Strona główna

W kolejnym numerze polecamy


Pobieranie 46.27 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar46.27 Kb.


Nr 2 grudzień 2011r

cena: 1zł


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wam:

dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i aby Mikołaj przyniósł wam wiele prezentów i aby w Nowym Roku przydarzyło wam się wiele dobrego!
Życzenia składa


Cała nasza redakcja!!!W KOLEJNYM NUMERZE POLECAMY:

_: Wywiad z panią Joanną Kawecką:_

_:Jak świętują mieszkańcy krajów europejskich?:_

_:Literackie wprawki:

opisy jesiennych krajobrazów:_- opis znaczka i godła:_

Pani Joanna, która zajmuje się dziećmi z oddziału zerowego wróciła do nas po rocznym urlopie zdrowotnym. Nasza bohaterka mieszka w Rączkach, nieopodal budynku Szkoły. Pani Asia jest wysoką, szczupłą blondynką, zawsze uśmiechniętą i radosną. Oto, co jeszcze udało mi się dowiedzieć na temat jej życia.Wywiad z Panią Joanną Kawecką

  1. Co najbardziej Pani lubi w pracy z dziećmi?

Odp.: Praca z dziećmi sprawia mi ogromną satysfakcję. Lubię ich aktywność i spontaniczność. To ciężka praca, ale widząc jej efekty i uśmiechy jestem bardzo szczęśliwa.

  1. Ile lat Pani pracuje w naszej szkole?

Odp.: Pracuję tu już od 2000 roku, czyli 11 lat. Minęło mi to bardzo szybko.

  1. Co pani lubi robić w wolnym czasie?

Odp.: W wolnym czasie uwielbiam czytać. Chętnie też oglądam programy przyrodnicze. Najbardziej jednak lubię spędzać czas ze swoją rodziną.

  1. Czy praca z dziećmi jest trudna?

Odp.: Praca z dziećmi jest bardzo trudna i wyczerpująca, ale przynosi wiele radości i zadowolenia.

  1. Czy dzieci na zajęciach z panią są aktywne?

Odp.: Ta grupa 5 i 6latków jest bardzo aktywna, pełna energii, chęci do pracy i zabawy.

  1. Pani ulubiona potrawa?

Odp.: Uwielbiam jeść wszystko, ale chyba najbardziej pierogi z kapustą i grzybami, zupę gulaszową i pizzę.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo, dużo zdrowia.

Wiktoria Cichocka

Angielskie słowo „Christmas” to skrót od słów Mass of Christ. Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją największy dzwon w kościele godzinę przed północą odzywa się cztery razy, a punktualnie o północy zaczynają bić wszystkie dzwony - to początek świąt, radość z narodzin Chrystusa. W Anglii Boże Narodzenie obchodzone było już we wczesnym średniowieczu. Wtedy narodziły się pierwsze świąteczne zwyczaje. Niektóre zwyczaje, np. choinka i dawanie prezentów przez św. Mikołaja, obchodzone są na całym świecie. Anglia ma też jednak własne, nigdzie nie spotykane praktyki.Choinka
Pierwszą choinkę przywiózł do Anglii książę Albert, mąż królowej Wiktorii. Przystrojone bogato drzewko zjawiło się na zamku Windsor w 1841 r. Świerkowa choinka to zwyczaj niemiecki, ale rodem z... Anglii. Wiecznie zielona jodła była w tym czasie uznawana w Anglii za symbol chrześcijaństwa i nieśmiertelnego Boga.

Ostrokrzew - postrach elfów
Ostre liście tej rośliny to symbol korony cierniowej, którą Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Czerwone jagody są symbolem Jego krwi. Dlatego czasem ostrokrzew nazywany jest krzakiem cierniowym. Każdego roku merowie Glastonbury i Somerset oraz wikary miejscowego kościoła św. Jana Chrzciciela odcinają gałązkę krzewu i przesyłają na dwór królewski jako ozdobę stołu.
W Szkocji gałązkę ostrokrzewu zawieszano nad drzwiami, by w ten sposób trzymać z daleka niesforne elfy. W środkowej Anglii był natomiast zwyczaj, że chłopcy ranili sobie dłoń ostrym liściem, a liczba kropel upuszczonej krwi mówiła o liczbie lat, jaką mają jeszcze przed sobą.

Skarpetki przy kominku
W czasach wiktoriańskich kominek z palącym się w nim drewnem stanowił centralne miejsce salonu. Przy nim wieczorami zbierała się rodzina. Zwłaszcza podczas adwentu, gdy codziennie wspólnie zapalano poświęconą świecę, odmierzającą dni do świąt. Przed świętami dzieci spisywały na kartce wszystkie swoje prośby i wrzucały ją do ognia. Z kształtu dymu Mikołaj odczytywał życzenia malców. Prezenty rozpakowywane są na ogół rano w pierwszy dzień świąt.

Kartki świąteczne
W 1843 r. Sir Henry Cole, urzędnik państwowy, zastanawiał się, jak upowszechnić wśród zwykłych ludzi niedawno uruchomioną Pocztę Publiczną. Namówił rysownika Johna Horeley’a, by zaprojektował specjalną kartkę z okazji Bożego Narodzenia. W pierwszym roku sprzedano tysiąc kartek po jednym szylingu za każdą.
Pierwsze drukowane kartki pojawiły się w 1846 r. Stały się bardzo popularne w latach 60-tych XIX wieku. Otrzymane kartki wieszano z dumą wokół kominka na specjalnych sznureczkach.

Autor : Aleksandra Perdion Opracowała na podstawie strony internetowej : http://www.sciaga.pl/tekst/57922-58-zwyczaje_swiateczne_w_wielkiej_brytanii

Głównym symbolem Bożego Narodzenia w Czechach są słodkie dania, takie jak: słodki chleb z rodzynkami, ciasteczka obtaczane w cukrze waniliowym oraz kawałki piernika w różnych kształtach. Na tradycyjnej wieczerzy nie może zabraknąć zupy rybnej lub grzybowej oraz chałwy wigilijnej z bakaliami. Pod każdym obrusem znajdują się pieniądze. Tradycja ta ma zapewnić, że nie zabraknie ich w przyszłym roku. Po uroczystej kolacji rodzina zbiera się wokół choinki i wręcza sobie prezenty. W Wigilię Bożego Narodzenia Czesi odwiedzają również cmentarze i ozdabiają je wieńcami oraz kwiatami.

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, wieczerzę rozpoczyna modlitwa. Następnie stół skrapia się święconą wodą i dzieli się opłatkiem przygotowanym na słodko z miodem i orzechami lub na ostro z czosnkiem. Wieczerza wigilijna składa się z dwunastu dań - ale są to najczęściej potrawy słodkie - ciastka, ciasta, orzechy czy owoce. Na każdym stole muszą być orzechy, ponieważ każdy członek rodziny wybiera jeden z nich. Jeżeli jest on dobry, to szczęście nie opuści go przez cały rok. Obowiązkowo, na każdym stole musi znajdować się także kap z sałatką ziemniaczaną z majonezem czy haluszki z makiem


Wykonała Anna Nowak na podstawie informacji z Internetu

Boże Narodzenie na Litwie, podobnie jak w Polsce, jest świętem bardzo rodzinnym. Zwyczaj łamania się opłatkiem, jak i składania sobie życzeń, jest nieodłącznym elementem litewskiej tradycji. Na suto zastawionym stole znajduje się 12 potraw, które symbolizują 12 miesięcy w roku. Potrawy nie mogą zawierać tłuszczu, mleka, masła i mięsa. Popularne są śledzie, grzyby i fasolka. Choinki ozdabiane są szklanymi ozdobami, a także kolorowymi cukierkami.
Mieszkańcy Ukrainy, będący w większości wyznawcami Kościołów obrządku wschodniego, zasiądą do wieczerzy wigilijnej zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli dopiero 6 stycznia.

Mimo to już dziś na ulicach ukraińskich miast panuje podniosła, świąteczna atmosfera. W wielu domach stanęły ozdobione bombkami choinki, a sklepy przepełnione są poszukującymi prezentów klientami. Wielu Ukraińców, którzy pamiętają czasy pozbawionego religii Związku Radzieckiego, wręcza sobie prezenty w Nowy Rok. Ich domy odwiedza wtedy nie Święty Mikołaj, znany w Polsce czy innych krajach, lecz Dziadek Mróz. Ci, którzy dążą do odrodzenia dawnych tradycji, obchodzą Boże Narodzenie w gronie rodzinnym. Okres ten to nie tylko czas radości z powodu narodzin Jezusa, lecz także okazja do wspominania przodków i proszenia duchów o pomyślność na nadchodzący rok. Pierwszym daniem spożywanym podczas wieczerzy wigilijnej jest kutia - przysmak z maku, pszenicy i miodu, która zajmuje najważniejsze miejsce wśród dwunastu tradycyjnych potraw wigilijnych. Składniki kutii symbolizują zdrowie, urodzaj i szczęście. Kutia jest również potrawą rytualną - zostawia się ją na noc dla mieszkających w domu duchów przodków, żeby i one mogły się posilić. Odradzające się od kilkunastu lat tradycje bożonarodzeniowe na Ukrainie to mieszanka wierzeń chrześcijańskich i pogańskich- twierdzą etnografowie. Na wschodzie kraju istnieją jeszcze wsie, gdzie domownicy, zanim usiądą do stołu wigilijnego, symbolicznie dmuchają na krzesło, by przypadkiem nie usiąść na czyjąś duszę. W niektórych ukraińskich domach, zwłaszcza na wsi, w kącie izby nadal ustawiany jest "diduch" - pleciona z kłosów figura lub snop zboża, którego obecność ma zapewnić gospodarzom obfite zbiory.

Autor: Kinga Kosiorek.

Informacje zebrałam z Internetu.Znaczek, który opisuję ma kształt kwadratu. W górnym lewym rogu znajduje się imię i nazwisko osoby która zajmuje centralną część znaczka. W prawym górnym rogu umieszczono datę jego narodzin i śmierci. Po prawej stronie widać napisy Bundespost, zaś po lewej Deutsche. W dolnym rogu opisywanego przedmiotu widnieje cyfra dziesięć, która informuje, że tyle kosztuje znaczek.

Najwięcej miejsca zajmuje postać Karola Gaussa, wybitnego matematyka niemieckiego. Jego włosy są długie, siwe i kręcone. Na głowie ma spiczastą czapkę przypominającą nocną szlafmycę. Ubrany jest w białą koszulę z szerokim kołnierzem. Natura obdarzyła go długim, spiczastym nosem.Autor: Kinga KosiorekOpisuję godło polskie. Jak wiecie, znajduje się ono w każdej polskiej szkole. Przyczyną mojego opisu jest dzień 11 Listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości.

Środkową część godła zajmuje duży, biały orzeł. Na jego okrągłej głowie widnieje złota korona. Ma małe oczy i długą szyję. Jego zaostrzony dziób skierowany jest w lewą stronę. Z tułowia wyrastają rozpostarte skrzydła, na których widnieją rzucające się w oczy małe gwiazdki. Poniżej skrzydeł nasz orzeł ma dwie długie, wąskie nogi zakończone ostrymi, złotymi pazurami. Jego ogon jest rozpostarty. Postać orła jest umieszczona na czerwonym tle.Godło mówi o sile, waleczności i odwadze naszego narodu.

Wykonała: Aleksandra Perdion

Głosowanie na „ Mazury siódmy cud świata”- Uczniowie naszej szkoły głosowali na Mazury. Każdy mógł wybrać krajobraz, który mu się najbardziej podoba. Niestety, okazało się, że nasz region nie znalazł się w siódemce najlepszych. Szkoda :(

Pasowanie na przedszkolaka - 18 października odbyła się niecodzienna uroczystość - pasowanie naszych najmłodszych kolegów i koleżanek na prawdziwych przedszkolaków. Wychowawczynią w tej grupie jest pani Agnieszka Załęcka. Dzieci przedstawiły krótki występ, którym podbili serca swoich rodziców.

Mikołajki – na początku grudnia nawiedził naszą szkołę Św. Mikołaj. Szczególnie upodobał sobie naszych najmłodszych w przedszkolu. Pomimo strachu przed nieznajomym Panem z białą brodą wszystkie dzieci miały przeogromną frajdę. A dodatkowo, za wierszyk, czy piosenkę każdy uczeń otrzymał lizaka. Mniam…

Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki – pod koniec listopada uczniowie klasy 2 dostąpili zaszczytu pasowania na czytelników. Uczniowie pod kierunkiem pań Iwony Ciołek i Anny Sobotki zaprezentowali swoją wiedzę na temat literackich bohaterów. Na koniec Pan Dyrektor każdego ucznia pasował za pomocą wielkiej „Księgi Bajek”.Opracowała red. nacz. Wiktoria CichockaOpisuję park jesienią. Znajduje się on wzdłuż długiej, leśnej ścieżki.

Dęby i kasztanowce mają prawie gołe ramiona. Liście, które zmieniły swój kolor spadły, tworząc piękny, barwny dywan. Gdy wiatr zawieje wyglądają jak tancerki ubrane w śliczne suknie. Po lewej stronie rośnie stary, ogromny dąb, który rzuca swoje żołędzie dzieciom do koszyków. Wiewiórki i inne zwierzęta robią już zapasy na zimę. W parku jest też mały staw gdzie pływają łabędzie.

Bardzo podoba mi się ten park, bo jak na smutną porę roku jest tam dużo życia. Sądzę, że każdy powinien polubić jesień za pełnię kolorów i cudne krajobrazy.

Wykonała: Aleksandra Perdion

SPORTY ZIMOWE

Zima tuż, tuż. W czasie zimy można uprawiać rożne sporty, bo podczas tej pory roku aktywność jest szczególnie ważna. Wtedy dbamy o siebie.

Bardzo znanym sportem uprawianym w czasie zimy są skoki narciarskie.

Także wtedy możemy uprawiać hokej, ale tylko na sztucznych lodowiskach lub na basenach, czy jeziorach pod opieką starszej osoby powyżej 18 roku życia. Dzieci lubią zjeżdżać na sankach z małych górek. Jest to przyjemna zabawa.

Mamy kilku dobrych sportowców uprawiających sporty zimowe. Są to: Kamil Stoch – skoczek narciarski, Justyna Kowalczyk - biegi na nartach, Tomasz Sikora – biathlonista (biega i strzela z karabinu). Bardzo znanym Polakiem, który, niestety zakończył karierę jest Adam Małysz – nasz Mistrz w skokach narciarskich. Teraz zajmuje się rajdami samochodowymi. W następnym roku startuje w Rajdzie Dakar.

Autorzy: Patryk Jakubowski i Adam Jabłoński

PS. Od redakcji – Pamiętajcie, zabawa na śniegu i lodzie to sama przyjemność, ale bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Zanim wejdziesz na lód sprawdź jego kruchość i w miarę możliwości – grubość. Nigdy nie wchodź na zamarznięty staw czy basen po dniu, kiedy była odwilż. Staraj się stąpać po lodzie w miarę ostrożnie, bo upadek i uderzenie się, szczególnie w głowę może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

SKACZE ANIOŁEK

SKACZE PO CHMURKACH

NIESIE ŻYCZENIA W ANIELSKICH PIÓRKACH

NIESIE W WALIZKACH BOMBKI I ŚWIECZKI

A W WALIZECZKACH ZŁOTE DZWONECZKI


---------------------------------------------------------WESOŁYCH ŚWIĄT


ZIELONEJ CHOINKI

SMACZNEGO JEDZENIA I SZCZĘŚLIWEJ RODZINKI SYLWESTRA Z KOLOROWYMI RACAMI I NOWEGO ROKU ZE SPŁACONYMI RATAMI!


------------------------------------------------------


MARRY CHRYSTMAS


CHRYSTMAS MERRY

BYŁY SOBIE RENIFERY

MIAŁY BARDZO ŚMIESZNE MINKI,

BO URWAŁY SIĘ Z CHOINKI

WPADŁY ONE W CIEPŁY KĄT

ŻYCZĄC WAM WESOŁYCH ŚWIĄT

Wyboru dokonała Ola Bohdanowicz©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość