Strona główna

Sprawozdanie merytoryczne


Pobieranie 27.5 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar27.5 Kb.
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

ZARZADU STOWARZYSZENIA „ŻYDOWSKI DOM

SENIORA (MOSZAW ZKENIM)”

Za 2011rok.Rozdział I.

Wstęp.

Minęło już 2 lata naszej działalności. Był to czas intensywnej pracy, trochę w pospiechu, ale twórczym. Udało się rozpropagować idee budowy domu seniora i zaistnieć w świadomości środowisk żydowskich w Polsce i za granicą. Mamy wyznaczony kierunek działania i nie zaprzestaniemy naszej działalności, bo na podstawie licznych spotkań i regularnych kontaktów z seniorami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Dom Seniora jest potrzebny dla wielu z nas i bardzo oczekiwany.

Analiza obecnej sytuacji ekonomicznej, dostępnych na rynku ofert kredytowych i licznych rozmów z potencjalnymi sponsorami, upewniła nas, iż główną przeszkodą w generowaniu konkretnych funduszy jest brak gwarantowanej lokalizacji Domu Seniora.

Ciągle analizujemy potrzeby środowiska i dostosowujemy do nich koncepcję domu. Jedne jest pewne, musi być zapewniona dobra opieka medyczna, przyjazna atmosfera i musi on służyć pensjonariuszom niezależnie od stanu zdrowia. Dom taki musi mieć, więc mieszkania zarówno dla w miarę sprawnych jak i obłożnie chorych.

Jesteśmy pełni optymizmu i nadziei, że uda nam się zbudować Żydowski Dom Seniora.

Rozdział II.

1Nasze działania promocyjno – integrujące.


1.1 W mienionym okresie sprawozdawczym odbyło się 11 zebrań Zarządu w tym 5 tradycyjnych wtorkowych zebrań otwartych. Zawiadomienia o zebraniach i imprezach organizowanych przez SZDS rozsyłane są drogą elektroniczną do wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia. Osoby nieposiadające dostępu do Internetu powiadamiane są telefonicznie. Drogą elektroniczną rozsyłane są także sprawozdania z zebrań otwartych, z zebrań roboczych oraz imprez organizowanych przez Zarząd. Sprawozdania w wersji polskiej i angielskiej wraz ze zdjęciami umieszczane są na stronie internetowej WWW.domseniora-szds.pl. Działamy, więc „przy otwartej kurtynie”, wszystkie nasze działania są jawne. Słabą stroną naszych zebrań otwartych jest stosunkowo niska frekwencja. Należy intensywnie popracować nad zwiększeniem grona aktywnie działających członków Stowarzyszenia.

1.2 19-22 sierpnia 2011 braliśmy udział w 23 Dorocznym Światowym Zjeździe Dzieci Holocaustu w Warszawie. Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu umożliwiło nam zorganizowanie stolika i wystawienie 3 z przygotowanych na wystawę plansz. Przyspieszyliśmy opracowanie nowego dwujęzycznego folderu uwzględniającego standardy marketingowe.

Nasza obecność została zauważona. Podchodziło do nas wielu uczestników Zjazdu, pytali o szanse i opowiadali jak wyglądają i jakie standardy spełniają takie Domy Starców w ich kraju zamieszkania. Życzyli nam powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu. Z inicjatywy gości uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy, nie były to znaczące kwoty, ale liczy się intencja. Nawiązaliśmy kontakt z częścią zainteresowanych wysyłając życzenia Chanukowe.

Bardzo dziękujemy  Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu za umożliwienie nam uczestnictwa w Zjeździe i  okazaną życzliwość i pomoc.

1.3 18 września 2011 Stowarzyszenie ŻDS zorganizowało w gospodarstwie agroturystycznym Małgorzaty Lanoty i Michała Wołyńskiego w Szymanówku k/Leszna spotkanie pod nazwą „Majówkę ze Stowarzyszeniem”. Przybyło ponad 50 osób. Zorganizowano naukę tańca hebrajskiego pod kierownictwem instruktorki Moniki Leszczyńskiej. Zaszczycił nas na krótko, w drodze do Poznania, Rabin Michael Schudrich - nie zatańczył, ale porozmawiał z gospodarzami i wieloma osobami. Po tańcach nasze koleżanki przeczytały wstrząsające wiersze Władysława Szlengla pisane w Getcie. Były odpowiednie stroje i rekwizyty.

Była to bardzo udana impreza łącząca przedstawicieli różnych środowisk związanych z historią i kulturą żydowska mająca na celu doprowadzenie do budowy Żydowskiego Domu Seniora. Dopisało wszystko pogoda, humory i zaangażowanie uczestników.

1.4 29.11.2011 godz. 17. w Sali Austriackiego Forum Kultury miało miejsce otwarcie wystawy. 100 lat od powstania Żydowskiego Domu Starców. Żydowska Tradycja Dobroczynności”

Na wernisaż przybyło ok. 80 gości w tym: Ambasador Izraela Pan Zvig Rav- Nera , Pan Piotr Kadlcik –przewodniczący GWŻ., Rabini Tyson Herberger Stas Wojciechowicz, dyrektor Jaskold i dyrektor Olszewska z Wydziałów Opieki Społecznej miasta Warszawy i Urzędu Mazowieckiego.

Wystawa składała się z 5 plansz przedstawiających w skrócie historię żydowskiej opieki nad starcami oraz potrzebujących pomocy oraz 12 zdjęć z imprez organizowanych przez SŻDS, zdjęcia z życia naszej społeczności, czyli nas samych. Dodatkowo pokazana została kopia z pieczęciami Archiwum miasta St. Warszawy wpisu rejestracji Towarzystwa Domu Starców Moszew Zkenim w języku rosyjskim z 1910r. Jesteśmy naturalnymi spadkobiercami ich tradycji i mamy nadzieję także osiągnięć.

To spotkanie było wielkim sukcesem organizacyjnym Stowarzyszenia. Atmosfera wspaniała, prelegenci dobrani właściwie.

Oby stało się dużym światełkiem w tunelu, który doprowadzi do budowy wymarzonego domu.

Po zamknięciu wystawy w AFK wystawa została przeniesiona do Synagogi a następnie do Zespołu Szkół Lauder-Morasha, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. W opracowaniu jest film video z wernisażu, który ma promować nasze cele.2. Działania mające na celu zdobycie działki.

1. Zarząd Stowarzyszenia prowadził w mienionym okresie sprawozdawczym rozmowy na temat działki i zasad współpracy z Zarządem GWŻ. Mimo życzliwej atmosfery, kwestia parceli, na której ma zostać wybudowany ŻDS pozostaje nierozstrzygnięta.  • 27 grudnia 2010 r. odbyło się zebranie Zarządu GWŻ, w którym uczestniczyli członkowie Zarządu Stowarzyszenia. Na tym zebraniu Zarząd GWŻ zobowiązał się do opracowania i przedstawienia w terminie 2 tyg. warunków współpracy GWŻ z SŻDS. Taki dokument nigdy nie dotarł do Zarządu SŻDS.

  • Na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia w dniu 15 marca 2011r. Andrzej Zozula w imieniu Zarządu GWŻ poinformował, że na ostatnim posiedzeniu Zarząd Gminy podjął decyzję o zarezerwowaniu na ten cel działki w Falenicy. Była to ostatnia propozycja Zarządu GWŻ, ale i ona nie została skonkretyzowana i tak jak wszystkie poprzednie została zapomniana.

2. Zarząd SŻDS przeprowadził szereg rozmów z kierownictwem TSKŻ o możliwości zabudowy działki na terenie Śródborowianki. Zdobyto wypisy gruntu i plany zabudowy terenu. Opracowano i przedłożono Zarządowi TSKŻ wstępną propozycję współpracy. Nie otrzymaliśmy pisemnej odpowiedzi na nasze propozycje, chociaż rozmowy z przedstawicielami Zarządu przybiegały w przyjacielskiej atmosferze, obie strony wyraziły wolę współpracy przy projekcie Domu Seniora.

3. Przymierzyliśmy się do przystąpienia do przetargu w sprawie nabycia Pensjonatu Abrahama Gurewicza w Otwocku. Zebrałyśmy niezbędne informacje w Biurze konserwatora o stanie Pensjonatu i warunkach zabudowy, nawiązaliśmy kontakty ze Starostwem Otwockim. Pensjonat Abrama Gurewicza, jest to drewniany dwupiętrowy budynek w stylu Świdermajer mieszczący się Otwocku przy zbiegu ulic Filipowicza i Armii Krajowej. Jest to piękny, duży budynek ze skrzydłami, ale niestety mocno zdewastowany. Otoczony jest sporą działką, na której dopuszcza się zbudowanie nowego obiektu. Starostwo poszukuje inwestora, który zaadaptuje zabytek na cele sanatoryjne lub dom spokojnej starości. Starosta Otwocki ubiega się o uzyskanie zgody Wojewody Mazowieckiego na sprzedaż całej nieruchomości. Po uzyskaniu zgody Wojewody zostanie dopiero rozpoczęta procedura przetargowa.

Pensjonat Gurewicza jest budynkiem o szczególnych walorach historycznych i kulturowych, wymarzone miejsce na Żydowski Dom Seniora. Rekonstrukcja budynku jest bardzo kosztowna. Stowarzyszenie zebrało niezbędne informacje potrzebne do przystąpienia do przetargu. ale nie ma szans zdobycia odpowiednich środków. Należałoby zaapelować do organizacji Żydowskich w kraju i za granicą o zbiórkę pieniędzy na ten cel,

4. W kwietniu 2011r. Małgorzata Lanota zwizytowała wystawiony na sprzedaż Pałac Turczynek w Milanówku. Posiadłość piękna, ale koszt adaptacji zbyt wysoki na możliwości Stowarzyszenia.5. Zebraliśmy informacje o możliwości zakupu działek w miejscowościach podwarszawskich, przeanalizowaliśmy ogłoszenia z Janowca k/ Kazimierza Dolnego oraz zakupu domu w Łomiankach. Znalezienie działki spełniającej nasze oczekiwania nie jest problemem, należy tylko zdobyć środki na ten cel.

6. W poszukiwaniu parceli lub domu do wydzierżawienia przeprowadzono następujące rozmowy:


  • w dniu w dniu 13.12.2011 z Panem Bogdanem Jaskołdą – Dyrektorem Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. Dyrektor przyjął obie panie prezes w swym gabinecie, ale na zapytanie Małgorzaty Blicharz o pomoc przy powstaniu Żydowskiego Domu Seniora stwierdził, że nie leży to w zakresie działań Biura. Jest wiele działów w Urzędzie Miasta i każdy z nich ma bardzo daleko idąca pomoc dla społeczeństwa. Należy zwrócić się do tych działów o ewentualne granty, ale żaden z nich zajmuje się budową Domów Pomocy.

  • w dniu 28-12-2011 z Panią Anną Olszewską Dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Pani Dyrektor rozmawiała z Prezeskami SŻDS bardzo serdecznie, udzieliła kilku cennych rad i poinformowała, że istnieją możliwości pozyskania środków unijnych na budowę domu seniora – wniosek należy złożyć do końca marca 2012r.

Przygotowałyśmy dużym nakładem pracy wniosek i zdobyliśmy niezbędne załączniki . Niestety ta informacja okazała się już nieaktualna, dotacje dla Priorytetu VII zajmującego się polityką społeczną zostały wyczerpane w 2009 roku. Wiedzieliśmy o tym, ale chęć zdobycia pieniędzy przesłoniła nam rzeczywistość. Zdobyliśmy jednak pewne doświadczenie w przygotowywaniu takich wniosków.

  • Przeprowadzono szereg rozmów z burmistrzami miejscowości podwarszawskich (Góra Kalwaria, Łomianki, Leszno) z zapytaniem o ewentualne możliwości uzyskania działki pod budowę DS oraz związane z nią koszty. Nie podjęto żadnych wiążących decyzji, ze względu na konieczność zaciągnięcia kredytu na ten cel.

  • Wystosowaliśmy pisma z prośbą o spotkanie z Hanną Gronkiewicz- Waltz prezydentem Warszawy, Marszałkiem Mazowieckim Adamem Struzikiem i Anną Grupińską Przewodniczącą Rady Warszawy.

  • Planujemy spotkania ze wszystkimi Burmistrzami dzielnic Warszawy w celu pozyskania działki lub domu do remontu z przeznaczeniem na Dom Seniora

3. Działania mające na celu zdobycie środków na budowę DS.

Złożyliśmy dwa wnioski o dotację do MSWiA w ramach programu skierowanego na realizację zadania mającego na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych:

  • Na zakup gruntu na kwotę 1.440.000 PLN

  • przygotowanie dokumentacji projektowej budowy Żydowskiego Domu Seniora na kwotę 1.343.700 PLN.

Niestety obydwa te wnioski spotkały się z odmową, chociaż spełnialiśmy warunki ubiegania się o dotację a wnioski zostały opracowane profesjonalnie.

  1. Działania mające na celu zachowanie tożsamości kulturowej i historycznej

Stowarzyszenie przejęło opiekę nad grobem Adolfa Peretza na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Odmalowano metalowe obramowanie, usunięto zasłaniające grób chwasty i posadzono świeża trawę oraz zapewniono stałe utrzymanie czystości wokół grobu. Dzięki temu, grób wielkiego człowieka, filantropa i wieloletniego prezesa Towarzystwa Domu Starców jest widoczny. Opracowano także z udziałem architekta zajmującego się konserwacją zabytków projektu odtworzenia przedwojennego kształtu pomnika. Całość oszacowano na 20.000 zł.Jeżeli nie znajdą się pieniądze na rekonstrukcję pomnika, to apelujemy do Zarządu GWŻ o sfinansowanie przynajmniej remontu istniejącego, bo podmurówka jest w bardzo złym stanie i grób znajdujący się w głównej alei może w każdej chwili ulec uszkodzeniu, co skompromitowałoby całe środowisko żydowskie w Warszawie, bo koszt renowacji jest nie duży.

5. Realizacja postanowień Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia z dnia 15-03-2011r.

1. Zebranie upoważniło Zarząd SZDS do wystąpienia do KRS o uzyskanie dla Stowarzyszenia statusu organizacji Pożytku Publicznego. Zarząd złożył odpowiednie dokumenty, niestety okazało się, że na skutek zmiany przepisów wymagany jest dwuletni staż. Można będzie ponowić działania w tym roku.

2. Zmiany zapisów Statutu zaproponowane przez Walne Zebranie oraz zmiany w składzie zarządu zostały zaakceptowane przez KRS i wpisane do naszego Statutu.

3. Wszystkie założenia planu na 2011 dotyczące promocji idei budowy Żydowskiego Domu Seniora zostały zrealizowane. Dokładne sprawozdanie znajduje się w rozdziale II.


VI. Podsumowanie. .

Największym osiągnięciem Stowarzyszenia jest integracja środowiska i uświadomienie szerokiemu gremium pilnej potrzeby budowy Żydowskiego Domu Seniora. Nie wiadomo, czy zapał i zaangażowanie działaczy Stowarzyszenia doprowadzi do celu, ale nie pozostanie bez śladu. Do dnia dzisiejszego tylko i aż dwa Stowarzyszenia: Dzieci Holocaustu i Drugie Pokolenie-Potomkowie Ocalałych z Holokaustu podjęły wspólny trud budowy ŻDS. Oczekujemy w przyszłości większej inicjatywy merytorycznej i finansowej ze strony pozostałych organizacji żydowskich, bo cel jest nasz wspólny.
/


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość