Strona główna

Tomaszowie Mazowieckim a kończy w Luboczy. Na prawym brzegu rzeki znajduje się utworzony w 1961r rezerwat przyrody nieożywionej „Niebieskie Źródła”


Pobieranie 39.73 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar39.73 Kb.

Zaczynamy od Rezerwatu „Niebieskie Źródła” szlakiem zielonym, którego większa część szlaku przebiega przez teren Spalskiego Parku Krajobrazowego. Szlak rozpoczyna się


w Tomaszowie Mazowieckim a kończy w Luboczy.

Na prawym brzegu rzeki znajduje się utworzony w 1961r. rezerwat przyrody nieożywionej „Niebieskie Źródła”.

Wędrując dalej zwiedzamy rezerwat aż do wywierzyska, następnie idąc dalej szlakiem zielonym zwany traktem przez Puszczę Pilicką dochodzimy do Małych Grot Nagórzyckich. Kierując się zgodnie z oznakowaniem naszej trasy po drodze możemy zobaczyć kopalnię piasków szklarskich „Biała Góra”. Idąc prosto dochodzimy do krańcówki szlaku.

Nie skręcamy w lewo jak prowadzi szlak, tylko dalej drogą wzdłuż Pilicy idziemy prosto dochodząc do skrzyżowania ul. Białogórskiej


– w lewo, ul. prof. Seweryna Dziubałtowskiego – w prawo
w Smardzewicach. Skręcamy w prawo i idąc ulicą dochodzimy do Pilicy. Schodzimy z drogi i ścieżką wzdłuż Pilicy docieramy do przełomu na rzece. Wędrując dalej prosto dochodzimy do Zapory Smardzewickiej, którą wybudowano na rzece Pilicy w latach 1969-1973, która znajduje się w Smardzewicach.

Przez zaporę wodną na rzece Pilicy i Zalewie Sulejowskim przebiega szlak niebieski zwany szlakiem rzeki Pilicy. Po prawej stronie mijamy Molo widokowe na Zalewie Sulejowskim znajdujące się przy Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne „Molo”.Szlak niebieski prowadzi w prawo do Tresty zwanej dawniej Tresta Rządowa - wsi letniskowej położonej nad zatoką, przy której zbudowano przystań. W Treście na wysokim brzegu Zalewu znajduje się pomnik ku czci partyzantów 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej poległych w walce z hitlerowcami w 1944r. W Borkowicach Małych rozpoczynał się szlak bojowy 25 PPAK – pułk prowadził walki w tym miejscu w okresie od 20 do 25 lipca 1944r.

Wędrując prosto dochodzimy do miejscowości Karolinów. W tym miejscu łączymy się ze ścieżką rowerową im. Zygmunta Goliata wokół Zbiornika Sulejowskiego oraz Łódzkim Szlakiem Konnym. Podążając dalej szlakiem wzdłuż Zalewu Sulejowskiego dochodzimy do Zarzęcina, w którym znajduje się część letniskowa zwana Parcele.


Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych "Biała Góra" eksploatują największe złoża piasków kwarcowych w Europie, stanowiące około 80% krajowych zasobów piasków szklarskich i formierskich. Korzystne parametry złożowe oraz ciągle udoskonalany proces przeróbczy pozwala uzyskiwać niemal wszystkie asortymenty piasków przemysłowych: szklarskich, formierskich oraz żwirków filtracyjnych. Kopalnia proponuje także szeroki wybór mieszanek kwarcowych o ściśle określonych granulacjach dostosowanych do indywidualnych wymogów klienta, piasków znajdujących zastosowanie w chemii budowlanej. Od 2 lat kopalnia "Biała Góra" jest także wiodącym producentem kaolinu. Zasoby piaskowców kwarcowych w rejonie Białej Góry zalegają w asymetrycznej synklinie Niecki Tomaszowskiej. Złoża osadowe powstały w okresie kredy, ok. 120-150 mln lat temu. Złoża budują piaskowce o zawartości  krzemionki około 98%, na ogół słabo zwięzłe, o lepiszczu ilastym. Posiadają w przeważającej mierze uziarnienie o granulacji 0,1-0,5 mm, barwę białą z odcieniem od żółtego do rdzawego. Nad złożami zalega warstwa skał płonnych tzw. nakład.
W nakładzie występują piaski, a miejscami gliny pochodzenia polodowcowego.
Tresta – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Koło wsi znajdowało się wielkie cmentarzysko kultury łużyckiej istniejące
w okresie XI - VIII w p.n.e., na którym udokumentowano 308 grobów,
a szacuje się, że łącznie było ich około 350. Są Tob pochówki ciałopalne, gdzie prochy chowano w urnach, a sporadycznie bezpośrednio w ziemi (groby jamowe). Nekropolia była badana głównie od 1967 do 1970,
a wkrótce potem teren ten został zalany wodami nowopowstającego zbiornika sulejowskiego. Materiały archeologiczne z cmentarza przechowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Karolinów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki. Wieś znajduje się
w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W latach 1975-1998  miejscowość należała administracyjnie do województwa piotrkowskiego. Wieś wzięła swoją nazwę od imienia córki szlachcica zamieszkującego
w nieistniejącym już Trzebiatowie. Nie jest znane jego nazwisko wiadomo natomiast, że miał dwie córki-dziedziczki: Julię i Karolinę, które w spadku po ojcu otrzymały jego włości, na których powstawały już wsie. Wieś należącą do majątku Julii nazwano Julianowem, z kolei Karolinów otrzymał nazwę po jej siostrze Karolinie.
Zarzęcin – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Mniszków. Wieś znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W latach 1975-1998  miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Położona tuż nad brzegiem Zalewu Sulejowskiego, przez co stała się miejscem do którego chętnie przyjeżdżają turyści. W miejscowości znajduje się pole namiotowe oraz stanica żeglarska Hufca ZHP Łódź-Widzew, gdzie w sezonie często odbywają się regaty oraz występują grupy szantowe. Przez wieś przebiega pieszy Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy. We wsi znajduje się dom rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Diecezji radomskiej.

.Żołnierze wyklęci

www.tomaszow-mazowiecki
Od strony Tresty Rządowej nad brzegiem Zalewu Sulejowskiego znajduje się pomnik. Dzisiaj niewiele osób wie o jego istnieniu, a już na pewno tylko garstka jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, co było powodem jego powstania. Płyta na pomniku informuje, że 15 maja 1944 roku w tym miejscu oddział partyzancki 25 Pułk Piechoty AK „ZRYW” stoczył bój z okupantem.

Oczywiście na terenie kraju jest wiele pomników upamiętniających działania oddziałów AK i nasz pomnik nie wyróżniałby się spośród pozostałych gdyby nie fakt, że powstał


w 1959 roku. Przełom lat 50/60 ubiegłego wieku to przecież największe restrykcje ze strony ówczesnych władz komunistycznych wobec członków Armii Krajowej, a działania propagandowe skupiały się na bezpardonowym wymazywaniu istnienia AK z historii II Wojny Światowej. W świetle powyższego, głębszego znaczenia nabiera dopisek na płycie pomnika „ z inicjatywy pozostałych przy życiu towarzyszy broni przy czynnym wparciu społeczeństwa miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.

Drugim zadziwiającym faktem jest przeniesienie pomnika


w latach 70-tych w inne miejsce spowodowane budową zalewu. Czyżby wtedy także nikt z lokalnych decydentów tego czasu nie zauważył napisu na tablicy pamiątkowej?

Wyjaśnienia wymaga również zamieszczona na płycie informacja, że oddział AK „ZRYW” był w składzie 25 Pułku Piechoty AK. Z historii wiadomo jednak, że 25 Pułk AK został sformowany


w lipcu 1944 roku, a bój partyzancki miał miejsce 15 maja 1944r. Czy jest to tylko pomyłką twórców pomnika, czy też zamierzone działanie z ich strony?

Chyba już najwyższa pora odpowiedzieć na rodzące się nieustannie pytania dotyczące okoliczności budowy pomnika,


a w szczególności ujawnienie z imienia i nazwiska towarzyszy broni, którzy przyczynili się do jego powstania. Mam nadzieję, że z państwa pomocą uda się również ustalić brakujące nazwiska poległych partyzantów. Być może część odpowiedzi na pytania znajduje się
w książce pt. Dzieje 25 Pułku Armii Krajowej współautorstwa
gen. Aleksandra Arkuszyńskiego ps. "Maj".

ODZNAKA TURYSTYKI PIESZEJ

Trasa wycieczki: „Niebieskie Źródła” Tomaszów Mazowiecki – Małe Groty Nagórzyckie – Kopalnia „Biała Góra” – Przełom na rzece Pilica – Zapora w Smardzewicach – Molo – Tresta Rządowa – Karolinów – Zarzęcin ( 19 km – 19 pkt.)
ODZNAKA TURYSTY PRZYRODNIKA

Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” – 5 pkt.

Małe Groty Nagórzyckie – 3 pkt.

Rzeka Pilica – Przełom – Zapora Smardzewicka – 3 pkt.

Zalew Sulejowski – Sulejowski Park Krajobrazowy – 8 pkt.


ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ POLSKI

Tomaszów Mazowiecki, Rezerwat „Niebieskie Źródła” – c)
I

TOMASZOWSKI

RAJD PIESZY


Tomaszów Mazowiecki – Zarzęcin
11-12 października 2014r.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość