Strona główna

Slovenska turistična organizacija słoweńska izba turystyki informacja prasowa


Pobieranie 34.08 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar34.08 Kb.
S
LOVENSKA TURISTIČNA ORGANIZACIJA


SŁOWEŃSKA IZBA TURYSTYKI

Informacja prasowa

Słowenia na warsztatach w Warszawie
Euro – Nowy środek płatniczy wprowadzony 1 stycznia 2007 roku – oraz przewodnictwo w Unii Europejskiej w roku 2008

Wypoczynek w Słowenii stał się obecnie jeszcze łatwiejszy dzięki wprowadzeniu 1 stycznia 2007 roku euro jako obowiązującej waluty. Słowenia jako pierwsze spośród nowych państw członkowskich Unii była w stanie spełnić warunki związane z gospodarczą i polityczną stabilnością, umożliwiające wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej. Dzięki temu turyści nie muszą już borykać się z wymianą pieniędzy oraz mogą łatwiej porównywać ceny. Obawy, że wprowadzenie wspólnej waluty doprowadzi do znacznego wzrostu cen są nieuzasadnione. Porównania z krajami adriatyckimi bezpośrednio sąsiadującymi ze Słowenią dowodzą utrzymania stałego poziomu cen usług hotelowych i innych usług.

1 stycznia 2008 roku Słowenia po raz pierwszy przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, w związku z czym znajdzie się w centrum zainteresowania światowej polityki. Przez sześć miesięcy w całym kraju odbywać się będą liczne spotkania czołowych europejskich polityków, co przyciągnie wielu gości i przedstawicieli mediów.
Alpy Julijskie – Po słonecznej stronie gór

Na północy Słowenii znajdują się Alpy Julijskie - jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Europie. Okolice miejscowości Kranjska Gora, Bled, Bohinj i Bovec stanowią wyjątkowe miejsca dla miłośników natury i ludzi aktywnych, chcących uprawiać turystykę górską, turystyczną i górską jazdę na rowerze, kajakarstwo i wędkarstwo. Park narodowy Triglav o powierzchni 84.000 hektarów wyróżnia się nienaruszonym bogactwem flory i fauny oraz majestatycznymi szczytami i huczącymi wodoSPAdami. Jest to jeden z najstarszych europejskich obszarów chronionych, który, dzięki doskonale oznakowanym trasom, idealnie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej. Krystalicznie czyste wody jezior Bled i Bohinj oraz nieposkromione szmaragdowe tonie rzeki Soča również kuszą miłośników wody. Historia turystyki w Bled – jednym z najbardziej cenionych resortów wypoczynkowych w Słowenii, sięga XIX wieku. Są tu wSPAniałe hotele, cudowne domy letniskowe, a przede wszystkim górujący nad okolicą zamek, którego odbicie rysuje się w wodach jeziora oraz wySPA umiejscowiona na jego środku, uwieńczona kościołem. Do tego szeroki wybór sportów, takich jak piesza turystyka, jazda na rowerze górskim, tenis lub golf, a także wyśmienite imprezy kulturalne dobywające się tu przez okrągły rok.


Centra turystyczne Alp Julijskich - Tolmin i Kobarid

Dawne opowieści ludowe mówią o źródłach cudownej wody życia leczącej choroby, przedłużającej życie i przywracającej młodość. Region Tolminska to kraina wody życia. Potężne wodoSPAdy, urocze rozlewiska, wyjątkowa i niepowtarzalna rzeka Soča, ukryte wąwozy, tajemnicze źródła, wodoSPAdy i kaniony, najrozmaitsze formy skalne drążone przez tysiąclecia przez kapiącą wodę – żaden inny tak rozległy obszar nie obfituje w tak zróżnicowane kształty powstałe dzięki wiecznemu cyklowi wodnemu. Tutejsze niezliczone urokliwe zakątki przyciągają uważnych turystów i wzbudzają ich podziw.


Wyśmienite restauracje: Kobarid jest centrum kulinarnym regionu Posočje. Goście z całego świata mają okazję zachwycać się czterema restauracjami regularnie zdobywającymi nagrody na prestiżowych konkursach kulinarnych.

Cuda natury: Znaczna część regionu wchodzi w skład Narodowego Parku Triglav. Na każdym kroku można tu napotkać zdumiewające panoramy i fascynujące elementy krajobrazu. Najsłynniejsze z nich to dzikie wodoSPAdy Tolminska, tajemniczy wodoSPAd Kozak oraz 850-letnia lipa o średnicy ośmiu metrów znajdująca się w centrum urokliwej górskiej wsi - Rut.

Dziedzictwo historyczne: trzy fascynujące miejsca: Centrum Archeologiczne Most na Soči, jedno z głównych wykopalisk w Europie związanych z kulturą celtycką okresu Hallstatt; Muzeum Tolmin przedstawiające obszernie historię zachodniej części Słowenii; a także najbardziej niezwykłe Muzeum Kobarid z poruszającą kroniką bitw I Wojny Światowej na froncie Soča (Isonzo). W roku 1993 Rada Europejska przyznała temu muzeum tytuł „Europejskiego Muzeum Roku”.

Pociąg-Muzeum: malownicza i nostalgiczna podróż pociągiem parowym wzdłuż niezwykle panoramicznej trasy wiodącej przez wąwóz Baška Grapa do miejscowości Bled.

Sport na łonie natury: największy atut regionu to przepiękna rzeka Soča, znana szeroko w kręgu entuzjastów kajakarstwa, raftingu i hydrospeedingu, gdzie każda osoba spragniona dreszczyku emocji i wyzwań znajdzie coś dla siebie: kanioning, wolna wspinaczka, turystyka piesza, wspinaczka wysokogórska, jazda rowerem górskim... Atrakcyjna lokalizacja i świetne warunki dla paralotniarstwa powodują, że odbywają się tu liczne krajowe i międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie. Kilka wyspecjalizowanych agencji oferuje szeroki wachlarz programów sportowych.

Wędkarstwo: region Posočje jest największym obszarem wędkarskim w Słowenii z dziesięcioma rzekami (Soča, Nadiža, Bača, Trebuščica, ...) oraz 145 kilometrami łowisk. O wyjątkowości tego zalewu rzecznego stanowi endemiczny gatunek pstrąga Soča (Salmo marmoratus) - największego pstrąga w Europie.

Kalendarz imprez: wśród wielu mniejszych i większych imprez odbywających się na przestrzeni całego regionu najbardziej godnymi uwagi są: Parada karnawałowa w Drežnicy (luty), tradycyjna „Noc na jeziorze w Most na Soči, która faktycznie trwa przez kilka dni (czerwiec), a także odbywający się w lipcu Metal Rock Festiwal. Kolejną atrakcją są doroczne krajowe i międzynarodowe mistrzostwa w paralotniarstwie.

Noclegi: Region Tolmin-Kobarid jest nowym, dopiero rozwijającym się ośrodkiem turystycznym. Co prawda, całkowita liczba miejsc noclegowych osiągnęła już 2.000 łóżek, ale brakuje tu jeszcze dużych hoteli. Można tu skorzystać z kilku niewielkich hoteli i pensjonatów, licznych kwater i apartamentów prywatnych, pięciu ośrodków kempingowych ukrytych w przyjemnym, naturalnym otoczeniu, a także kilku gościnnych schronisk usytuowanych wysoko w górach.
Więcej informacji na temat czynnego wypoczynku, dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz oferty turystycznej regionu Tolmin-Kobarid można uzyskać w:

Biuro Turystyczne Sotočje, Petra Skalarja 4, SI - 5220 Tolmin, Tel.: +386 (0) 5 38 00 480, E-mail: info@lto-sotocje.si, http://www.lto-sotocje.si


Ośrodki narciarskie dla każdego

Ośrodki sportów zimowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Słoweńskie ośrodki narciarskie w Alpach oraz w górach Pohorje są wyjątkowe ze względu na panujące tam bezpieczne warunki narciarskie, stosunkowo niskie ceny i udogodnienia dla rodzin. Kranjska Gora to najsłynniejszy ośrodek narciarski w Słowenii, w którym wkrótce odbędzie się doroczny puchar świata w narciarstwie alpejskim, zaplanowany na 3-4 marca 2007 roku. Znajdują się tam 30-kilometrowe trasy narciarskie o niskim i średnim poziomie trudności, przeznaczone w głównej mierze dla rodzin, a także 18 wyciągów narciarskich. Poza nowoczesnymi hotelami i apartamentami, można tu skorzystać z szerokiej oferty kwater prywatnych i zajazdów, w których turyści mogą na własnej skórze przekonać się o gościnności Słoweńców. Narciarze mogą również skorzystać z tras dla początkujących i średnio-zaawansowanych w Bohinj w ośrodku narciarskim Kogel na wysokości 1.800 metrów nad poziomem morza. Rodzinny ośrodek narciarski z 21 wyciągami ulokowany po drugiej stronie Alp - w Pohorje w pobliżu Mariboru, jest również otwarty dla gości. Jest to gęsto zalesiony teren narciarski usytuowany na wysokości 1.350 metrów nad poziomem morza, który również cieszy się międzynarodową sławą, między innymi ze względu na odbywający się tu puchar świata kobiet w narciarstwie alpejskim.

Na narciarzy czeka tu codziennie 50 kilometrów tras zjazdowych rozciągających się na obszarze 220 hektarów. Miłośnicy „białego szaleństwa” mogą tu skorzystać z kursów jazdy na nartach (również dla najmłodszych), wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz pięciokilometrowej owietlonej trasy zjazdowej, pozwalającej na jazdę nocą. Komfort hoteli znajdujących się w miasteczku oraz na obszarze narciarskim jest wysoki, a niektóre z nich są wyposażone w termiczne SPA zapewniające relaks po wyczerpującej jeździe. Wreszcie, na południowym zboczu szczytu Pohorje, znajduje się miejscowość Rogla – wymarzony zakątek dla rodzin i miłośników narciarstwa.
Riwiera Słoweńska na wybrzeżu Adriatyku

Słoweńska część wybrzeża adriatyckiego rozciąga się na przestrzeni 46 kilometrów między granicami z Włochami i Chorwacją. Jest to morze usytuowane najbliżej Europy Centralnej i jest łatwo dostępne, zwłaszcza dzięki nowej sieci autostrad. Najwyższy standard hoteli, bazy gastronomicznej i rozrywkowej, szeroki wachlarz imprez i wysoki poziom infrastruktury turystycznej obszaru Adriatyku stanowi konkurencję w stosunku do innych europejskich ośrodków wypoczynkowych. Urlopowicze pragnący doświadczyć świetnej atmosfery, skorzystać z atrakcji rozrywkowych i typowego wypoczynku na plaży, powinni udać się do Portoroz. Ten resort kąpieli SPA, który zyskał już popularność w czasach monarchii austriacko-węgierskiej, posiada wszystko to, czego wymagający i żądni przygód wczasowicze mogą tylko zapragnąć. W ciągu dnia można tu wylegiwać się na pięknych piaszczystych plażach schludnych ośrodków nadmorskich. Można też pospacerować po promenadzie, napić się cappuccino w nadmorskich kafejkach i obserwować barwny zgiełk plażowego życia. Dzięki licznym butikom i straganom można tu czerpać przyjemność również z kupowania. Portoroz staje się wyjątkowo urokliwe w porze wieczornej. Tu wszystko staje się możliwe - dreszczyk emocji w kasynie, romantyczna kolacja w restauracji lub świetna zabawa w dyskotece. Liczne pierwszorzędne 4- i 5-gwiazdkowe hotele oferujące przyjemną atmosferę i wszelkie możliwe atrakcje są usytuowane w najlepszych miejscach wzdłuż wybrzeża. Miejsce to może również poszczycić się źródłem wody termalnej, centrum Thallasso i wieloma innymi ośrodkami wellness. Ciszę można odnaleźć w mniejszych miejscowościach i zatoczkach wybrzeża słoweńskiego. Romantycy i osoby zainteresowane kulturą mogą wybrać się do niewielkich średniowiecznych miejscowości rybackich, takich jak Piran, Izola i Koper. Wielką atrakcją zatoki Strunjan jest właśnie spokój. Można tu napawać się widokiem bogatej roślinności śródziemnomorskiej, zapachem sosen i cedrów oraz wyjątkowo łagodnym i zdrowym klimatem, powstałym dzięki pradawnym żupom solnym. Strunjan to znakomite miejsce do plażowania, ale również – dzięki nowoczesnemu morskiemu centrum terapeutycznemu – uzdrowisko i centrum wellness.

Szczególnie interesujące i godne polecenia są żupy solne w Secovlje, usytuowane na wybrzeżu na południe od Portoroz. Pola solne powstałe w XIV wieku i włączone do parku narodowego w roku 2003, stanowią unikalny rezerwat przyrody zamieszkały przez ponad 200 różnych gatunków ptaków morskich i migrujących, porośnięty rzadką roślinnością. Tutejsza ludność celebruje wielką wartość tych skarbów natury podczas tradycyjnych festiwali odbywających się w okresie od kwietnia do sierpnia.
Nowoczesne ośrodki SPA i wellness

Słowenia może poszczycić się 87 źródłami wody termalnej rozlokowanymi na obszarze całego kraju, z których 15 znakomicie nadaje się do celów leczniczych i odnowy biologicznej SPA, gdzie kuracjusze mogą skorzystać zarówno z tradycyjnych metod leczniczych, jak i nowoczesnych ośrodków wellness i SPA. Luksusowe hotele, ośrodki terapeutyczne i ponad 38.000 metrów kwadratowych wody daje odwiedzającym mnóstwo możliwości przez okrągły rok - od klasycznych terapii leczniczych po relaksujący wypoczynek. Obecnie wielką popularnością cieszą się tu różnorakie niekonwencjonalne formy leczenia - od tradycyjnej chińskiej medycyny po Ayurvedę. Odpowiednio do preferencji i gustów turystów, Słowenia może zaoferować zarówno światowej sławy SPA, jak i tradycyjne lub stosunkowo mało znane nowoczesne centra termalne. Można tu znaleźć specjalne centra odnowy biologicznej dla rodzin, jak również ośrodki czysto rekreacyjne idealnie nadające się na spędzenie spokojnych wczasów. Bogate w tradycję uzdrowiska w miejscowościach Rogaska, Radenci lub Dolenjske Toplice oferują innowacyjne programy lecznicze realizowane w relaksującym i naturalnym otoczeniu. Uzdrowisko Catez – z około 12.000 metrów kwadratowych wody – należy do największych ośrodków tego typu w Europie idealnie nadaje się na przyjemne spędzenie czasu - zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Znajdujący się tu kompleks saun to również jeden z największych obiektów tego typu w Europie, wyposażony w różnorodne sauny – od tych solnych poprzez sauny kryształowe bogate w jony ujemne aż po saunę Aquaviva – zapewniającą bogactwo wrażeń wizualnych i dźwiękowych.

Uzdrowisko termalne Olimia, oferujące dwie nowoczesne zjeżdżalnie wodne oraz zróżnicowany program animatorski, to również wSPAniałe miejsce na zabawę i wypoczynek dla dzieci i dorosłych. Luksusu można zakosztować w uzdrowisku Moravske Toplice, jako że otwarto tam nowy hotel Livada posiadający 122 luksusowych pokoi i 221 łóżek oraz 95 dostawek, z których 28 stanowi apartamenty młodzieżowe i 4 umeblowane tradycyjnie apartamenty dla seniorów. Na wyposażeniu znajdują się też telewizory LCD i dostęp do Internetu. Poza tym w każdym pokoju można skorzystać z kąpieli klasycznej oraz termicznej w tzw. czarnej wodzie – wodzie leczniczej uzdrowiska Moravske Toplice. Dzięki otwarciu dwa lata temu nowego centrum urody i relaksacji – Thermalium, uzdrowisko Moravske Toplice może zaoferować swym gościom różnorodne atrakcje w obrębie 3.500 metrów kwadratowych różnych obiektów spełniających najnowsze standardy europejskie. Unikalna „czarna” mineralna woda termalna ma wyjątkowe właściwości i doskonale nadaje się do tradycyjnego, jak i niekonwencjonalnego leczenia reumatyzmu, chorób dróg oddechowych i chorób skóry, jak również do rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej aparatu ruchowego. Reasumując, miejscowości Portoroz i Strunjan dają możliwość połączenia wypoczynku leczniczego i relaksu w obiektach wellness oraz tradycyjnych metod spędzania urlopu nad morzem.
Ljubljana, czarująca stolica Słowenii

Ljubljana to największa metropolia Słowenii, która jest zarazem niezbyt rozbudowanym miastem, w którym warto zamieszkać z racji wielu atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, licznych sklepów oraz tętniących życiem restauracji. Zainteresowanie zagranicznych turystów Ljubljaną stale rośnie, czego dowodem jest ponad 10-procentowy wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z rokiem ubiegłym. Idealnie zachowany secesyjny zespół architektoniczny oraz barokowe budynki dodają centrum miasta wyjątkowego uroku.

Słynny słoweński architekt - Jože Plečnik, pozostawił trwały ślad w architekturze tego miasta w postaci licznych budynków.

Jože Plečnik był jednym z najwybitniejszych słoweńskich architektów XX wieku, którego dokonania cieszą się uznaniem do dziś dnia, jako że wciąż spełniają najwyższe światowe standardy. W ostatnich dwóch dekadach jego prace były tematem dyskusji wśród ekspertów w dziedzinie architektury zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Plečnik znalazł się obecnie w centrum zainteresowania, choć dotąd nie doceniano go ze względu na dokonania artystyczne oparte na funkcjonalnych hasłach teoretyków i prominentnych twórców międzynarodowego modernizmu, takich jak Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright i Alvar Aalto. Jednakże w latach 80-tych XX wieku, a zwłaszcza w następnej dekadzie, jego prace zostały docenione w Europie i na całym świecie. W roku 2007 Słoweńcy będą obchodzić 50-tą rocznicę jego śmierci.
Odbywający się już od ponad pół wieku w Ljubljanie „Festiwal Letni” jest najświetniejszą imprezą kulturalną tego typu w Słowenii. Na siedem tygodni na przestrzeni lipca i sierpnia stolicę Słowenii wypełniają dźwięki opery, taniec, koncerty symfoniczne, muzyka kameralna, jazz i folk. Odbywają się tu również liczne występy sceniczne oraz wystawy krajowych i zagranicznych artystów. Ljubljana jako raj zakupowy jest w stanie zadowolić każdego klienta dzięki licznym nowym butikom i sklepom umiejscowionym w rejonie urokliwych uliczek starego miasta, jak również w nowoczesnych centrach handlowych. Po udanych zakupach można spocząć w jednej z wielu modnych kawiarni i restauracji oraz napawać się ich przyjemną atmosferą. Doskonałą okazją na zaprezentowanie nowo nabytych stylowych ubrań jest z pewnością skorzystanie z uroków niezwykle zróżnicowanego i ekscytującego życia nocnego, które z pewnością sprawi, że wizyta w Ljubljanie okaże się niezwykle satysfakcjonująca.
Ciekawostki kulinarne dla smakoszy

Słowenia ma amatorom rozkoszy podniebienia wiele do zaoferowania. Kuchnia słoweńska, przejąwszy najlepsze potrawy słowiańskie, austriackie, węgierskie i włoskie, obfituje w wiele interesujących przysmaków. Wyśmienitych win można skosztować w licznych wykwintnych restauracjach, których liczba wzrasta z dnia na dzień. Jakość bazy noclegowej i gastronomicznej jest również coraz wyższa, zaspokajając oczekiwania coraz bardziej wymagających turystów-smakoszy. Wielu koneserów i autorytetów w dziedzinie nowych trendów uznało Słowenię za niezwykły zakątek. Za prawdziwą atrakcję uznali oni chłodnik Styrian i ricet – zupę jęczmienną. Gnocchi, różne rodzaje gulaszu lub rozmaite strudle przypominają o wspólnej historii Słowenii z jej zachodnimi i północnymi sąsiadami. Rozkoszowanie się suszoną na powietrzu szynką karst i prsut, oliwkami oraz szlachetnym czerwonym winem Teran jest nie lada gratką nawet dla najbardziej doświadczonych smakoszy. Szlaki winne ciągnące się przez obszar całego kraju są nadzwyczaj obfitujące w ciekawostki kulinarne. Na szlakach winnych Brda, Vipava lub Karst każdy poczuje wSPAniałą śródziemnomorską atmosferę, a szlaki takie jak Jeruzalem i Ormoz są już doskonale znane poza granicami Słowenii. Ciekawscy powinni spenetrować dzbany i piwnice wciąż mało znanych szlaków winnych ciągnących się przez region Bela Krajina lub pomiędzy miejscowościami Novo Mesto a Krsko.


Słoweński Centralny System Rezerwacji Turystycznej

Słoweński Centralny System Rezerwacji Turystycznej – jeden z najważniejszych projektów Ministerstwa Gospodarki i Słoweńskiej Izby Turystyki, uruchomiono 18 stycznia br. Instalacją i utrzymaniem aplikacji technicznych systemu zajmie się austriacka firma Feratel Media Technologies AG z Innsbrucka, natomiast firma TGT56 - Odisej d.o.o. z Kranj będzie odpowiedzialna za jego zarządzanie.

Projekt ten jest skomplikowany i bardzo wymagający, ponieważ Centralny System Rezerwacji Turystycznej stanowi zarówno najbardziej nowoczesne narzędzie komunikacji rynkowej i promocji, jak i ważny kanał dystrybucyjny i handlowy. System ten umożliwi słoweńskim dostawcom usług hotelowych i turystycznych reklamowanie swych ofert w Internecie, podczas gdy turyści będą mogli dokonywać rezerwacji on-line. Pierwsze rezerwacje słoweńskich usług turystycznych poprzez system mają dojść do skutku pod koniec stycznia. Rejestracja w systemie będzie darmowa dla dostawców usług turystycznych, a administrator tego systemu będzie upoważniony do pobierania maksymalnie 10% prowizji od wartości zarezerwowanej usługi lub zakwaterowania.


Więcej informacji:
Brina Čehovin

Dyrektor ds. Marketingu i KomunikacjiSlovenska turistična organizacija/Słoweńska Izba Turystyki

Dunajska 156, 1000 LjubljanaTel.: +386 1 5891 843, Fax.: +386 1 5891 841

http://www.slovenia.info

e-mail: brina.cehovin@slovenia.info


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość