Strona główna

Warsztaty tematycznie: Śpiewajki, dotykajki, turlajki


Pobieranie 73.28 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar73.28 Kb.


Warsztaty tematycznie:
Śpiewajki, dotykajki, turlajki – warsztaty muzyczno-sensoryczne dla dzieci. W przyjaznej przestrzeni będziemy łagodnie stymulować wszystkie zmysły, zapewniając ciekawe doznania dotykowe (zabawy sensoryczne, zapoznawanie z różnorodnością faktur, temperaturą, tym, co mokre, a czasem lepkie), poprzez doznania dźwiękowe na wizualnych kończąc.
Śpiew, kontakt z instrumentami, przestrzeń do pierwszych spotkań z rówieśnikami, różnorodne zabawy sensoryczne pozwalające dotknąć, posmakować, usłyszeć dużo nowego – miękkiego, szorstkiego, cichego i głośnego wiele nauczą i sprawią dużo radości. Zajęcia mają charakter umuzykalniający, naszym celem będzie stworzenie dziecku bogatego środowiska muzycznego, by mogło się uczyć przez różnicowanie (melodia smutna i wesoła, głośna i cicha, ze słowami i bez), by rozwijało poczucie rytmu i oswajało się z nieznanymi dźwiękami.

11 grudnia, godzina 11-12, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Wiek uczestników: 8mcy – 1,5 roku, dzieci leżące, pełzające, raczkujące i początkujące chodziaczki

Prowadzenie: Bergamutka/ Magda Gaj – Nowicka
Logiczna łamigłówka i ciało

Proponuję ekscytującą odskocznię od schematu codziennych, rutynowych działań - zabawę z liczbą, kierunkami świata, magicznym tańcem, przestrzenią, czasem i geometrią. Na pewno razem przeżyjemy zawrót głowy.20 listopada, godzina 17-19, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Wiek uczestników: 5-105 lat

Prowadzenie: Dorota Porowska – Podleśna
Dance karaoke

Nowa forma znanej zabawy, w której zamiast śpiewać czyjąś piosenkę tańczysz czyjąś choreografię albo nawet grasz czyjąś scenę. To próba zakwestionowania podziału na scenę i widownię, zabawa z neuronami lustrzanymi i prawdziwie ucieleśnionym odbiorem teatru tańca. Odpowiedź na pytanie „czy ta scena mnie poruszyła?” staje się oczywista, w spontanicznym, grupowym i liberalnym działaniu. Każdego dnia warsztatu, ze szczerym brakiem troski o autorytety stworzymy nowe wersje największych spektakli teatru tańca w historii. Balet, taniec współczesny, teatr fizyczny, Tanztheater, etc. Wszystko może stać się materiałem do podglądania, nauki i refleksji nad własną obecnością w świecie tańca.28, 29 listopada, 12, 13 grudnia, godzina 12-15, Scena w budynku C Art_Inkubatora. Wiek uczestników: 5-105 lat

Prowadzenie: Tomasz Ciesielski
Ashtanga Joga – warsztat ashtangi jogi z Majką Justyną (grupa zamknięta)

Ashtanga Vinyasa Joga to dynamiczna forma jogi, w której asany poprzeplatane są vinyasami, czyli harmonijnymi sekwencjami, łączącymi ruch z oddechem. Ruch w rytmie oddechu powoduje wytwarzanie ciepła w ciele ćwiczącego, co sprzyja poceniu się oraz intensywnemu oczyszczaniu organizmu. Praktykując ashtangę ćwiczymy wytrzymałość, siłę i koncentrację umysłu. Podczas zajęć nacisk kładziony będzie na równomierny rozwój ciała oraz zapobieganie kontuzjom i urazom.16,23,30 listopada, 7, 14 grudnia, godzina 17 – 18, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Wiek uczestników: młodzież i dorośli, zajmujący się ruchem na co dzień (tancerze, aktorzy) i początkujący

Prowadzenie: Majka Justyna
Vinyasa dla każdego - weekendowy warsztat ashtangi jogi z Ewą Makowską

Vinyasa to przede wszystkim praktyka wzmacniająca. Efektywnie wypracowuje wytrzymałość oraz podstawowe uelastycznienie. Głębokie, wewnętrzne rozgrzanie powoduje szybsze pozbycie się toksyn z warstwy podskórnej. Dynamika ruchu pogłębia i uczy kontroli oddechu. Podczas warsztatu będziemy pracować na różnego rodzaju vinyasach - zarówno dla osób chcących rozwinąć praktykę ashtangi, jak i dla osób kontuzjowanych czy z różnymi dolegliwościami. Vinyasa "krok po kroku". Warsztat kończymy pranayamą.21 listopada, godz.13:00- 14.30 Pierwsza Seria Prowadzona, godz.16:00-19:00 pranajama i warsztat: BIODRA, biodro w skrętach i skłonach - po kontuzjach i bez kontuzji, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek)

22 listopada, godz.10:00-11.00 vinyasa, godz. 13:00-15:30 pranajama i warsztat: vinyasa dla każdego - praca z uwzględnieniem różnego rodzaju dolegliwości czy kontuzji. Wiek uczestników: dla osób ćwiczących i początkujących

Prowadzenie: Ewa Makowska
Śpiewać jest łatwo i miło – warsztat wokalny z Kubą Pałysem.

"Nie mam głosu do śpiewania…" W tym potocznym sformułowaniu nie ma ani ziarenka prawdy. Skoro mówisz - możesz śpiewać. Owszem, wymaga to innej uważności i odrobiny treningu, ale z punktu widzenia fizjologii głosu śpiew nie jest czymś zupełnie innym niż mowa. Optymalnym stanem głosu jest sytuacja, w której jesteśmy zdolni zaśpiewać dowolną samogłoskę na całej skali, bez wyraźnych zmian, w jakości dźwięku, załamań, "przeskoków" i diametralnej zmiany dynamiki.

Treść warsztatu to między innymi: rozgrzewka fizyczna dla wokalistów, ćwiczenia dykcyjne, "odkrycie" rejestrów i zbalansowanie ich tak, by tworzyły spójną całość, eliminacja nagłych załamań i przerw w głosie, wiedzą dotycząca działania strun głosowych, krtani, przepony.

1, 2,3 grudnia, godzina 17:30 – 20:00, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Wiek uczestników: 15 – 105 lat

Prowadzenie: Kuba Pałys

Moja Tajemnica czyli jak bawić się muzyką i słowem … podręczny warsztacik muzyczno-literacki – warsztaty dla dzieci z Anią Brodą.

Część pierwsza: Mini prezentacja - piosenki śmieszne i dziwne, liryczne i fantastyczne, bajeczne i o wietrze … wiersze i muzyka dla smyka w towarzystwie cymbałów, pianina i instrumentów perkusyjnych. Część druga: Warsztacik małego melomana. Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem muzycznych rekwizytów takich jak dzwonki, trójkąty i tamburyny.

4 grudnia, godzina 17-19,

5 grudnia, godzina 12-15, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek)

Wiek uczestników: 4 – 12

Prowadzenie: Ania Broda
Najlepsze życzenie – koncert Ani Brody

Doprawdy trudno mi powiedzieć, czy to ja zajmuję się muzyką czy muzyka zajmuje się mną...Jak powstają takie piosenki? Elfy mówią, że rodzą się z potrzeby spotkania. To świetny pretekst do tworzenia. Tak napisałam melodie o Pięknej i Bestii. Dzięki dźwiękom i tekstom spotkałam w rzeczywistości prawdziwych cudownych ludzi - małych i dużych. Mikołaj i Choinka zostały napisane 6 grudnia 2013 roku i wykonane w bibliotece Warszawy Śródmieście o godzinie 9 rano.

Elfy Wschodnie odkryliśmy wspólnie z dziećmi w Teremiskach. Babcia pojawiła się w Nowym Kawkowie a Król Jeziora i Czarodziej w moim domu w czasie zabaw w teatr piosenki razem z Basią, Melą i Julką … Co będzie dalej? Niech te piosenki spełniają Wasze Życzenia. Niech światłem gaszą mrok i cień:).

5 grudnia, godzina 18, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Koncert dla całych rodzin. Wstęp bezpłatny - mikołajkowy prezent od Fabryki Sztuki.
Kapelusze nie z tej ziemi – warsztaty rodzinne.

Dom na głowie, głowa w chmurach, myśli bujające w obłokach to tylko kilka inspiracji do tego, jak może wyglądać kapelusz. Stworzymy kapelusze nie z tej ziemi, gigantyczne, fantastyczne, mikroskopijne, bajkowe, warzywne, kubistyczne. Poruszymy wodze fantazji i sprawimy sobie na głowie niezwykłe kreacje.12 grudnia, godzina 11:30 – 13:30, sala warsztatowa Fabryki Sztuki (niski budynek). Wiek uczestników: 5 – 105 lat

Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska

Ilość miejsc na warsztaty ograniczona.

Zapisy prowadzi Teatr CHOREA: warsztaty@fabrykasztuki.org tel. 42 646 88 65 w.30
Na wszystkich warsztatach dla dzieci rodzice, wujkowie, dziadkowie bardzo mile widziani!

Wstęp na wszystkie warsztaty: 5 zł/ za osobę


Pełne opisy warsztatów znajdują się na facebooku i www.fabrykasztuki.org

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź

Regulamin warsztatów dostępny na stronie www.fabrykasztuki.org i na facebooku25 FESTIWAL MEDIÓW „CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU”
Zapraszamy na 25 Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu organizowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi od 25 do 28 listopada 2015 r. Pokażemy filmy, które opowiadają o integracji i konfliktach, złożoności problemów wynikających ze współistnienia, które poprzez treść i formę będą prowokowały dyskusję, walczyły ze stereotypami, z czarno-białą oceną świata, pobudzały do zastanowienia i otwarcia się na „Innego”. Będą uświadamiały, że wielokulturowość świata jest żywą tkanką, w której nic nie jest określone raz na zawsze. Będą zachęcały do podejmowania prób zrozumienia i porozumienia, do podejmowania starań o przełamywanie uprzedzeń, ignorancji, czy zwyczajnej obojętności. Chcemy pokazywać współczesne Ziemie Obiecane w szerokim aspekcie ekonomicznym, ideologicznym, psychologicznym.
Zadajemy twórcom, widzom, wszystkim zainteresowanym otaczającym ich światem, ale i sobie samym, pytanie „Czego się boisz?”. Jedną odpowiedź da specjalna sonda, której rezultaty zaprezentujemy przed festiwalem w krótkich filmach na stronie internetowej www.kinomuzeum.pl oraz na naszych profilach facebookowych. Inną – tematyka 29 filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu o Grand Prix Festiwalu, którą oceni jury: Maria Zmarz-Koczanowicz, Ewa Puszczyńska, Paweł Łoziński, Wojciech Kasperski. Także my, jako odpowiedzialni za program tegorocznej imprezy poddajemy tematy do dyskusji. Czy trzeba bać się uchodźców zastanawiamy się poprzez prezentację świetnie przyjętej na festiwalu w Cannes Mediterranei Jonasa Caprignani (jedynej fabuły na festiwalu) czy Królowej ciszy Agnieszki Zwiefki. Czy obawiać się Rosji i jak ją zrozumieć – dzięki Nadejdą lepsze czasy Hanny Polak, filmom Wojciecha Kasperskiego z przedpremierowym seansem Ikony na czele i prezentacją młodego dokumentu rosyjskiego. Zastanowimy się nad trudnymi wyborami, jakie stają przed nami i sposobami w jaki owych wyborów dokonujemy dzięki takim tytułom jak Michnik. Bądź realistą, żądaj niemożliwego Marii Zmarz-Koczanowicz, Mój tata Gene Gutowski Adama Bardacha, K2. Dotknąć nieba Elizy Kubarskiej.
Choć najważniejsze jest dla nas, by festiwal stanowił przede wszystkim forum dyskusji nad tym co aktualne, nie zapominamy o 25-letniej historii festiwalu. Ukłonem wobec niej jest wystawa odnosząca się bezpośrednio do filmu Andrzeja Różyckiego Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet – zwycięzcy pierwszego festiwalu Człowiek w Zagrożeniu w 1990 roku czy niezwykle ważny film Pawła Łozińskiego, nagrodzony u nas dwa lata później, Miejsce urodzenia.
Festiwal wspierają:

Miasto Łódź, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowe Centrum Kultury, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Opus Film, HBO Europe.
PROGRAM FESTIWALU
24.11 wtorek
17.00 Pokaz przedfestiwalowy
Spacer, reżyseria: Jagoda Szlec, 15’

Strażacy w Łodzi. Ludzie. Służba. Historia, reżyseria: Bogna Bohdanowicz, 45’

Przychodzę na grób kogoś innego, reżyseria: Tomasz Patora, 38’
25.11 środa
Pokazy konkursowe
9.00

Aleppo. Notatki z ciemności, reżyseria: Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki, 88’

10.30

Smoleńsk 2010. Na własne oczy, reżyseria: Jacek Kruczkowski, 54’Po prostu jako człowiek, reżyseria: Bogdan Lęcznar i Dorota Petrus, 28’

12.00


Koniec świata, reżyseria: Monika Pawluczuk, 38’

Pielgrzym, reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan, 61’

Kasia i Sylwek, reżyseria: Nadim Suleiman, 12’

15.00


Uwolnić Asie Bibi, reżyseria: Maciej Grabysa i Michał Król, 80’

Ostap, reżyseria: Taras Dron, 28’


18.00

Otwarcie Festiwalu

Nadejdą lepsze czasy, reżyseria: Hanna Polak (2015), 94’

20.15 Wernisaż wystawy „Człowiek w nieskończoności zapisu”

21.15 Mediterranea, reżyseria: Jonas Carpignano (2015), 107’
26.11 czwartek
Pokazy konkursowe
9.00

TOTART czyli odzyskiwanie rozumu, reżyseria: Bartosz Paduch, 76’

Punku Yatray, reżyseria: Robin Lipo, 13’

10.30


Mów mi Marianna, reżyseria: Karolina Bielawska, 74’

Bo jestem stąd, reżyseria: Grzegorz Linkowski, 45’

12.45

Dotknięcie Anioła, reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski, 62’Biała gorączka, reżyseria: Andrzej Gajewski, 48’

15.00


Egzamin dojrzałości, reżyseria: Filip Gieldon, 45’

Amerykanka. All included, reżyseria: Viktar Korzun, 52’

Promyk, reżyseria: Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, 20’
17.15

Spotkanie z Pawłem Łozińskim

Miejsce urodzenia (1992), 47’
19.15

Spotkanie z Wojciechem Kasperskim

Nasiona (2005), 27’; Otchłań (2009), 33’; Ikona (2015)
27.11 piątek
Pokazy konkursowe
9.00

Jaster - tajemnica Hela, reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski i Małgorzata Walczak, 59’

Piano, reżyseria: Vita Maria Drygas, 41’

Alina Janowska. Z Pawiaka, reżyseria: Andrzej Kałuszko, 18’

11.15

Chcę żyć, reżyseria: Ewa Żmigrodzka, 30’Shujayya, reżyseria: Mohammed Almughanni, 21’

Dziadku, nie słyszę, reżyseria: Izabela Kiszczak, 21’

13.00

Ochotnicy, reżyseria: Anton Tsialezhnikau, 37’Twórca niepotrzebny, reżyseria: Inka Bogucka, 13’

Wyleczyć pamięć, reżyseria: Monika Meleń, 12’

Skazane na ślub, reżyseria: Ewa Marcinowska, 24’
15.30

K2. Dotknąć nieba, reżyseria: Eliza Kubarska (2015), 72’


17.00

Spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz

Michnik. Bądź realistą, żądaj niemożliwego (2015), 96’
Pokaz konkursowy
19.30

Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz, reżyseria: Krzysztof Kopczyński, 86’

Depozytariusz, reżyseria: Mateusz Kudła, 12’
21.15

Spotkanie z Adamem Bardachem

Mój tata Gene Gutowski, reżyseria: Adam Bardach (2014), 63’

28.11 sobota
10.00

Ludzie duchy, reżyseria: Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz (2015), 45’

Zdobyć miasto, reżyseria: Ewa Ewart (2015), 60’
12.00

Spotkanie z Markiem Szukalakiem z Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense

Boris Dorfman - A Mentsch, reżyseria: Uwe von Seltmann i Gabriela von Seltmann (2014), 50’
14.00

Królowa ciszy, reżyseria: Agnieszka Zwiefka (2014), 80’


15.30

Spotkanie z Denisem Virenem i Pawłem Mirzojevem - młody dokument rosyjski

Bezokolicznik, reżyseria: Aleksandra Pustynnova (2015), 28’

Dzień przebaczenia, reżyseria: Dina Barinova (2013), 32’

Ziomkowie, reżyseria: Paweł Mirzojev (2014), 52’
18.00

Zamknięcie Festiwalu

Wręczenie nagród. Pokaz zwycięskiego filmu
29.11 niedziela
15.00 i 17.00

Pokazy filmów nagrodzonych na tegorocznym FestiwaluMUZEUM MIASTA ŁODZI - PLANY NA LISTOPAD 2015
SIEDZIBA GŁÓWNA – PAŁAC POZNAŃSKICH
KONTYNUOWANE WYSTAWY CZASOWE
Karkonosze dawnej i dziś.
19 listopada 2015 r. - 31 stycznia 2016 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Miasta, Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 19 listopada (czwartek), godz. 17:00
Kurator: Sebastian Glica

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Karkonosze to kraina legendarnego Ducha Gór - Karkonosza, którego ludowa legenda osiedliła u podnóża ich najwyższego szczytu - Śnieżki (1.602 m). Położone są w południowo-zachodniej części Polski, wzdłuż granicy polsko-czeskiej (ok. 34 km długości). I urzekają osobliwym pięknem, florą i fauną oraz granitowymi skałkami o fantastycznych kształtach. Najcenniejsze partie tych gór objęte są ochroną prawną. Na ich terenie utworzono w 1959 r. Karkonoski Park Narodowy.

Od czasu powstania Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w 1974 roku, gromadzone są w tej instytucji kultury dawne i współczesne fotografie przedstawiające te śląskie góry. Z tego unikatowego zbioru powstała prezentowana wystawa „Karkonosze dawniej i dziś”, eksponowana w Muzeum Miasta Łodzi.

Zdjęcia współczesnych Karkonoszy zostały wykonanie przez Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który z powodzeniem od wielu lat je fotografuje i prezentuje na indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą oraz publikuje w różnego rodzaju wydawnictwach. Ukazują one nam współczesne oblicze tych gór w różnych porach roku.

Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja dawnego sprzętu turystycznego, w tym starych, drewnianych plecaków oraz lektyki do noszenia turystów po górach. Oglądać też można oryginalne sanie rogate służące swego czasu do zwożenia turystów w Karkonoszach, które były dużą atrakcją dla przyjezdnych.

Tekst: Zbigniew Kulik - dyrektor Muzeum w Karpaczu


Dziedzictwo dwóch kultur
Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu
9 października 2015 r. - 14 lutego 2016 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 9 października (piątek), godz. 17:00 (Sala Lustrzana)
Autorzy: Ewa Derkacz-Królewska, Mirosław Jaskulski, Monika Nowakowska
Muzeum Miasta Łodzi w roku 2015 obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. Z tej okazji łódzka placówka podjęła współpracę z Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, w którym znajduje się fragment historycznej kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej w XIX i XX wieku w Łodzi przez dwa rody fabrykantów: Silbersteinów i Poznańskich.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 17 cennych pod względem artystycznym i historycznym dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, tkanina, rzemiosło artystyczne z XIX i pierwszej połowy XX wieku) autorstwa wybitnych polskich artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej czy Juliana Fałata, a także związanych z Łodzią autorów żydowskiego pochodzenia: Artura Szyka, Samuela Hirszenberga czy Henryka Glicensteina. Wcześniej prace zostaną poddane konserwacji oraz opracowaniu naukowemu przez zaproszonych do współpracy fachowców z różnych dziedzin.

Wystawę uzupełni prezentacja fotograficzna przedstawiająca etapy i efekty przeprowadzonych prac konserwatorskich oraz trójjęzyczne wydawnictwo (polsko-angielsko-niemieckie).
Kolekcji ciąg dalszy…

Wystawa jubileuszowa z okazji 5-lecia Galerii Mistrzów Polskich

Malarstwo i rysunek ze zbiorów Krzysztofa Musiała

22 października 2015 r. - marzec 2016 r.

Miejsce: Aneks Jednego Mistrza, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wernisaż: 22 października (czwartek), godz. 17:00

Kurator: Monika Nowakowska
Pięć lat temu, 22 października 2010 roku, w Muzeum Miasta Łodzi otwarta została duża wystawa stała poświęcona polskiej sztuce nowoczesnej drugiej połowy XIX i pierwszej XX wieku. Zaprezentowanych na niej 125 prac, obrazów, rzeźb i rysunków autorstwa wybitnych polskich artystów – tytułowych Mistrzów – wypożyczył Muzeum kolekcjoner i mecenas sztuki Krzysztof Musiał, zaś aranżacji przestrzeni na potrzeby tej ekspozycji podjął się łódzki grafik Tomasz Budziarek wg scenariusza Moniki Nowakowskiej.

Wystawa podzielona została na 15 tematycznych sekwencji-gabinetów, wprowadzających widzów w klimat sztuki przedwojennej, przedstawiającej, dodatkowo opatrzonej oprawą muzyczną z epoki oraz audioprzewodnikami w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Różnorodna tematycznie i stylistycznie wystawa obejmuje 33 prace (obrazy olejne, gwasze, akwarele, pastele, rysunki węglem, ołówkiem, tuszem, kredką, flamastrem na papierze) dokumentujące młodopolskie i międzywojenne poszukiwania artystyczne oraz gust właściciela zbioru.


WYDARZENIA
19 listopada (czwartek), godz. 17:00

Wernisaż wystawy „Karkonosze dawniej i dziś”

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny
29 listopada (niedziela), godz. 12:00

Oprowadzanie historyczne po wystawie Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu
Prowadzący: Mirosław Jaskulski
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
KONCERTY
22 listopada (niedziela), godz. 18:00
"Jesienny powiew klasyki" - Koncert z cyklu „Klasycznie-Sympatycznie”

Wystąpi kwartet fortepianowy w składzie: Magdalena Kling-Fender (skrzypce), Róza Wilczak-Płaziuk (altówka), Robert Fender (wiolonczela), Katarzyna Kling (fortepian)
W programie: J. Brahms Kwartet fortepianowy nr 2 A – dur op. 26 oraz R. Strauss Kwartet fortepianowy c-moll op. 13
Miejsce: Sala Lustrzana, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie muzeum
EDUKACJA
O czym myśli ta pani? Tajemnice kolekcji Muzeum Polskiego w Rapperswilu cz. 1

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat z cyklu Galeria Małego Mistrza
­
22 listopada (niedziela), godz. 12:00
Prowadząca: Paulina Dzwonkowska

Miejsce zbiórki: hol główny

Wstęp na zajęcia: 7 zł/os., 10 zł/2 os., 15 zł/3 os. itd.

Obowiązują zapisy pod nr. tel. 42 254 90 11 lub p.dzwonkowska@muzeum-lodz.pl


ODDZIAŁ SPORTU I TURYSTYKI
KONTYNUOWANE WYSTAWY CZASOWE
Zapomniane dziedzictwo. Żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe w Łodzi

14 października 2015 r. – 31 grudnia 2015 r.

Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ, Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21

Wernisaż: 14 października (środa), godz. 17:00

Kurator: Sebastian Glica
Narodziny sportu żydowskiego w Łodzi przypadają na drugą dekadę XX w. Wówczas powstały w mieście pierwsze żydowskie towarzystwa gimnastyczne, prowadzące także działalność w innych dyscyplinach: kolarstwie, piłce nożnej, tenisie ziemnym.

Na szerszą skalę żydowskie stowarzyszenia sportowe powstawały w okresie międzywojennym. W latach 1918-1939 sportowcy narodowości żydowskiej nie tylko licznie pojawiali się na sportowych arenach miasta, ale w niektórych dyscyplinach dominowali nie tylko w Łodzi, ale także i w całej Polsce: tenisie stołowym, podnoszeniu ciężarów, szachach.Wystawa – przygotowana w oparciu o zbiory własne Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi – przybliży zarówno początki sportu żydowskiego w Łodzi, jak i jego największe osiągnięcia. Będzie także próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę spełniał sport w społecznym i politycznym.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość