Strona główna

Więcej o akcji „Godzina dla Ziemi”


Pobieranie 7.68 Kb.
Data17.06.2016
Rozmiar7.68 Kb.
Więcej o akcji „Godzina dla Ziemi”

Godzina dla Ziemi – akcja stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.

Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.


  • Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.

  • W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii - podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach.

Gasząc światło na symboliczną Godzinę dla Ziemi, dajemy sygnał, że chcemy żyć na bardziej zielonej planecie i że jesteśmy gotowi na zmiany, które wykraczają daleko poza jeden wieczór w roku – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Życie w sposób bardziej przyjazny środowisku to suma drobnych codziennych działań – gaszenie zbędnego światła, segregacja śmieci czy wybór lokalnych produktów, w tym sezonowych warzyw i owoców. Te proste, codzienne działania mają znaczenie! A Godzina dla Ziemi ma nam o tym przypomnieć.

Od jej narodzin w Sydney w Australii, osiem lat temu, Godzina dla Ziemi WWF rośnie w siłę i co roku bije rekordy popularności. W tym roku obchody tego wielkiego ekologicznego święta rozpoczną się w Nowej Zelandii i zakończą niemal dobę później na Tahiti, obejmując po kolei setki milionów ludzi, w 158 państwach i terytoriach, w ponad 7 tysiącach miejscowości, we wszystkich strefach czasowych Ziemi. Od Opery w Sydney, przez ateński Akropol, aż po statuę Chrystusa w Rio de Janeiro, wśród uczestników tegorocznej Godziny dla Ziemi znalazły się setki najsławniejszych budowli świata. Na jedną godzinę wygaszone zostanie oświetlenie m.in. Bazyliki św. Piotra w Watykanie, paryskiej Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie oraz najwyższego budynku na świecie, Burj Khalifa w Dubaju. Zgaśnie barcelońska Sagrada Familia, sławny Times Square w Nowym Jorku, moskiewski Kreml oraz Hagia Sophia w Stambule, a w akcji wezmą udział tysiące miast oraz setki milionów ludzi.


W Polsce w tegoroczną Godzinę dla Ziemi zgasną: się Pałac Kultury oraz Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura oraz Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie. 
Godzina dla Ziemi WWF bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, a więc niewielki wpływ na zużycie energii, jednak akcja łączy ponad podziałami, co roku jednocząc zwykłych ludzi, samorządy, lokalne społeczności, polityków i przedstawicieli biznesu z całego świata we wspólnym geście troski o przyszłość naszej Ziemi, a jednocześnie w wyrazie szacunku dla jej zasobów naturalnych. 


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość