich dumą i chlubą. Lękały się mnie najpotężniejsze państwa Europy.

Podbiłem większość kontynentu i gdyby nie te mrozy w Rosji…
Osoba 9

Zgubiła go zbytnia pewność siebie. Pod Lipskiem poniósł sromotną klęskę.

W końcu po abdykacji osadzono go na wyspie Elbie, a potem na wyspie Św. Heleny. Ale i tak dla wielu pozostał symbolem idealnego wodza i potęgi Francji.
Grupa:

Niech żyje cesarz! Niech żyje cesarz! Niech żyje cesarz!


Osoba 10

A oto wspaniali bohaterowie powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”, którzy przybyli, aby przekonać nas, jak cenną wartością w życiu każdego człowieka jest prawdziwa przyjaźń i honor. Przed nami: Atos, Portos, Aramis i D`Artagnan.

(każdy z nich przedstawia się)

D`Artagnian:

Panowie! Kardynał Riszerie uknuł kolejną intrygę. Chce przed Jego Królewską Mością – miłościwie nam panującym Ludwikiem XIII – skompromitować naszą ukochaną królową.Atos:

Kiedy zamierza to uczynić?D`Artagnian:

Pojutrze, na balu u Milejdi!Portos:

Kapitan królewskich muszkieterów - Trewir – nigdy by do tego nie dopuścił!Aramis:

Ratujmy więc królową! Za wszelką cenę musimy odzyskać pierścień!Atos:

Wyruszamy dziś w nocy. Spotkanie w oberży „ Pod zdechłym szczurem”.D`Artagnian:

Ja będę czekał na rozstaju dróg, za miastem. Uważajcie na gwardzistów kardynała Riszerie!Portos:

Nawet, gdyby na jednego przypadło po 10 gwardzistów, zetrzemy ich na pył!


Aramis:

Na proch!Bohaterowie razem:

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! (krzyżują szpady)D`Artagnian:

Atos, Portos, Aramis – na koń!Atos:

Na koń i w drogę!


Osoba 11

Od 1903 roku we Francji organizowany jest najsłynniejszy kolarski wyścig świata – Tour de France. W ciągu 3 tygodni kolarze pokonują ponad 4000 km.


Sprawozdawca sportowy: Ze stadionu w Paryżu wita was sprawozdawca sportowy – Pier Kardę Smolę! Właśnie jesteśmy świadkami końcowego etapu wyścigu. Na metę wjeżdża zwycięzca, który zostawił peleton daleko w tyle!!! (uczeń w stroju kolarza wjeżdża na scenę na rowerze górskim).

Brawa dla tego kolarza! Brawa dla zwycięzcy!


Osoba 12

Począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku prawie każdy Francuz mógł pozwolić sobie na zakup samochodu rodzimej marki: PEUGEOT, RENAULT, CITROEN. Dzisiaj w Polsce na każdym parkingu można spotkać te marki samochodów. Właśnie z taśmy produkcyjnej wyjeżdża najnowszy model Peugeota.

(Na scenie pojawia się dziecinny samochód z kierowcą, który trąbi)
Osoba 13

Proszę Państwa! Specjalnie na naszą Europejską Wiosnę przybył Józef Papkin, który lansuje modę francuską na kartach komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. To nasza lektura obowiązkowa w gimnazjum.Papkin:

„Jestem Papkin – lew północy. Rotmistrz sławny i kawaler.

Tak, siak, tędy, owędy. Mądry w radzie, dzielny w boju,

dusza wojny, wróg pokoju…”

Nie pojmuję, Klara, która kocham szczerze, czy w teatrze, czy w operze,

by być moją zażądała krokodyla. Mówi do mnie:

„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”.

Skąd ja jej wytrzasnę gada, gdy polować nie wypada?

Przyjdzie mi już z żalem szczerym zostać starym kawalerem…

Osoba 14

Jak powszechnie wiadomo, Francja, a szczególnie Paryż, słynie z pokazów mody. Tu swoje siedziby mają najwięksi projektanci kreacji odzieżowych oraz perfum. (prezentuje ręką wystawkę flakoników perfumeryjnych)


Osoba 15

„ Są Francuzki, które ponoć słyną w świecie z mody.

Zdobią twarze w makijaże i pachnące wody.

Lecz jak czułbyś się nad ranem idąc do roboty,

Gdybyś nagle poczuł w nozdrzach zapach firmy Coty?”
Osoba 14

Teraz pokaz mody na cztery pory roku zaprezentują nasi czołowi modele i modelki (następuje pokaz mody damskiej i meskiej - podkład muzyczny: muzyka Celine Dione)


Osoba 16

Francja to także kolebka artystów. Na wzgórzu Mont Maare tworzyli wybitne dzieła malarskie impresjoniści. W stolicy Francji znajduje się także slynne muzeum, jedno z najbogatszych na świecie – „Luwr”. Gromadzi ono dzieła najwspanialszych artystów z całego świata. Aby zwiedzić dokładnie sale i obejrzeć wszystkie eksponaty, zabrakłoby dnia. Symbole Francji to również: wieża Eiffla (z której można podziwiać panoramę Paryża), Łuk Triumfalny na Szanse Lise (głównej ulicy miasta) i legenda francuskiej piosenki XX wieku – Edith Piaff. Jej słynną piosenkę pt. „Milord” usłyszymy w nowoczesnej aranżacji i w stylizacji scenicznej Lizy Minnelli.

(słychać piosenkę „Milord” – w rytm melodii dziewczynka odgrywa taniec)
Osoba 17

Nadeszła pora, by zaprezentować francuską kuchnię. Francuz jada 3 razy dziennie. Rano – le petit dejener, o godzinie 13 – tej le dejener i o godzinie 20 – tej – le diner. Pory posiłków są ściśle przestrzegane, gdyż jedzenie dla Francuzów jest czymś bardzo ważnym, czymś czego się nie lekceważy, co się celebruje i o czym zawsze można rozmawiać.


Osoba 18kucharz w wysokiej, kucharskiej czapce

Francja słynie z uprawy winorośli i wspaniałych winnic, gdzie produkuje się najlepsze wina na świecie. Francuzi piją wina prawie do każdego posiłku i przy każdej okazji. Ulubionymi potrawami Francuzów są specjalnie przyrządzane ślimaki i żabie udka, dlatego nie bez przyczyny mówi się o nich „żabojady”. Teraz gościom naszej ekskluzywnej restauracji podam typowe francuskie danie – „ Żabę w warzywach na ostro”. Bon apetit ! Smacznego!


Scenka restauracyjna:

(Kucharz podaje żabę w warzywach do stołu uprzednio nakrytego)


Obeliks:

Cóż mi tu „wyjeżdża” z żabą, kiedy robi mi się słabo...

Treściwego coś zjeść pora: dzika, jagnię lub indora...

A najlepiej pieczoną świnkę: udziec, zad – choć odrobinkę...

Co ty na to, moja miła?

Falballa:

Ja najlepiej bym zrobiła, aby do muzeum oddać żabę,

Bo eksponat to nie lada. Nam jeść żaby nie wypada!

Kucharz:

Nikt Francuza nie zrozumie! Lepiej niechaj giną w tłumie

Ci, co się nie znają wcale na wybornym naszym jadle.

Nic nikomu nie zawinię – wolę żabę, niźli świnię!


Osoba 19

Słynny taniec kankan, który widzieliśmy na początku, był bardzo popularny we Francji w XIX wieku. Prezentowano go w niemal we wszystkich lokalach rozrywkowych, z których najbardziej znany to Moule Rogu. Na zakończenie zobaczymy jeszcze raz ten ekscytujący pląs w wykonaniu naszych czołowych tancerek.

(Melodia kankana w tle – tancerki prezentują taniec na scenie)

Osoba 20

Wszystko co miłe, szybko się kończy. Zbliżyliśmy się do kresu naszej podróży po Francji.Wszyscy:


AU REVOIR FRANCE! DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Opracowały nauczycielki języka polskiego:
Kinga Wojtaszek-Mazur

i Anna Winiarska
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość