Wąwóz MyśliborskiPobieranie 19.05 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar19.05 Kb.

Wąwóz Myśliborski


(wycieczka dwu lub trzydniowa)

Trasa: Legnica – Kościelec – Warmątowice Sienkiewiczowskie – Bielowice – Słup – Męcinka – Chełmiec – Myślibórz – WĄWÓZ MYŚLIBORSKI – Wąwóz Siedmicy – Grobla Schronisko „Poganka” km. ok. 40Zarezerwować nocleg u pana sołtysa Jaskota (tel. 870-11-49) dzwoniąc do dyr. SP Pogwizdów pana Olszewskiego tel. 870-13-59 lub 76-870-11-49 Cena 80 zł za dobę od całego schroniska.

Zabrać swoje śpiwory, woda jest, energii elektrycznej nie ma, telefon w Grobli.


„Poganka”– Radogost 398 m npm. wieża widokowa – „Poganka” (wycieczka piesza) lub

„Poganka” – Storczykowe Wzgórze, storczyki polne – „Poganka” (wycieczka piesza)

Grobla – Siedmica – Paszowice – Jawor – Stary Jawor – Bielowice – Warmątowice Sienkiewiczowskie – Legnica ok. 40 km

Start: Most Bielański, godz. 9.00


Powrót: Miejsce jw. ok. godz. 18.00

Cel wycieczki. Poszukiwanie starych sztolni koło Męcinki.

Ścieżki dydaktyczne w Wąwozie Myśliborskim.

Kościelec wraz z Duninem, Janowicami Dużymi, Kozicami, Tyńczykiem i Warmątowicami, przynależała parafialnie do cysterskiego kościoła w Słupie. Pierwsza wzmianka o kościele pw. Serca Jezusowego pochodzi z roku 1321. W swym obecnym kształcie budynek kościoła pamięta wiek 15. Z tego okresu pochodzi wysoka, gotycka wieża o obronnym charakterze. Wewnątrz jest tablica z brązowym medalionem Alfreda Olszewskiego, pana Warmątowic, znanego z testamentu na rzecz Henryka Sienkiewicza z 1909 r. Najokazalej prezentuje się polichromowane, rokokowe epitafium Christopha Fridricha von Seherr-Thoss, jego siostry Heleny Susany oraz najprawdopodobniej córki Heleny z mężem Hansem Christophem von Bersdorff. Obok płyty rody Schweinitzów. Ta swoista nekropolia przeniesiona jest również na zewnętrzne ściany kościoła. Spod płotu dawnej plebanii przeniesiono w 1998 r na teren przykościelny krzyż pokutny.
Warmątowice Sienkiewiczowskie W 1602 właściciel, starosta księstwa legnicko-brzeskiego, Wenzel von Zedlitz wzniósł renesansowy dwór, wykorzystując gotycki zameczek warowny. Posesja wraz z parkiem obejmowała 19 ha. Inwentaryzacja parku przeprowadzona w 1973 wykazała 58 gatunków drzew i krzewów liściastych i 9 gatunków iglastych. Naliczono tu 1700 drzew. Najwięcej jest lip drobnolistnych – ponad 500, dębów szypułkowych – ponad 400 szt. grabów – także ponad 400 szt. (Szkice Legnickie tom XIV).

Bitwa Kaczawska, w rzeczywistości toczyła się nad Nysą Szaloną. Nad Kaczawą doszło do kilku potyczek Francuzów z wojskami rosyjskimi, wspierającymi Prusaków. Ze względu na zasługi Rosjan nazwano Bitwą nad Kaczawą.

W marcu 1813 r dla podbudowania morale, król pruski Fryderyk Wilhelm II we Wrocławiu ustanowił Żelazny Krzyż – najwyższe odznaczenie wojskowe w Niemczech.

Feldmarszałek pruski Gebhard Lebrecht von Blűcher stacjonował w majątku Warmątowice w sierpniu 1913r. Natomiast Armia Radziecka zajmowała dwór od 1945 r do 48. Okoliczna ludność znajdowała wyposażenie dworu w osuszonej fosie. Obecnie zegar na wieży pokazuje za pięć trzecia – czyli bierz kapote rzuć robote, - (Gazeta Robot. 9.06.2000)

Biwak Historyczny nie odbędzie się w tym roku. Takie są realia.Słup wieś położona na wysokości ok. 200 m npm. Znana od 1177 r jeszcze jako posiadłość Dzierżykraja, a od 1202 r już jako Slup. Była to „stolica” dóbr klasztoru lubiąskiego. Istnieje legenda, że kościół w Słupie połączony jest podziemnym korytarzem z kaplicą w Żarku. (Wieś zalana wodami zbiornika Słup) Z podziemnego przejścia korzystać miały zakonnice zakonu o tak surowej regule, że nawet pokazywanie się ludziom na oczy było im wzbronione. Przejściem tym miały przechodzić do kościoła na nabożeństwa. Obok kościoła w Słupie cztery krzyże i kapliczka pokutna. Na krzyżach ryte narzędzia zbrodni.

Zbiornik retencyjny Słup zbudowany w 1978

Powierzchnia ok. 380 ha

Głębokość.........

Wysokość zapory ............

Długość korony - 1 km

Pojemność ok.31 – 39 milionów metrów sześciennych.

Długość linii brzegowej 19 km.

Męcinka - Wieś na równinie Jawora nad potokiem Męcinka na wysokości ok. 230 m npm. Pierwsza wiadomość z 1216 r. Niegdyś Męcinka miała w herbie winne grono z racji upraw, na stokach pobliskiej Winnicy.

Nowe atrakcje dla turystów przygotowuje Park Krajobrazowy „Chełmy”. Będą nimi liczne na tym terenie i od dawna nieczynne górnicze sztolnie. Tradycje kopalnictwa na Pogórzu sięgają co najmniej 16 wieku – z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki historyczne o wydobywaniu rudy miedzi w pobliżu Chełmca. W okolicach Jawora eksploatowano rudy miedzi, żelaza , ołowiu czy fluor i baryt pod Stanisławowem. Ukryte sztolnie liczą po 150, a nawet 200 lat.Za Męcinką przy drodze na Górzec znajduje się wejście do kopalni rudy żelaza. Od dawna penetrowali ją miłośnicy nietoperzy, które sypiają tu od listopada do lutego. Wlot do sztolni w zboczu góry jest mało widoczny. Zasłaniają go krzewy i drzewa. Z wnętrza wypływa strumień rdzawej wody. W pobliżu stoi murowana budowla, pozostałość po transformatorze. Chodnikiem bez przeszkód można przejść około pięćdziesięciu metrów. Zalany chodnik ciągnie się jeszcze ok. sto metrów. Szef Parku Krajobrazowego „Chełmy” Marek Cieślak stara się aby zaprzyjaźnieni inżynierowie z KGHM zajęli się ekspertyzą pod kątem bezpieczeństwa zwiedzających. Żeby udostępnić kopalnię do zwiedzania trzeba było najpierw ją odwodnić, i tego zadania podjęła się gmina. – informuje wójt Jerzy Prus. Prace są na ukończeniu. Największym kosztem będzie oświetlenie chodników. (Konkrety 1.09.200)

Chełmiec nad potokiem Starucha na wysokości 280 m npm. Istniały ty kopalnie kruszców jeszcze przed rokiem 1241. Wieś należała do cystersów lubiąskich.
Park Krajobrazowy „Chełmy”


Utworzony w 1992 roku w dawnym woj. legnickim obejmuje części gmin Męcinka,

Paszowice, Złotoryja. Powierzchnia 124,7 km2 ..


Nazwa "Chełmy" pochodzi od słowa "holme", którym w przeszłości określano wzgórza.


Jest to obszar o wysokich walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych, a celem utworzenia Parku stała się potrzeba zachowania, popularyzacji i upowszechniania tych wartości.
Park położony jest we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego wchodzącego w skład makroregionu Sudetów Zachodnich i obejmuje Pogórze Złotoryjskie oraz Rów Świerzawy

pomiędzy rzekami Kaczawą i Nysą Małą.


Jest to teren wyżynny. Do najwyższych wzniesień należą: Mszana (474 m npm), Jastrzębna (468), Rosocha (464) i Czartowska Skała (463).


Na terenie Wąwozu Myśliborkiego w 1962 r został utworzony rezerwat przyrody mający na celu ochronę paproci języcznika zwyczajnego, jedynego stanowiska w Sudetach oraz najliczniejszego stanowiska cisa i jemioły jodłowej. Paproć tę odkrył w 1874 r koło Myśliborza nauczyciel z Jawora Fryderyk Scholz. W Wąwozie Myśliborskim znajduje się unikatowy w skali kraju las jaworowy

Muchów 400 letnia lipa drobnolistna o obwodzie 7,0 m

Sichów tulipanowiec o obwodzie 4,6 m

Dolina wciosowa potoku Jawornik, o 15-metrowych ścianach skalnych to przykład działalności erozyjnej potoku górskiego trwającej 3 do 5 milionów lat.

Mufliony (dzikie owce) sprowadzono tu z Korsyki i Sardynii na początku 20 wieku. Występują również jenoty, gronostaje , popielice i salamandry plamiste.

Siedmica wieś na wysokości 295 m npm. Notatka o „Septem Mansi” czyli Siedem Łanów.

Wąwóz Siedmicy w dolinie Młynówki z odsłonięciami zieleńcowych skał. Przy szlaku grób leśniczego F. Hillgera zmarłego w 1876 r.

Grobla Wieś Grobla jest pięknie położona w lesie na wysokości 270 m npm. W średniowieczu miał tu istnieć pogański gaj. Natomiast po wprowadzeniu chrześcijaństwa była celem pielgrzymek. Nazwa Grobla ma “wysokie” uzasadnienie ponieważ rozdziela dwie dolinki uroczych strumyków; Nysy Małej i Młynówki. We wsi gotycki kościół św. Anny. W kaplicy na cmentarzu szereg barokowych nagrobków rodziny Zedlitzów. W murze cmentarza od strony wschodniej od zewnątrz krzyż pokutny z wyrytym nożem. Związana jest z nim legenda o narzeczonej zabitej przez kochanka. Widzimy z daleka barokowy pałac z osiemnastego wieku, częściowo z pruskiego muru, wcześniej przypuszczalnie otoczony fosą. Jeszcze niedawno miejsce kolonii letnich. Tzw. Cichy Kąt. Szałas turystyczny nazywa się “Poganka” – pogaństwo mocno było zakorzenione. Klucze od bacówki ma pan Jaskot – sołtys. Bacówka położona jest w uroczej dolince nad źródłem małego dopływu Nysy Małej. Skromna bacówka ma kominek na dole i kilka stołów turystycznych. Na poddaszu część sypialna ( na podłodze). Wzorcowy apartament dla 30 osób. Wynajęcie bacówki na dobę kosztuje 80 zł. Na spacer można pójść do wieży triangulacyjnej lub na Radogost 398 m npm. gdzie jest wieża murowana-widokowa, wstęp bezpłatny. Radogost to dawna słowiańska góra kultowa. (Dawny poniemiecki szlak turystyczny) albo na Storczykowe Wzgórze.

Storczykowe Wzgórze. Na rozdrożu między Nową Wsią Wielką a Małą gdzie porasta prześwietlony las dębowo – grabowy runo kryje 7 gatunków prawnie chronionych storczyków: Storczyki mają ok. 20 cm. wysokości i nie przypominają sklepowych orchidei choć są z tej samej rodziny.

Buławik mieczolistny, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, storczyk bzowy, storczyk samiczy i storczyk męski. Kwitną wcześnie; od końca kwietnia do drugiej połowy czerwca. Są to rośliny ginące. Badania ekologiczne prowadzi Instytut Botaniki PAN w Krakowie, a w skali europejskiej Kew Garden w Londynie. Przed stu laty było stanowisko storczyków na przedpolu Legnicy, między wybiegiem ul. Jaworzyńskiej a ul. Złotoryjską. W ostatnich latach eksploatacja bazaltu zniszczyła populacje storczyków w Piotrowicach koło Jawora. (Szkice Legnickie tom XIII).Paszowice na wysokości 200 do 260 m npm 6 km długości.
: media -> attachments
media -> Dz. U. 2015. 716 Rozporządzenie ministra sprawiedliwośCI
media -> Przykład zarządzenie nr dyrektora z dnia w sprawie zasad opracowywania, uzgadniania I wydawania wewnętrznych aktów normatywnych
media -> Regulaminy gimnazjum nr 2 im. Andrzeja pradzyńskiego we wrześni regulamin dyżURÓw nauczycielskich w gimnazjum nr 2 we wrześNI
media -> Czyżbym ja, rabbi?
media -> Program autorski edukacji teatralnej w przedszkolu
media -> Stałe formy pracy
attachments -> Podsumowanie kosztorysu
attachments -> Trasa: Legnica Prostynia Kozice Winnica Słup Bielowice Warmątowice Kościelec Legnica
attachments -> Legia” Warszawa Sekcja Strzelecka Organizator Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa Sekcja Strzelecka. Uczestnicy
attachments -> Podsumowanie kosztorysu
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy