Strona główna

Szczegółowy wykaz programów poświęconych tematyce 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Środa 17. 04 2013 tvp kultura


Pobieranie 56.99 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar56.99 Kb.
Szczegółowy wykaz programów poświęconych tematyce 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
ŚRODA 17.04 2013

TVP Kultura

godz.22.20, 01.40 Rozmowy istotne - Marek Edelman (powt.18.04. godz.16.00)

Program poświęcony Markowi Edelmanowi, polskiemu działaczowi politycznemu i społecznemu żydowskiego pochodzenia, lekarzowi kardiologowi, jednemu z przywódców Powstania w Getcie Warszawskim, kawalerowi Orderu Orła Białego. Marek Edelman w swoim portrecie wspomina czasy II wojny światowej, okres walk w getcie warszawskim, życie w czasach PRL - u, zaangażowanie w działalność opozycyjną.

godz.23.00 Bohaterowie getta. Ocaleńcy - film dok. ; reż. Aleksandra Kedaj

Film poświęcony martyrologii Żydów polskich w czasie II wojny światowej. Wspomnienia Żydów ocalonych przez Polaków.

TVP Historia

godz.15.15 Hotel Polski – film dok.; reż.. Kama Veymont

Film odsłania kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu holocaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku i która, z racji swej moralnej dwuznaczności zyskała miano „afery Hotelu Polskiego”. Oto w Warszawie, ogłoszonej, po likwidacji getta, miastem „wolnym od Żydów", powstaje na ulicy Długiej 29 - za zgodą i z inicjatywy gestapo - coś w rodzaju „ambasady" dla Żydów właśnie, gdzie za grube pieniądze mogą oni nabywać ratujące życie paszporty krajów południowo - amerykańskich i innych państw neutralnych. Prawdziwi właściciele tych dokumentów już nie żyją. Aferę Hotelu Polskiego przeżyje ostatecznie tylko około 200 osób. Co stało się z resztą pensjonariuszy Hotelu? Czy Hotel Polski był pułapką? Kto i dlaczego ostatecznie ocalał? I jaki z tej historii płynie morał dla współczesności?

godz.01.40 Wyspa Getto - reportaż

Gdy wybuchła wojna, prof. Jerzy Szapiro był studentem medycyny. Studia przyszło mu kontynuować praktycznie w getcie, w szpitalach na Czystem, przy ulicach Leszno i Stawki przy Umschlagplatz. Rodzina Szapirów przeżyła, ponieważ udało im się przedostać na aryjską stronę muru na przełomie 1942 i 1943 roku. Bohater wspomina pracę i życie w getcie, gdzie brakowało wszystkiego, a przede wszystkim nadziei. Było to życie na przekór i wbrew losowi.

CZWARTEK 18.04.2013

TVP1

godz.02.20 Notacje – Symcha Ratajer – Rotem. Obrazy z Getta – reportaż

Kazik Ratajzer obecnie Simcha Rotem, ur. 10 lutego 1925 r. w Warszawie. W getcie warszawskim znalazł się latem 1940 roku, do Żydowskiej Organizacji Bojowej wstąpił w drugiej połowie 1942. Początkowo był w grupie Beniamina Walda, później przeniesiony na teren szopu szczotkarzy, gdzie bierze udział w walkach od początku powstania w getcie w grupie Henocha Gutmana. Trzeciego dnia walk, po przedarciu się grupy Gutmana na teren getta centralnego zostaje mianowany dowódcą grupy patrolu i łączności. Po jedenastu dniach, kiedy powstańcom skończyła się amunicja, a oddziały niemieckie przestały wchodzić na teren getta, ostrzeliwały je jedynie z zewnątrz i dalsza walka przestała mieć sens, zostaje wysłany przez Komendę ŻOB - u na aryjską stronę w celu zorganizowania oddziałom powstańczym wyjścia z getta. Wychodzi z getta kanałami, nawiązuje kontakt z zastępcą Anielewicza, Icchakiem Cukiermanem i razem próbują uzyskać pomoc dla powstańców. W rezultacie 8 maja Kazik samodzielnie organizuje powrót do getta, gdzie już nikogo nie znajduje po wykryciu bunkra Anielewicza niemal wszyscy znajdujący się w nim bojowcy popełnili samobójstwo.

TVP2

godz. 22.35  70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – Zubin Mehta i Izraelska Orkiestra Filharmoniczna (koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie)

W 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert  upamiętniający ten dramatyczny zryw polskich Żydów. Podczas koncertu wystąpią. kantor Yaakov Lemmer - modlitwa „El Male Rachamim" („Boże pełen miłosierdzia"), skrzypek Julian Rachlina, Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta Zubina Mehty - utwory Ludwiga van Beethovena, Chór Teatru Wielkiego i aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie - hymn Bojowników Getta „Zog Nit Keyn Mol" (w aranżacji Krzysztofa Herdzina).

TVP Kultura

godz. 16.00 Rozmowy istotne – Marek EdelmanTVP Historia

godz.11.45 Śmierć Zygielbojma - film dok.; reż..Dżamila Ankiewicz

Fakty o waszych cierpieniach i ofiarach wstrząsają dzień w dzień wolnymi narodami, wzbudzając jeszcze większą nienawiść do morderców niewinnych kobiet, dzieci i starców, do sprawców waszego męczeństwa. Razem ze słowami hołdu i głębokiego uznania dla tych bohaterów trwających w walce, dla tych, którzy w getcie warszawskim stawiali i stawiają tak rozpaczliwy i bohaterski opór krwawym katom niemieckim, zwracam się do całego żyjącego jeszcze dziś żydostwa polskiego z zapewnieniem, że nie ustajemy i nie ustaniemy w wysiłkach, aby cierpieniom waszym położono kres". Z tymi słowami Szmul „Artur" Zygielbojm - przedstawiciel Żydowskiej Partii Socjalistycznej „Bund" w Radzie Narodowej RP w Londynie - zwrócił się do swoich współbraci 30 kwietnia 1943 roku na antenie BBC. Czy mogli go słyszeć? Czy rzeczywiście miał nadzieję, że coś może zrobić, by pomóc mordowanym, skoro wcześniej jego błagania o interwencję aliantów w Polsce nie dały żadnego rezultatu? A może tylko nie chciał odbierać nadziei potencjalnym słuchaczom? W dzień po upadku powstania w getcie, 12 maja 1943 roku popełnił samobójstwo. Pozostawił listy. W skierowanym do prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i prezesa Rady Ministrów gen. Władysława Sikorskiego, za ich pośrednictwem zwracał się do rządu i społeczeństwa polskiego, do rządów i narodów państw sprzymierzonych i do sumienia świata, wyjaśniając, że odbiera sobie życie w proteście przeciw bezczynności i obojętności świata wobec holocaustu.

godz.16.35 Wyspa Getto - reportaż (powt.)

godz. 20.45 Szerokie tory - Żydzi w Odessie – reportaż

Pełna humoru opowieść o współczesnej żydowskiej Odessie. To ukraińskie miasto nad Morzem Czarnym jeszcze do niedawna nazywano maleńkim Izraelem. Żydzi stanowili tu aż jedną trzecią mieszkańców. Tak było do połowy lat 70., kiedy to zaczęli masowo emigrować do Ameryki, Izraela i Niemiec. Dziś jest ich zaledwie kilka procent, ale żydowski humor, który rozsławił Odessę w świecie, wciąż ma się dobrze, a tradycje judaizmu przeżywają odrodzenie. Bohaterem reportażu jest 24 - letni ortodoksyjny Żyd Borys.

godz.22.40 Gwoździec. Rekonstrukcja - reportaż (premiera)

Reportaż opowiada o unikalnej inicjatywie, jaką za sprawą Muzeum Historii Żydów Polskich podjęła grupa wolontariuszy z różnych krajów. Pod kierownictwem Laury i Ricka Brownów z USA przeprowadzono rekonstrukcję dachu i malowanego sklepienia synagogi w Gwoźdźcu na Ukrainie. Synagoga dawno nie istnieje ale fachowcy na podstawie obrazów, zdjęć i rysunków przez ponad rok odtwarzali wygląd dachu, więźbę i dachówkę a następnie barwne wzory i rysunki sklepienia. Cały ten obiekt będzie umieszczony w otwieranym właśnie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.TVP Polonia

godz.23.40, 04.55 Chłopak i dziewczyna – film dok. (powt.)Piątek, 19.04.2013

TVP1
godz.10.30 „Requiem dla 500 tysięcy"

Film z 1963 r. oparty o autentyczne materiały filmowe i fotograficzne, kręcone w getcie przez operatorów Wermachtu, SS  i Gestapo,  dla potrzeb szkoleniowych i  kronik filmowych. Materiały odnaleziono w roku 1960, w ocalałych, niemieckich archiwach. W 1963 r. pokazał je światu reżyser, dokumentalista  Jerzy Bossak w  tzw.filmie montażowym pt.   „Requiem dla 500 tysięcy”. To prawdziwie poruszający, historyczny dokument na temat getta : jego organizacji, codziennego życia mieszkańców  za murami, a wreszcie przebiegu  powstania. Tragizm obrazów podkreśla muzyka Mozarta i Haendla.  


Getto warszawskie – bohaterowie,
godz.13.20

Odc. 1


Bohaterami są bracia Szulimowie, którzy opowiadają jak przemycali żywność do getta. Jeden z braci dla znajomego sprzed wojny żydowskiego sklepikarza, a drugi dla kolegi poznanego już za okupacji po aryjskiej stronie na Pl. Kazimierza.
godz. 16.20

Odc. 2


Bohaterem jest Edmund Baranowski, żołnierz AK i członek zakładowej straży pożarnej u Phillipsa, opowiada on jak z płonącego getta wywiózł na aryjską stronę młodego mężczyznę, który dzięki temu przeżył wojnę.
godz. 16.45

Odc. 3


Bohater prof. Jerzy Szapiro pracował w getcie w szpitalu, kontynuując w ten sposób studia medyczne sprzed wojny. Opowie o głodzie, postępowaniu Niemców i żydowskiej policji, i życiu mimo wszystko, mimo rozpaczy i braku perspektyw na ocalenie.

TVP INFO

Serwisy Info

Uroczystości związane z 70. rocznicą powstania w Getcie Warszawskim – relacja

godz.23.30, Ostatni bój warszawskiego getta - film dok.; Reż.. Zbigniew Wawer

Historia i przebieg powstania na podstawie materiałów archiwalnych i wspomnień Marka Edelmana.

TVP Kultura

godz.09.30 Wielki Tydzień – dramat psychologiczny; reż. Andrzej Wajda (powt. godz.14.00)

Kameralny dramat psychologiczny, opowieść o człowieku, który przeżywa konflikt moralny między poczuciem obowiązku ratowania Żydów, a osobistą urazą do pewnej żydowskiej dziewczyny, zamienił się po wojnie w dramat postaw moralnych społeczeństwa polskiego w obliczu holocaustu. Sytuacje skrajnego zagrożenia ujawniły całą skalę zachowań ludzi. od bezinteresownej pomocy po zwykłą podłość i bezduszne okrucieństwo.

TVP Historia

godz.11.40 Gwoździec. Rekonstrukcja – reportaż (powt.)

godz.13.40 Szerokie tory - Żydzi w Odessie – reportaż (powt.)

Barwna i pełna humoru opowieść o współczesnej żydowskiej Odessie. To ukraińskie miasto nad Morzem Czarnym jeszcze do niedawna nazywano maleńkim Izraelem. Bo Żydzi stanowili tu aż jedną trzecią mieszkańców. Tak było do połowy lat 70 - tych, kiedy to zaczęli masowo emigrować do Ameryki, Izraela i Niemiec. Dziś jest ich zaledwie kilka procent, ale żydowski humor, który rozsławił Odessę w świecie, funkcjonuje nadal. A tradycje judaizmu przeżywają odrodzenie. Bohaterem reportażu jest 24 letni ortodoksyjny Żyd Borys. Należy on do pierwszego pokolenia w byłym Związku Radzieckim, które jawnie przestrzega zasad judaizmu. Pracuje jako sprzedawca w koszernym sklepiku przy synagodze w Odessie. Borys odsłania tajniki żydowskich tradycji, porusza sprawy wielkie i małe, pomaga swojemu narodowi i pokazuje specyfikę Odessy.

godz.14.15 Ze wszystkich stron - Nieopłakani, niepogrzebani

W 1988 roku na budowie osiedla przy ul. Gibalskiego w Warszawie koparka natrafiła na ludzkie kości. Gibalskiego za okupacji to było miejsce, gdzie grzebano zbiorowo zmarłych z głodu i chorób, i zabitych przez Niemców w getcie warszawskim. Zawiadomione środowiska żydowskie, głównie w USA, zażądały przerwania prac budowlanych, grożono nawet strajkiem dokerów rozładowujących polskie statki w amerykańskich portach. Władze PRL-u zgodziły się na pomnik w miejscu znaleziska i do Warszawy przyjechała delegacja rabinów, aby dokonać rytualnego pogrzebu wykopanych szczątków. W tym pogrzebie (13 XII 1988) uczestniczył ówczesny biskup włocławski, Henryk Muszyński. Nad szkieletami żydowskimi doszło do wydarzenia beż precedensu w historii. Ks. Bp. Muszyński odmówił „Ojcze nasz” w obecności ortodoksyjnych rabinów z USA,Izraela,Belgii i Francji. Sam biskup uznał to wydarzenie za epokowe, aby rabini i ksiądz katolicki modlili się wspólnie, a jako Przewodniczący Komisji Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem znał wzajemne relacje obu religii, jak mało kto.

godz.15.55 Chłopak i dziewczyna – film dok.; reż. Sławomir Koehler (powt.)

godz.18.00 Cafe Historia - Muzeum Historii Żydów Polskich-program publ. (nowa pozycja)

godz.18.30 Kalendarium historyczne - Zwrotnica. GETTO WARSZAWSKIE

godz.20.55 Polskie, międzynarodowe spotkania młodzieżowe - film dok. (premiera)

Film opowiada o zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich spotkaniu grupy polskich i izraelskich studentów, którzy w Warszawie pod opieką artystyczną znanych dokumentalistów realizowali według swoich scenariuszy cztery kilkuminutowe etiudy dokumentalne dotyczące stosunków polsko - żydowskich, historii i przyszłości. Młodzi ludzie uczą się pracy w zespole, poznają historię, miasto i co najważniejsze siebie nawzajem. Wszystko to służy zbliżeniu między Polakami i Żydami i lepszemu poznaniu się oraz zrozumieniu.

Godz. 21.15 Nasz dom reportaż. Realizacja Joanna Król

W reportażu udział biorą Żydzi - Polacy, ludzie, którzy z różnych przyczyn musieli wyjechać z Polski i dziś mieszkają w Izraelu. Bohaterowie reportażu nie boją się mówić o sprawach bolesnych i dla Żydów i dla Polaków. Jest w tym sporo refleksji o życiu, jego sensie i trudnych wyborach, które warunkują całe przyszłe życie. Chociaż jak mówi jeden z bohaterów tylko nam wmawiają, że mamy wolną wolę.

godz.01.10 Wiera Gran - film dok., reż. Maria Zmarz Koczanowicz (powt.)

godz.02.25 Narodzona po raz drugi - film dok., reż. Michał Nekanda –Trepka

Maria Kowalska pochodzi z Wilna (Masza Fajsztejn, ur. 1939r.). Po wejściu Niemców we wrześniu 1941r. rodzina znalazła się w wileńskim getcie. Tam Masza ciężko zachorowała. Wtedy matka przeprowadziła ją na aryjską stronę i powierzyła polskiej niani, pani Butkiewicz. Ta, ryzykując życie, zaopiekowała się schorowaną dziewczynką i do końca wojny ukrywały się we wsi Niemenczyn. Wtedy Masza Fajsztejn przybrała imię i nazwisko Marysia Butkiewicz. Udało się jej przeżyć Holocaust, a po wojnie wraz z panią Butkiewicz zostały przesiedlone do Węgorzewa na Mazurach. Niania cały czas opiekowała się Marysią. Ukończyła ona liceum, a potem poszła na kursy buchalteryjne. Rok później wyszła za mąż i wyjechała do Żagania. Zaczęła pracować w księgowości. Niania zmarła w 1990r. , dwa lata później została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Po śmierci męża w 2003r. pani Maria umieściła w Internecie apel. Prosiła o jakiekolwiek informacje o swojej zaginionej rodzinie. Marzyła o odnalezieniu kogokolwiek z krewnych. Bała się, że wszyscy zginęli w czasie wojny, ale okazało się że się myliła. W Hajfie odnaleźli się jej krewni. Pani Maria jedzie 2 marca 2007 r. na spotkanie z rodziną. Jej własną rodziną, jakoby urodziła się po raz drugi.SOBOTA 20.04 .2013

TVP Kultura

godz.13.55 Warszawa Singera 2011 – Dwór cadyka – koncertTVP Polonia

godz.14.45 Wiera Gran – film dok. (powt.)NIEDZIELA 21.04 2013

TVP Kultura

godz.15.25 Piosenki Władysława Szpilmana - koncert


PONIEDZIAŁEK 22.04.2013
TVP1

godz.23.35 Rotem – film dok.; reż. Agnieszka Arnold (premiera)

Godzinny dokument w formie eseju filmowego będzie studium starego człowieka. Jest nim Simha Rotem Kazik Ratajzer, polski Żyd, rocznik 1926. Człowiek o udanym życiu, mimo tragicznej wojennej przeszłości i egzystencji w trudnej rzeczywistości Izraela. Pogodzony ze starością, ale nie poddający się coraz dotkliwszym fizycznym ograniczeniom. Kazik Ratajzer należał do skazanych na Zagładę, ale powiedzieć o nim ofiara ocalona z Holocaustu to stwierdzenie nie dość precyzyjne, bo dzięki wyglądowi blondyn o niebieskich oczach i zadartym nosie mógł przeżyć wojnę bez większych trudności. Świadomie jednak podjął decyzję zbrojnej walki. Wrócił do getta, wziął udział w powstaniu, uratował ostatnich bojowników, organizując ucieczkę kanałami. Dalej walczył w Powstaniu Warszawskim i z kolei uratował powstańców ze Starówki sam przeprowadzając ich kanałami na Żoliborz.
TVP Historia

godz.11.50 Sensacje XX wieku – Historia nikczemności (powt. 24.04. środa godz.22.55)

Franz Konrad, auptsturmführer SS, kierujący Werterfassung i odpowiedzialny za mienie żydowskie w gettcie warszawskim należał do elity złodziei. Ten nazywany „królem getta'' administrator, chciwie i bezwzględnie na oczach oniemiałych i przestraszonych właścicieli pakował do skrzyń wszystko co przypadło mu do „gustu'' cenne obrazy, biżuterię, wartościowe przedmioty, dbając przy tym w szczególności o własną kieszeń i niezbyt legalne interesy. Część zagrabionych skarbów wywoził do austriackiego zamku Fischhorn w pobliżu Zell am See aby zgodnie z tajnym rozkazem przygotować je do ukrycia. Zamek Fischhorn, którym administrował oddelegowany z Berlina SS - Gruppenführer Herman Fegelein skrywał też inne tajemnice – najtajniejsze dokumenty Hitlera przywiezione z willi Führera w Berchtesgaden w obawie przed aliantami, które dziwnym zbiegiem okoliczności znalazły się w rękach Franza Konrada. Gdy zamek Fischhorn został zajęty przez żołnierzy amerykańskich, a los „króla warszawskiego getta'' w zasadzie przesądzony, sprawy przybrały inny obrót.

godz.12.50 godz.18.00 Cafe Historia - Muzeum Historii Żydów Polskich-program publ. (nowa pozycja)
WTOREK 23.04.2013
TVP1

godz. 02.00 Notacje – Ruta Wermuth-Burak. Nie mówiłam, ze jestem Żydówką - felieton

Ruta Wermuth - Burak urodziła się w Kołomyi w rodzinie żydowskiej i jako mała dziewczynka cudem ocalała z transportu do obozu koncentracyjnego. Wojnę spędziła na robotach w Niemczech, udając nie - żydówkę i posługując się sfałszowanymi papierami. Na koniec, po długich poszukiwaniach, odnalazła brata, którego nie widziała ponad pięćdziesiąt lat.
TVP2

godz.22.50 Świat bez fikcji – Treblinka - Ocaleni z obozu zagłady – film dok. prod. Wlk.Brytania; reż. Spiie Geilinger, Dollan Cannell

Opowieść o okrucieństwie hitlerowskich oprawców, buncie i nadziei. Treblinka był to kompleks dwóch obozów śmierci i zagłady. W obozie drugim w ciągu niecałych dwóch lat Niemcy zgładzili ponad 800 tysięcy Żydów, zwożonych tu z gett na terenie Polski (pierwszy transport przyszedł z getta warszawskiego) i całej Europy. W sierpniu 1943 w obozie wybuchł dramatyczny bunt, w wyniku którego wielu więźniów zginęło, a około 200 udało się uciec.

TVP Historia

godz.15.00 Poczet nauki polskiej – Marceli Handelsman – program publ.

Cykliczny program prezentujący tym razem postać polskiego historyka, członka Polskiej Akademii Umiejętności - Marcelego Handelsmana, który zginął w czasie II wojny światowej w hitlerowskim obozie Dora - Nardhausen. Wykorzystano bogatą ikonografię oraz wypowiedzi krewnych i współpracowników profesora.
godz.18.00 Polska i świat z historią w tle – Helena i Jakub – reportaż (powt. 24.04 środa godz. 12.50; 25.04 czwartek godz. 18.00; piątek 26.04 godz. 11.35 oraz sobota 27.04 godz. 16.30)

O przeżyciach ostatnich dwóch żyjących osób ocalałych z powstania w warszawskim getcie, w 70. rocznicę wydarzeń; osób, które jak dotąd nie były chętne do wypowiadania się przed kamerą. Dokładnie po siedemdziesięciu latach Hena Kuczer i Jakub Gutenbaum chcą powrócić do traumatycznych wspomnień z młodości i miejsc, z których część zachowała swój charakter do dzisiaj.


godz.23.15 Na krawędzi życia - film dok.; reż. Adam Kulik

Film o doktorze Zygmuncie Klukowskim, lekarzu ze Szczebrzeszyna na Zamojszczyźnie (pracował tam od 1919 roku do końca lat pięćdziesiątych), który napisał słynny Dziennik z lat okupacji. Dzieło to jest dzisiaj podstawowym źródłem wiedzy o narastaniu terroru okupacyjnego w niewielkiej społeczności, składającej się - jak często na kresach bywało – w połowie z Polaków, w połowie z Żydów. Zygmunt Klukowski opisuje - dzień po dniu - narastanie atmosfery zagrożenia, najpierw pojedyncze mordy Niemców na Żydach, potem eskalację terroru i zagładę całej ludności żydowskiej w mieście.


TVP Polonia

godz.17.55 Wiera Gran – film dok. (powt.)

godz. 05.50 Notacje – Władysław Bartoszewski. Czy mi w tym pomożesz - felieton o spotkaniu z Kossak Szczucką i początkach pomocy Żydom. Władysław Bartoszewski (ur. 19 lutego 1922 w Warszawie) – polski polityk, działacz społeczny, historyk (profesor), dziennikarz, pisarz, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego, dwukrotnie minister spraw zagranicznych, kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel państwa Izrael.

ŚRODA 24.04.2013
TVP Kultura

godz.22.10, 01.00 Rozmowy istotne - Etgar Keret (powt.25.04.-godz.16.00)

Edgar Keret urodził się w 1967 roku w Tel Awiwie. Wydał kilka zbiorów opowiadań. Pociąga go nie tylko literatura, jest również współtwórcą musicalu, autorem filmu telewizyjnego, współautorem komiksów oraz telewizyjnego programu satyrycznego. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, w tym na angielski, niemiecki, wołoski, holenderski, duński, rosyjski, polski, hiszpański, koreański a nawet arabski. W Polsce ukazały się zbiory Kereta Gaza blues i Pizzeria Kamikadze, a współtworzone przez niego komiksy były publikowane w Literaturze na Świecie. W 2006 roku wydawnictwo W. A. B. opublikowało zbiór Osiem procent z niczego, zaś w październiku 2007 zapowiadany jest kolejny tom pod tytułem Rury. Odwołując się do poetyki wideoklipu, kolażu, do języka ulicy, autor potrafi niezwykle przenikliwe mówić o śmierci, samotności, nieodwzajemnionych uczuciach swych wrażliwych, wewnętrznie zaplatanych bohaterów. Kieruje się zasadą minimalizmu czasem starczają mu zaledwie dwie strony papieru, w których zamyka swoją opowieści.

godz.22.50 Bohaterowie Getta – Hotel Polski - film dok. reż. Kama Veymont

Film odsłania kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu holocaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku i która, z racji swej moralnej dwuznaczności zyskała miano „afery Hotelu Polskiego". Oto w Warszawie, ogłoszonej, po likwidacji getta, miastem „wolnym od Żydów", powstaje na ulicy Długiej 29 - za zgodą i z inicjatywy gestapo! - coś w rodzaju „ambasady" dla Żydów właśnie, gdzie za grube pieniądze mogą oni nabywać ratujące życie paszporty krajów południowo - amerykańskich i innych państw neutralnych.

CZWARTEK 25.04.2013
TVP Historia

godz.14.00 Powiedz mi dlaczego? – film dok.; reż. Małgorzata Imielska

Bohaterami filmu jest Jerzy Kamieniecki z Izraela oraz jego pierwsza żona Stella Pencer z Bostonu /USA/. Ich pierwsza obopólna miłość i późniejsze losy wojenne, które ich rozdzieliły na 50 lat. Poznali się w 1936 roku w Otwocku. W gimnazjum zwrócił uwagę na Stellę, piękną, czarnowłosą dziewczynę o śniadej cerze, pochodzącą z żydowskiej rodziny. Kiedy wybuchła wojna, Stella i Jurek, jak wszyscy polscy Żydzi, znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. On dość szybko postanowił wstąpić do konspiracji. Znajomy, Malinowski, załatwił chłopakowi fałszywe, aryjskie papiery. Wstąpił w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych, podziemnej organizacji kładącej wielki nacisk na wartości narodowe. Niektórzy towarzysze broni Jurka, nieświadomi jego prawdziwego pochodzenia, wyrażali antysemickie uwagi i doceniali rolę Hitlera w „oczyszczaniu" Polski z Żydów. Doskonale zakamuflowany wśród nich młodzieniec nie zapomniał o Stelli. Parokrotnie pomagał jej przenieść się z miejsca w miejsce. Uratował życie dziewczynie, kiedy hitlerowcy likwidowali otwockie getto. Spotykali się potajemnie, w tajemnicy też wzięli ślub.


SOBOTA 27.04.2013
TVP Kultura

godz. 13.50 Dokument tygodnia – Simone Weil – film dok. prod. francuskiej; reż. Mauro Florence.

Simone Weil urodziła się w Paryżu w 1909 roku. Pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej, która od samego początku była zasymilowana i aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Francji. W młodości zdobyła rozległą wiedzę w zakresie między innymi. filozofii, literatury klasycznej, historii i religii. Studiowała w Ecole Normale Suprieure, a po ukończeniu wykładała przez kilka lat filozofię i grekę w liceach. W czasie światowego kryzysu ekonomicznego, społeczne i polityczne poglądy Weil uległy zdecydowanej radykalizacji. Zaczęła sympatyzować z lewicowymi partiami politycznymi i ruchami związkowymi. Sama chciała poznać na własnym doświadczeniu życie środowisk robotniczych; w latach 1934 - 35 pracowała w zakładach Renault i Alsthom w Paryżu jako zwykła robotnica. We francuskim ruchu robotniczym najbliższa jej była tradycja syndykalistyczna. Miała duży dystans w stosunku do Francuskiej Partii Komunistycznej. W sierpniu 1936 roku wyjechała do Hiszpanii. Tam też dołączyła do międzynarodowych brygad walczących w obronie republiki. Niezbyt dobry stan zdrowia zmusił Simone Weil do powrotu rok później, w 1937 roku. Po klęsce Francji podczas II wojny światowej, wyjechała do Nowego Jorku w 1942 roku. Niedługo potem przybyła do Londynu i nawiązała kontakt z Komitetem Wolnych Francuzów. W roku 1943 przewieziono ją do sanatorium w Ashford, gdzie zmarła. Filmowa biografia XX wiecznej filozofki, pisarki i aktywistki francuskiej nie jest tylko zapisem fragmentu jej życia w czasie okupacji niemieckiej, ale również, jeśli nie przede wszystkim prezentacją jej idei i światopoglądu.
godz.15.15 Mój sen. Szalom Polsko! – program muzyczny

Wyk.. André Hűbner-Ochodlo, Marissa Licata, Jan Hermerschmidt, Volker

Schindel, Alexander Shuvalov, Alexander Zinger, Adam Żuchowski.

Standardy przedwojennej piosenki teatralnej w języku jidysz autorstwa dawnych mistrzów literackich i muzycznych tego gatunku, ale także kompozycje i teksty Ewy Korneckiej, Agnieszki Osieckiej i Zygmunta Koniecznego, wystawione Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie w lipcu 2012.NIEDZIELA 28.04.2013

TVP2

godz.08.55 Tam, gdzie rosną porzeczki – film dok., reż. Leo Kantor

Zbiór opowieści o wydarzeniach z życia publicysty Leo Kantora. Wykorzystując specyficzną formę teatru jaką jest monodram teatralny, Kantor opowiada dramatyczną historię swoją i swojej rodziny cudem ocalałej z Holocaustu. Przywołuje duchy przeszłości, snuje refleksyjną, nostalgiczną opowieść o rodzicach, idyllicznym dzieciństwie oraz własnych wstrząsających losach. Za pomocą starannie dobranych słów oraz autentycznych zdjęć bliskich, autor tworzy napięcie emocjonalne, by po seansie pozostawić widza wzruszonym. Leo Kantor o piętnie wojny opowiada dojrzale, bez zbędnego patosu i szantażu emocjonalnego. Autor konfrontuje na scenie przeszłość z teraźniejszością, dokonuje wewnętrznego oczyszczenia i godzi się z własnym losem.

godz.23.25 Campo di Fiori– film dok.; reż. Michał Nekanda - Trepka

Wybuch powstania w Getcie Warszawskim - dramat walczących, a z drugiej strony muru na placu Krasińskich - karuzela i ludzie. Jedni obserwują płonące getto, inni kręcą się na karuzeli. Autentyczne wydarzenie z okupowanej warszawskiej ulicy we wspomnieniach naocznych świadków - uratowanych z getta Żydów i Polaków, opowiedziane przez Czesława Miłosza w wierszu CAMPO di FIORI. W filmie fragment czyta sam poeta. Powstanie w Getcie Warszawskim i okupacja we wspomnieniach m.in. Marka Edelmana, Wiesława Zdorta, Czesława Miłosza, Adiny Blady – Szwajger.

PONIEDZIAŁEK 29.04.2013

TVP Kultura

godz.08.50, 17.00 Portrety - Władysław Szpilman 1911 - 2000 - własnymi słowami - film dok.; reż. A. Marek DrążewskiFilm powstał na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Władysławem Szpilmanem przez Jerzego Diatłowickiego i Andrzeja Marka Drążewskiego. W filmie wykorzystano też materiały archiwalne, filmowe i ikonograficzne. Jest to filmowa opowieść o życiu wybitnego kompozytora i artysty Władysława Szpilmana, ze szczególnym uwzględnieniem jego dramatycznych przeżyć w okresie okupacji niemieckiej w Warszawie.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość