Strona główna

Wycieczka objazdowa Grecja 04. (czwartek) – 14. 04. 2006 r. (piątek) – 9 dni


Pobieranie 21.99 Kb.
Data17.06.2016
Rozmiar21.99 Kb.
Wycieczka objazdowa - Grecja
6. 04. (czwartek) – 14. 04. 2006 r. (piątek) – 9 dni
Budapeszt – Meteory – Delfy – Ateny – Olimp Dion – Dolina Tembi - Saloniki
1 dzień. Czwartek. O 5.00 zbiórka przed Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej w Poznaniu. Wyjazd o 5.15. przez Kudowę, Słowację do Budapesztu na nocleg tranzytowy. Nocleg. Jedzenie we własnym zakresie.
2 dzień. Piątek. Po śniadaniu zwiedzenie stolicy Węgier: m. in. Wzgórze Gellerta z budapesztańską Statuą Wolności (panorama miasta), posąg legendarnego męczennika Św. Gellerta (św. Gerarda ), Góra Zamkowa, Stare Miasto, Plac Trójcy Świętej, gotycka koronkowa Katedra Św. Macieja, Baszty Rybackie.

Dalej przejazd przez Serbię i Bułgarię do Grecji. Ciepły posiłek na terenie Serbii. Nocny przejazd na Riwierę Olimpijską w Grecji.


3 dzień. Sobota. Rano zakwaterowanie w apartamentach hotelu „Helios” w Paralii. Zwiedzanie Paralii - spacer brzegiem morza do Olimpie Beach. Zajęcia integracyjne. Obiadokolacja.
Riwiera Olimpijska to 70-kilometrowy pas plaż na wschodnim wybrzeżu Grecji, ciągnący się od Methoni na północy po Nei Pori na południu. Pierwsze kąpieliska znajdują się już ok. 50 km na południe od Salonik. Centralna, najlepiej zagospodarowana część Riwiery Olimpijskiej to miejscowości od Paralii po Nei Pori.
4 dzień. Niedziela. Śniadanie. Wyjazd do Meteorów – fantastycznych, bizantyjskich klasztorów zbudowanych przez mnichów na niedostępnych 600 metrowych blokach skalnych. Meteory zaliczane są do jednego z siedmiu cudów świata. Zwiedzenie pracowni ikon bizantyjskich. Możliwość zakupu pamiątek. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.
5 dzień. Poniedziałek. Śniadanie. Wyjazd do Delf i Termopil. Zwiedzanie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.
Delfy - prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Istniało niewątpliwie już w epoce mykeńskiej, o czym świadczą liczne wykopaliska. Miasteczko Delfy całą sławę zawdzięczało wyroczni. Powstało tu bardzo ważne centrum kultu, gdyż niemal wszystkie państewka Grecji chciały tu na świętej ziemi Apollina mieć swoje świątynie. Ośrodkiem tego świętego okręgu była świątynia Apollina, odbudowana po pożarze z 548 p.n.e. roku. W roku 373 p.n.e. ponownie zniszczona przez trzęsienie ziemi i przez pożar, została znowu odbudowana.
Termopile, (z greckiego "ciepłe wrota"), wąski, nizinny pas lądu (ok. 40-50 m) na wschodnim wybrzeżu Grecji, oddzielający pasmo gór Iti (wysokość ponad 2000 m n.p.m.) od zatoki Maliakos.

W starożytności jedyne dostępne przejście z Grecji Północnej do Grecji Środkowej. Miejsce bitew starożytnych. Najsłynniejsza z nich rozegrała się między Grekami a Persami (480 p.n.e.), kiedy król Sparty Leonidas wraz z 300 Spartanami bronił przejścia do Grecji wielotysięcznej armii perskiej króla Kserksesa. Na skutek zdrady Efialtesa bohaterscy obrońcy zginęli w starciu z przeważającymi siłami wroga. Dziś w miejscu bitwy stoi pomnik Leonidasa i poległych Spartan, a ponad współczesną drogą znajduje się tablica ze słynnym napisem Simonidesa (z ok. 480 p.n.e.): "Przechodniu, powiedz Sparcie, że spoczywamy tu, posłuszni jej prawom"


6 dzień. Wtorek. .Śniadanie (suchy prowiant). Całodniowa wycieczka do Aten.

Zwiedzanie: Akropolu – Partenon, Erechtejon, monumentlnej Bramy Propylejów, Muzeum Akropolu; świątynii Hefajstosa, Agory greckiej, Stadionu Igrzysk Olimpijskich nowożytnych z 1896 r., Teatru Dionizosa, Odeonu, biblioteki Hadriana, spacer alejkami Plaki. Późnym wieczorem powrót do apartamentów, obiadokolacja.
  • Mit o pochodzeniu nazwy Ateny

Bogowie olimpijscy podzielić chcieli między siebie wszystkie miasta i regiony na ziemi, aby wyznaczyć okolice, w których mieliby doznawać szczególnego kultu. O Ateny pokłócili się: bogini Atena i król mórz, Posejdon, gdyż było to wielkie, najważniejsze chyba miasto w całej Helladzie. Sami mieszkańcy miasta zbudowanego wokół skały - Akropol zaproponowali „zawody”. Miasto zostanie nazwane imieniem tego boga, który podaruje im najbardziej przydatny prezent. Posejdon dotknął zbocze Akropolu i ze szczeliny trysnęło źródełko. Atena dotknęła włócznią wolną przestrzeń tuż obok źródełka. W tym miejscu wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Wdzięczni za nie mieszkańcy nazwali miasto imieniem Ateny.Akropol ateński (gr. akropolis - górne miasto) to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 95 m. Był on ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zniszczone rzeźby, elementy starszych budowli zostały użyte przy poszerzaniu tarasu w kierunku południowym (odnaleziono je podczas prac archeologicznych rozpoczętych w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, w tzw. "gruzowisku perskim"). Perykles odbudowę Akropolu powierzył Fidiaszowi.

  • Partenon, świątynia zbudowana z inicjatywy wielkiego Peryklesa w latach 447 p.n.e.-432 p.n.e., na cześć bogini Ateny (Atena Partenos), patronki miasta. Została zaprojektowana w porządku doryckim. Dzieła rzeźbiarskie zaprojektował Fidiasz, uważany za najwybitniejszego rzeźbiarza starożytnej Grecji. Wewnątrz świątyni stał gigantyczny posąg Ateny ze złota i kości słoniowej, najprawdopodobniej wyrzeźbiony osobiście przez Fidiasza;

  • Erechtejon - świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie;

  • Apteros (Nike bezskrzydła) 450 p.n.e.-421 p.n.e., - świątynia Nike w stylu jońskim; typ świątyni- amfiprostylos (dwustronna kolumnada) czterosłupowy;

  • Propyleje (Propyleie) - budowla wejściowa.

7 dzień. środa. Śniadanie. Odpoczynek na Riwierze. Przejazd przez dolinę Tembi - słynna kaplica św. Paraskiewy, zbudowana tuż przy jednym ze źródełek, które uważa się za przywracające młodość źródełko Afrodyty. Wyjazd do Salonik i zwiedzanie miasta. Zwiedzanie miasta: Dzielnica Kastra, przejście na taras, skąd można podziwiać panoramę miasta, zwiedzenie Kościoła Św. Dimitrosa – patrona miasta, Biała Wieża, Bizantyjskie mury obronne, Ulica Arystotelesa, czas na zakupy. Przyjazd nocny do Budapesztu. Obiadokolacja na trasie.


8 dzień. czwartek. Śniadanie. Zwiedzanie Budapesztu: Zamek Vajdahunyad, plac Bohaterów. Nocleg.
9 dzień, piątek - Przejazd do Polski. Śniadania na trasie. Powrót ok. 24.00 na placu przy Starym ZOO.Cena: 1350 zł +24 Euro na zwiedzanie.©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość