Strona główna

Serdecznie zapraszamy!!!! Zapisy i informacja na tę i inne wycieczki odbywać się będzie w Biurze Podróży


Pobieranie 12.93 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar12.93 Kb.
przysięgę wiecznej wierności. W 1813 roku stała się stocznia i arsenałem cesarstwa Austriackiego. Po 1918 właczona do Włoch. W 1947 weszła do federacji Jugosławi. Zabytki: Amfiteatr, Podwójna brama, Mały teatr rzymski,Brama Herkulesa, katedra, Forum, Świątynia Augusta, Ratusz.Serdecznie zapraszamy!!!!

Zapisy i informacja na tę i inne wycieczki odbywać się będzie
w Biurze Podróży


"LAVISTA"
ul. Lwowska 32
33-300 Nowy Sącz
tel. / fax. (0-18) 44-44-445

POLSKIE TOWARZYSTWO TATRZAŃSKIE

ODDZIAŁ „BESKID” W NOWYM SĄCZU

zaprasza na doroczną wycieczkę:


„Winnym szlakiem”
CHORWACJA

Koszt: 500 zł (PTT); 550 (pozost.)

W tym przejazd i zakwaterowanie z wyżywieniem

(

Przewodnik: Robert Cempa & CoTermin:9 października do 14 pażdziernika 2008

Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid


w Nowym Sączu - Koło Przewodników PTT organizuje wycieczkę krajoznawczo-turystyczną „WINNYM SZLAKIEM” tym razem jest to Chorwacja, kraj o niesamowitej różnorodności krajobrazowej i wielu atrakcjach, również winiarskich.
1 dzień, 9 października: Wyjazd autokarem spod Domu Kultury MOK (Aleje Wolności d.DKK)o godz. 18.00. Przejazd na trasie Nowy Sacz –Krynic a-Miskolc-Budapeszt Varażdin-Karlovac-

2 dzień, 10 października Wyjazd do Chorwacji i przejazd do Parku Narodowego Jezior Plitvickich- zwiedzanie 6 godzin- powrót wybrzeżem adriatyckim na nocleg do Rabacu-zakwaterowanie-obiadokolacja.

3 dzień 11 pażdziernika, Zwiedzanie okolic Rabacu (Labin, Barban, Kran

4 dzień 12 pażdziernika Przejazd do Puli zwiedzanie- Swiątynai Augusta, Amfiteatr, Brama Herkulesa, Twierdza, Kaplica św. Marii, Ratusz.

5 dzień 13 pażdziernika zwiedzanie regionu znanego z wina, oliwek i trufli w okolicach Paźina. Odwiedzenie najmniejszego miasta swiata-Humu.

6 dzień 14 października wyjazd po śniadaniu do Polski aby dojechać do Nowego Sącza około godz. 24 !! ( po drodze zatrzymanie się przy szlaku winnym w okolicach Balatonu.

Uwaga! Z racji tego że wyjazd jest już jesienny warunki pogodowe mogą zmusić przewodników do zmiany programu (kolejności) ewentualnie do zastąpienia innymi równie atrakcyjnymi miejscami których w Chorwacji nie brakuje.

Chorwacja słynie z win już od czasów rzymskich, a właściwie jeszcze greckich. Grecy przywieźli winorośl z Syrakuzy. Niektóre z produkowanych gatunków są naprawdę wysokiej jakości! Wśród 697 win posiadających atest kontroli jakości, więcej niż 70 uchodzi za wina najlepszej jakości. Czerwone wino tutaj nazywa się „wino czarne” crno vino a wino białe bielo vino. Najwyższej jakości produkowane są w Dalmacji. Na Istrii, gdzie będziemy najwięcej przebywać sztandarowym trunkiem jest malvazija, wytrawne cierpkie wino. Okazuje się, że najszlachetniejsze gatunki winorośli kalifornijskich przypominają wiele gatunków Chorwackich np. plavac mali czy Kastel Novi z okolic Splitu. To że winorośl nie wymaga dobrych gleb dobrze widać w Chorwacji gdzie niejednokrotnie rosną na kamieniach, lub kamiennych specjalnie budowanych terasach. Rzymska cesarzowa Julia Augusta przypisywała swoją długowieczność winu z Istrii. Znany podróżnik i nie tylko, Casanova oczarowany był istryjskim refosc. Cesarz Franciszek z racji sentymentu do win z Istri każe zbudować linię kolejową do Porecu z Triestu. Istryjskie winnice zajmują około 15200 ha. To idealna kraina do produkcji wina z racji gleb, klimatu. Najbardziej znane to malvazjia- białe, teran, czerwone, hrvatica, refosc, misal Momjanski muscat. Winiarze otwierają dla zwiedzających swoje piwnice. Salony sprzedaży i degustacji to Vinistra. Chorwacja proklamowała swoją niepodległość 1991 i przystępuje do wojny toczącej się tam do roku 1995. Jeszcze dziś jest wiele jej śladów i nie rozminowanych pól. To kraj bogactwa kulturowego od antyku po współczesność. Głagolica pismo wczesnego średniowiecza rozwinęło się w Chorwacji za sprawą Cyryla i Metodego. Chorwaci jako jedyni uzyskali zgodę Watykanu w X w na posługiwanie się w języku i piśmie w liturgii swoim językiem. Obecnie to kraj o 5 milionowej społeczności, z czego ponad milion mieszka w Zagrzebiu. Mniejszości narodowe stanowią 20%, min Serbowie, Muzułmanie, Słoweńcy, Włosi, Romowie, Żydzi, Czesi, Niemcy i Austriacy. Chorwacja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych ( żupanije).Park Narodowy Jezior Plitvickich to jeden z cudów Chorwacji wpisanych na listę UNESCO. To szesnaście jezior ułożonych schodkowo pośród lasów i gór. Jeziora Kozak, Górne, Burgeti Gardina, Galovac, Batinovac, Prosciansko, Dolne, Milanovac, Kaluderovac.

Pula to starożytne miasto na południowym wierzchołku Istrii Założona przez rzymian rywalizowała z Wenecją do 1145 roku, kiedy to złożyła


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość