Strona główna

Twórcy i obsada Reżyseria: Waldemar Krzystek, Aleksandr Timienko


Pobieranie 26.65 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar26.65 Kb.Twórcy i obsada
Reżyseria: Waldemar Krzystek, Aleksandr Timienko

Reżyser II: Paulina Krajnik (Polska)

Asystent reżysera: Waldemar Raźniak

Casting (reżyseria obsady): Piotr Bartuszek

Scenariusz: Alina Semerjakowa

Zdjęcia: Aleksandr Worobiow, Aleksandr Kriształowicz, Grzegorz Kędzierski, Paweł Fomincew

Operator Steadicam: Jarosław Wierzbicki (Polska)

Asystent operatora Steadicam: Maciej Kowalski (Polska)

Oświetlenie: Ryszard Kozak (mistrz; Polska), Hubert Stawicki (Polska), Paweł Borowski (Polska), Grzegorz Bartoszek (Polska)

Wózkarz: Krzysztof Kubiak (Polska), Dominik Kubiak (Polska)

Scenografia: Aleksandr Kononow, Natalia Kononowa, Wito Bałtuszys (Polska)

Asystent scenografa: Dorota Boruń, Krzysztof Niemiec (Polska)

Rekwizyty: Zbigniew Pikus (Polska)

Współpraca rekwizytorska: Michał Pikus (Polska)

Kostiumy: Agata Culak (Polska)

Asystent kostiumografa: Barbara Zyskowska (Polska)

Muzyka: Danił Judilewicz

Charakteryzacja: Anna Trzepańska

Charakteryzator II: Magdalena Kakietek

Fotosy: Filip Żołyński (Polska)

Pojazdy: Andrzej Grad (Polska)

Transport: Janusz Filipek (Polska)

Kierownictwo produkcji: Jadwiga Dziuma (Polska)

Kierownictwo produkcji II: Robert Tamborowski (Polska)

Asystent kierownika produkcji: Jakub Kowalski (Polska)

Kierownictwo planu: Piotr Faryński (Polska)

Dyżurny planu: Jacek Koper (Polska), Marcin Głowacki (Polska)

Sekretariat planu: Małgorzata Kierska (Polska)

Administracja: Anna Siemieniuk (Polska)

Koordynacja produkcyjna: Ewelina Kiliszek (Polska)

Producent wykonawczy: Kazimierz Kajetan Kowalski (Polska)

Asystent producenta: Iwona Harris (Polska)

Producent: Galina Bałan-Timkina, Vlad Riaszyn

Produkcja wykonawcza: Film Production Service Open Ltd. (Polska), Zielono Mi (Polska)

Produkcja: Media Star Group

Obsada aktorska: Joanna Moro (Anna German), Szymon Sędrowski (Zbyszek), Marat Baszarow, Maria Poroszina, Jekatierina Wasiliewa, Konstantin Miłowanow, Julia Rutberg, Marieta Żukowska (Aniela), Agnieszka Sienkiewicz (Magda), Mariusz Adamski (Piotr), Wojciech Rusin (Jan), Olga Frycz (Janeczka), Zbigniew Styrczula (Junosza), Mariusz Jakus, Mateusz Jordan-Młodzianowski, Karolina Gorczyca (Jadwiga)


W sezonie Wiosna 2013 TVP1 wyemituje nowy serial, burzliwą i dramatyczną historię życia Anny German - polskiej piosenkarki, która zrobiła międzynarodową karierę w latach 60. i 70. Na swoim koncie ma liczne nagrody festiwali opolskich,
w Sopocie, zdobyte podczas występów zagranicznych. Jako jedyna polska artystka zaśpiewała w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka wystąpiła na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Jej popularności we Włoszech dowodzi chociażby trzyletni kontrakt fonograficzny z włoską wytwórnią CDI. Anna German, z racji swojego miejsca urodzenia (Uzbekistan), nagrywała też wiele piosenek po rosyjsku – w ZSRR zdobyła ogromną popularność, nawet większą niż w Polsce.

Tak ogromny sukces zawdzięczała wyjątkowym predyspozycjom głosowym. Aksamitny i słowiczy głos, w połączeniu z lirycznymi i nastrojowymi piosenkami, do dziś pozostały w pamięci wielu Polaków, głównie jednak starszego pokolenia. Praktycznie od lat 80 niewiele się mówiło w Polsce o tej artystce. Właściwie zapomniana w mediach, pomimo kręgu stałych wielbicieli, praktycznie nie istnieje w świadomości młodszego pokolenia.
Cytat z forum internetowego: „Mój dziadek, który na szczęście jeszcze żyje bardzo uwielbiał i nadal uwielbia muzykę Anny German. Zawsze opowiadał mi o jej przecudownym głosie, stylu muzyki. Jak byłam małą, nie rozumiałam dziadka, o czym on mi mówi, a przecież on w latach swojej młodości fascynował się muzyką, tak jak ja teraz.”
Sama odtwórczyni głównej roli, Joanna Moro, przyznaje, że „wcześniej nie znała twórczości tej wspaniałej artystki. Dziś jest pod wrażeniem zarówno jej niepowtarzalnego głosu, jak i osobowości”. A postać artystki jest wyjątkową zarówno ze względu na głos, jak i jej burzliwe życie. W dzieciństwie ucieczka do Polski przed NKWD, wypadek we Włoszech w szczytowym momencie kariery, 12 dni w komie, 3 lata rekonwalescencji, diagnoza nowotworowa i przedwczesna śmierć (zmarła w wieku 46 lat), to tylko niektóre tragiczne wątki jej biografii. Ale były też i inne: Anna German była obywatelką świata, Polką, ale też Rosjanką, Niemką i Holenderką, znała i śpiewała w 7 językach. W Polsce nazywana „Białym Aniołem”, we Włoszech „Słowikiem Neapolu”. Była niepowtarzalną osobowością.

Występują:           Joanna Moro, Maria Poroszyna, Marat Baszarow,

                             Jekatierina Wasiljewa, Konstantin Miłowanow,

                             Anna Kirina, Tomasso Ramengi, Mateusz, Krzysztof Młodzianowski, Karolina Gorczyca, Olga Frycz, Szymon Sendrowski, Krzysztof Krupiński, Mariusz Adamski,

                             Agnieszka Sienkiewicz, Jerzy Łapiński,

                             Marietta Żukowska, Marian Krawczyk, Agnieszka Sienkiewicz


Napisy:                 Reżyseria: Waldemar Krzystek, Aleksander Timienko

                             Scenariusz: Alina Siemieriakowa

                             Muzyka:     Daniił Judelewicz

                             Zdjęcia:      Andriej Worobjow, Grzegorz Kędzierski, Paweł Fomincew,


 Odcinek 1

                             .

                             Pierwsze cztery odcinki opowiadają historię rodziny Germanów i małej Ani. (urodziła się 14.2.1936 roku) od 1938 do 1944 roku.

                             Ojciec Anny German był z pochodzenia Niemcem z będącej wówczas pod zaborem rosyjskim Łodzi. Mama, Irma Martens pochodziła z osiadłej na Żuławach rodziny holenderskich osadników, menonitów. Martensowie wyemigrowali pod naporem pruskim z Żuław do Rosji. W takiej mieszance kulturowej kształtowała się Ania.

                             W 1938 roku, w przededniu wojny, Stalin wydaje rozkaz o likwidacji obcych szpiegów- czyli wszystkich, którzy legitymowali się niemieckim, japońskim, bądź polskim pochodzeniem. Eugen German jako Niemiec zostaje aresztowany.  Dokonuje tego dawny szkolny przyjaciel Irmy (mamy Ani), który wszelkimi sposobami stara się ją odzyskać. Irma czuje się osaczona. Nie wie co się stało z mężem. Ucieka  z matką i małą Anią do Taszkientu, gdzie zwożą wszystkich aresztowanych do więzienia w nadziei zdobycia jakichś wieści o mężu.

                             Ania od najmłodszych lat uwielbia śpiewać. Jej najlepszym słuchaczem był tata.  Dziewczynka tęskni do niego i na swój dziecięcy sposób próbuje go odszukać. 


Odcinek 2

                             Irmie Germanowej z matką i Anią udało się dotrzeć do Taszkientu.  Starają się czegokolwiek dowiedzieć o ojcu Ani. Irma udaje się do Zarządu NKWD.  Ma szczęście, trafia na majora, którego mała Ania oczarowała rozmową w pociągu. Major każe Irmie zmienić narodowość, jeśli nie chce zakwalifikować się jako wróg ludu i znaleźć się z rodziną w obozie. Ostrzega ją, że szef NKWD w Urgenczu gwałtownie jej poszukuje.  Na pytanie o męża otrzymuje odpowiedź, że mąż dostał wyrok „10 lat bez prawa korespondencji”.  Irma nie zdaje sobie sprawy, że w enkawudzistowskim żargonie oznacza to rozstrzelanie.  Ciągle szuka męża po więzieniach i stara się przekazać mu paczkę. Nigdzie nie chcą jej przyjąć.  

                             Umiera młodszy braciszek Ani.  Zrozpaczone kobiety Zrozpaczona Irma ucieka z Anią i swoją matką z Taszkientu do Kazachstanu, do miejscowości Dżambuł.  Ania chodzi do szkoły. Irma uczy w niej niemieckiego. Niestety ciągle są szykanowane jako Niemki. Irma już wie, że doczepienie etykietki „Niemiec” – to wyrok śmierci.  Załatwia zmianę nazwiska i pochodzenia. Od teraz są Rosjankami pochodzenia holenderskiego i nazywają się Martens. 

                             Mała Ania ciągle biega na dworzec kolejowy i szuka ojca wśród żołnierzy wracających z frontu.  Czekając na przyjazd  pociągu śpiewa dla nich, czym budzi powszechną sympatię.

                             Wreszcie znajduje „ojca” - Hermana Bernera oficera Wojska Polskiego.  Poznaje też innych Polaków.

                             Do Dżambułu trafia też Walentin – jest szefem tutejszej komórki NKWD.  Organizuje grupę donosicieli, którzy mają pilnować w mieście praworządności. Ania spotyka go przypadkowo. Ostrzega matkę. Irma jest przerażona. Herman Berner – Polak zakwaterowany w jej domu -  proponuje Irmie ucieczkę z Dżambułu i zmianę nazwiska poprzez fikcyjne małżeństwo.Odcinek 3

                             Każdy odcinek zaczyna się sceną katastrofy na Autostradzie Słońca w 1967 roku.


                             Ania zaprzyjaźnia się z Hermanem Bernerem, który opowiada jej o Polsce.  Berner pomaga rodzinie Ani jak może. Oddaje im swoje kartki żywnościowe. Zawiera małżeństwo z Irmą, niestety musi wyjechać, bowiem został powołany do Pierwszej Dywizji Wojska Polskiego. Umawia się z nią w Warszawie, po wojnie.

                             Walentin dzięki donosom ze szkoły trafia na ślad Irmy. Znów zaczyna ją prześladować.  Nie ma się jak przyczepić do Irmy, szuka więc  powodu by aresztować jej matkę. Znajduje. Mama Irmy jest menonitką. Można ją zamknąć za działalność sekciarską.  Sprawa staje się poważna. Przy pomocy polskiej znajomej – Jadwigi Irmie udaje się zyskać na czasie i uciec z Dżambułu.  Jedzie z rodziną do Warszawy.  Odnajduje matkę Hermana Bernera, ona jednak nie ma o synu żadnych wieści.  Irma stara się znaleźć pracę w Warszawie. Odsyłają ją z kwitkiem i radzą jechać do Wrocławia.

                             Jest rok 1955. Ania z koleżanką wstępują na Wydział Geologii.

                             Znów pojawia się  Walentin, który, żeby odnaleźć Irmę, poprosił o przeniesienie do pracy w Polsce.  Jest przygotowany do spotkania. Ma zawiadomienie z ministerstwa, że Irma została wdową.  Herman Berner zginął w 1943 roku w bitwie pod Lenino.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość