Strona główna

Zastanawiasz się skąd biorą się oferowane w sklepach, w Internecie a nawet w telewizji takie przedmioty jak


Pobieranie 230.51 Kb.
Strona1/2
Data18.06.2016
Rozmiar230.51 Kb.
  1   2
Zapewne nie raz w życiu zadawałeś sobie pytanie jak zostać Importerem. Co zrobić, aby inwestując stosunkowo nieduże pieniądze osiągnąć nawet kilkuset procentowe zyski? Niskie ceny towarów, marże od 100, 200, a nawet 300%, kuszą każdego. Jednak tylko nieliczni mają odwagę i wiedzę, aby sięgnąć po tak smakowity kąsek.

Zastanawiasz się skąd biorą się oferowane w sklepach, w Internecie a nawet w telewizji takie przedmioty jak:


akcesoria do telefonów, stickery, hologramy 3D, deskorolki spalinowe, skutery na prąd, abgymnic, motylki, ławki do ćwiczeń, garnki itd. Itd.?

Odpowiedź na powyższe pytania jest prosta. Przede wszystkim z Chin. Te i wiele innych produktów importują przedsiębiorcy, którzy powoli krok po kroku budowali swoją wiedze. Wiedzę, która wymaga odwagi, zainwestowania swoich pieniędzy, wykonania setek telefonów, niezliczony wizyt w urzędach, zapoznania się z wieloma publikacjami i tego co najcenniejsze –Twojego czasu.


Wszystkich tych czasochłonnych i kosztownych kroków możesz uniknąć zapoznając się z zawartą niniejszym poradniku wiedzą starannie ułożoną i wyselekcjonowaną, której nie znajdziesz w żadnej książce. Jest to wiedza praktyczna potwierdzona wieloma udanymi i kilkoma nieudanymi transakcjami z kontrahentami z Chin. A jak wiemy człowiek uczy się na błędach.
Import towaru z tak odległego kraju nie jest rzeczą łatwą. Ogrom przepisów celnych i handlowych oraz ich zawiłość stwarza wrażenie, że jest to biznes, z którym uporać się mogą tylko wielkie korporacje. Jednak nic bardziej mylnego. Wszystko jest dla ludzi. Niniejsza broszura pozwoli Ci zapoznać się z obowiązującymi przepisami i problemami, na jakie możesz natrafić podczas importu towarów. Poniższe informacje zostały tak ułożone, aby krok to kroku dowiedzieć się jak zorganizować transport do Polski.
Zakładam, że jesteś małym przedsiębiorcą, który nie rzuca się od razu na całe kontenery. Tak jest bezpieczniej. Poza tym na początku zawsze lepiej jest wziąć mniejszą ilość towaru, aby zweryfikować pod kątem uczciwości wybranego przez siebie kontrahenta. Oraz dokładniej przyjrzeć się produktowi, który zamierzasz importować.
Transakcje przez Internet nic nie kosztują, ale też nie są do końca bezpieczne. Nawet bezpośredni kontrakt nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Proponuję abyś rozpoczął ten specyficzny rodzaj biznesu małymi krokami, powoli, zawsze dokładnie analizując każdą swoją decyzję.
Rynek Chiński to niewyobrażalny ogrom towarów i jest obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką świata.
Chiny leżą w środkowej i północnej części kontynentu azjatyckiego. Obszar 9 571 960 km2. Liczba mieszkańców to 1 261 832 482 mln. (2000R.). Stolicą kraju jest Pekin. Większe miasta: Shanghai (7,9mln), Tianjin (5,6mln), Shenyang (4,4mln), Wuhan (3,6mln). Językiem urzędowym jest Chiński. W kontaktach biznesowych używany jest wyłącznie język angielski. Więcej informacji można uzyskać na stronach:

- Ambasada chińska w Warszawie: www.chinaembassy.org.pl

- Towarzystwo Przyjaźni Polski-Chińskiej: www.tppch.lodz.pl
------------------------------------------------------------------------------------------

Nawiązanie kontaktu i rozmowa z Chińskim kontrahentem

------------------------------------------------------------------------------------------
Na szczęście żyjemy w czasach, w których bardzo drogie i czasochłonne, bezpośrednie relacje z kontrahentem można zastąpić drogą elektroniczną. Skorzystajmy, więc z dobrodziejstwa Internetu, telefonu i faksu.
Podstawowe źródła informacji o kontrahentach z Dalekiego Wschodu znajdują się właśnie w sieci.
Poniżej przedstawiam przykładowe serwisy b2b, z których korzystam, a na których będziesz mógł przeglądać ofertę tysięcy firm z przeróżnych branży. Osobiście polecam dwa pierwsze serwisy WWW z uwagi na bardzo różnorodną ofertę oraz łatwość jej przeglądania. Proponuję korzystać tylko z takich, dobrze prowadzonych serwisów, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa ze strony kontrahenta.
Pierwszą sprawą jest rejestracja w serwisie w trakcie, której otrzymujesz osobiste konto, gdzie zapisywane są twoje wszystkie pytania do kontrahentów oraz ich odpowiedzi. Rejestracja jest darmowa. Aby wzbudzić zaufanie należy podać wszystkie możliwe dane, teleadresowe. Bez obaw na pewno Chińczyk nie będzie dzwonił do Ciebie bez powodu.


www.alibaba.com – aby zarejestrować się w serwisie Alibaba należy kliknąć na przycisk Join Free, a następnie przejść przez trzy etapy rejestracji:


 1. Wybierz swój kraj – continue

 2. Typ użytkownika: Buyer Servicescontinue

 3. Wypełnij formularz rejestracyjny – continuewww.made-in-china.com – aby zarejestrować się w serwisie Made-in-china należy kliknąć na przycisk Join Now, a następnie wybrać darmowe członkostwo: Free Membership i przejść przez trzy etapy rejestracji. Tak jak powyżej podajemy swoje dane teleadresowe.
Jeśli jesteś już zarejestrowanym użytkownikiem i masz wybrany produkt, który chcesz importować, musisz poinformować drugą stronę świata, że chcesz prowadzić z nimi interesy. Klękając na przycisk Inqiurie Now lub Send an email przechodzisz do formularza zapytania.
Poniżej przedstawiam kilka przykładów maili w języku angielskim, którymi możesz posłużyć się w początkowej fazie kontaktów.
Zapytanie o cenę 200 sztuk produktu:

Dear Monica Lee (jeśli nie znasz imienia i nazwiska Sir lub Madam)

I am interested in /wstawiasz nazwę towaru/

Please send me your price for 200pcs.

Albo:

Please tell me how much for 200pcs.Thank you /Best regards/ Yours

Kowalski.


Zapytanie o koszty transportu morskiego lub lotniczego do Polski. Podajesz docelowy port lub lotnisko:

Please send me how much for sea shipment /air transport/ to Poland. My destination sea port /airport/ is Gdynia Port Poland /Okecie Warsaw Poland/.


------------------------------------------------------------------------------------------

Transport towaru

------------------------------------------------------------------------------------------
Najdogodniejszą i najtańszą formą transportu jest transport morski. Jedyny jego mankament to dość długi czas oczekiwania na towar, wynoszący około 40 dni.

Poniżej przestawiam przykładowe orientacyjne koszty takiej usługi:


- fracht morski relacji Shanghai – Gdynia: 118 USD/tonę lub kubaturometr

- koszty przeładunku – 50 USD za tonę


- dodatek dokumentacyjny – 30 USD / list przewozowy (B/L)

- odprawa celna (dokument SAD) – 150zł + 22% VAT


Na tym etapie zdobywania wiedzy na temat zasad importu towaru musisz zapoznać się z obowiązującymi zasadami INCOTERMS, które zawierają ujednoliconą wykładnię formuł określających prawa i obowiązki stron kontraktu handlowego odnośnie dostawy sprzedanego towaru. Ułatwiają zawieranie kontraktów i pozwalają unikać nieporozumień powstających w wyniku odmiennej interpretacji tych samych określeń.
Klasyfikacja Formuł INCOTERMS 2000

INCOTERMS ( International Commercial Terms) publikowane są przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC - International Chamber of Commerce ) w Paryżu od 1936 roku z kolejnymi poprawkami i uzupełnieniami (1953, 1967, 1976, 1980, 1990) do ostatniej wersji z 2000 roku. Zawierają one ujednoliconą wykładnię formuł określających prawa i obowiązki stron kontraktu handlowego odnośnie dostawy sprzedanego towaru. Ułatwiają zawieranie kontraktów i pozwalają unikać nieporozumień powstających w wyniku odmiennej interpretacji tych samych określeń. INCOTERMS 2000 regulując związki między sprzedającym i kupującym, nie określa jednocześnie stosunków stron umowy z przewoźnikami, spedytorami i operatorami przewozów multimodalnych. Niemniej, znajomość formuły transportowej jest niezbędna spedytorowi do właściwej organizacji transportu, zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, określenia wartości celnej towaru, jego odprawy itp. Ponadto INCOTERMS nie regulują konsekwencji naruszenia umowy i zwolnienia z odpowiedzialności w następstwie określonych okoliczności. Sprawy te winny być rozwiązane przez inne postanowienia umowy handlowej, ewentualnie poprzez przywołanie właściwych przepisów. Do najstarszych i najczęściej stosowanych należą formuły FOB i CIF, właściwe dla transportu morskiego. Najistotniejsze poprawki wprowadzone ostatnią wersją INCOTERMS dotyczą głównie zmian spowodowanych rozwojem przewozów kontenerowych i ro-ro.

INCOTERMS 2000 zawierają wykładnię 13 formuł handlowych, podzielonych na cztery grupy (E, F, C i D), z których każda oznaczona jest trzyliterowym skrótem (pierwsze litery ich nazw angielskich). Formuły uszeregowano wg. kryterium zwiększających się obowiązków i ryzyk sprzedającego (od EXW do DDP). W każdej formule obowiązki sprzedającego i kupującego ujęto odpowiednio w dziesięciu punktach, wzajemnie korespondujących. Obowiązki sprzedającego ponumerowano A1-A10, kupującego B1-B10. W skrócie podstawowe obowiązki i podział ryzyk jest następujący:

GRUPA E - pełna gestia transportowa importera; sprzedający stawia towar do dyspozycji kupującego w punkcie wydania (fabryce, magazynie ...);
EXW - Ex Works (... named place) [z zakładu (... oznaczone miejsce)]
kupujący posiada pełną gestię transportową; organizuje transport, ponosi jego koszty oraz ryzyko na całej trasie dostawy; sprzedający stawia towar do dyspozycji kupującego w punkcie wydania; sprzedający nie ma obowiązku odprawy celnej eksportowej i załadunku towaru na środek transportu;

GRUPA F - importer posiada gestię transportową od określonego punktu w kraju wysyłki
FCA - Free Carrier (... named place) [franco przewoźnik (... oznaczone miejsce)] obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru przewoźnikowi lub innej osobie wyznaczonej przez kupującego we wskazanym miejscu i uzgodnionym terminie; koszty załadunku na środek transportu ponosi sprzedający w przypadku odbioru towaru w zakładzie sprzedającego; w przypadku dostarczenia towaru do terminalu przewoźnika wyładunek odbywa się na koszt kupującego; odprawa celna eksportowa jest obowiązkiem sprzedającego;
FAS - Free Alongside Ship (... named port of shipment) [franco wzdłuż burty statku (...oznaczony port załadunku)] obowiązkiem kupującego jest zawarcie umowy o przewóz towaru morzem, poinformowanie sprzedającego o nazwie statku, miejscu załadunku i wymaganym terminie dostawy towaru do portu; sprzedający ma obowiązek dokonania odprawy celnej w eksporcie i dostarczenia towaru wzdłuż burty statku;
FOB - Free On Board (... named port of shipment) [franco statek (... oznaczony port załadunku)] kupujący ma obowiązek zawarcia umowy o przewóz towaru morzem, podać sprzedającemu nazwę statku, miejsce załadunku i wymagany termin dostawy; sprzedający ma obowiązek dostarczenia towaru na wskazany przez kupującego statek i dokonania odprawy celnej eksportowej; sprzedający ponosi koszty oraz ryzyka uszkodzenia lub utraty towaru do przekroczenia linii nadburcia statku w porcie załadunku;

GRUPA C - sprzedający posiadając gestię transportową zawiera umowę przewozu i ponosi jego koszt do określonego punktu w kraju przeznaczenia; ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru związane z transportem od portu załadunku ponosi kupujący;
CFR - Cost and Freight (... named port of destination) [koszt i fracht (... oznaczony port przeznaczenia)] sprzedający ma obowiązek zawarcia umowy do określonego portu przeznaczenia, pokrycia kosztów załadunku na statek i frachtu; podział ryzyka uszkodzenia lub utraty towaru następuje na linii nadburcia statku w porcie załadunku;
CIF - Cost, Insurance and Freight (... named port of destination) [koszt, ubezpieczenie i fracht (... oznaczony port przeznaczenia)] formuła CIF poszerza zakres obowiązków sprzedającego wyspecyfikowanych w formule CFR o ubezpiecz e nie towaru;
CPT - Carriage Paid To ... (... named place of destination) [przewoźne opłacone do (...oznaczone miejsce przeznaczenia)] sprzedający zobowiązany jest do zawarcia umowy przewozu i jego opłacenia do określonego miejsca przeznaczenia; sprzedający ponosi ryzyko do momentu oddania towaru w pieczę przewoźnikowi;
CIP - Carriage and Insurance Paid To (... named place of destination) [przewoźne i ubezpieczenie opłacone do (... oznaczone miejsce przeznaczenia)] w porównaniu do formuły CPT zakres obowiązków sprzedającego poszerzono o obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia i pokrycia jego kosztów;

GRUPA D - sprzedający posiadając gestię transportową ma obowiązek dostarczenia towaru do określonego miejsca/portu przeznaczenia
DAF - Delivered At Frontier (... named place) [dostarczone na granicę (... oznaczone miejsce)] obowiązkiem sprzedającego jest postawienie towaru do dyspozycji kupującego i poniesienie związanych z tym kosztów oraz ryzyka, na środku transportu w określonym punkcie dostawy na granicy, przed granicą kraju sąsiedniego; ewentualne koszty wyładunku ze środka transportu na granicy ponosi kupujący;
DES - Delivered Ex Ship (...named port of destination) [ dostarczone na statku (...oznaczony port przeznaczenia)] sprzedający ma obowiązek zawarcia umowy przewozu i poniesienia jego kosztu oraz postawienia towaru do dyspozycji kupującego na burcie statku w porcie przeznaczenia; ryzyko transportu morskiego ponosi sprzedający; odprawa celna importowa ciąży na kupującym;
DEQ - Delivered Ex Quay (... named port of destination) [dostarczone na nabrzeże (...oznaczony port przeznaczenia)] obowiązkiem sprzedającego jest postawienie towaru do dyspozycji kupującego na określonym nabrzeżu w porcie przeznaczenia; odprawa celna importowa ciąży na kupującym;
DDU - Delivered Duty Unpaid (... named place of destination) [dostarczone, cło nieopłacone (... oznaczone miejsce przeznaczenia)] sprzedający organizuje transport, ponosi jego koszt i ryzyko do oznaczonego miejsca przeznaczenia; towar stawia do dyspozycji kupującego na środku transportu; wyładunek ze środka transportu i odprawa celna importowa są obowiązkami kupującego;
DDP - Delivered Duty Paid (... named place of destination) [dostarczone, cło opłacone (...oznaczone miejsce przeznaczenia)] maksimum obowiązków sprzedającego, organizującego transport, pokrywającego jego koszt, ponoszącego ryzyko oraz dokonującego odprawy celnej importowej; wyładunek towaru z samochodu jest obowiązkiem kupującego.
------------------------------------------------------------------------------------------

Organizacja transportu morskiego

------------------------------------------------------------------------------------------
W przypadku transportu morskiego możesz postąpić na dwa sposoby:


 1. Prosisz swojego kontrahenta z Chin, aby podał Ci cenę transportu morskiego do Polski, a dokładnie do Portu Morskiego w Gdyni. Warunki CIF.

 2. Zlecasz transport towaru firmie spedycyjnej w Polsce, która skontaktuje się z załadowcą (twoim kontrahentem) i umówi się z nim na odbiór towaru z określonego miejsca (magazynu, składu) w Chinach. Warunki FOB.

Osobiście preferuje opcję drugą, ponieważ pozwala mi na większą kontrolę nad towarem, a poza tym często jest tańsza, gdyż Chińczyk lubi zawyżyć cenę transportu. Do odprawy potrzebne jest upoważnienie, kopia dokumentów firmowych + tłumaczenie faktury handlowej. Po opłaceniu kosztów cła i VAT towar jest zwalniany.
------------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt z firma spedycyjną

------------------------------------------------------------------------------------------
W moim przypadku była to Agencja Celna Terramar z Gdyni (www.terramar.com.pl). Firma ta organizuje dla mnie transport z Chin oraz przeprowadza odprawę celną towaru. Mogę ją tylko polecić. Natomiast Ty, jeśli tylko chcesz możesz wynająć innego spedytora


------------------------------------------------------------------------------------------

Organizacja transportu lotniczego

------------------------------------------------------------------------------------------
Jeśli przesyłka jest mała gabarytowo, jest to próbka towaru lub liczy się przede wszystkim szybkość dostawy możesz skorzystać z transportu lotniczego. Jego jedyna wadą jest to, że jest drogi.

Organizacje tego typu transportu najlepiej jest zlecić kontrahentowi z Chin.


Koszty takiej usługi kształtują się następująco:
- transport towaru do Warszawy to około 5 USD/kg

- opłaty lotniskowe w wysokości 120 PLN

- koszt odprawy celnej to około 200 PLN + VAT/SAD
Do odprawy potrzebne jest upoważnienie, kopia dokumentów firmowych + tłumaczenie faktury handlowej. Po opłaceniu kosztów cła i VATu towar jest zwalniany. Najczęściej stosowane w transporcie lotniczym warunki dostawy to:

DDU – twój kontrahent pokrywa opłaty lotniskowe + dowóz do twojego magazynu. Nie pokrywa kosztów odprawy celnej, cła i VATu

CPT – twój kontrahent nie pokrywa kosztów opłaty lotniskowej i oczywiście kosztów odprawy celnej, clą i VATu.
------------------------------------------------------------------------------------------

Określenie i wysokość cła i VATu

-------------------------------------------------------------------------------------------
CŁO – jest podatkiem nakładanym przez państwo na towary przywożone z zagranicy. Zastosowanie tej formy podatku ma na celu:


 • Zahamowanie importu określonych towarów,

 • Ochronę interesów rodzimych producentów,

 • Regulacje kierunków i struktury handlu zagranicznego,

Wykaz grup towarowych objętych cłem i wysokość stawek celnych zawiera taryfa celna, która jest urzędowym wykazem grup towarów lub towarów podlegających ocleniu i właściwych im stawek celnych. Określa ona także sposób ustalania wartości celnej, zakres stosowanych zniżek i zwolnień od cła oraz listę towarów, których przywóz lub wywóz jest zabroniony lub wymaga określonych pozwoleń. VAT- jest podatkiem od towarów i usług.

Określenie wysokości cła i VATu na sprowadzany przez nas towar nie jest czynnością trudną.W tym celu należy w pierwszej kolejności skontaktować się z najbliższym Urzędem Celnym /Tab. 1/,w którym znajduje się telefoniczna informacja celna.

Opisując pracownikowi urzędu nasz produkt określi on w kilka minut obowiązującą wysokość cła oraz VATu. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest złożenie do Urzędu Celnego zapytania na piśmie. Wtedy uzyskaną odpowiedź możemy traktować jako zobowiązującą.
Tabela 1.

Wykaz: Izby Celne i Urzędy Celne
Izba Celna w Białej Podlaskiej – 130000
ul. Północna 19, 21-500 Biała Podlaska
tel. (+83) 3449833 (sekretariat), 3449863; fax 3443397

Urząd Celny w Lublinie – 130300
ul. iłsudskieg 20/22, 20-481 Lublin
tel. (+81) 7484232, 7484291; fax 7440782

Urząd Celny w Koroszczynie – 130500
Koroszczyn, 21-550 Terespol
tel. (+83) 3764000, 3764003

Urząd Celny w Białej Podlaskiej – 130700
ul. Brzeska 126, 21-500 Podlaska
tel. (+83) 3438530

Urząd Celny w Chełmie – 131400
ul. Hutnicza 3, 22-100 Chełm
tel. (+82) 5656900


Izba Celna w iłsudskieg – 060000
ul. Octowa 2, 15-399 Białystok
tel. (+85) 7458501, 7458555; fax 7458599

Urząd Celny w iłsudskieg – 060300
ul. Octowa 10, 15-399 Białystok
tel. (+85) 7458666, 7458555

Urząd Celny w Suwałkach – 060600
ul. Buczka 183, 16-400 Suwałki
tel. (+87) 5654201

Urząd Celny w Łomży – 060900
ul. Poznańska 156, 18-400 Łomża
tel. (+86) 2168970


Izba Celna w Cieszynie – 010000
ul. iłsudskiego 4, 43-400 Cieszyn
tel. (+33) 8576200, 8576133 w. 6133, 8522845 w. 6133; fax 8576228, 8576229

Urząd Celny w Cieszynie – 010100
Cieszyn-Boguszowice, 43-404 Cieszyn
tel. (+33) 8515609 do 11:00, po 15:00 – 8515650

Urząd Celny w Zebrzydowicach – 010300
ul. Dworcowa 5, 43-525 Zebrzydowice
tel. (+32) 4693286, po 15:00 – 4693312

Urząd Celny w Bielsku Białej – 010500
ul. Legionów 243, 43-500 Czechowice-Dziedzice
tel. (+32) 2155501


Izba Celna w Gdyni – 040000
ul. Polska 8, 81-339 Gdynia
tel. (+58) 6202930, 6667701, 6667890; fax 6210554

Urząd Celny w Gdyni – 040400
ul. Dokerów 7, 81-336 Gdynia
tel. (+58) 6203228; fax 6215471

Urząd Celny w Słupsku – 040600
Młyńska 4, 76-200 Słupsk
tel. (+59) 8845100 do 03; fax 8485100

Urząd Celny Gdańsk – Miasto – 041300
ul. Opłotki 1, 80-730 Gdańsk
tel. (+58) 3208175; fax 3010530

Urząd Celny Gdańsk – Port – 041400
ul. Solec 4, 80-564 Gdańsk
tel. (+58) 5214534; fax 3439620


Izba Celna w iłsudskie – 180000
pl. Grunwaldzki 8/10, 40-127 Katowice
tel. (+32) 3587202, 3587203, 2586696, 2588806; fax 3587206

Urząd Celny w iłsudskie – 180100
Francuska 76a, 40-507 Katowice
tel. (+32) 2561390

Urząd Celny w Bytomiu – 180200
ul. Siemianowicka 98, 41-902 Bytom
tel. (+32) 3886300

Urząd Celny w iłsudskiego – 180300
ul. Legionów 59a, 42-200 Częstochowa
tel. (+34) 3619494

Urząd Celny w Tychach – 180600
ul. Fabryczna 2, 43-100 Tychy
tel. (+32) 2177456


Izba Celna w Krakowie – 050000
ul. iłsudskiego 11, 31-111 Kraków
tel. (+12) 6290205, 6290200; fax 4216757

Urząd Celny I w Krakowie – 050100
ul. Pachońskiego 3, 31-223 Kraków
tel. (+12) 4156013, 4156027; fax 4154912

Urząd Celny w Kielcach – 050300
ul. Ściegiennego 264d, 25-116 Kielce
tel. (+41) 3620365, 3620365; fax 3620994

Urząd Celny w iłsudsk – 050400
ul. Przemysłowa 27, 33-100 Tarnów
tel. (+14) 6298085; fax 6298030

Urząd Celny II w Krakowie – 050600
ul. Nad Drwiną 10, 30-741 Kraków
tel. (+12) 6532749, 6535353; fax 6535349


Izba Celna w Łodzi – 070000
ul. Lodowa 97, 90-959 Łodź
tel. (+42) 6388200, 6388222 (centrala); fax 6388350

Urząd Celny I w Łodzi – 070100
ul. Ustronna 3/9, 93-350 Łódź
tel. (+42) 6459089

Urząd Celny II w Łodzi – 070200
ul. Św. Teresy 106, 91-341 Łódź
tel. (+42) 6500943

Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim – 070400
ul. Dworska 6a, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. (+44) 6468736, 6467233


Izba Celna w Nowym Targu – 080000
Al. Tysiąclecia 33, 34-400 Nowy Targ
tel. (+18) 2648388, 2613113, 2648221; fax 2648136

Urząd Celny w Nowym Sączu – 080500
ul. iłsudskiego 50, 33-300 Nowy Sącz
tel. (+18) 4426712, 4495300, 08055300

Urząd Celny w Nowym Targu – 080600
ul. Ludźmierska 30, 34-400 Nowy Targ
tel. (+18) 2648221 w. 3143, 2613143, 08003143


Izba Celna w Olsztynie – 200000
ul. Dworcowa 1, 10-413 Olsztyn
tel. (+89) 5399424, 5337010, 5398125; fax 5397011

Urząd Celny w Olsztynie – 200100
ul. Składowa 5, 10-421 Olsztyn
tel. (+89) 5387400 do 01

Urząd Celny w Iławie – 200400
ul. Lubawska 12, 14-200 Iława
tel. (+89) 6484170, 6407000, 6407001

Urząd Celny w Ełku – 200500
ul. Podmiejska 3, 19-300 Ełk
tel. (+87) 6108383

Urząd Celny w Elblągu – 200600
ul. Warszawska 129a, 82-300 Elbląg
tel. (+55) 2365400, 2365401, 2365428


Izba Celna w Poznaniu – 090000
ul. Warszawska 183/185, 61-055 Poznań
tel. (+61) 879 45 09 w.6180; fax 879 45 09 w. 6135

Urząd Celny w Poznaniu – 090100
ul. Wichrowa 4, 60-449 Poznań
tel. (+61) 8488071 w. 301, 304

Urząd Celny w Kaliszu – 090500
ul. iłsudskie Wlkp. 1-3, 62-800 Kalisz
tel. (+62) 7654621

Urząd Celny w Pile – 090600
ul. Przemysłowa 23, 64-920 Piła
tel. (+67) 2124299, 2123130

Urząd Celny w iłsuds – 090900
ul. Dekana 3, 64-100 Leszno
tel. (+65) 5269190, 5292328

Urząd Celny w Gądkach – 091100
ul. Poznańska 71, 62-023 Gądki
tel. (+61) 8170724, 8171155


Izba Celna w Przemyślu – 100000
ul. Zaciszna 4, 37-700 Przemyśl
tel. (+16) 6764300, 6764302; fax 6783003

Urząd Celny w Rzeszowie – 100400
ul. Przemysłowa 14, 35-959 Rzeszów
tel. (+17) 8622655

Urząd Celny w Zamościu – 100700
ul. Namysłowskiego 8, 22-400 Zamość
tel. (+84) 6398320

Urząd Celny w Stalowej Woli – 100810
ul. iłsudskiego 1, 37-450 Stalowa Wola
tel. (+15) 8434474

Urząd Celny w Krośnie – 101000
ul. Tysiąclecia 38, 38-400 Krosno
tel. (+13) 4321619

Urząd Celny w Przemyślu – 101100
ul. Ofiar iłsuds 17, 37-700 Przemyśl
tel. (+16) 6780818


Izba Celna w iłsudsk – 110000
ul. Dworcowa 5, 69-110 Rzepin
tel. (+95) 7596121, 7509300; fax 7596377

Urząd Celny w iłsudsk – 110100
ul. Zachodnia 1, 69-110 Rzepin
tel. (+95) 7596276; fax 7596837

Urząd Celny w Zielonej Górze – 110200
ul. Zimna 1, 65-707 Zielona Góra
tel. (+68) 3246567; fax 3246567

Urząd Celny w Olszynie – 110600
68-217 Olszyna
tel. (+68) 3756085, 3635118; fax 3756025

Urząd Celny w iłsudsk Wielkopolskim – 111000
ul. Podmiejska 17a, 66-400 Gorzów Wlkp.
tel. (+95) 7337500; fax 7337529

Urząd Celny w Świecku – 111400
69-105 Świecko
tel. (+95) 7507300; fax 7507458


Izba Celna w Szczecinie – 120000
ul. iłsudskieg 55, 70-952 Szczecin
tel. (+91) 4623471, 4308715, 4805500; fax 4805801

Urząd Celny I w Szczecinie – 120100
ul. Przyszłości 15a, 70-893 Szczecin
tel. (+91) 4621807; fax 4622266

Urząd Celny w Kołobrzegu – 120900
ul. Portowa 41, 78-100 Kołobrzeg
tel. (+94) 3525211 w. 244; fax 3525787

Urząd Celny w Świnoujściu – 121100
ul. Fińska 1, 72-606 Świnoujście
tel. (+91) 3215130, 3216227

Urząd Celny w iłsudskieg Szczecińskim – 121500
ul. M.C. Skłodowskiej 26, 73-110 Stargard Szczeciński
tel. (+91) 5770134, 5772710

Urząd Celny II w Szczecinie – 121600
ul. Struga 61, Szczecin
tel. (+91) 4697522, 4697517


Izba Celna w Toruniu – 190000
ul. Mazowiecka 63/65, 87-100 Toruń
tel. (+56) 6117303, 6117300; fax 6117460

Urząd Celny w Toruniu – 190100
ul. iłsudsk 61, 87-100 Toruń
tel. (+56) 6197600, 6197602; fax 6197727

Urząd Celny w Bydgoszczy – 190700
ul. Daleka 9, 85-152 Bydgoszcz
tel. (+52) 3205800; fax 3205850


Izba Celna w Warszawie – 140000
ul. Modlińska 4, 03-216 Warszawa
tel. (+22) 6142591, 5104700, 6142608, 6142633; fax 8116841

Urząd Celny I w Warszawie – 140300
ul. Modlińska 6, 03-216 Warszawa
tel. (+22) 5197422

Urząd Celny II w Warszawie – 140400
ul. Utrata 4, 03-877 Warszawa
tel. (+22) 6798420

Urząd Celny w iłsudskie – 141000
ul. Przejazdowa 25, 05-800 Pruszków
tel. (+22) 7281057 w. 3108, 7385214

Urząd Celny w iłsudski – 141300
ul. Brzeska 120, 08-102 Siedlce
tel. (+25) 6339755 w. 31


Izba Celna Warszawa Port Lotniczy – 150000
ul. 17 Stycznia 49, 00-906 Warszawa 19
tel. (+22) 6502870, 8460671; fax 6501559

Urząd Celny III w Warszawie – 150100
ul. Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa
tel. (+22) 6503430, 6067241

Urząd Celny IV w Warszawie – 150400
ul. Chmielna 75, 00-805 Warszawa
tel. (+22) 6201172; fax 5814810

Urząd Celny w Mszczonowie – 150700
ul. Ługowa 30, 96-320 Mszczonów
tel. (+46) 8570386; fax 8570033

Urząd Celny w Radomiu – 150800
ul. Wrocławska 4, 26-600 Radom
tel. (+48) 3650228, 3343100, 3650221 (centrala); fax 3650193


Izba Celna we Wrocławiu – 160000
ul. Hercena 11, 50-950 Wrocław
tel. (+71) 3418130; fax 3435439

Urząd Celny w Kudowie Zdroju – 160300
57-350 Kudowa Zdrój
tel. (+74) 8667710 do 11; fax 8667733

Urząd Celny w Wałbrzychu – 160500
ul. Ludowa 63, 58-300 Wałbrzych
tel. (+74) 8478949, 8476084; fax 8476827

Urząd Celny w Opolu – 160600
ul. Zielonogórska 3, 45-323 Opole
tel. (+77) 4569614, 4579477, 4568513; fax 4552353

Urząd Celny we Wrocławiu – 160900
ul. Podwale 62, 50-950 Wrocław
tel. (+71) 3705430; fax 3447974

Urząd Celny w Zgorzelcu – 162000
ul. iłsudskiego 1, 59-900 Zgorzelec
tel. (+75) 7754400; fax 7756163

Urząd Celny w Legnicy – 162300
ul. Pątnowska 50, 59-220 Legnica
tel. (+76) 8621267, 8621529; fax 8628337

Formalności oraz koszty związane z odprawą towaru przez agencję celną


Zadaniem Agencji Celnej jest reprezentowanie przedsiębiorcy (importera/eksportera) przed Urzędem Celnym oraz przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów do odprawy celnej towaru. Oczywiście pobierana jest przy tym stosowna opłata za dokument SAD. Ponadto AC uiszcza w Twoim imieniu należności celno-podatkowe. Aby wybrana przez nas Agencja Celna została naszym przedstawicielem musi zostać do tego upoważniona. W tym celu sporządzamy notarialne upoważnienie lub wypełniamy pobrany od AC formularz, oklejając go odpowiednimi znaczkami opłaty skarbowej (15zł). Możesz wybrać każdą Agencję Celną w kraju.
Koszty:

 • Upoważnienie: 15ał

 • Koszty sporządzenia dokumentu SAD: 150 – 200 zł netto


----------------------------------------------------------------------------

Jak wysłać pieniądze, koszt przekazu oraz stosowane formy płatności

----------------------------------------------------------------------------
Po pierwsze musisz posiadać konto walutowe. Ten rodzaj konta oferuje wiele banków. Polecam sprawdzony www.multibank.pl, gdzie koszt utrzymania firmowego konta złotówkowego to 9zł/m-c a równoległego walutowego 0zł i co najważniejsze masz ciągły bezpłatny kontakt ze swoim rachunkiem przez Internet.

Pamiętaj zawsze, gdy będziesz dokonywał zakupu waluty musisz to zrobić przez kantor a najlepiej przez bank i posiadać dowód zakupu walut. Wychodzi drożej niż od rodziny, ale cóż, takie są wymogi.


Najczęściej stosowane formy płatności:
Bardzo często spotkasz się z formą płatności określaną jako T/T – znaczy to, że twój kontrahent wymaga wypłaty całej kwoty zakupu na jego konto bankowe.

Druga, dużo korzystniejsza dla nas importerów forma jest L/C. W tym przypadku wpłacasz na konto swego kontrahenta umówioną (zwykle połowę ¼) część kwoty do zapłaty. Resztę, gdy przedstawiciel firmy spedycyjnej potwierdzi obecność towaru w portowym magazynie.

Koszty przelewu pieniędzy nie są wysokie. Składają się na nie:

- koszty banku w Polsce: 0,25% kwoty przelewu.

-opłata za kod SWIFT: około 5zł- jest to kod ułatwiający znalezienie banku kontrahenta.

-koszty banków pośredniczących: zwykle nie są pobierane, lecz miej je na uwadze.

Czas wykonania przez twój bank zlecenia przelewu trwa do jednego tygodnia.

Powyższe dane dotyczą konta w banku www.multibank.pl.


Pamiętaj zawsze, gdy dokonujesz przelewu zagranicznego musisz posiadać dokument na podstawie, którego wykonujesz ten przelew. Zwykle jest faktura ( Invoice) lub faktura pro forma (Proforma Invoice) uzyskana od kontrahenta. Może to być oryginał lub kopia otrzymana e-mailem lub faxem. Takie dokumenty będziesz musiał przedstawić bankowi, jeśli tego zażąda.
------------------------------------------------------------------------------------------

Wymagane dokumenty i ich przykłady

------------------------------------------------------------------------------------------
Zanim za cokolwiek zapłacisz musisz poinformować swojego kontrahenta, że będziesz potrzebował następujące dokumenty…
Wykaz potrzebnych dokumentów handlowych i transportowych:
Commercial Invoice (faktura handlowa) stosowana jest w następujących typach przesyłek:

 • Towary do ponownej sprzedaży

 • Części zamienne

 • Przesyłki typu „return & repair” (powrót i naprawa) poza wymianą gwarancyjną.

I powinna zawierać:

1. Pełny adres nadawcy

2. Pełny adres odbiorcy:


 • Nazwa odbiorcy, kraj, miasto i kod pocztowy, ulica z numerem, który musi być zgodny z listem przewozowym

 • Jeśli adres płatnika towaru różni się od adresu dostawy, oba te adresy muszą znaleźć się na fakturze, ze wskazaniem: „SHIP TO …….”/ „DOSTAWA DO ……..”, „SOLD TO ……..”/ „PŁATNE PRZEZ ………..”.

3. Numer faktury.

4. Data wystawienia faktury.

5. Kraj pochodzenia dla wszystkich pozycji na fakturze

6. Pełne warunki dostawy (Incoterms):

- np. FOB Ningbo, CIF Warsaw, itp.

7. Liczba sztuk każdej pozycji na fakturze

8. Szczegółowy opis towaru

- jeśli przesyłka zawiera towar w różnym asortymencie, każdy musi posiadać wyszczególnioną ilość i wartość jednostkową

9. Wartość jednostkowa

- każda pozycja na fakturze musi posiadać wartość. Wartość zerowa nie jest akceptowana

10. Wartość pozycji i całej faktury.

11. Waluta

- na fakturze może by użyto tylko jeden rodzaj waluty

12. Waga


- waga netto lub brutto na fakturze nie jest wymagana obowiązkowo, jednak musi zgadzać się z listem przewozowym i świadectwem pochodzenia

13. Podpis i pieczątka firmowa nadawcy

14. Faktura musi być czytelna i nie może być wystawiona odręcznie. Wszelkie poprawki i skreślenia oraz odręczne dopiski nie są akceptowane. Należy używać jednego typu czcionki.

15. Wszystkie informacje podane na fakturze muszą się zgadzać z informacjami na liście przewozowym.


Przykład faktury handlowej – Commercial Invoice

( Tutaj niedługo będzie zdjęcie faktury)


Drugim typem faktury jest faktura Pro Forma (Proforma Invoice) stosowana w przypadku:

- bezpłatnych próbek

- odpraw czasowych

- innych przesyłek niepłatnych przez odbiorcę

W tym przypadku na fakturze muszą się znajdować dopiski: NO COMMERCIAL VALUE/TOWAR BEZ WARTOŚCI HANDLOWEJ

- darowizn

Polski Urząd Celny akceptuje wyłącznie darowizny ofiarowywane instytucjom charytatywnym, np. szkołom, kościołom, fundacjom, ośrodkom wychowawczym. W takim przypadku obowiązkowy jest dopisek „Donation Free of harge” oraz akt darowizny wystawiony przez nadawcę przesyłki.

- przysiek typu „return & repair” w ramach wymiany gwarancyjnej

W takim przypadku obowiązkowy jest dopisek na fakturze: „Goods are being returned after repair, in warianty period, Free of harge” (Towar powraca do bezpłatnej naprawy w ramach gwarancji).
Przykład faktury Proforma – Proforma Invoice

(Tutaj niedługo będzie zdjęcie faktury)


Tłumaczenie faktury

- jeśli towar jest dość zróżnicowany powinieneś zamieścić tłumaczenie faktury. Nie musi to być przekład wykonany przez tłumacza przysięgłego.


Parking-list (wyszczególniony opis towaru)

- w przypadku przesyłek składających się z kilku paczek, nadawca musi dołączyć opis towaru do każdej paczki, wyszczególniający opis towaru, liczbę sztuk każdej pozycji, wagę każdej sztuki i paczki.


Parking-list
(Tutaj niedługo będzie zdjęcie Parking-list)
Certyficate of Orygine, Form A (certyfikat pochodzenia)

-dokument wydawany jest przez Urząd Celny Chińskiej Republiki Ludowej, pozwala on uniknąć różnych problemów na granicy oraz zmniejsza wysokość stawki celnej.Przykład certyfikatu pochodzenia – Form A:

( Tutaj niedługo będzie zdjęcie certyfikatu)


Bill of Loading (morski list przewozowy)

-dokument wystawiany przez armatora, firmę, która przewozi Tówj towar, dostajesz trzy kopie.


Wszystkie powyższe dokumenty powinieneś dostać listem wysłanym przez twojego kontrahenta firmą spedycyjną np. DHL, UPS, Fedex do tygodnia po załadowaniu towaru na statek. Nie wcześniej, niż gdy towar przekroczy linię nadburcie statku. Po ich otrzymaniu sprawdzasz jeszcze raz poprawność danych i wysyłasz do obsługującej Twoją firmę Agencji Celnej. Resztą zajmuje się właśnie Agencja Celna. W ten sposób faktura importowana i reszta dokumentów staje się źródłem dokumentu SAD. Na jego podstawie wyliczana jest wartość zobowiązania wobec Urzędu Celnego, a także wartość, jaką będzie miał towar po wprowadzeniu do Twojego magazynu.
Przykład morskiego listu przewozowego – Bill of Loading

(Tutaj niedługo będzie zdjęcie listu przewozowego)


Wszelkie niezgodności w dokumentach zgłaszasz kontrahentowi, który poprawi błędy i wyśle ich korekty.
Certyfikaty bezpieczeństwa i instrukcje
Jeśli polskie prawo tego wymaga musisz dostarczyć dokumenty potwierdzające, że sprowadzany przez Ciebie towar spełnia określone normy bezpieczeństwa i nie zagraża życiu lub zdrowiu użytkownika. Pytaj o niego swego kontrahenta. Aby dowiedzieć się czy Twój towar wymaga takich dokumentów najlepiej skontaktować się z oddziałem Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Przeważnie wymaganym dokumentem jest unijny certyfikat CE, który dopuszcza taki towar do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej. Weryfikacje takiego certyfikatu przeprowadzisz kontaktując się z przedstawicielstwem firmy, która wystawiła ten konkretny dokument. Jest to np. firma SGS: www.sgs.pl

Ponadto do gotowego wyrobu jesteś zobowiązany, w myśl ustawy o języku polskim, dostarczyć instrukcje obsługi w języku polskim. Niestety instrukcja taka musi zostać dostarczona do Urzędu Celnego wraz z towarem. Z nieznanych mi powodów nie możesz jej dostarczyć w trakcie odprawy. Jednak z tym nie ma problemu. Instrukcje są w języku angielskim a przybliżone koszty tłumaczenia jednej strony to 40 zł u tłumacza przysięgłego natomiast studenta 50zł za całość. Jeśli już masz polską wersje językową obsługi musisz ją przesłać do kontrahenta, aby ją dołączył do Twojego towaru.


Na temat certyfikatów CE więcej dowiesz się odwiedzając poniższe strony:

www.mg.gov.pl : strona internetowa Ministerstwa Gospodarki

www.oznaczenie_ce.pl

www.sgs.pl

www.znakce.pl

www.giih.gov.pl : strona Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej
Tabela 2.

WYKAZ WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATÓW I DELEGATUR INSPEKCJI HANDLOWEJ

powrót
WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT
/Delegatura


Woj.Inspektor
Z-ca Dyrektora/
Kierownik Delegatury


Kier.

Telefon

Fax

E-mail

DOLNOŚLĄSKI - http://wiih.ibip.wroc.pl

50-059 WROCŁAW
ul. Ofiar Oświęcimskich 15a

Elżbieta Jasińska - Łuszczyńska
Matylda Jańczuk

0-71

344-20-38
344-20-39

344-26-02

wiih_wr@wp.pl

58-500 Jelenia Góra
ul. Groszowa 1

Iwona Kozak - Matysiak

0-75

752-52-40
643-25-70

752-52-40

ihjgorapl@poczta.onet.pl

59-220 Legnica
ul. F. Skarbka 3

Anna Sapiełło-Renk

0-76

852-27-77

852-27-77

ihlg@wp.pl

58-300 Wałbrzych
Ul. B.Chrobrego 13

Jadwiga Kujawa

0-74

842-50-17
842-50-18

842-50-17

ihwch@wp.pl

KUJAWSKO-POMORSKI - www.ihbyd.neostrada.pl

85-020 BYDGOSZCZ
ul. Jagiellońska 10

Maciej Wenderlich
Zbigniew Bartel

0-52

322-18-15
 322-18-16

322-58-13

ihbydgoszcz@wp.pl

87-100 Toruń
Pl. Teatralny 2

Wiesława Szatkowska

0-56

621-84-41
 621-85-90

655-43-93

ihtorun@wp.pl

87-800 Włocławek
ul. Miedziana 2/4

Maria Szczerbiak

0-54

232-59-54
 231-41-21

232-59-54

ihwloclawek@wp.pl

LUBELSKI - http://www.ihlublin.netbip.pl

20-601 LUBLIN
ul. Tomasza Zana 38 "C"

Leszek Wójcik
Piotr Jelonek

0-81

528-07-47
 528-07-48

528-07-47
528-09-78

ihlublin@woi.lublin.pl

21-500 Biała Podlaska
ul. Brzeska 41

Zofia Kochnio

0-83

343-25-35

343-25-35

ihbiala@woi.lublin.pl

22-100 Chełm
Pl. Niepodległości 1

Alina Sabarańska

0-82

565-64-23

565-64-23

ihchelm@woi.lublin.pl

22-400 Zamość
ul. Partyzantów 3

Zygmunt Kostrzewski

0-84

638-50-30

638-50-30

ih_zamosc@zamosc.uw.gov.pl
 
LUBUSKI - http://www.wiih.gorzow.pl

66-400 GORZÓW WLKP.
ul. Jagiellończyka 8

Jan Kaczanowski

0-95

722-57-31

720-07-70

info@wiih.gorzow.pl

65-034 Zielona Góra
ul. Westerplatte 11, skr.107

Ewa Mazurkiewicz

0-68

322-18-35

322-18-36

----

ŁÓDZKI - http://www.wiih.lodz.pl

90-950 ŁÓDŹ
ul. Gdańska 38

Tadeusz Damm
Barbara Ewa Warzywoda

0-42

636-03-57

636-85-50

ih_lodz_ba@data.pl

97-300 Piotrków Trybunalski
ul. Sienkiewicza 16 A

Elżbieta Kupisz

0-44

647-00-47

647-00-47

----

98-200 Sieradz
Pl. Wojewódzki 3

Stanisław Florczak

0-43

822-50-11
822-54-66

822-50-11

----

96-100 Skierniewice
ul. Konstytucji 3-Maja 2

Ryszard Szmajdziński

0-46

833-22-55

833-22-55

----
MAŁOPOLSKI - http://www.ihkrakow.internetdsl.pl

31-007 KRAKÓW
ul.Wiślna 3

Marek Jasiński
Wojciech Kozak

0-12

422-93-38

422-81-63

sekretariat@ihkrakow.internetdsl.pl

33-300 Nowy Sącz
ul.Jagiellońska 52

Jarosław Piechowicz

0-18

444-24-08

443-85-59

ihsacz@poczta.fm

33-100 Tarnów
ul.Narutowicza 33

Halina Kozioł

0-14

621-42-16

621-56-32

ih_tarnow@op.pl
MAZOWIECKI - http://www.wiih.prv.pl

00-015 WARSZAWA
ul.Sienkiewicza 3

Barbara Wilk-Szachowska
Grzegorz Wrzosek
Andrzej Sawicki

0-22

826-18-30
826-42-09

826-21-95

ih_wawa@poczta.onet.pl

06-400 Ciechanów
ul. 17 Stycznia 7

Zbigniew Pawłowski

0-23

672-27-52
672-91-77

672-27-52

ihciechanow@tlen.pl

07-100 Ostrołęka
ul.Gorbatowa 15

Krzysztof Leszczyński

0-29

760-58-75

760-58-75

jaghal1@wp.pl

09-400 Płock
ul. Piękna 6

Agnieszka Magierska

0-24

262-71-24

262-76-88

ihplock@o2.pl

26-600 Radom
ul.Żeromskiego 31

Waldemar Niwiński

0-48

362-71-21

362-71-21

ihradom@o2.pl

08-110 Siedlce
ul.Władysława Jagiełły 10

Zygmunt Jóźwik

0-25

632-69-70

632-36-41

delegaturaih1@op.pl

OPOLSKI - http://opole.wiih.gov.pl

45-951 OPOLE
ul. 1-go Maja 8

Zygmunt Jurczak
Wojciech Piotrowski

0-77

454-50-89

454-50-89

wiih-opole@alert.pl

PODKARPACKI - http://www.ihrzeszow.ires.pl

35-959 RZESZÓW
ul. 8-go Marca 5

Zdzisław Sznajder
Józef Potaczała

0-17

862-14-53
862-14-54

853-54-82

ih_rzeszow@poczta.onet.pl

38-400 Krosno
ul. Bieszczadzka 1

Mirosław Tarkowski

0-13

432-61-94

436-83-66

ihkrosno@wp.pl

37-700 Przemyśl
ul. Wodna 13

Henryk
Fedewicz

0-16

678-25-32

678-48-51

ih_przemysl@poczta.onet.pl

39-400 Tarnobrzeg
ul. 1 maja 4a

Krystyna
Kozik

0-15

822-46-09

822-46-09

ih_tarnobrzeg@poczta.onet.pl

PODLASKI - http://strony.wp.pl/wp/inspekcja_handlowa

15-404 Białystok
ul. Młynowa 21

Jan Ludwik Trochimiak    
Helena Łazowska

0-85

742-80-59

743-52-68

inspekcja.handlowa@pbi.pl

18-400 Łomża
ul.Polowa 22

Anna Frankowska

0-86

216-51-54

216-72-55

----

16-400 Suwałki
ul. Sejneńska 13

Krystyna Sepko

0-87

566-48-37

566-47-21

----

POMORSKI - http://www.wiihgda.neostrada.pl

80-240 GDAŃSK
ul. M.Konopnickiej 4

Eugeniusz Grzywacz
Elżbieta Łobacz

0-58

341-08-77

341-08-77

wiihgda@wp.pl

76-200 Słupsk
ul.Jana Pawła II nr 1

Janusz Teodorowicz

0-59

842-54-68

842-54-68

----

ŚLĄSKI - http://www.ih.katowice.pl

40-951 KATOWICE
ul. Brata Alberta 4

Stanisław Mródź
Marek Nowak

0-32

256-16-34
255-50-17

255-56-80
255-50-33

ih_katowice@pro.onet.pl

43-300 Bielsko-Biała
ul. Piastowska 44

Danuta Moniuk

0-33

812-30-94

812-30-94

Ih_katowice_del_bb@pro.onet.pl

42-200 Częstochowa
ul. Sobieskiego 7

Ksawery Lewandowski

0-34

324-70-49

324-70-59

Ih_katowice_del_cz@pro.onet.pl


ŚWIĘTOKRZYSKI - www.wiihkielce.z.pl


25-950 KIELCE
ul. Sienkiewicza 76 skr.347

Marian Lachowski
Władysław Mitręga

0-41

366-19-41

366-22-34

wiih.kielce@pro.onet.pl


WARMIŃSKO-MAZURSKI - http://www.wiih.olsztyn.pl


10-540 OLSZTYN
ul.Dąbrowszczaków 10

Czesław Grochowski
Stanisław Piłat

0-89

527-27-65

527-42-51

olsztyn@olwiih.neostrada.pl

82-300 Elbląg
ul.Hetmańska 31

Bronisława Walawska-Pawlak

0-55

641-78-80

641-78-81

elblag@olwiih.neostrada.pl

19-300 Ełk
ul.Chopina 15Ewa Sobociak

0-87

621-16-53

----

ihelk@neostrada.pl


WIELKOPOLSKI - http://www.bip-wiih-poznan.civ.pl


60-967 POZNAŃ
Al. Marcinkowskiego 3

Piotr Meteniowski
Teresa Lewandowska

0-61

852-29-34

851-75-76

wiihpoznan@poczta.onet.pl

62-800 Kalisz
ul. Dobrzecka 16

Bogdan Jamroszczyk

0-62

764-58-38

757-44-07

ihkalisz@kki.net.pl

62-510 Konin
ul. Aleje 1-go Maja 7

Jadwiga Galińska

0-63

249-12-41
243-03-59

249-12-41

----

64-100 Leszno
Pl. Metziga 1

Franciszek Tomczak

0-65

520-53-69
529-58-36

520-53-69

pih_leszno@wp.pl

64-920 Piła
Al. Niepodległości 33/35

Wojciech Dziubała

0-67

212-37-10

212-37-10

----


ZACHODNIOPOMORSKI -
http://wiih.szczecin.uw.gov.pl
70-502 SZCZECIN
ul. Wały Chrobrego 4

Maciej Buczek
Ewa Kryjom

0-91

422-52-39

422-54-41zwiih_kontrola@szczecin.uw.gov.pl

75-950 Koszalin
ul. Andersa 34

Andrzej Kuśpiel

0-94

342-82-05
342-82-97

342-62-91

ih_koszalin@wp.pl


powrót  1   2


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość